PALUBA
April 29, 2024, 12:03:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 387452 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #225 on: April 23, 2011, 11:06:24 pm »

Možda će se netko tko je služio ex-JNA u OC VPO sjetiti da je prelazio preko ovog mosta u smb mini-busu marke TAM. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prelazio sam ja "Kanaderu" taj most i sa mojim prvo fićom, a poslije i novim narandžaste boje Stojadinom Mediteranom koji mi je
bio ostao gore u krugu, pa su mi ga drugari poslije "spustili dolje". Most je prilično star i uzak po formi gradnje. Znaš li možda ili
tvoji okolo, kad je izgrađen? 
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #226 on: April 23, 2011, 11:16:53 pm »

Možda će se netko tko je služio ex-JNA u OC VPO sjetiti da je prelazio preko ovog mosta u smb mini-busu marke TAM. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prelazio sam ja "Kanaderu" taj most i sa mojim prvo fićom, a poslije i novim narandžaste boje Stojadinom Mediteranom koji mi je
bio ostao gore u krugu, pa su mi ga drugari poslije "spustili dolje". Most je prilično star i uzak po formi gradnje. Znaš li možda ili
tvoji okolo, kad je izgrađen? 
Ja mislim još za vrijeme Austro-Ugarske vladavine ovim prostorima,nisam siguran,raspitat ću se , jer ima u široj okolici još istih mostova,pa su možda rađeni u istom periodu.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #227 on: April 23, 2011, 11:36:20 pm »

@ZastavnikDjemo. Točnije, ovaj objekat bi se uz vrlo mala ulaganja mogao ososobiti u prvobitni položaj. Ima tu dobar dio pogona koji je potrebano samo uključiti u struju i to je to. Al opet kad malo bolje pogledaš, puno je tu zastarilo stvari, pa nebi onda dalje na tom polju ulazio u diskusiju.
Pretvorbu u muzej ili slične pothvate, njima već ide na Visu, jer su tamo Titove špilje, ili ti ga pećine, kako oćeš, pusti tuneli, more itd.. Ovdje je to malo i nije da to baš svakoga zanima. A tamo turisti dođu se kupat pa otiđu usput to pogledat. Totalna suprotnost na razliku ovoga.
@VP1159. E sad što se tiče stakla, opet ti neznam, jer su takve 3 sobe i tri različita stakla, a sve spojene u produžetku jedna za drugom. Slijedu slike idućih stakala gdje su nacrtane luke i vojne piste, kako sam shvatio:?
Ovo je staklo zadnjega puta bilo čitavo, al ponavljam, pijana posla unutra ili IŽIVLJAVANJE NAD TUĐIM, nije mu dalo mira pa ga je razbilo.
Ahahahahahaa, a jeben ti dinamo, hahahaha, najjaći si, KRALJUU!!! Da ima li još, ahhaha, ima koliko ti srce želi Smiley. Da je li ima još, a ima još bitće 40-ak slika, ako mi budu dali da uploadam, imat ćeš i to. Wink Sam si reko, nigdje nam se ne žuri, hehe.
@Leut.
„…nalazi s lijeve obale rijeke Žrnovnice (gledano od ušća ka izvoru)“-misliš gledano od izvora ka ušću:? Cheesy ipak mislim da je… Wink Al nebitno, znam što si htio reći, sve 5! Wink
Što se tiče mjenjanja imena teme, APSOLUTNO SE SLAŽEM, bolje tako nego odvajati teme na dva dijela, jer bi praktički, vjeruj mi i tad i jaizgubio volju pisati na dva dijela, odvojene vrste tema. Ovu temu ćemo kako stvari stoje i kako smo sve iscrpili polako i završiti, ostaje jedino saznavanje na polju aktivne, al otom potom što će biti… . Da, promjeni naziv u takvi kakvi si ti rekao! Ali nikako nemoj razdvajati, jer evo sam vidiš, svugdje gdje spomeneš ovu prvu, prisiljen si spomenuti i ovu drugu. To nemoj!
OK, bio je miniran, ali kako sam ja predložio u onim tekstovima (ne mogu sad tražit na kojoj stranici, jer mi kasno odgovaraš nato, al uglavnom…) razminiran je.
Ja sam i rekao, nikad se nemože reć da je razminirano 100%, već 99% čak i kad je ljudska ruka razminirala, a ne strojevi. Također rekao sam i dovoljno da je jedna mina na cijelom brdu i okolo njega, uopće nije bitno, OPET NEZNAŠ DI JE! I koja ti korist…
Unutra nije minirano, to ti mogu reć s povjerenjem. Moguće samo nekoliko zaostalih po brdu, al obećavat ne mogu ništa, mogu samo nagađati kao i ti.
Ljudi su vjerojatno njenu svrhu preuveličali. Ali ako se ova tema bude nastavljala, mogu i pitati ove neke bivše razvojačene zapovjednike i vojnike, pa i neke ročnike koji su danas u vojsci da mi se raspitaju o tome, pa vam za kojih misec-dva javim o tome svemu detaljnije. Ne žuri nam se, nismo ni misterije prve još razriješili.
Takve električne ograde nisam vidio, pa čak niti mjesta gdje bi uopće bila, al zašto bi to uopće netko nakon rata ih skidao i da su bila, isto je i s bodljikavom žicom :?
Helikopter da ulazi u brdo čisto sumnjam, al da donosi tipa dio po dio osmatračnice ili onih velikih satelita do nje šta su, ili takve velike stvari koji ne mogu na kamion tek tako, e, to je već druga stvar.
Seoski ljudi su ti takvi, priču preuveličaju, a vodu uvik gone na svoj mlin…ništa čudno.
„Uglavnom su bili plod mašte/straha/neznanja lokalnog stanovništva, a ponekad su možda i svjesno plasirane kako bi se znatiželjnike držalo podalje od tih objekata.“-i to šta govoriš…sasvim normalno logički…ko i tabla minirano, namjerno napisano samo da ekipu podalje drži od toga, da…
@momo PT61. Je li tako? Tko bi rekao, i ja sam malo stao na balun, pa gledam. Sitno, a tako dinamitno! Wink

Evo slika još, a pogotovo za mog dragog čovika VP-a Wink)

To je taj narančasti ormar koji se nalazi gdje su oni upitnici, nasuprot onog motora i agregata.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Razbijeno staklo. Mislim da je ovo dio nacrtan nasuprot Crne gore.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To su te ploče nasuprot ovih stakala. Neznam sad iz koje je ovo od triju prostorija, znam samo da su u svima trima sve stable čitave. /očito im nisu bile napete za razbijanje :?/
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

-II-
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

SUNCE-MJESEC Cheesy
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Da li je na slikama 8072-8074 prikazan bojni raspord brodova JRM 1991 god.
Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #228 on: April 23, 2011, 11:37:39 pm »

Danas opet bili u "rupi"...uzas.....nakon deset dana od posljednjeg posjeta ogromne promjene na gore......svakim danom sve vise i vise devastirano, pokradeno, unisteno....a krade se sve moguće...od bakra do zeljeza...Uzasno je vidjeti uređaje koji su nekoć kostale silno bogastvo da se na takav način unistava.... npr. novi novcati elektromotori koji pokrecu protupozarne pumpe razvaljeni maljem...Diesel-agregati marke MTU rastavljeni i djelomicno odneseni.....UZAS..... Ne razumijem kako vojna ili civilna vlast takvo sta ne zaustavi, i ne privede kradljivce..... marinero
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #229 on: April 23, 2011, 11:44:06 pm »

Danas opet bili u "rupi"...uzas.....nakon deset dana od posljednjeg posjeta ogromne promjene na gore......svakim danom sve vise i vise devastirano, pokradeno, unisteno....a krade se sve moguće...od bakra do zeljeza...Uzasno je vidjeti uređaje koji su nekoć kostale silno bogastvo da se na takav način unistava.... npr. novi novcati elektromotori koji pokrecu protupozarne pumpe razvaljeni maljem...Diesel-agregati marke MTU rastavljeni i djelomicno odneseni.....UZAS..... Ne razumijem kako vojna ili civilna vlast takvo sta ne zaustavi, i ne privede kradljivce..... marinero
KapoST,što se nisi javio PM ,prolaziš mi blizu kuće,a ja nikakvog posla danas nisam imao,mogli smo zajedno u "rupu".
Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #230 on: April 23, 2011, 11:54:17 pm »

ma odluceno je sinoc kasno uz gradele i vino da se ide jutros u devet sati...a krenili tek u deset.....hahaha...imamo jos samo malo vremena za obilazak, jer ubrzo vise necemo imati sta vidit..... marinero
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #231 on: April 24, 2011, 12:27:00 am »

Također Kanader, obećao si i meni Kapo da ćemo krenuti skupa, isto sam bio doma jer je blagdan i rekao si da ćeš ići u subotu i nisi se javio... . Da si barem odgovorio na poruku u inboxu, ali ni to...

A u ostalom vidiš da je sve pokradeno bakreno šta je bilo, ostalo samo željezo koje iznose i prodaju. I koja korist da ih uhvati kad je više i čisto nemoguće da se išta od toga obnovi. Možda nazad 1 godinu je i za to bilo nekakve šanse, al ovo sada nema ikakve teorije, milijun kuna bilo bi premalo...

Sreten Uskrs svima ma gdje bili!
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #232 on: April 24, 2011, 01:22:28 am »

Možda će se netko tko je služio ex-JNA u OC VPO sjetiti da je prelazio preko ovog mosta u smb mini-busu marke TAM. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Taj most je prilicno naivan... Svaki put sam ga presao na isti fazon, dva puta dnevno, jednom od Stobreca, drugi put ka Stobrecu,pa tako skoro godinu dana.

Salim se, naravno, ali hvala za sliku i srecan Uskrs svima.

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #233 on: April 24, 2011, 10:41:08 am »

Da li je na slikama 8072-8074 prikazan bojni raspord brodova JRM 1991 god.

Nemora da znači. Vraga ko je o tom u to vrijeme i u takvoj situaciji i na takvom mjestu uopšte razmišljao.
Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #234 on: April 24, 2011, 11:06:55 am »

Odluceno je na brzinu bez detaljnog dogovaranja....jer je prethodno jucerasnji put bio otkazan....nisam nikog htio zvat u 22.00 sati po noći.......ima dana....obici cemo je jos minimum jedan put ubrzo....
 pilot
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #235 on: April 24, 2011, 11:25:36 am »

A javi se, što prije to bolje, za lopove i Uskrs sveti ništa neznači, sam znaš da je svaki lopov obični materijalista, kladio bih se da su unutra i sinoć bili i danas i sutra će...bilo bi mi žao da nevidim "Stinu C" i slikam je za ovdje ORIĆAREBU a i svima nama.

P.S. kad ćeš ti i duje objaviti slike koje ste obavili unutra? Ajde postaj volio bih pogledati to svakako!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #236 on: April 25, 2011, 12:12:22 pm »

@ORIĆAREB  kad ste pričali o onom sistemu KIS -STINA,činilo mi se da sam nešto slično vidio negdje
Orginal slika je tu:http://en.wikipedia.org/wiki/File:Zeljava_radar_room.jpg

Dali je ovo slično toj konzoli u Žrnovici ?

hvala poz.


* Zeljava_radar_room.jpg (368.3 KB, 908x514 - viewed 153 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #237 on: April 25, 2011, 12:37:17 pm »

@ORIĆAREB  kad ste pričali o onom sistemu KIS -STINA,činilo mi se da sam nešto slično vidio negdje
Orginal slika je tu:http://en.wikipedia.org/wiki/File:Zeljava_radar_room.jpg

Dali je ovo slično toj konzoli u Žrnovici ?

hvala poz.
U nekom smislu je. Kao ilustracija zadovoljava i obogaćuje temu. Ali ovo je sistem koji se koristio u RV i PVO i nije imao nikakvog dodira sa JRM i objektom 182 u Žrnovnici. Dodiše postojali su planovi i za medjusobno komunikacijsko povezivanje radi automatske razmjene podataka, ali sve to je ostalo samo na tome zahvaljujući Balkanskom cunamiju.
Decidno rečeno ovo nisu konzole podsistema Stina-C kao sastavnog dijela KIS-a  9C3I- Stina Jadran.
« Last Edit: April 25, 2011, 12:42:40 pm by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #238 on: April 25, 2011, 04:07:00 pm »

Zahvaliujem na preciznom odgovoru.Pokušat ću ilustrirat zašto sam pomislio da je to ovaj sistem.

Vaša shema sistema me je navela na to.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na shemi sam označio djelove sistema koje sam prepoznao na slikama.
I čini mi se da je najveća razlika u telefonskom sistemu ( bar za mene laika ).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sada se vi sigurno pitate zašto se ovaj trudi oko nečega šta ne razumije.Odgovor je vrlo jednostavan.

Čitajući temu i prateći datume podsjetilo me na moju maturu u TŠC, naime dok ste vi radili na digitalizaciji JRM,
moja generacija je bila jedna od prvih koja je maturirala na digitalnim automatskim centralama firme Ericson
koje je tada počela da uvodi Splitska pošta.
One oznake na shemi ( DRRO , DFLB , DASA , DAHA )me jako podsjećaju na oznake po shemama tih tel. centrala.

I za kraj pitanje ,dali slučajno znate ko je proizvođač ovog sistema ? Ako sam propustio pročitat u vašem dosadašnjem tekstu-ispričavam se.

hvala poz.


* sisStina-C Pustena u rad 09.01.1987..jpg (112.83 KB, 1024x745 - viewed 504 times.)

* sisZeljava_radar_room.jpg (133.93 KB, 1024x580 - viewed 485 times.)

* sisVanjski izgled kolor konzole.JPG (85.65 KB, 705x1024 - viewed 485 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #239 on: April 25, 2011, 05:12:59 pm »

Zahvaliujem na preciznom odgovoru.Pokušat ću ilustrirat zašto sam pomislio da je to ovaj sistem.
Vaša shema sistema me je navela na to.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na shemi sam označio djelove sistema koje sam prepoznao na slikama.
I čini mi se da je najveća razlika u telefonskom sistemu ( bar za mene laika ).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sada se vi sigurno pitate zašto se ovaj trudi oko nečega šta ne razumije.Odgovor je vrlo jednostavan.
Čitajući temu i prateći datume podsjetilo me na moju maturu u TŠC, naime dok ste vi radili na digitalizaciji JRM,
moja generacija je bila jedna od prvih koja je maturirala na digitalnim automatskim centralama firme Ericson
koje je tada počela da uvodi Splitska pošta.
One oznake na shemi ( DRRO , DFLB , DASA , DAHA )me jako podsjećaju na oznake po shemama tih tel. centrala.
I za kraj pitanje ,dali slučajno znate ko je proizvođač ovog sistema ? Ako sam propustio pročitat u vašem dosadašnjem tekstu-ispričavam se.
hvala poz.
Hvala "Solaris", baš ste me obradovali kao niko dosad. Ovakav oblik saradnje mi je ganulo moje staračko srce.
Jasno da su vaše pretpostavke i zamisli skoro pa se poklopile sa istinom. Jer i na onom i na "mom" sistemu dosta toga je po koncepciji isto. Veliki ekrani, monitori, tastature, Rolling ball-ovi, komunikacijski paneli itd. A šta su Švedi početkom 80-tih i mogli išta novo da izmisle kad je već sve postojalo gotovo na Zapadnom tržištu i samo se trebalo sklopiti. Da, proizvođač sistema "9C3I STINA JADRAN" je Švedski Filips iz Lunde na periferiji Štoholma. Onaj skroz gore desno na konzoli deo je za običnu telefonsku komunikaciju i originalni proizvođač je upravo već stvoje strane pomenuti Erikson.  Nažalost taj deo nismo ni stigli da uklopimo u svakodnevni rad jer nismo stigli iz već poznati razloga, a s druge strane bio nam je i sporedan jer sam sistem je međusobno komunicirao po već ranije pomenutim HDLC i TDMA mrežama. Skraćenice koje pominjete su iz razloga standarda tehničke izrade dokumentacije uglavnom već od kraja 70-tih na računarima, kad se u to vrijeme o takvom nečemu kod nas samo moglo sanjati.
Ali zato smo na Balkanu dobri u stvaranju veštačkih Cunamija, zar ne....?
« Last Edit: April 25, 2011, 05:19:15 pm by ORIĆAREB » Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.051 seconds with 24 queries.