PALUBA
April 28, 2024, 07:43:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 387380 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #135 on: March 29, 2011, 05:14:09 pm »

Jure Stefanovski malo sam se poigra sa onom tvojom slikom sa antenama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je takozvani Andrew kaponir za zaštitu usmjerene antene od napada ,evo par boljih iz arhive.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedino me čudi šta to vidim jer je to standardna oprema RRČ ,a netko je napisao na temi da je objekt bio potpuno pasivan.
Moguće da je u brdu još jedan objekt za koji u zapovjedništvu nisu znali ,iz razloga ,ne pitaj ono šta ne moraš znat.

poz.




* žrn1.jpg (110.07 KB, 892x623 - viewed 461 times.)

* kaponir1.jpg (140.12 KB, 1024x682 - viewed 430 times.)

* kaponir2.jpg (153.74 KB, 1024x682 - viewed 403 times.)

* kaponir3.jpg (299.73 KB, 1024x768 - viewed 397 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #136 on: March 29, 2011, 05:40:02 pm »

@SOLARIS 1972. Ma slobodno Wink . Takav sličan sam viđa na slikama od Željave napuštenog vojnog aerodroma i na drugim mjestima.
Ovdje je zelene boje, a tamo je žućkasto bijele, mada su zidovi opiturani u zeleno, to sve ovisi o terenu kakvi je tu, jer odma vidim u idućoj slici da je zamaskiran.
Da, isto kao i tamo, samo izrizana vrata u obliku vrata točnije, mada njih nema tu. Unutar se nalazi taj veliki pjat, potpuno isto. Gore su ti željezni stupovi isto. Zasigurno je visok oko 4 metra.

Ne znam sad baš koliko je bio pasivan, al vjeruj mi po stoti put kažem ovdje, ili na vrhu ili dole oko kuta brda di su bile ovce kako govore, ima nešto, normalno unutar brda.
Što se tiče ovog, šteta što nemam slike, al kabeli koje vode do tu dolaze odole negdje, a taj netko koji ih je provlačio tuda, je nekako prokopao, logički. Ili je tunel vrlo blizu njega samog ili je od vrha sve to trećeg kata tunela provučen kabel, o tome možemo samo nagađati, sve dok nedođe netko ko bi nam moga više reći o tome. Ili pak da netko odakle si uzeo slike reče o samim ovima na slikama pa bi nekako to povezali.

Evo samo dvije slike, ponajviše za VP-a 1159 Wink :

Ovo ti je sada ekonomski fakultet, na mjestu gdje je vama tada bilo igralište. Iza njega se dan-danas vidi ograda sa bodljikavom žicom. To područje splitskog kvarta Visoka popularno se zove "vojničko", a nikakvi sveučilišni kampus Cheesy.
Lijevo od njega se nalazi FESB (fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje), koji je sada nadograđen i zbog nadogradnje trebale su se srušiti dvije velike garaže u kojima kako su mi rekli davno radnici kad su ga radili su se nalazili tenkovi, i da davno dok su tu bili često kad su ih palili da su se čuli i na 200 metara zračne udaljenosti. /malo se nadzire u gornjem lijevom kutu jedan dio zgrade te nove/.
Ovo tu područje je bilo zapaljeno ima jedno 3 godine i na podu su se nazirali betonski temelji ravni podovi od nečega, možeš li se sjtiti što je tu bilo na tom mjestu, a ja sam ovo slikao sa glavne i najduže splitkse ulice Vukovarske (ex. Balkanska). /malo se nadzire u livom donjem kutu/
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je vaša kasarna čini mi se prije bila, sada je škola likovnih umjetnosti, koju će vrlo brzo rušiti jer nije stabilna ni sigurna i na njenom mjestu kao i na cijelom tom području gdje je vojska bila će raditi fakultete i domove. Ispod nje je sada napravljen muški đački dom koji će bit otvoren vjerojatno kroz 5. mjesec.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* A.JPG (386.36 KB, 1728x1296 - viewed 396 times.)

* B.JPG (314.3 KB, 1728x1296 - viewed 126 times.)
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #137 on: March 29, 2011, 05:59:03 pm »

Evo vratio sam se sa popodnevne šetnje sa novim slikama. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SAM_0236.JPG (340.19 KB, 1024x768 - viewed 124 times.)

* SAM_0240.JPG (344.06 KB, 1024x768 - viewed 129 times.)

* SAM_0246.JPG (407.96 KB, 1024x768 - viewed 120 times.)

* SAM_0244.JPG (401.19 KB, 1024x768 - viewed 129 times.)

* SAM_0245.JPG (343.06 KB, 1024x768 - viewed 210 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #138 on: March 29, 2011, 06:14:08 pm »

E Jure iskopao sam nesto na netu , to drugo brdo Markovaca zovu jos i Sridivica i Nugal ima i neka fotografija pa cu postaviti samo jos nesto da vidim jel to to da se ne zajebem , jel ti znas za te nazive ili kanader zna to posto blizu zivi
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #139 on: March 29, 2011, 06:14:12 pm »

Ima još [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SAM_0243.JPG (416.22 KB, 1024x768 - viewed 174 times.)

* SAM_0249.JPG (395.42 KB, 1024x768 - viewed 115 times.)

* SAM_0250.JPG (339.3 KB, 1024x768 - viewed 164 times.)

* SAM_0251.JPG (324.27 KB, 1024x768 - viewed 97 times.)

* SAM_0241.JPG (337.13 KB, 1024x768 - viewed 124 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #140 on: March 29, 2011, 06:16:36 pm »

jel to to Jure sto se vidi i sto je oznaceno [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* clipboard01fd7.jpg (119.94 KB, 738x567 - viewed 175 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #141 on: March 29, 2011, 06:21:10 pm »

Evo tih slika sa neta  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* nuga.jpg (43.71 KB, 640x480 - viewed 132 times.)

* nuga1.jpg (44.5 KB, 640x480 - viewed 85 times.)

* nugal.jpg (39 KB, 640x480 - viewed 72 times.)

* q7tq3.jpg (49.76 KB, 600x450 - viewed 94 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #142 on: March 29, 2011, 06:49:53 pm »

@kanader41. Prvo, prije svega, svaka čast! Druga slika prvog posta prikazuje onu duguljastu halu, samo se nevidi, koju sam ja oslikao odgore. Prezadnja slika je ta „limenka“ kako je mi zovemo, meni je izgledalo da je zelene boje, al evo sad vidim da je crvene XD, koju sada viđamo po građevini gdje se radnici presvlače. Zdnja slika je ono o čemu pričamo Smiley. Al nevidim zašto služi to kao trafika što izgleda:?

Prva slika drugog posta; to je rupa gdje stepenice vode za prema dole a duboka je 2 metra i puna zemlje i raslinja, prvi put kad sam doša, reka sam:“EVO GA!!!“, al je vraga, to je nekakva rupa, pojma neman čemu služi:?
Treća slika; vidiš veliki je plus otići u „šetnju“ preko dana nego preko noći Smiley, nisam ugledao ovaj lim, niti znam gdje je, al pošto je taj dio malo među jačim udarima bure nebi se čudio da je jedna od marčanih bura otpuhala jedan dio krova sa one hale.
Prezadnja slika, vidim nekakve stupe u tom raslinju, to će sad pogađati što su kad je sve obraslo:? Također i zadnja slika, mogao bi znati VP1159.

@barbakan. Zovu susjedna brda, ali ne i njega. Na slici ovo brdo je točno na pola puta ispisanih imena „Split“ i „Žrnovnica“. O tome ti mogu reći samo da nije po slici, a sad je li kanader zna nešto više o tome ili ne, mogao bi reći.
Sridivica je ime brda gdje je raketna baza, i također sve slike koje si postavio su slike gdje je smještena raketna baza.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #143 on: March 29, 2011, 07:06:19 pm »

Evo dio top. karte sa imenima brda. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG.jpg (423.98 KB, 1072x888 - viewed 124 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #144 on: March 29, 2011, 07:59:12 pm »

Svaka čast Juri i kanaderu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gornja slika je Jurina. Prikazuje podrčje ispred glavnog ulaza u objekt 182. Krov kioska i oguljen kiosk kraj ulaza je bio kod nekih specijalnih slučajeva za stražara i kontrolu.  Iznad ulaza se u brdu vidi ulegnuće u šumi. To je trasa puta koja vodi gore na brdo gde su antene. Stvarno je sve zaraslo. Ove dvije građevine lijevo bez prozora pre nisu bile i vjerovatno su građene kasnije kad je tu bila HV. Lijevo se naziru ostaci stražarske zgradice. Prostor koji je Jure označio plavo je nekad bio teren za balote. Sve je stvarno zaraslo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gornja Kanaderova slika je Glavni ulaz u objekat 182, bravo Kanader. Zaraslo sve do zla boga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gornja Kanaderova slika  su ostaci stražarske zgrade. Nije mi jasno što je porušiše. Sve je bilo ispravno kod predaje 1991 god.
Do tada tu je bio prekradan prostor.
Trebala bi još jedna slika s druge strane objekta gde je izlaz (s druge strane brda) i jedan snimak s brda Perun i sve bi bilo
jasno.

Ama ljudi već sam ranije naglasio. Nema u brdu nekoliko tunela, samo jedan koji prolazi kroz brdo. Antene na brdu su samo razno razne
antene za radio i relejni prijem  sa raznim sistemima, neke i iz ranijeg perioda koje su s vremenom napuštene. To je sva istina.
Početkom 80-tih kompletan objekt je prešao na vezu podzemnim kablovima.....





* Ispred ulaza u objekt.JPG_thumb.png (241.76 KB, 400x300 - viewed 759 times.)

* Glavni ulaz u objekt.JPG_thumb.png (297.89 KB, 400x300 - viewed 735 times.)

* Strazarska zgrad.JPG_thumb.png (233.91 KB, 400x300 - viewed 737 times.)
« Last Edit: March 29, 2011, 08:15:43 pm by ORIĆAREB » Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #145 on: March 29, 2011, 08:30:44 pm »

Slika 241 na prijašnjem postu su ostaci spavaonice za vojnike [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Ostaci objekta za smještaj pasa(sl.242) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Hangar(sl.248)


* SAM_0242.JPG (341.23 KB, 1024x768 - viewed 108 times.)

* SAM_0248.JPG (341.1 KB, 1024x768 - viewed 94 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #146 on: March 29, 2011, 08:39:41 pm »

Свака част момци. Добро сте ово обрадили. Могли би да то мало уобличите и објавите као занимљивост у неким новинама у Хрватској или Сплиту и мало демистификујете приче о објекту и упознате многе који живе у близини а немају појма шта имају.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #147 on: March 29, 2011, 08:42:32 pm »

Znači to udubljenje je put nekakvi.


"Nije mi jasno što je porušiše." Ako ćemo iskreno, za njih je sada željezo 1,80 kn i čudi me što i ograda stoji, što je nisu pripilali i odnijeli, to je sve što ti mogu reći. Štemaju doslovno zidove i čupaju kabele iz zidova...


"Trebala bi još jedna slika s druge strane objekta gde je izlaz (s druge strane brda) i jedan snimak s brda Perun i sve bi bilo jasno."
-Neznam s koje to strane, više, manje smo sve poslikali, ako misliš s one strane gdje sam označio plavim točkicama u prijašnjim slikama, nemam toliko dobar aparat da na tu udaljenost mogu zoomirati, čisto nemoguće, mogu s leđa objekta, kao što sam i učinio.

Neznam zašto je HV radila te objekte pa da bi ih nakraju napustila:?

@dzumba.
Da nema programa Google Translate, neznam kako bi ovo pročitao jer ćirilicu neznam. Ali evo da se ne muču ostali, ja sam preveo ovo što si ti rekao:"Svaka čast momci. Dobro ste ovo obradili. Mogli bi da to malo uobličite i objavite kao zanimljivost u nekim novinama u Hrvatskoj ili Splitu i malo demistifikuje priče o objektu i upoznate mnoge koji žive u blizini a nemaju pojma što imaju."

-To si dobro rekao, neznaju što imaju, šteta, i puno mi je žao što to propada. Kamo sreće da taj vinar otkupi bar polovinu tunela i da vino drži unutra, bilo bi puno drugačije, onda bi se i pročulo, a ovako kad je ograda, svatko se boji iti prići njome.

P.S. moja greška đumba za "GRČKOG" boga Peruna, da, zeznuo sam se normalno da je od starih Slavena, Grci nemaju veze s Jadranom niti su ikad imali kroz povijest...
mea culpa, mea culpa, mea culpa maxima Wink)
« Last Edit: March 29, 2011, 08:51:48 pm by Jure Stefanovski » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #148 on: March 29, 2011, 09:08:28 pm »

Znači to udubljenje je put nekakvi.

"Trebala bi još jedna slika s druge strane objekta gde je izlaz (s druge strane brda) i jedan snimak s brda Perun i sve bi bilo jasno."


Jure , jure, neznaš ćirilicu, a kao latinskim se razbacuješ.....
Udubljenje-trasa iznad ulaza uzbrdo je bio makadamski put odličan. Mogao je i kamion prolaziti. Tuda sam sve do vrha "mulj" puta
šetao.
Otvor s druge strane. Pa jednostavno, uzmi lampu uđi u objekt na glavni ulaz prođi kroz objekt, izađi s druge strane i fino uslikaj
i tu je kraj. Za na vrh Peruna treba se popeti i imati dobar aparat......
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #149 on: March 29, 2011, 09:37:47 pm »

Htio sam reći čak i putić, al odlučih reći put. Sada je ništa, kad bi došao blizu njega nebi ga ni razaznao.
To što ti znaš da je tada bio put, to je drugo, ja neznam i kako ću da znam, ako netko od vas takvih ne reće da je moguao čak i kamion tuda prolaziti.

Vidiš da sam ja dobro razumio, al ti nisi dobro postavio naredbeno pitanje, pa si me malo zabunio. Izvini, al ja kad sam postavljao one setove slika u tko zna koliko navrata, slikao sam ulaz/izlaz gdje sam ušao iznutra i izvanka i također ulaz/izlaz kod škole, ali iznutra.
Kad jednom dođem do slika izvanka ulaza kod škole, postavit ću i njih.


Sa vrha peruna se i nebi toliko dobro vidilo, i glupo je, bolje bi bilo naći neku najveću točku u kamenolomu na koju se može popeti i od tu slikati.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.