PALUBA
April 27, 2024, 08:30:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 387239 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #165 on: March 31, 2011, 08:30:05 pm »

Sjetio sam se jedne tabu teme iz vremena blokade ex-OC 1991. god od strane HV.U to vrijeme po mjestu se pričalo da su u prostor OC sa helikopterom prebačeni pripadnici niških specijalaca-padobranaca.Da li je to istina ili je to igra specijalnog rata.Za mene osobno nebi bilo čudno,jer svaka vojska svijeta,svoje elitne postrojbe(jedinice) šalje u debokladu svojih postrojbi(jedinica).

To su gluposti "Kanader" specijalnog ratovanja tj propagande. Nije tačno takvo nešto. Ja ti mogu nabrojati imenom i prezimenom ljude
koji su tamo bili. I mogu ti reći da je taj objekt čitavo vrijeme držan u blokadi sve do napustanja krajem mislim novembra mjeseca bez ikakva valjanog razloga jer u njemu ništa nije bilo sem nešto ljudi sa ličnom naoružanjem. I po liniji komandovanja i veza uopšte nije više bio bitan od početka avgusta mjeseca 1991. On je sa operativnog stanovišta JRM bio napušten već početkom sedmog mjeseca 1991 god. Tu se samo nekadšnji K-dant HRM nadmudrivao sa nekadašnjim K-dantom JRM. A sad ti reci nama ko je bio glavni koji je čitavo vreme držao objekt 182 u blokadi, da se više ne nagađa....
Cijelo vrijeme blokade oba objekta 1991. god provodila je 1. samostalna satnija(četa) iz sastava 4.gardijske brigade pod zapovjedništvom Barbarića,neznam koji je tada čin imao,danas je umirovljeni pukovnik HV.
Možda griješim, čini mi se, da malo zalazimo točku 11 pavilnika Palube. Moderator neka me ispravi! Huh?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 996


« Reply #166 on: March 31, 2011, 08:59:10 pm »

Ne grešiš Duje, diskusija je vrlo blizu tačke 11. Pravilnika. Zamolio bih diskutante da se pridržavaju Pravilnika i ostanu na tehničkim detaljima, bez imena, datuma, događaja... a posebno bez političkih konotacija.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #167 on: March 31, 2011, 10:00:19 pm »

Miroslav Skoko, zast JRM, bio mi je neposredni pretpostavljeni, cvikali smo od njega najvise, ali je s druge strane bio strucan i korektan sto se samog posla tice.
« Last Edit: March 31, 2011, 10:22:40 pm by Boro Prodanic, Reason: Brisanje citiranog posta » Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #168 on: March 31, 2011, 10:17:44 pm »

Evo slike s istočne strane prokopanog brda VPO-a, slikano s vrha prokopanog brda raketno vojne baze:

VPO.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedan dio brda Perun i VPO-a.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

-II-
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

-II-
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je vojni repetitor kao nekakvi u polju na brdu raketne baze, a slikao sam brdo gdje je aktivni repetitor za mobitele, a drugi dio brda je VPO.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.JPG (342.27 KB, 1728x1296 - viewed 661 times.)

* 2.JPG (263.42 KB, 1728x1296 - viewed 758 times.)

* 3.JPG (350.17 KB, 1728x1296 - viewed 634 times.)

* 4.JPG (315.74 KB, 1728x1296 - viewed 574 times.)

* 5.JPG (294.83 KB, 1296x1728 - viewed 562 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #169 on: April 01, 2011, 07:01:43 pm »

Cenjena gospodo članovi,

ako imate šta da dodate na temu namene objekta, njegove konstrukcije i izgradnje, dodate neku skicu, šemu ili fotografiju - dodajte i hvala vam. Ako nemate, onda je ili samo čitajte ili zaobidjite. Takodje, hvala.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #170 on: April 01, 2011, 08:24:12 pm »

Kad sam započinjao temu nadao sam se da će se javiti oni koji su u ovim objektima služili, ali ni slutio nisam da ćemo saznati toliko toga.
Zahvaljujem kolegama Jure Stefanovski, VP1159, ORIĆAREB, kanader41, barbakan i ostalima na zanimljivim slikovnim i tekstualnim prilozima.
Ujedno Vas molim da se držimo Pravilnika foruma, posebice Točke 11 i da ne skrećemo sa osnovne teme. Hvala!
Također, imajte na umu da je Raketna baza još uvijek aktivna pa pripazite što objavljujete.

Prilažem sliku objavljenu ranije u temi Što je ostalo od JNA?, koja tretira sudbinu nekadašnjih objekata JNA. Na slici se vidi Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje i dio vojarne/kasarne "Dalmatinskih proleterskih brigada" na Visokoj u Splitu.
Kolega VP1159 na slici je označio objekat u kojem se nalazila VP 7345/11 (kat, lijevo) u kojoj su bili smješteni vojnici koji su davali 6-satna dežurstva u OC KVPO u Žrnovnici. Vojnici su u Žrnovnicu prevoženi minibusevima.
Na mjestu vojarne izgrađen je Sveučilišni kampus Sveučilišta u Splitu, a konkretno na mjestu označenog objekta izgrađena je zgrada tri fakulteta (Prirodoslovno-matematički, Kemijsko tehnološki, Pomorski).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Također bih zamolio kolege koji su služili u ovom objektu ako mogu podijeliti sa nama neke dogodovštine ili zanimljivosti iz vremena dok je baza bila aktivna. Konkretno uzbune, povrede zračnog prostora ili državne granice na moru, približavanje nepoznatih letjelica, brodova...ili sudari brodova JRM, padovi zrakoplova JRV i slični incidenti.
VP1159, da li je za vrijeme tvoje službe bilo takvih izvanrednih događaja?


* 7345-11.JPG (226.34 KB, 700x479 - viewed 236 times.)
« Last Edit: April 01, 2011, 08:43:17 pm by leut » Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #171 on: April 01, 2011, 09:19:50 pm »

@Leut.
(Ako mi Boro ne odgovori na poruku poslanu u inboxu, i ja ću se priključiti ovoj navedenoj temi, jer imam dvije teme jako dobre, normalno uz slike, a možda i otkrivanje ponekih malih tajni, al o tom potom... Wink )
Taj objekat je sružen ima jedno 4 godine, a kat poviše je srušen cijeli ima više od 6-7 godina. Donji dio su porušeni zidovi i napravljene su garaže za iznajmljivanje nekom automehaničaru. Sada ga nema sada je tu kemijsko-tehnološki fakultet koji se otvara kao i dom ove godine, kada se vidim sprema velika svečanost: dom suvremeno uređen i fakultet vrhunski također uređen. A onda odmah poslije toga, rušit će staru zgradu vojne policije sada plava likovna srednja škola i rade te ostale navedene fakultete koje si napisao na onoj drugoj temi.
Ima samo napomenuti to da je (kako se vidi na google earthu, jer je stara snimka) poviše bio jedno vrijeme parking privremeni, a stabla koja su bila ispred i dalje su ostala do ima 3. godine kad se faks počeo raditi...

Meni i nije žao što je tako, u samom centru grada Splita (geografski gledano) glupo je da je vosjka, zato i žele maknuti loru i graditi hotele puste i mostom spojiti Kaštela.
Tako je i sa Žrnovnicom, u roku 10 godina, nedođu li kuće sa svih strana brda do pola brda, možemo bacit okladu Wink, to je tako, ništa čudno...ljudi je sve više (evo danas baš krenio popis stanovnika u Hrvatskoj...)

Evo ostatak slika:
Vrha brda raketne baze.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vrh brda raketne baze. Čudi me što su ove stine ovako poslagane, ovo je ljudska ruka napravila, prirodno nije sigurno!
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pogled na zvjezdarnicu na Mosoru.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Perun i kamenolom.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1a.JPG (271.2 KB, 1728x1296 - viewed 222 times.)

* 2a.JPG (379.48 KB, 1728x1296 - viewed 174 times.)

* 3a.JPG (321.66 KB, 1728x1296 - viewed 265 times.)

* 4a.JPG (231.23 KB, 1728x1296 - viewed 233 times.)

* 5a.JPG (148.55 KB, 789x679 - viewed 965 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #172 on: April 01, 2011, 09:22:31 pm »

Cenjeni učesnici na ovom topiku sa žaljenjem  Vam moram reći da od ovog trena neću više ovde prilagati moje postove. Imam osjećaj da nisam dorastao ovom zadatku. Imao sam namjeru mnogo toga priložiti o čemu mnogi sa ovog portala mogu samo sanjati. Jer ja sam bio vinovnik kao  moji nekadašnji saradnici mnogo čega što je vezano za objekat 182. Nikog i nikada ni u snu nisam imao namjeru vrijeđati ni po bilo kom pitanju. Moja zivotna preokupacija je najveći stepen tolerancije među ljudima. Imao sam namjeru i dalje je imam boriti se za istinu i samo istinu kao najveći ljudski ideal. Ako to ovde unutar ove teme nisam u stanju mojim prisustvom provesti onda smatram moje učestvovanje bespredmetnim.  Želim Vam sve najbolje , a dalje ću s Vama ovde biti kao nijemi posmatrač.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #173 on: April 01, 2011, 09:24:14 pm »

Cenjeni ORIĆAREB, prilikom registracije na Forum ste kliknuli na onaj kvadratić da se slažete sa odredbama Pravilnika. Ako ste ga tada samo letimično pregledali, sada ga pogledajte malo detaljnije.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #174 on: April 01, 2011, 09:27:29 pm »

Raketna kako govore ima 12 katova, a ako ova tri kata, to mi nije ništa ni čudno onda… . I još je ovo brdo prokopano kao da se može živiti unutra i prokopano je od početka do kraja, dok je ovo prokopano samo jedan dio i rađeno je kao skladište, nije mi baš puno čudno.

S juga ni jedna ni druga ni bilo koja uz more nema nikoji ulaz/izlaz definitivno (zanemari VPO onaj izlaz kod škole), jer je strah bio od napada s mora. Zato su obe smještene više-manje iza brda Perun, da Perun bude kao zaštita. Pješaštvo stranih vojska i zračni napadi su druga priča.

Što se tiče ovog brda raketne, može se vidit na Arkod-u (ne može baš na Google Earthu), put makadamski, kao i na brdu Perun, koji je također vojska radila. Za brdo Perun znam zašto i o tome sam pisao, a što se tiče ove, vjerojatno isti razlog. Ovaj put je pred kraj brda do sredine brda, tako nešto, sa sjeverne strane.
Jako dobro se vidi kad se ide na Dubravu ili Sitno Gornje, prema zvjezdarnici…

Južina je bila kad san slikava, malo oveća vlaga u zraku pa se vidi zamućeno, a veća je i nadmorska visina, pa jebiga onda, rado bi se ja penja i po buri al bi bia posta kocka leda i neznan kako pi kliknia na fotoaparatu tipku za slikavanje Cheesy.


@ORIĆAREB. ZAŠTO???
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #175 on: April 01, 2011, 09:38:21 pm »

VP1159, da li je za vrijeme tvoje službe bilo takvih izvanrednih događaja?

Na zalost, previse anegdota tog tipa ne znam, ja sam kao motorista uglavnom bio van sale OC, na svojim poslovima i povremeno sam na kratko odlazio, da ubijem vreme u dugim nocnim smenama ili tokom dana, po nekom zadatku.

Uglavnom, glavne nocne i ranojutarnje aktivnosti su bile pracenje nasih patrolnih camaca u lovu na italijanske ribarske brodove koji su svaku noc  upadali u (tada nase-sada vase) teritorijalne vode.

Mislim da je od vanrednih situacija bio i udes Kanadera jula 1984 i njegovo spasavanje.

Uglavnom pamtim situacije u masinskom delu, nestanke struje uz otkaz agregata , mracno kao u grobu,  iskakanje No Break agregata zbog pregrevanja lezaja na zamajcu, kao i pricu o eksploziji kotla centralnog grejanja, par meseci pre nego sam ja dosao u "Rupu".

Mozda mogu da kontaktiram par drugara, telegrafista-plansetista, pa da se ukljuce u diskusiju , ako su raspolozeni.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #176 on: April 01, 2011, 11:25:14 pm »

Kolega VP1159 na slici je označio objekat u kojem se nalazila VP 7345/11 (kat, lijevo) u kojoj su bili smješteni vojnici koji su davali 6-satna dežurstva u OC KVPO u Žrnovnici. Vojnici su u Žrnovnicu prevoženi minibusevima.
.

  Samo Leute da dodam , mornari koji su opsluzivali OC VPO Zrnovnica 1990- 1991 su bili smesteni na Dracevcu i dovozeni su busom do Zrnovnice , mislim da su presli sa Visoke kad je nastala kasarna Dracevac bili su u prizemlju zgrade koju sam oznacio na slici , zanimljiva stvar da im je tad vojna posta bila 5437 , akad je VP 1159 bio , bila je 7435 . [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  


* Dracevac , kasarna.JPG (99.64 KB, 1025x679 - viewed 168 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #177 on: April 10, 2011, 06:38:48 pm »

Razmještaj podsistema KIS-a STINA-C u objetu 182


Stina-C je bila najveći podsistem, sistema KIS STINA Jadran, kako po broju sklopova tako i po mogućnosti prikazivanja tekuće situacije na Jadranskom vojištu. Raspolagala je sa dva moćna glavna računara u kojima se obrađivala tekuća baza podataka o objektima.
Omogućavala je praćenje 300 objekata u realnom vremenu kako površinskih tako i vazdušnih. Zanavljala je podatke o objektima svako 20 sek. za vazdušne, te svako 2 minuta za površinske tj, objekte na moru. Raspolagala je trećim računarom za prikazivanje i obradu slike na crnobijeloj  konzoli spojenoj direktno putem HDLC linka na neki od radara 9KR-409. Za prikazivanje tekuće situacije u svom kompletu je imala 7 (sedam) Kolor konzola i 1 (jednu) Crno bijelu). Vezu sa ostalim stacionarnim podsistemima KIS-a održavala je pomoću 6 (sest) HDLC  linija, a sa mobilnim, kao sto su objekti flote tj. brodovi, sa 2 (dve) TDMA  mreže. Svi oblici komunikacija i informacija su bili kripto zaštićeni. Tekuću situaciju je “pamtila” za period unatrag 24 (dvadeset četiri) sata i mogla se reprizirati u svakm momentu određenom procedurom.
Omogućavala je neprekidan rad i praćenje i nije se isključivala mjesecima. Takav rad joj je bio omogućen zahvaljujući između ostalog i stabilnim i neprekidnim napajanjem koga je obezbeđivao tzv. “no break “ pogon u kompletnom objektu.
Razmještaj slopova i konzola po objektu prikazan je na donjim slikama.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Razmjestaj Stine C (tlocrt).jpg (105.59 KB, 1051x536 - viewed 343 times.)

* Razmjestaj Stine C (bocno).jpg (106.75 KB, 1051x536 - viewed 203 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #178 on: April 10, 2011, 07:46:53 pm »

http://www.dalmacijanews.com/Hrvatska/View/tabid/77/ID/51564/Zrnovnica-Odlomio-se-dio-brda-zatvorenog-kamenoloma-FOTO.aspx
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #179 on: April 12, 2011, 06:25:53 pm »

KONZOLA SA POKAZIVAČEM U BOJI


Konzola sa pokazivačem u boji je jedan od važnijih sklopova u podsistemu STINA C. Ima ih ukupno sedam sa oznakama 11A-11G. Sve su identične kako po građi tako i po upotrebljivosti. Gledajući pojedinačno u svakoj konzoli je računar sa procesorom iz mini serije tipa 857-E i radna memorija od 1M/bajta. Tokom rada konstantno je u vezi sa glavnim računarom.
Panoramski pokazivač u boji je u stvari vertikalno montiran ekran u boji od 58,4 cm. Za isti je upotrebljena katodna cev tipa
" PENETRON ", koja je u mogućnosti da ostvari elektronski mlaz tanji  od 0.5 mm. Sa takvom osobinom moguće je na ekranu prikazati vrlo precizno željene informacije. Iste je moguće prikazivati u četiri boje i to: crvenoj, zelenoj, žutoj i narandžastoj. Način korištenja boja je sledeći:

-   narandžasta.....simbol kugle, ukazivači, vektori, tekst i sl
-   žuta ................geografske informacije
-   crvena.............objekti vlastiti i neutralni
-   želena..............objekti neprijateljski i nepoznati
-   

Intezitet svake od boja moguće je regulisati sa potenciometrima (za svaku boju po jedan) na prednjoj strani panoramskog pokazivača u boji.
Još jedna od bitnih osobina je vrlo mala perzistencija katodne cevi tako da ne dolazi do pretapanja stare i nove slike na ekranu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Vanjski izgled kolor konzole



KONZOLA SA CRNO BELIM POKAZIVAČEM


Konzola sa crno belim pokazivačem kao jedan od sklopova u podsistemu STINA-C nosi oznaku 12. Osnovna joj je namena da se preko nje prati radarska slika ukoliko je neki od radara tipa 9KR 409 direktno vezan na STINU-C. Radom konzole upravlja računar slike.
Sastoji od Crno-belog panoramskog pokazivača koji je ustvari vertikalno montirani panoramski ekran od 40,6 cm za prikazivanje sintetičkih geografskih i taktičkih informacija uključujući i radarske plotove. Za tu svrhu upotrebljena je katodna cev sa vrlo velikom perzistencijom tako da informacije ostaju dugo na pokazivaču. Intezitet slike se reguliše sa potenciometrom na prednjoj strani panoramskog pokazivača. Mogu se prikazati:

- Mapa (zavisno od područja prikazivanja  može biti finija ili grublja).
- Dopunska mapa (granica, vodeni putovi i slično).
- Georeferentna mreža, referentne take.
- Dopunske informacije generirane od strane poslužioca(minska polja, reoni, rute i slično).
- Radarski plotovi (sintetisani radarski video kome je jedino poznata pozicija, i nad kojom se mora provesti praćenje da bi se dobili ostali podaci. Mogu se prikazati plotove sa maksimalno dva radara.
 - Simboli praćenih objekata.
                            
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]           
Slika na kolor konzoli (uzeta sa interneta radi ilustracije).



* Vanjski izgled kolor konzole.JPG (249.13 KB, 2016x2928 - viewed 301 times.)

* Slika na kolor konzoli.jpg (532.65 KB, 1237x1535 - viewed 254 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.