PALUBA
April 27, 2024, 01:58:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 387198 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #600 on: January 14, 2013, 11:29:27 am »

Ponekad mi se pari da se novinari natječu tko će napisati gluplji članak, a šta se tiče ovih kabela ma danas je ionako sve bežično iz satelita te na školjci snimi i ako im kojim slučajem ne odogovaraš, "potegnu ti vodu" navođenim projektilom  Grin

Ipak ta se malo i tehnički osvrnemo na sve ovo.

Da, danas je momentalno najaktulnija upotreba satelitski veza. Ali, ali..... Shocked
Mora se znati, sve što je u zraku/vazduhu/ariji, je svačije i ničije. Lako ih je
presretati, ometati i svašta im raditi.
Sa kablovskim vezama to je kud i kamo teže. Sigurnije su, žilavije i još ima toga
da ne dužim. U svakom slučaju trasa Neptuna i te kako bi se mogla iskoristiti, ako
nikako drukčije ono bar kao rezervna aternativa....
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #601 on: January 14, 2013, 11:40:54 am »

Naravno to se podrazumijeva , nego htio sam ukazati na današnji sistem komunikacije i razmišljanja ,a pomoćni sustav je od prijeke potrebe u ratnim uvjetima kabel je kabel, da spomenem kod nas je nedavno uvedena i digitalna televizija ,kratki val je od ove godine ugašen, a sve u cilju bolje slike i zvuka (čitati kontrole)  Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #602 on: January 14, 2013, 10:10:39 pm »

Nije neposredna tema, ali da dodam kao iskustvo da je zahvaljujući stacionarnom sistemu veza, zasnovanom na kablovima i radio-relejnim vezama, sistema veza VJ 1999 sve vreme ostao potpuno operativan i pored svakovrsnog ometanja. Dakle, kablovske veze, zasnovane na optičkim kablovima su daleko sigurnije i pouzdanije. Mene čudi da se u Hrvatskoj to danas "otkriva". Zapravo, izgleda da to novinari "otkrivaju" pa da bi navukli čitaoce "udaraju" sa bombastičnim nazivima. Naivnih uvek ima.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 12 255



« Reply #603 on: January 14, 2013, 10:33:55 pm »

Novinari su otkrili veliku čuvanu tajnu iza sedam vrata sa sedam brava i ključeva u vremenu kad se novine sve manje kupuju. Hrvatski dnevni tisak je kao preslikan iz jednog izvora. Tu imamo nužne dnevne novosti, veleumne kolumne i otkrića. Otkrića zahvaljujemo novinarima sa  tridesetak i nešto godina koji tek sad upoznaju zemlju u kojoj žive. Vide neku rupu, tunel, kanal i eto rekonstrukcije prvobitne namjene na xy lokaciji. Sve je to u svrhu golicanja znatiželje javnosti i u cilju povećanja ionako niske naklade. Od radionice stvore tvornicu a od pogona zavod. Studenti u Zagrebu smatraju da onaj tko se nigdje nije uspio upisati bit će sigurno primljen na novinarskom fakultetu. Valjda ih tamo uče kako od igle stvoriti raketu.
Logged
drimu13
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #604 on: February 08, 2013, 01:11:23 pm »

Ja sam bio na održavanju 82/83 jedanest mjeseci strojar u rupi.Kad smo došli(10/82) još se koristio dio stare tehnike i postupno smo prelazili na novi objekat koji je komandno-osmatračkom smislu bio potponu funkcionalan.
Novo postrojenje je bilo vrhunska tehnika onog doba, otpadne vode na izlazu su se mogle piti i proći sve analize.
Urupi sam proveo punh 11mjeseci.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #605 on: February 08, 2013, 01:21:29 pm »

Ja sam bio na održavanju 82/83 jedanest mjeseci strojar u rupi.Kad smo došli(10/82) još se koristio dio stare tehnike i postupno smo prelazili na novi objekat koji je komandno-osmatračkom smislu bio potponu funkcionalan.
Novo postrojenje je bilo vrhunska tehnika onog doba, otpadne vode na izlazu su se mogle piti i proći sve analize.
Urupi sam proveo punh 11mjeseci.
Ma bravo. 
Nadamo se još tvojih sjećanja. Samo napred, bez ustezanja. Cheesy
Logged
drimu13
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #606 on: February 08, 2013, 01:25:27 pm »

U vanjskim barakama je bila smještena straža.Mi strojari smo mogli izaći po potrebi iz objekta jer su vani bile pumpe i bazeni u slučaju šumskog požara da se brani ulaz i osmatračnica.Nova telefonska centrala se mogla koristiti za prisluškivanje svih telefonskih razgovora iz Splita.U stambenom dijelu svoje sobe su imali Mamula i Vilović sa oznakama na vratima kao i ostali visoki oficiri komande VPO.Poslije tri sata dežurni operativni pukovnik bio je glavni za cijelu VPO.Mi iz Visoke smo se mogli zezat po Splitu
kad nismo radili jer kad bi nas zaustavila V.P. rekli bi smo da smo iz Žnovnice i da moramo na smjenu i niko nas nije diral.
Logged
drimu13
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #607 on: February 08, 2013, 05:23:20 pm »



* img024_000001.jpg (51.45 KB, 707x495 - viewed 177 times.)
Logged
drimu13
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #608 on: February 08, 2013, 05:29:00 pm »

Ekipa ispred Visoke.Sva tri roda bili smo zajedno.Između nas i V.P.bilo je vježbalište na kojem suse oni ubijali od muke a mi kad bi bili u kasarni smo haklali za pivo, TO JE BIL GUŠT.Kad sam dobil guštera u rupi ostajal sam u Stobereču cijelu smjenu ili dan i kad bi se varačali pokupili bi me.
Logged
mornar1977
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #609 on: February 15, 2013, 06:06:05 pm »

Ekipa ispred Visoke.Sva tri roda bili smo zajedno.Između nas i V.P.bilo je vježbalište na kojem suse oni ubijali od muke a mi kad bi bili u kasarni smo haklali za pivo, TO JE BIL GUŠT.Kad sam dobil guštera u rupi ostajal sam u Stobereču cijelu smjenu ili dan i kad bi se varačali pokupili bi me.

Prepoznajem zgradu na Visokoj, tu smo spavali a radili u 182...VP 8580 OSOJ...50.klasa MNC, 1976-77-78. do marta...Pozdrav svima iz Rupe...
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #610 on: March 02, 2013, 08:51:04 am »

Koja je ovo raketa na ovome kamionu?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slobodna Dalmacija: Oružje hrvatsko, a šutnja - američka


* rakete.jpg (46.7 KB, 680x430 - viewed 735 times.)
« Last Edit: March 03, 2013, 03:43:28 pm by leut, Reason: ubacena slika » Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #611 on: March 02, 2013, 10:20:37 am »

Neki budz od SA-2, za paradu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #612 on: March 03, 2013, 11:38:20 am »

Evo jednog, možda i bitnog razloga, zašto su rakete RBS-15 (u objektu 181 u Žrnovnici)
došle do faze da su za smetište. Naime u više pokušaja da se Šveđani odobrovolje i da
izvrše remont istih, ovi su elegantno odbili Hrvatske zamolbe.

Tek sad pomalo s vremenom izbijaju na svjetlo dana i vjerovatno glavni razlozi:

"...... Hrvatska se u više slučajeva pokazala kao vjerni američki posrednik pri nabavi tuđih vojnih tehnolgija.
Naime, sredinom 90-ih izbio je diplomatski skandal (uspješno zataškan) kad je švedska vlada doznala da je Hrvatska bez
znanja švedskoga SAAB-a, proizvođača protubrodskih raketa RBS-15, ustupila jednu raketu (iz arsenala HRM-a) SAD-u
kako bi Amerikanci istražili sve složene sustave tog sofisticiranog projektila."


Ja...... Cool
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #613 on: March 03, 2013, 02:55:37 pm »

Jednostavno stvari se poslože tako da moraš raditi ustupke velikim igračima pa čak i ako si na gubitku Roll Eyes
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #614 on: March 04, 2013, 08:10:36 pm »

Neki budz od SA-2, za paradu.

Jeste neka verzija SA-2, ali ovi bočni motori (imitacija bustera) ne pripadaju raketi. To je prikačeno radi publike.
Na kamion je nakrcana i konstrukcija - lanser, koji se inače ne vozi na istom kamionu kao raketa.

Nije mi poznato poreklo ove slike (bilo bi dobro da znamo odakle potiče), ali za vreme trajanja tačke 11, SA-2 rakete su korištene (ili je bilo u planu da se koriste) u Bosni, protiv zemaljskih ciljeva.

Koliko je meni poznato u Hrvatskoj nisu korištene - ali nije isključeno da je ova slika sa neke lokalne vojne parade, upravo iz Hrvatske. Na ovakav zaključak me navodi kamion - transporter. U JNA su te rakete transportovane na teglačima ZIL-152. Video sam slike tih raketa na tegljačima ZIL-131, kojekuda po svetu. Ali nikada na mercedesu ...
Bilo bi dobro čuti i komentare ostalih znalaca, pa da napravimo nekakvu analizu o čemu se radi i kakva je namena skalamerije na kamionu.
Logged
Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.