PALUBA
April 27, 2024, 08:29:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 387165 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #585 on: January 03, 2013, 09:26:21 pm »

Ove slike sam nasao na drugom forumu , postavio ih Ballota ovde je postavio jos par fotografija na  palubi . Slike su sa emisije Hrt plus iz 2001 godine  . [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Svojevremeno, još pre neku gdinu i po, na ovom postu postavio sam skicu ove baze (objekt 181), sve do ulaza u Restriktivni prostor. Nisam hteo dalje radi operativnosti objekta.
Neki novi klinci,  , očito drugačije razmišljaju. I to je dobro. Uostalom ovo više šustinski i nije nikakva raketna baza.
Sada je to podzemni objekt za otpad iz domena raketne tehnike.. Undecided
Logged
Rainer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #586 on: January 03, 2013, 10:26:10 pm »

A prije dva mjeseca (25.10.2012.) kad sam ja postavio link videa o kojem se ovdje govori i iz kojeg su izvučene slike dobio sam upozorenje u inbox sa obrazloženjem kako krši pravilnik foruma, a komentar sa linkom na video je ekspresno uklonjen. Što se to promjenilo u ovo malo vremena?
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #587 on: January 03, 2013, 10:35:32 pm »

Ja vjerujem da će baza biti još dugo u funkciji i dobro je što nije doživjela sudbinu susjednog i sličnih objekata duž obale a i šire , inače zakon o obrani za ovakve stvari je sljedeći :

Članak 124.
Zabranjeno je motrenje, snimanje i pristup vojnim i drugim objektima koji su posebno važni za obranu.
Vojne objekte posebno važne za obranu određuje ministar obrane na prijedlog načelnika Glavnog stožera.
Druge objekte posebno važne za obranu određuje Vlada.
Na prijedlog ministra obrane Vlada propisuje kriterije za odabir, mjere za zaštitu te način označivanja objekata iz stavka 2. i 3. ovoga članka.
Način osiguranja vojnih objekata posebno važnih za obranu ministar obrane uredit će posebnim propisom.
 
Članak 125.
Inozemne i domaće pravne i fizičke osobe koje se bave znanstvenim i drugim istraživanjima na područjima i lokacijama važnima za obranu mogu obavljati istraživanja na temelju odobrenja ministra obrane i uz prethodno pribavljeno mišljenje tijela državne uprave koje je nadležno za znanost i tehnologiju.
Osobe iz stavka 1. ovoga članka mogu ustupati rezultate istraživanja drugim osobama samo uz suglasnost Ministarstva obrane.
Vlada će na prijedlog ministra obrane odrediti područja i lokacije važne za obranu na kojima se istraživanja mogu obavljati samo uz odobrenje ministra obrane.
http://www.zakon.hr/z/334/Zakon-o-obrani
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #588 on: January 03, 2013, 10:51:10 pm »

A prije dva mjeseca (25.10.2012.) kad sam ja postavio link videa o kojem se ovdje govori i iz kojeg su izvučene slike dobio sam upozorenje u inbox sa obrazloženjem kako krši pravilnik foruma, a komentar sa linkom na video je ekspresno uklonjen. Što se to promjenilo u ovo malo vremena?


Nista se nije promenilo , krši se tačka 11. foruma ,emisija govori o necem drugom a slike prikazuju  sta je imalo  u objektu baze   
Logged
mornar1977
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #589 on: January 05, 2013, 09:48:50 pm »

Evo malo da prekrenemo Žrnovnicu. Skroz nam se ubuđala.

Pošto smo s vremenom sazreli po masu pitanja, kako ostali tako i ja (stari borci.... Grin), mislim  da možemo
razgovarati poslije svega i o danima i godinama koje su karaktrisale objekat u Žrnovnici kao sretan i perspektivan.

"Posada koja je održavala i posluživala objekat 182 davnih 80-tih godina ( 1983/84) na samom početku:

Jedinica je nosila oznaku VP-7345/11 1983/84. Bila je u sklopu VPO i pripadala OSOJ-u.

Komadant Objekta je bio kbb Krstulovic Rade. Kasnije će ga naslediti kbb Pantović.

Ostali su bili:

PBB Brajkovic Ratko
PK Todorović Drago
MT Kap. Ristov Pančo
Zast I kl. Bekić Jovo
Zast I kl. Begonja Šime
Zast I kl. Šodan Stipe
Zast I kl. Mijić Ratko
Zast I kl. Skoko Miroslav
Zast I kl. Zubić Nikola
Zast I kl. Šarac Dusan
Zast I kl. Muselin Mijo
Zast I kl. Novak Stjepan
Zast I kl. Damjanovic ?
St.V. I kl. Čučkovic Pero
St.V. I kl. Korica Dušan

Većina ovih drugara je već bila pred mirovinom. Neke je zatekao i Balkanski cunami na ovoj dužnoti. Pridošli su i drugi.
Kako rekoh ovo je segment 1983/84 i odnosi se samo na OSOJ. Bilo je tu još i drugih kao veza, vojn idt.... Wink

Naravno tih godina objekt 181 nije još ni postojao. Cool
Neke od pomenutih starešina sam poznavao...Skoko Miroslav mi je bio komandir, Stipe Šodan, starešina , Damjanović Milan, takođe..
Logged
mornar1977
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #590 on: January 11, 2013, 09:40:18 pm »

Neđo, bio   sam u 182 deset godina rnije...
Logged
mornar1977
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #591 on: January 11, 2013, 09:55:54 pm »

Od februara 1977. do marta 1978 sam služio u "Rupi" objekat 182.U istoj prostoriji smo bili mi, OSOJ i VOJIN, a pored nas operativni dežurni..po slikama vidim da se to kasnije promenilo...Svakodnevno smo sa Visoke išli na LS pa u 182...Mislim da je Hrvatska mogla bolje iskoristiti 182 a ne da ga opustoše i ostave... žalosno...
Logged
mornar1977
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #592 on: January 11, 2013, 10:40:30 pm »

Miroslav Skoko, zast JRM, bio mi je neposredni pretpostavljeni, cvikali smo od njega najvise, ali je s druge strane bio strucan i korektan sto se samog posla tice.

1977 zastavnik Skoko je bio komandir u  VP 8580 , samostlni vod OSOJ...dobar čovek...
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #593 on: January 12, 2013, 12:02:07 am »

Miroslav Skoko, zast JRM, bio mi je neposredni pretpostavljeni, cvikali smo od njega najvise, ali je s druge strane bio strucan i korektan sto se samog posla tice.

1977 zastavnik Skoko je bio komandir u  VP 8580 , samostlni vod OSOJ...dobar čovek...
Sta mu se desilo do 1983-4, ne znam, ali te "sezone" u VP 7345/11 nas motoriste u Rupi je razvaljivao od isterivanja discipline i besmislenih poslova i ciscenja...
Bio je dobar "strucnjak" sto se samog posla tice ali od njega smo cvikali i bezali kao djavo od krsta.
Bekic/Mijic/Sodan/Zubic, su  za njega bili "vojnicka (ok, mornarska) majka".
O njegovim kasnijim aktivnostima, ne smem, ne daju pravila foruma.
Logged
mornar1977
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #594 on: January 12, 2013, 02:50:18 pm »

Voleo bih da znam kakva mu je bila dalja sudbina...Stipe Šodan je došao u jedinicu 1977.g , mislim sa Visa...St.vodnik Milan Damjanović nije išao u rupu...Kbb Krstulović bio je ljudina...St.vodnik Pantić je bio komandir straže ispred "Rupe"...noćna mora za stražu, 29 dana neprekidno, pa jedan dan pauze...Mi smo tada znali da postoji i 181, zvali smo ga "stara Rupa", nismo ni znali niti se interesovali čemu služi...
       vidim na slikama da je promenjen raspored, organizacija , nova planšeta OSOJ-a, Mi smo u istoj prostoriji , pored OP.dežurnog imali i malu planštu, VOJIN-a.Zast.Ibro Glavaš je bio komandir odeljenju momaka VOJIN, pridodati su OSOJU...
Logged
mornar1977
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #595 on: January 12, 2013, 02:56:56 pm »

Mladji vodniče, napiši mi na mail šta znaš o zast.Skoku...peramm@gmail.com...da ne kršimo pravila foruma...ja sam takodje bio vođa smene i mlađi vodnik, hahaha...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #596 on: January 13, 2013, 07:45:44 am »

Da ne otvaram novu temu neka je to ovdje ili neka moderatori premjeste.

"Jutarnji list"  Zagrab
http://www.jutarnji.hr/

Uz pomoć Titove tajne kabelske mreže 'Neptun' Vlada pokreće veliki internetski biznis!

Autor: Krešimir Žabec

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Supertajni projekt Neptun sagrađen je za upravljanje raketnim sustavom bivše JNA, a mreža se proteže od Brijuna do Prevlake

Vlada će u sklopu plana objedinjavanja svjetlovodne mreže u javnim poduzećima iskoristiti zaboravljeni tajni Titov vojni projekt Neptun. Time bi se omogućila široka primjena širokopojasnog interneta u državi. Infrastruktura svjetlovodne mreže tako više ne bi bila samo u vlasništvu telekomunikacijskih kompanija, nego i države.

Od Brijuna do Prevlake

U gradnji mreže namjerava se koristiti oko 3000 kilometara postojeće svjetlovodne elektroničke komunikacije koja je u vlasništvu JANAF-a, HAC-a, Hrvatskih željeznica, Plinacroa, a sagrađena je uz trase autocesta, naftovoda, plinovoda, željezničkih pruga. Tako bi se pokrio kopneni dio Hrvatske.

Za povezivanje obalnog i otočnog dijela Hrvatske optičkim kabelima iskoristili bi se kabeli koje je od 1974. do 1990. godine u podmorju postavila bivša JNA. Riječ je o supertajnom projektu Neptun koji je pokrenut za potrebe upravljanja raketnim sustavima te centralizaciju komunikacija. Cijevi su položene na potezu od Brijuna pa sve do Prevlake te krajnje točke u Boki kotorskoj i u njima je bakrena žica. Instalacija je na hrvatskom dijelu dugačka oko 700 kilometara - na dubini od razine plićaka do 100 metara. O samom se projektu malo zna jer je velik dio dokumentacije uništen. No, smatra se da su instalacije u dosta dobrom stanju.

Projektom Neptun povezani su vojni objekti na potezu od Brijuna do Prevlake, a na dijelu od Zadra do Šibenika cijev prolazi kopnom. Instalacija tako povezuje dio otoka Cres, otoke Veli i Mali Lošinj, prolazi tik do Ugljana te zaobilazi zadarski i šibenski arhipelag. Od Splita cijevi ponovo ulaze u more, prolaze kroz brački kanal te idu preko Hvara, Korčule, Visa, Lastova, Pelješca do Cavtata i Prevlake.

Državi na korištenje

- Postojeća podmorska infrastruktura idealna je za povezivanje jadranskih otoka i dovođenje širokopojasnog interneta na ta područja jer bez toga nitko ne bi dovodio optički kabel na, primjerice, Vis ili Lastovo. To je jednostavno preskupo - tvrdi Darko Parić, pomoćnik ministra uprave i šef uprave za e-Hrvatsku. On tvrdi kako iz cijevi treba izvući bakrene žice i staviti optički kabel, što danas nije teško izvedivo. Za tu infrastrukturu saznalo se prije otprilike mjesec dana, kada je ministar obrane Ante Kotromanović s tom informacijom došao u Vladu i rekao da MORH to ustupa državi na korištenje. Ministra je pak na to upozorila grupa inženjera.

Parić tvrdi da je na nekim dijelovima postavljena jedna, a na drugima čak dvije cijevi promjera 50 fi.

Informacija o Neptunu u Vladu je pristigla kada se već uvelike radilo na projektu objedinjavanja svjetlovodne mreže u javnim poduzećima. Kao primjer neiskorištenih kapaciteta Darko Parić navodi novosagrađene autoceste. Prilikom gradnje u trup autoceste postavljene su tri cijevi. U jednoj su instalacije za signalizaciju, a druge dvije potpuno prazne. One mogu poslužiti za smještanje optičkog kabela.

Mreža svjetlovodne infrastrukture trebala bi poslužiti za povezivanje institucija državne uprave i javnih tvrtki u prijenosu podataka i telefoniji. Država i njena poduzeća tako više ne bi tu uslugu plaćali teleoperaterima, što donosi godišnju uštedu od oko 240 milijuna kuna. Za te potrebe iskoristilo bi se samo oko deset posto kapaciteta svjetlovoda. Ostatak kapaciteta i infrastrukture mogao bi se iznajmljivati. Nekoliko je mogućih opcija. Jedna je osnivanje državne tvrtke za upravljanje tom infrastrukturom i iznajmljivanje kapaciteta svjetlovoda, a druga da država tu uslugu daje u koncesiju na nekoliko desetaka godina.

Objedinjavanje sustava

No, prije treba objediniti sustave tih tvrtki, povezati ih s gradovima te sagraditi aktivnu mrežu. Gruba procjena troškova je oko 200 milijuna eura. I to bez aktiviranja podmorskog kabela iz projekta Neptun.

Prema najavama, Vlada bi sljedeći tjedan trebala donijeti Zaključak o objedinjavanju svjetlovodne infrastrukture. Nositelj provedbe projekta bit će Centar za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija (CEI), a glavna osoba za provedbu projekta je ministar prometa Siniša Hajdaš Dončić.

Darko Parić tvrdi kako bi to mogla biti jedna od najvećih javnih investicija te napominje kako se po značenju taj proces optifikacije može usporediti s procesom elektrifikacije realiziranim u prošlome stoljeću.



* tito_neptun_546904S1.jpg (92.44 KB, 652x326 - viewed 618 times.)
« Last Edit: January 13, 2013, 01:32:18 pm by leut » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #597 on: January 13, 2013, 08:56:35 am »

Supertajni projekt Neptun sagrađen je za upravljanje raketnim sustavom bivše JNA, a mreža se proteže od Brijuna do Prevlake

Ma kakav super tajni projekat. I kakve veze s tim ima Tito. Svašta.  
Za Neptun se u JNA i JRM krugovima znalo čitavo vrijeme. Pominjao sam
Neptun i u temi o Žrnovnici jer se i ona naslanjala na njega.
Tačno komunikacijski kabel - veza je bila uzduž cijelog priobalja. Polagan
je tokom 80-tih godina. Što po kopnu, što ispod mora. To su klasični koaksijlni
kablovi, jer tad se nisu ni pojavili optički. Nema tu nikakvi cijevi...  Roll Eyes
Trasu su koristile i civilne strukture uzduž iste jer su i sufinancirale polaganje.
Prema tome to nije bila nikakava supertajna i najmanje je imala veze sa
nekakvim raketama.
E sad da li je to Hrvatska država koristila u pravom smislu nakon Balkanskog
cunamija to je drugo pitanje ili je devastirano kao i masu toga.....

Ovo sam već napisao i na jednoj drugoj temi kao odgovor na ovaj post..
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #598 on: January 13, 2013, 09:39:05 am »

Supertajni projekt Neptun sagrađen je za upravljanje raketnim sustavom bivše JNA, a mreža se proteže od Brijuna do Prevlake

Kod ugradnje ispitivanja i puštanja u operativu trase Neptun na Vojnopomorskom Vojištu bio je zadužen
resor veze pri Komandi VPO. Jedan od učesnika koji je dobrano upoznat sa time i koji je čitavo vrijeme
bio prisutan je major/pppukovnik Vlastelica Dušan. Može ga se naći i na internetskim stranicama u današnje
vrijeme kao Vlastelica Duje. Sigurno i danas živi u Splitu.
Sa svim ovim lično sam bio upoznat upravo od Vlastelice s kojim sam ja i deo mojih kolega početkom 80-tih godina
izvodili ispitivanja na trasi Neptun u svrhu komunikacije KIS Stina Jadran.


Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #599 on: January 14, 2013, 09:42:25 am »

Ponekad mi se pari da se novinari natječu tko će napisati gluplji članak, a šta se tiče ovih kabela ma danas je ionako sve bežično iz satelita te na školjci snimi i ako im kojim slučajem ne odogovaraš, "potegnu ti vodu" navođenim projektilom  Grin
Logged
Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.