PALUBA
April 28, 2024, 08:13:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 387388 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #270 on: May 11, 2011, 09:29:01 pm »

Orićareb, čestitam za korektan i detaljan opis pripreme za prijem, a i samog prijema protivbrodskih raketa RBS-15.
Već sam u svojim ranijim pisanjima spomenu da se odabir kadra za održavanje raketa RBS-15 vršen iz postojećih raketnih baza. Odabrano ljudstvo - prvenstveno mlađi ljudi su zatim upućeni u Split na obuku (jezik i tehnika). Jedan od čelnih ljudi tog projekta je bio pukovnik Mile Čudić, veteran našeg mornaričkog raketarstva.

Što se tiče same raketne baze u Žrnovnici - ona je trebala da bude pod jedinstvenom komandom zajedno sa 55. i 69. mtrb. Planirano je da sve tri raketne baze budu pod neposrednom komandom VPO u Splitu, a ne pod komandama VP sektora. Međutim, takva organizaijsko - formacijska struktura nikada nije zaživela. Znamo, zbog čega.... 
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #271 on: May 11, 2011, 11:16:06 pm »

Narode, Palubarci. Hoćemo li ući u restriktivni prosor (potkop).
Godina je 1989, ex-Yugoslavija. Trebam vaše glasove. Kad uđemo nema vraćanja.
Da, ne.
Šta kažu Moderatori?

S obzirom da je dotična baza još uvijek aktivna, u službi Oružanih snaga RH, ne bih previše ulazio u detalje.
Iako sam i sam znatiželjan, mislim da je najbolje da se zadržimo na onom što je javno dostupno i što je ovdje već objavljeno.
Zahvaljujem na razumjevanju.

moderator leut
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #272 on: May 13, 2011, 10:57:19 pm »

Mislim da je prošlo dovoljno vremena da mogu da zatvorim poglavlje o objektu 181.  Razmišljao sam nekoliko dana i konsultovao se sa priličnim brojem učesnika ovog foruma. Mišljenja su podjeljena. Uglavnom svi bi voljeli znati šta se krije unutra, ali moramo voditi računa da nas znatiželja ne košta vise nego bi trebalo. Neki su se javno izjasnili i cenim to. Mislim da je to najbolji način. Neki su se složili ali nisu imali, smjelosti za tako nešto. I to je ljudski. Takvo ponašanje mi je poznato i iz komplikovaniji životni situacija. U svakom slučaju svi kontakti su pripomogli da pravilnije donesem odluku. Odluku sam mogao i sam donijeti, ali rizik je bio veći pa mi se moglo omaći da dovedem u pitanje harmoničnost i toleranciju ovog foruma. Tema o ovoj problematici je dosta komplikovana jer se radi objektima za koje uvijek vlada velika žnatiželja. Drugo tretiraju problematiku vezanu i za period Balkanskog cunamija koju je bilo teško izbjeći pa je bilo na momente i nesnalaženja. I treće objekt 181 je još uvijek aktivan čime se stvar usložnjava .
S jedne strane, lično mislim da javnost sa prostora Balkana ima pravo da sazna o čemu se radi i za šta su svojevremeno izdvojili bez svoje saglasnosti ogromna novčana srestva dok se to dovelo u funkciju. To su debelo platili svi radni ljudi od Vardara pa do Triglava. I imaju pravo na svoju znatiželju.
S druge strane sad je to u posjedu koga jeste i još u operativi te ako bi sve do kraja razotkrili imali bi i oni neka prava u najmanju ruku da se ljute. A time bi možda i same neke naše članove Palube uveli u stanje dvoumljenja i nepovjerenja, što nebi bilo dobro.
Kao dugogodišnji Vojni profesionalac red je da mislim i o sadašnjim aktivnim ljudima unutar objekta i da cijenim da li bi eventualno mojim popstupkom mogli da imaju u nekoj budućnosti i više problema nego inače, a to niukom slučaju ne želim. Ja im samo želim miran san i ugodnu mirovinu.
Za sad mislim da smo ipak kompletnoj misteriji oko Žrnovnice bar djelimično skinuli masku, a kad dođu povoljniji uslovi zgulićemo je skroz.
Sve u svemu, skice su kod mene. Nema ulaska u restriktivni prostor. Navukao sam teška željezna vrata i zaključao do daljnjeg.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #273 on: May 13, 2011, 11:33:21 pm »

Mislim da si pravilno postupio Orićareb , mada sam radoznao kao i ostali ali mislim da nece proci puno vremena da se i to obelodani do tada da smo živi i zdravi,
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #274 on: May 14, 2011, 10:25:04 am »

Добро и паметно речено.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #275 on: May 14, 2011, 10:27:12 am »

PAmetna odluka Orićareb!
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #276 on: May 14, 2011, 02:23:38 pm »

Kada razmislajmo o vojnoj tajni, prije svega razmissljamo kome objava podataka moze nauditi, odnosno tko ili koga  je u stanju ugroziti taj objekat u nadleznosti OS RH! Zemlje "Balkanskog cunamija" (citiram) su pripitomljene, mozda Crna Gora ima interesa pratiti nivo operativne upotrebe objekta. Sumnjam da se oni time bave, niti ih puno briga za to.

Mozda profesionalni kodeks ucesnika Palube..

Mislim da saznanja koja o objektu 181 ima uvazeni oric... ne predstavljaju vojnu tajnu.. i ne mogu ugroziti sadasnje uposlenike u tom objektu.. mozda njega samom da, ali sumnajam i u to..
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #277 on: May 14, 2011, 06:47:59 pm »

U pravu si Istria, kodeks. Ali, uz kodeks, mislim da bi prvi Jure Stefanovski imao problema, da bi morao objašnjavati svašta.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #278 on: May 15, 2011, 01:44:32 am »

Тај објекат за све активне војске на овом простору није никаква тајна. То што има Орићареб имају и други. Овде је у питању то што постоје потенцијални противници свима нама (о њима можете читати актуелне вести и на овом форуму) а који то немају. Јесте да је могућност више теоретска, али ђаво никад не спава. И на крају будимо фер према активним колегама из свих војски на овом простору.

Ако неког од нас нешто посебно занима Орићареб ће му то, верујем, послати на ПП или на личну е-пошту.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #279 on: May 21, 2011, 02:52:24 pm »

ORIĆAREB, ovo sam našao u jednoj od knjiga. Mislim da mi moglo to stati ovdje.


* KIS-Stina0001.jpg (24.51 KB, 636x93 - viewed 92 times.)

* KISStina0001-1.jpg (158.13 KB, 440x585 - viewed 195 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #280 on: May 21, 2011, 03:45:17 pm »

ORIĆAREB, ovo sam našao u jednoj od knjiga. Mislim da mi moglo to stati ovdje.
Moglo bi, jer se pominje Stina-C i Objekat 182 u Žrnovnici. Tekst je korektan i može da stoji 99 posto. Ima mali netačnosti
ali nije bitno za ovu priliku. Dosta je otvoren u smislu pominjanja pozicija smještaja, a s obzirom na neke podatke pretpostavljam da je to pisalo lice koje je samo teoretski bilo upoznato sa temom o kojoj priča. Također s obzirim da se ne pominju neki isto tako bitni podsistemi pretpostavljam da je tekst pisan dosta rano možda već 1980 ili 81-ve god. Moguće je čak da je tekst iz nekog pripremnog rada za polaganje visokog čina u JRM. Bilo bi dobro da nam navedeš o kojoj knjizi je riječ i ko je autor, ako ga ima. Za autora sumnjam jer se to u vojnom izdavaštvu nije praktikovalo. Ako ima koja slika ili skica bilo bi još bolje, mislim o Stini jadran.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #281 on: May 22, 2011, 02:19:34 pm »

ORIĆAREB, ovo sam našao u jednoj od knjiga. Mislim da mi moglo to stati ovdje.
Tekst je iz knjige "Razvoj oružanih snaga SFRJ 1945-1985 - Ratna Mornarica. Knjga je izašla 1988. godine, ima stepen tajnosti: Vojna tajna-Interno. Autori su viceadmiral M. Radosavljević, Dr. T.Stanišić kbb, B. Visković kbb, B. Antić kap. freg.

Čisti teoretičari. S obzirom da ja znam od početka pa do kraja ama baš sve ljudstvo koje je poznavalo STINU JADRAN i bavilo se KIS-om, a oni nisu među njima, tekst im je serviran sa strane.

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #282 on: May 23, 2011, 01:19:19 pm »

Dopuna mom tekstu na linku:

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=5995.msg143215#msg143215

Zadnjih godina bilo je puno rasprava, što se može u velikom broju naći i na Web stranicama, kako vršiti veliki remont raketa RBS-15 koje se nalaze na Balkanu. Da li ih slati u inostransvo,  da li proizvođaču ili da neko to izvrši na Balkanu.
Krajem 80-desetih, što se remonta tiče, bio je formiran jedan odeljak za remont.  Na čelu je bio oficir Tehničke struke – elektronika i u njega je bilo postavljeno nekoliko inžinjera i tehničara, a koji su prošli prvo obuku u odeljku za odražavanje RGS, AP, LU i RV. Bilo je predviđeno da se odeljak za remont popunjava iz tog odeljka po sticanju iskustva na održavanju i pri završetku obuke. Od ljudi koji su bili na obuci u Švedskoj bio je šef odeljka za održavanje  (C-nivo) i  sef odeljka za odrzavanje (B-nivo) te još jedan inžinjer i jedan tehničar iz tog odeljka. Ovo se odnosi na elektroničare, a isto tako su i  mašinci imali formirane odeljke i obuku (kod proizvođača i kod nas nakon formiranja baze).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nije bilo predviđeno da se veliki remont raketa radi kod proizvođača, niti da jednom dospjele RBS-15 na Balkan ikada pređu granicu u obrnutom smjeru, jer je bila ugovorena i kupljena kompletna oprema i ugovorena je i izvršena obuka za C-nivo. Pretpostavljam da gore navedeno i nije zaživjelo posle Balkanskog cunamija. Kasnije što se tiče opreme i rezervnih djelova, jedan deo je spušten u Tivat, (deo opreme za remont), a JEDAN DEO R/D NIJE NI ISPORUČEN JER SE DESIO BALKANSKI CUNAMI.  Kasnijih godina neki od blokova (pod garancijom) koji su bili poslati u Švedsku zbog grešaka, RGSN, RV  i sl. vraćeni su u jednu od Baza u Istočnom dijelu Balkana. I ostala, preostala opema za remont je tamo pristizala i preuzeta.. To su vjerovatno po mom i osnovni razlozi što su se kasnijih godina pojavile te Balkanske nedoumice, “a šta sad”?


* Rad na RBS-15 raketi.jpg (31.33 KB, 600x354 - viewed 319 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #283 on: May 23, 2011, 09:16:18 pm »

Malo od mene

http://forum.net.hr/forums/t/216411.aspx

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* rbs1.jpg (39.55 KB, 800x473 - viewed 286 times.)

* rbs2.jpg (32.64 KB, 800x534 - viewed 294 times.)

* rbs3.jpg (39.03 KB, 800x533 - viewed 283 times.)
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #284 on: May 23, 2011, 09:53:38 pm »

MOL-Mobilni obalni lanser  naoružan raketama RBS-15 [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]   [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Borbena masa:17 000 kg Broj članova posade:4 Daljina gađanja:12-80 km Sektor djelovanja:180° Borbeni komplet:4xRBS-15 Izvor slika :Wikipedia.hr                                                                                           


* 686px-MOL_-_mobilni_obalni_lanser_(3).jpg (103.47 KB, 686x599 - viewed 285 times.)

* 800px-MOL_-_mobilni_obalni_lanser.jpg (131.25 KB, 800x600 - viewed 82 times.)

* 800px-MOL_-_mobilni_obalni_lanser_(2).jpg (92.51 KB, 800x497 - viewed 91 times.)

* 800px-MOL_kontejner_za_RBS.jpg (84.29 KB, 800x600 - viewed 98 times.)
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.