PALUBA
April 27, 2024, 07:19:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 387160 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
NEDJA
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #480 on: December 14, 2011, 10:22:30 am »

1987-1988 godine sam sluzio vojni rok 10 meseci u objektu 182 u Zrnovnici. Bio sam septembarska klasa 1987 godine i u Zrnovnicu sam dosao u prekomandu iz Sombora. Prvo smo dosli u kasarnu u Divulje ( kada se udje na glavnu kapiju kasarne skrene se odmah desno i u toj zgradi sam bio dva dana da bih posle otisao na objekat 182 do kraja vojnog roka ). Ta zgrada je bila komanda cete RVO i PVO koja je davala ljudstvo za smene u objekat 182 i za neki mali objekat u Visokom. Komandir cete je, tada, bio major Perinovic Zeljko. Ves za koji sam bio osposobljen u Somboru je bio radio-relejac. Znam da smo isli sa TAM-icem prema Omisu i da smo posle pola sata skrenuli levo i malo posle zadnjih kuca naisli smo na kapiju i strazara koji nas je pustio i mi smo dosli do objekta iznad u kome su bili smesteni plavci specijalnosti veze ( telegrafisti, teleprinteristi i radio-relejci ) i specijalnosti VOJIN ( crtaci traga i plansetisti ) sa dezurnim staresinama. Tu su bile dve spavaone za vojnike, kuhinja, kupatilo i prostorija za dezurne staresine. Atmosfera je bila opustena, picili smo smene 2-4-1-3 ( jednog dana pre podne od 7 do 2, pa uvece od 7 do 7 ujutru i narednog dana od 2 do 7 posle podne i opet isto ). To je bilo iz tog razloga sto je bilo malo vojnika koji su morali da pokriju 24-casovne smene. Iako sam bio po osnovnom vesu radio-relejac, prvo sam radio kao plavac teleprinterista i primao sifrovane telegrame iz komande na Jahorini ( tajni naziv Ekvator ) i prosledjivao dezurnom operativnom. To su bili neki papiri sa trocifrenim brojevima i, jednom prilkom, su mi momci iz OSOJ-a ( mornari ) su mi rekli da su to najave letova za sledeci dan. Takodje, paralelno sa plavcima vezistima su radili i SMB vezisti ( sa komandom u VPO u objektu VPO u Splitu ) sa svojim sifrerom koji je obicno bio cina zastavnik i koji je desifrovao sve telegrame za taj dan. Kasnije sam bio rasporedjen i kao operater u telekomunikacionom centru koji se nalazio iza prostorije gde je bila smestena telefonska centrala. Strazu oko objekta je drzala vojna policija. U principu, kada nismo bili u smeni mi smo mogli da odemo u grad kad god hocemo samo da se javimo dezurnom staresini. S obzirom na raspolozenje lokalnog stanovnistva prema vojsci u odnosu na sam Split, cesce smo izlazili u picerije i kafice u samom mestu Zrnovnica ( nekada bilo partizansko mesto ) jer smo se tu prijatnije osecali i mestani su gotivili vojsku. U toku vojnog roka niko nam nije govorio o sadrzaju objekta, tek sam posle saznao da je to bio i raketni centar. U samom centru VOJIN bili su plansetisti i crtaci tragova sa svojim dezurnim staresinama, a iznad njih su bili i dezurni oficiri iz tzv. brigade, odnosno piloti. Znam da su nam neki pricali da su bili na zadacima u Libiji. Oni su bili smesteni u drvenoj kucici gde smo i mi bili smesteni kada nismo bili u smeni. Za sada toliko, voleo bih da se neko javi iz tog perioda, a bio je u samom objektu "RUPA" ili na objektu u Visokom ili neko od staresina koji je tada bio na sluzbi.        
« Last Edit: December 14, 2011, 01:32:37 pm by Boro Prodanic » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #481 on: December 14, 2011, 01:58:15 pm »

Pozdrav Nedjo, dobro nam došao. Lijepo je imati na forumu još ljudi koji su služili u Žrnovnici. Samo dvije male ispravke.

U toku vojnog roka niko nam nije govorio o sadrzaju objekta, tek sam posle saznao da je to bio i raketni centar.        

Raketni centar, odnosno točnije Mornaričko-tehnička raketna baza (objekat 181) se nalazila koji kilometar dalje u drugom brdu, s druge strane rijeke Žrnovnice i nije bila povezana s objektom 182 u kojem si ti služio.

Evo i slike za lakšu orijentaciju, gledano s Mosora prema moru.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ta zgrada je bila komanda cete RVO i PVO koja je davala ljudstvo za smene u objekat 182 i za neki mali objekat u Visokom.
 . . .
Za sada toliko, voleo bih da se neko javi iz tog perioda, a bio je u samom objektu "RUPA" ili na objektu u Visokom ili neko od staresina koji je tada bio na sluzbi.        

Ne radi se o Visokom nego o Visokoj. Naime, Visoka je gradsko naselje, odnosno kvart u Splitu. I sam sam živio tamo pa se sjećam da je odmah ispod vodospreme Visoka, koja je sa 116 m/nm bila druga najviša točka u gradu Splitu nakon Marjana (125 m/nm), bila mala vojarna (kasarna) u kojoj su po pričama starijih bile postrojbe VOJIN. Objekat je bio mali, sastojao se od dvije manje, prizemne zgrade i nekoliko bunkera na rubnim dijelovima (moguće da su i iz vremena II. svjetskog rata). Prema pričama u objektu se nalazio mobilni radar (na kamionu) koji je uglavnom bio u garaži, a prilikom gradnje obližnje osnovne škole vojska je zabranila postavljanje metalnih već isključivo drvenih vrata i prozora kako nebi ometali radare. Bilo bi lijepo znati nešto više i o ovom objektu i radaru koji su koristili.

Početkom rata, na tom prostoru su se nalazile postrojbe hrvatske PZO (PVO) sa nekoliko topova 40 mm, a mislim da je bilo i trocijevaca 20 mm.

Inače, naš član VP1159 je služio u "RUPI" 1984. godine.


* Objekti u Zrnovnici.jpg (498.86 KB, 955x595 - viewed 389 times.)
« Last Edit: August 24, 2014, 09:42:41 am by Jester » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #482 on: December 30, 2011, 10:10:00 am »

Zna li netko šta je točno bilo na Kili znam da se miniralo tih godina prilikom zauzimanja,neki govore da je bilo čvorište veze prema ta dva objekta i da li je osmatračnica u Stobreču bila povezana isto s tim objektima ili je bila u nekoj drugoj funkciji,i još jedno pitanje u svezi vrha visoke tamo je sada sve ograđeno ogradom i divljom gradnjom oko onog vodospremnika da li je to bilo u sklopu toga ili sa strane negdje pošto postoje neki objekti čini mi se sa sjeverne i istočne strane unutar ograđenog prostora
« Last Edit: December 30, 2011, 10:19:17 am by Jester » Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #483 on: February 02, 2012, 10:37:03 am »

kad je sljedeca operacija posjete Rupi? Jure-javi mi se, nemam ti vise broj-crka mobitel!! marinero
Logged
Ballota
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30



« Reply #484 on: February 02, 2012, 01:46:02 pm »

Bija ja prije misec dana. Ne samo da je katanac još na ulazu nego su još i nakrcali tonu dodatne bodljikave žice oko same kapije, tako da je jedini način prolaska preskakivanje. Ne isplati se ić... 
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #485 on: February 02, 2012, 02:37:09 pm »

Hm, jel to znači da su odgovorni u OSRH i MORH poduzeli određene mjere? Možda ih je i pisanje na ovoj temi potaklo na to. U svakom slučaju prekasno, objekt je, sudeći po priči i slikama, potpuno opljačkan i devastiran.
Iako mi je drago da sam zahvaljujući Vama kolege zavirio u unutrašnjost ovog objekta, više bih volio da nisam, odnosno da je objekt u potpunosti sačuvan i operativan ili barem prenamijenjen i iskorišten za neku drugu, bilo vojnu bilo civilnu namjenu, a ne ovako devastiran...
Logged
Ballota
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30



« Reply #486 on: February 02, 2012, 02:56:54 pm »

Eto, ti si bar uspija malo zavirit. Ja nisan niti to.
Baš mi je krivo šta nisan ranije naletija na ovaj forum, jer inače obožavam takve stvari.
Bilo kako bilo, ako je ono MORH stavija novu zaštitu, stvarno su se prekasno sitili. No ništa čudno za njih. Inertnost im je glavna osobina... 
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #487 on: February 02, 2012, 03:22:00 pm »

Krivo smo se razumjeli, ja sam mislio da si i ti bio unutra, a ti da sam ja, kad na kraju ni jedan ni drugi nismo zavirili unutra. Dakle, nisam bio u objektu, kad sam napisao da sam zavirio unutra, htio sam reči da sam zahvaljujući slikama i pričama onih koji su bili unutra i podijelili to sa nama ovdje na Palubi, dobio predodžbu o objektu, njegovoj veličini i namjeni.
Logged
Ballota
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30



« Reply #488 on: February 02, 2012, 03:30:54 pm »

Hahaha. A ništa onda.  Grin
Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #489 on: February 03, 2012, 04:11:55 pm »

i prije si mogao uću u nju jedino ako si preskočio ogradu....bija sam unutra tri puta....i svaki put je bilo drugačije....sve više i više opljačkano...koliko sam skužija katanac su stavili upravo kradljivci. Operiraju po noći, a šta je najsmišnije, čovik koji živi kraj rampe sve to gleda.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #490 on: February 19, 2012, 06:44:15 pm »

Morh je u jednu ruku i kriv šta je objekt u takvom stanju a koliko su samo "kauboji" iznili materijala i bakra iznutra da i ne govorin ,bodljikava žica će im pomoć 
Logged
KLEPO
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6



« Reply #491 on: March 05, 2012, 08:52:37 pm »

Naša sam još dva luđaka pa idemo sljedeći tjedan malo povirit ako uspijemo uć
 
Logged
KLEPO
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6



« Reply #492 on: March 10, 2012, 05:35:33 pm »

neznam dali sam uspija stavit sliku , uglavnom na ulazu je ogromni katanac tako da ulaza nema i stavljen je sa unutarnje strane tako da oni koji ga misle rumbat   neće uspit  .... sad dali su ga stavili lopovi ili vojska?Huh? ......
trava do ulaza je toliko ugažena  da izgleda da je tamo neko svaki dan ...
našli smo i neki ulaz ispod ovoga nekih 20 -30 m bija je otvoren i ponadali smo se da cemo uspit uć kad nakon 10 m zid tu se vide komadi kabela koji su kidani i kad smo izlazili naišli smo na opremu za pilat kabele (dvi ručne pile za metal , mesarski satar i sikira uredno spremljeni za daljnji lopovluk
Logged
Ballota
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30



« Reply #493 on: March 10, 2012, 05:38:54 pm »

Di je točno taj drugi ulaz?
Znan da ga ja lani nisan nikako uspija nać. Al bilo je lito, pa je sve dosta zaraslo.
Čudi me da nema prolaza dalje. Mislija san da je to sve spojeno.  Undecided
Logged
KLEPO
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6



« Reply #494 on: March 10, 2012, 05:53:16 pm »

ispod ovoga glavnog nekih 20 -30 m. al toliko je zarasta da smo ga mi sasvim slučajno vidili , najvjerovatnije je i to bilo spojeno s ovim ostalim tunelima jer se vidi da je naknadno zaziđano sa matunima
Logged
Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.