PALUBA
April 28, 2024, 01:59:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Knjiga Agresija NATO - Smiljanic - diskusija  (Read 5810 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
cyber fulkrum
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


WWW
« on: August 13, 2009, 12:12:56 pm »

Knjiga Agresija NATO - Smiljanic - diskusija


 Knjiga koja je u ovoj godini dozivila dva izdanja zasluzuje paznju kako u odnosu na svoj sadrzaj tako i u odnosu na licnost general-pukovnika Smiljanic Spasoja koji je u tom periodu bio komandant RV i PVO SRJ.

Prikaz autora i sadrzaja knjige

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Knjiga obiluje nizom podataka,da bismo mogli voditi diskusiju potrebno ju je procitati i doneti svoj sud o dobrim i losim stranama delovanja naseg RV i PVO.


* 1.jpg (130.73 KB, 640x935 - viewed 151 times.)

* 2.jpg (186.94 KB, 612x914 - viewed 158 times.)

* 3.jpg (126.46 KB, 612x914 - viewed 199 times.)

* 4.jpg (151.45 KB, 612x914 - viewed 162 times.)

* 5.jpg (148.59 KB, 612x914 - viewed 165 times.)

* 6.jpg (112.9 KB, 612x914 - viewed 114 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 09:48:48 am by Broker, Reason: ubačene slike u atačment, uklonjen \"piratski\" sadržaj » Logged
cyber fulkrum
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


WWW
« Reply #1 on: August 23, 2009, 09:21:23 pm »

Svi junaci nikom ponikose i nitko nema bas nikakvih saznanja o ovoj knjizi.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2 on: August 23, 2009, 09:23:25 pm »

Očigledno da je još niko nije pročitao...
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #3 on: August 23, 2009, 09:35:51 pm »

Hteo sam da je uzmem pre neki dan, ali je nisam našao u Platou.
Gde ima da se kupi?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #4 on: August 24, 2009, 03:49:40 pm »

To verovatno ima veze sa tim da tog coveka bas i nisu cenili previse u Vazduhoplovstvu (koliko sam cuo sa razlogom).

Pogotovu oni koji su ga znali iz Pristine.

Verovatno da je neko drugi bio na njegovom mestu ne bi se podigla tolika prica zasto su zrtvovani piloti 29-tki - a svesno su zrtvoani.

Svi sa kojim sam pricao kazu da su posle 24. marta podizani kao zadnje resenje jer svako poletanje 29-tki bi automatski dovodilo do prestanka svih napada na Srbiju i povlacenje svih aviona iz naseg vazdusnog prostora tj stvaranje malo mesta za predah i premestanje jedinica.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #5 on: August 24, 2009, 04:52:12 pm »

To verovatno ima veze sa tim da tog coveka bas i nisu cenili previse u Vazduhoplovstvu (koliko sam cuo sa razlogom).

Pogotovu oni koji su ga znali iz Pristine.

Verovatno da je neko drugi bio na njegovom mestu ne bi se podigla tolika prica zasto su zrtvovani piloti 29-tki - a svesno su zrtvoani.

Svi sa kojim sam pricao kazu da su posle 24. marta podizani kao zadnje resenje jer svako poletanje 29-tki bi automatski dovodilo do prestanka svih napada na Srbiju i povlacenje svih aviona iz naseg vazdusnog prostora tj stvaranje malo mesta za predah i premestanje jedinica.


Vjerojatno imaš podatke, koliko je MIG 29 oboreno (ako je uopšte koji?) tokom djelovanja NATO-a na Srbiju? Priča se svašta, možda ima tko službene podatke.
Duje
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #6 on: August 24, 2009, 08:33:24 pm »

Vjerojatno imaš podatke, koliko je MIG 29 oboreno (ako je uopšte koji?) tokom djelovanja NATO-a na Srbiju? Priča se svašta, možda ima tko službene podatke.
Duje
http://www.avijacijabezgranica.com/jrvudesi.html
6 oboreno od NATO
4 uništeno na zemlji (od njih jedan UB)
1 neborbeni let?
Ukupno 11
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #7 on: August 24, 2009, 10:57:41 pm »

Немам појма шта је Смиљанић писао у тој својој књизи, али невезано за то да кажем своје мишљење о жртвовању пилота 29-ки и дејству РВ и ПВО.

Прво, свако средство у наоружању имаш да би га употребио. Зато си га набавио (купио),  колико год да је старо. Ако то не мислиш онда ти није ни требало. Друго, симболочки речено, држава плаћа професоналне војнике да погину када за то дође време. А оно је  24. марта 1999.  дошло. Треће, сигуран сам да би већина тих пилота и без Смиљнићеве наредбе полетело (као што је то касније учинио Павловић) и покушало да учине што је могло, због части и образа, пре свега. Четврто, да, тачно је да су Авакси обавештавили све авионе да  "српски авиони рулају пистом на Батајници" (наравно док су могли), на шта су се они одмах удаљавали из нашег ваздушног простора. Пето, не знам какве оперативне процене помиње Смиљанић али по оним школским,теоретским, ми нисмо могли да оборимо ни један авион, осим случајно. Као што се зна сигурно су оборена три, још пар су пала на простор суседних држава, а  Амери су након тог рата "напрасно" отписали нешто већи број авиона, ваљда им истекли ресурси.Те авионе и друге летелице су погодиле, у највећом броју, ракетне јединице ПВО из састава РВ и ПВО. Шесто, процене НАТО-а, пре свега америчких генерала у НАТО-у су биле да ћемо ми "пасти", потписати капитулацију, за 3-5 дана (по некима до 7 дана).   Као што знамо наше копнене снаге, пре свих ОМЈ и артиљерија једва да су биле начете после три месеца бомбардовања. А по Веслику Кларку и његовим "експерима", са све аваксима и сателитима који су снималу успехе бомбардовања, нама једва да је на КиМ преостао по неки тенкић, траспортерчић и можда пар топића. Узгред, начелник ГШ КоВ америчке војске је био против одлуке да се нападне СРЈ, јер су њихове процене говориле да са Србима неће ићи тако глатко како прича Весли Кларк и "стручњаци" из НАТО. И седмо, у приватним разговорима сви амерички (као и други) официри похвално говоре о нашем отпору, не само из куртоазије, истичући неочекивано дуг и доста ефикасан отпор,   непрекидност ПВО и способност маскирања и маневра наши снага.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #8 on: August 24, 2009, 11:58:33 pm »

Само дејство РВ и ПВО током рата је посебна тема. Мишљења сам да се ту није могло пуно више учинити.

Оно на чему је далеко већа кривица руководства је што је агресију дочекало прилично неприпремљено. Ево неколико примера шта се могло учинити:
- набавка већег броја савремених преносних ПВО ракета (Игла, Шило и сл.). Са пар камиона би се знатно побољшала ситуација на терену, и смањиле жртве од бомбардовања
- производња или набавка система "Сава" (Стрела-10). Код нас је прављен систем. Могло се модификовати на систему Стрела-1 нов лансер, или на БВП М-80.
- систем "Праћка" - иако је направљен током самог рата, није био ефикасан колико је могао бити јер није био довољно тестиран. Могао је да постигне тактичко изненађење, јер је био јачи од "Стрела".
- набавке савремених против-тенковских вођених ракета. У случају копнене инвазије, већина ПТ средстава није могла да пробије НАТО тенкове спреда (можда Стршљен, који је невођен, мањег домета и мислим да смо га имали у мањем броју). Иста ситуација - са пар товара ракета знатно би се поправила ситуација
- Израда макета авиона и остале борбене технике - могло је да се уради боље и у већем броју пре самог рата
- израда мамаца за против-радарске ракете. Осим што чувају права средства, смањују могућност задржавања противника у зони дејства, јер би убрзано остали без заштите, а и залиха ПРР.

- што се тиче саме авијације, МиГове-29 је једино имало смисла дизати. Али и њих не неисправне, макар да не дамо прилику скотовима да се хвале да су обарали авионе. Било би боље да су их замаскирали, поставили макете уместо њих, можда провозали коју 21-цу на даљински да изиграва мету. Авијација би веће шансе имала ако би постигла изненађење - дејством по противнику кад би мислио да је уништена. Првих дана је имала мале шансе.


Да не набрајам даље, ово је само оно што се могло урадити са релативно мало пара, у кратком року, а доста би помогло.
Ово говорим јер су нас у касарни дочекали ископани заклони од 98-ме. Ако смо могли да копамо рупе у очекивању нападу, могли смо још нешто да урадимо.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #9 on: November 09, 2009, 03:15:15 pm »

Quote
- Израда макета авиона и остале борбене технике - могло је да се уради боље и у већем броју пре самог рата
- израда мамаца за против-радарске ракете. Осим што чувају права средства, смањују могућност задржавања противника у зони дејства, јер би убрзано остали без заштите, а и залиха ПРР.

- што се тиче саме авијације, МиГове-29 је једино имало смисла дизати. Али и њих не неисправне, макар да не дамо прилику скотовима да се хвале да су обарали авионе. Било би боље да су их замаскирали, поставили макете уместо њих, можда провозали коју 21-цу на даљински да изиграва мету. Авијација би веће шансе имала ако би постигла изненађење - дејством по противнику кад би мислио да је уништена. Првих дана је имала мале шансе.

Za makete si apsolutno u pravu to je trebalo da se pravi pre napada a znalo se da ce biti napada NATO-a cele jeseni su se muvali i pozivali rezerviste.
Uopste mi nije jasno kako su dozvoli da toliko Mig-ova 29 bude unisteno na zemlji - neispravne su trebali izmestiti i maskirati dosta pre pocetka bombardovanja.

Verovatno su neispravi sluzili da stoje na stajanci i "glume" da su operativni. Uglavnom vecina RS PVO je premestena sa mirnodopskih polozaja pred sam napad - to je trebalo da obezbedi iznenadjenje i da zbuni protivnika.

Konkretno KUB-ovi iz NS-a su bili delimicno dislocirani pre napada ali rakete su izvucene iz kasarne za vreme bombardovanja (par dana kasnije). - to mi je malo nelogicno.

Ima tu nekih nelogicnosti i propusta ali sve u svemu dosta dobro su odradili posao, jedini veliki porpust su napravili politicari jer nisu obezbedili oruzje 95-te kada je mogo da se pazari - probali su da pregovaraju sa rusima - rusi nisu hteli da se samo za dug prebiju preko isporuka oruzja i tu je sve puklo (trazili su da se odredjeni deo plati u kesu) .

Mislim da su tada negde ugovorena nabavka Igli / Silo raketa.

Evo i dan dans se jos uvke nismo rascistili za taj dug - treba da se remontuje HE Djerdap, ali to nesto sporo ide


Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.049 seconds with 22 queries.