PALUBA
March 28, 2024, 04:09:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90]   Go Down
  Print  
Author Topic: Školski brod Galeb  (Read 470415 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #1335 on: January 03, 2023, 08:18:46 pm »

Dokumentarac o Galebu ;



Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1336 on: May 19, 2023, 12:56:29 pm »

Kod Briona, 1979. Vir:  MIJ

Ako može neko, da komentira ČMP  (11 )  ?


* Galeb - Brioni 1979.jpg (454.78 KB, 1929x1440 - viewed 11 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1337 on: May 19, 2023, 02:00:39 pm »

Pisao sam u nekoliko tema na Palubi o ČMP 11, 12, 13 i 14, tipa "Biskaj". Bazirali su u luci Veliki Brioni, služili za intervencije na plovilima koje PČ nisu mogli da stignu jer su ČMP imali veliku brzinu, gotovo 40 čvorova.

Nakon Titove smrti, iz Gardijskom mornaričkog odreda prebačeni su u 11. Granični odred PČ pa su radili zajedno sa PČ na obezbeđenju Briona i intervencijama na italijanske ribarice.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #1338 on: May 19, 2023, 02:09:12 pm »

Pisao sam u nekoliko tema na Palubi o ČMP 11, 12, 13 i 14, tipa "Biskaj". Bazirali su u luci Veliki Brioni, služili za intervencije na plovilima koje PČ nisu mogli da stignu jer su ČMP imali veliku brzinu, gotovo 40 čvorova.

Nakon Titove smrti, iz Gardijskom mornaričkog odreda prebačeni su u 11. Granični odred PČ pa su radili zajedno sa PČ na obezbeđenju Briona i intervencijama na italijanske ribarice.

Boro... svi znamo da su kod nas u 11. GMO bili samo fiktivno... služili su za prijevoz "važnih" osoba na Brione i natrag. U mojih 5 godina išli su jednom na granicu s nama. Ostalo su bile samo parade kiča.
Mi smo ih trebali jer su PČ tipa 132 bili prespori i za obične talijanske ribarice, ali komanda VPS nije se mogla odreći luksuza. Posebno kada su nekakve dame bile u pitanju.
Svi su znali a nitko nije govorio. A onaj koji je rekao morao je malo pričekati sa napredovanjem.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1339 on: May 19, 2023, 05:11:44 pm »

U pravu si Barba. Mada, u četiri godine dok sam radio na Podgorki znam za više desetina intervencija ČMP u akvatoriju Briona na plovila koja su kršila zabranu plovidbe oko Briona. U barem dve prilike morao sam i ja da budem motorista na ČMP pri takvim intervencijama jer je formacijski motorista bio na bolovanju ili odsutan negde a moralo se isploviti isti čas...
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #1340 on: June 15, 2023, 10:43:59 pm »

Evo jedne od danas:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20230615171528_IMG_6652.JPG (4093.5 KB, 4226x2377 - viewed 26 times.)
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 483



« Reply #1341 on: June 15, 2023, 10:47:44 pm »

Jako lijepo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1342 on: June 16, 2023, 07:44:03 pm »

Споља делује баш лепо. Како ће га средити изнутра?
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #1343 on: July 06, 2023, 09:09:44 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Titov Galeb ima ‘glavnu ulogu‘ u filmu slavnog Oscarovca: ‘Čim sam stigao u Kraljevicu znao sam da je to moj brod...‘

05.07.2023.

U svojoj je turbulentnoj povijesti brod Galeb prevozio banane, polagao mine, služio za obuku mornara Jugoslavenske ratne mornarice i bio ploveća rezidencija Josipa Broza Tita, "igrao" za Italiju, Njemačku i Jugoslaviju, jednom je bio torpediran kod Afrike i jednom potopljen u Kvarnerskom zaljevu, a sada će, na četiri tjedna, biti filmski set.

Talijanski redatelj Gabriele Salvatores, koji je za "Mediterraneo" 1992. osvojio Oscara, u svojem je novom filmu "Napulj - New York" Galebu povjerio ulogu broda na koji se 1949. krišom ukrcava dvoje napuljske djece, Celestina i Carmine, kako bi iz razrušenog grada na jugu Italije došli do SAD-a. Prema njegovim riječima, nije bilo lako pronaći brod prikladan za film, ali od prvog posjeta brodogradilištu Kraljevica, u lipnju 2022., shvatio je da bi Galeb mogao biti onaj pravi, s pravim scenografskim intervencijama koje su išle ruku pod ruku s restauracijom broda u muzej.

Salvatores potpisuje režiju i scenarij za dugometražni igrani film koji je nastao po predlošku slavnog talijanskog redatelja Federica Fellinija i scenarista Tullija Pinellija, a osim na Galebu, idućih nekoliko dana snimat će se i na riječkoj Žabici, u starim lučkim skladištima koja su pretvorena u Malu Italiju. U filmu "Napulj - New York" talijanski glumac s A-liste Pierfrancesco Favino ("Traditor", "Nostalgija") glumi glavnog časnika broda na koji se Carmine i Celestina uspijevaju potajno ukrcati u napuljskoj luci sanjajući život u New Yorku s Celestininom sestrom koja je emigrirala dvije godine ranije.

Redatelj Gabriele Salvatores trenutno nije u Rijeci, ali je povodom snimanja filma i susreta filmskih producenata s novinarima poručio da je prostor Žabice, sa svojim zgradama od opeke i velikom bijelom zgradom savršen za rekreiranje atmosfere talijansko-američke četvrti.

Početak snimanja bio je prilika za obilazak Galeba, na kojem je već obavljeno oko 90 posto radova na restauraciji te mu je vraćena originalna siva boja. Radovi bi, prema riječima riječkog gradonačelnika Marka Filipovića, trebali biti gotovi do kraja godine, a kada postane brod muzej, bit će vezan uz Molo longo, u blizini dizalica. Iz Grada Rijeke najavljuju da će 10. srpnja raspisati natječaj za zakup oko 1100 kvadrata broda u komercijalne svrhe po početnoj cijeni od 11,2 eura po kvadratu. U tu je površinu uključeno oko 700 kvadrata namijenjenih za ugostiteljski objekt, odnosno restoran, te oko 400 kvadrata za hostel, a zainteresiranih, navodno, već ima.

Zbog snimanja filma, radovi na restauraciji broda privremeno su obustavljeni. Producenti Federico Poillucci iz produkcijske kuće Paco Cinematografica S.r.l, iz Italije i Danijel Pek, direktor produkcijske kuće Antitalent d.o.o. iz Zaprešića, kazali su da su zahtjevni radovi na scenografiji na motornom brodu Galeb počeli još 15. svibnja.

Prema riječima Marka Filipovića, sinergija značajne povijesti ovog broda i vrhunska filmska produkcija donijet će i Galebu i filmu, dodanu promotivnu vrijednost. Na ovom će filmu, uz stalnu hrvatsku filmsku ekipu od okvirno 30 članova, u kojoj su angažirani i filmski djelatnici iz Rijeke, biti ostvareno i 800 termina snimanja za lokalne statiste i statiste sa zadatkom. Za potrebe snimanja u Rijeci odabrano je oko 250 statista.

U periodu snimanja planirano je da će filmska ekipa, koja, zajedno s glumcima, broji ukupno 130 zaposlenih osoba iz Italije i Hrvatske, na području Rijeke i okolice imati približno 3900 noćenja, što čini oko 400.000 eura koje bi ovaj projekt trebao ostvariti samo za troškove smještaja. Prema podacima HAVC-a, koji ne sudjeluje u financiranju ovog filma, ukupna predviđena potrošnja za snimanje u Hrvatskoj jest oko milijun eura. Navedeni iznos uključuje troškove honorara hrvatskih filmskih djelatnika, popratnog osoblja, hrvatskih glumaca i statista te direktnu potrošnju brojnih drugih sektora, primjerice troškove najma filmskih lokacija i popratne troškove filmskih lokacija. Galeb je, dakle, počeo privređivati i prije nego što je muzej pušten u pogon.


https://www.jutarnji.hr/kultura/film-i-televizija/titov-galeb-ima-glavnu-ulogu-u-filmu-slavnog-oscarovca-cim-sam-stigao-u-kraljevicu-znao-sam-da-je-to-moj-brod-15352348



* GALEB JL.jpg (300.19 KB, 1280x864 - viewed 7 times.)
« Last Edit: July 06, 2023, 09:57:04 am by Brok, Reason: uapostovana vest po pravilniku » Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1344 on: November 11, 2023, 06:13:14 pm »

https://www.fiuman.hr/ponovno-pomaknut-rok-galeb-bi-prve-posjetitelje-mogao-primiti-tek-u-ljeto-2024/?fbclid=IwAR2KjeuCocVPQMxF7GbDPBLQH_R_h1T64MivnZsc3nB1b4EYPAzzBxTTr3I

Ponovno pomaknut rok, “Galeb” bi prve posjetitelje mogao primiti tek u ljeto 2024.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Brod “Galeb” trebao je biti potpuno obnovljen i otvoren za javnost još prije otprilike tri i pol godine te je bio plan da bude jedan od glavnih dijelova tadašnjeg projekta Europska prijestolnica kulture – Rijeka 2020.
U najboljem slučaju to bi se trebalo dogoditi s otprilike  četiri godine zakašnjenja, jer ponovno je pomaknut rok kad će primiti prve posjetitelje.
Krajem veljače ove godine dogradonačelnica Sandra Krpan istaknula je za Fiuman kako bi brod trebao biti otvoren za javnost krajem ove godine, a sad je taj rok pomaknut za ljeto 2024. godine.
“Radovi na rekonstrukciji i remontu broda Galeb, koji se izvode u brodogradilištu Đalmont d.o.o. u Kraljevici, sukladno ugovoru, trebaju biti gotovi do 28. prosinca 2023. godine.
Nakon dovršetka navedenih, slijede radovi na uređenju muzejskog postava. Javna nabava za odabir najpovoljnijeg izvođača radova je pripremljena i uskoro će biti i objavljena. Završetak radova na uređenja muzejskog postava planiran je do proljeća 2024. godine, a samo otvaranje muzeja javnosti početkom ljeta 2024. godine”, otkrio je gradonačelnik Marko Filipović odgovarajući na vijećničko pitanje Danijela Imgrunda.


* Galeb.jpg (164.42 KB, 1033x675 - viewed 1 times.)
« Last Edit: November 11, 2023, 07:38:58 pm by JASON » Logged
Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 24 queries.