PALUBA
April 27, 2024, 06:36:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska Ratna Mornarica - novosti  (Read 950891 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1155 on: February 26, 2013, 07:03:38 pm »

Prošlu subotu, 23.2.2013., na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) Sveučilišta u Splitu, u magistre tehničkih znanosti su promovirana dvojica časnika iz Zapovjedništva HRM (ZHRM).

Hrvoje Jurin, inače djelatnik Odjela za KIS Zapovjedništva HRM, promoviran je u magistra tehničkih znanosti, znanstveno polje elektrotehnika, grana računarstvo i telekomunikacije. Naslov (tema) rada je Taktička mreža temeljena na dinamičkoj radijskoj tehnologiji, a mentor Dr.sc. Dinko Begušić, red.prof.

Živko Jurišić, također djelatnik ZHRM, promoviran je u magistra tehničkih znanosti, znanstveno polje strojarstvo. Naslov (tema) rada je Analiza procesa MIG robotiziranog zavarivanja tankih AIMg3 limova, a mentor Dr.sc. Nikša Krnić, red.prof.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1156 on: February 27, 2013, 11:08:50 pm »

25.2.2013.

Zapovjednik HRM-a primio pripadnike Hrvatske ratne mornarice uoči odlaska u ISAF

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zapovjednik Hrvatske ratne mornarice komodor Robert Hranj sa suradnicima, 25. veljače 2013. godine primio je šest pripadnika Hrvatske ratne mornarice uoči njihova odlaska u operaciju potpore miru ISAF u sklopu 21. HRVCON-a.

Komodor Robert Hranj je naveo specifičnosti mirovne operacije u kojoj će pripadnici HRM-a provesti šest mjeseci napomenuvši pritom kako sve njihove aktivnosti trebaju biti usmjerene na profesionalno obnašanje dužnosti kao i na dostojno predstavljanje svoje domovine, Oružanih snaga RH i Hrvatske ratne mornarice. Zaželio im je puno uspjeha u radu, te posebno, puno sreće i siguran povratak.

Prigodnom riječju obratio im se i načelnik stožera HRM-a kapetan bojnog broda Predrag Stipanović posebno istaknuvši spremnost sviju nas da budemo potpora obiteljima kolega za njihovog boravka u Afganistanu. Kroz zahtjevne situacije u kojima se u sljedećih šest mjeseci budete nalazili, dodao je, imat ćete priliku iskazati visoku razinu odgovornosti i spremnosti pripadnika HRM-a za najsloženije zadaće.

Na toplim riječima potpore u ime ovih šest pripadnika HRM-a zahvalio je kapetan fregate Darko Malečić. Prednosti koje su u ovom trenutku izvjesne, rekao je, jesu prije svega osobna životna iskustva svakog pojedinačno, potom, iskustva (naučene lekcije) kolega koji su već bili u misijama te, posebno, visoka razina obuke kroz koju su prošli proteklih mjeseci. Istaknuo je da su potpuno spremni za profesionalno izvršavanje svih zadaća i dostojno čuvanje ugleda pripadnika OSRH.

Kapelan HRM-a don Branimir Projić zaželio im je svako dobro u ovoj značajnoj životnoj ulozi. Poručio im je da u duhu zajedništva jedni drugima budu potpora no, uvijek znajući da su tamo kamenčić mozaika mira u svijetu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20130227-2-03.jpg (361.58 KB, 1024x733 - viewed 266 times.)

* 20130227-2-01.jpg (415.88 KB, 1024x689 - viewed 204 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1157 on: February 27, 2013, 11:18:03 pm »

Tijekom skupa NGS je izjavio kako HRM neće biti svedena na Obalnu stražu te da se u idućih deset godina očekuje ulaganje u modernizaciju Oružanih snaga RH u iznosu od sedam do osam milijardi kuna (oko milijardu eura).


27.2.2013.

Održan znanstveno-stručni skup o HRM-u

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Domu OSRH u Splitu danas je, 27. veljače 2012., održan znanstveno-stručni skup "Hrvatska ratna mornarica- jučer, danas, sutra". Između ostalih, skupu su nazočili ministar obrane Ante Kotromanović, načelnik GS OSRH general pukovnik Drago Lovrić, zapovjednik HRM-a komodor Robert Hranj, savjetnik Predsjednika RH Zlatko Gareljić, dužnosnici MORH-a i OSRH te stručnjaci iz sveučilišne i znanstvene zajednice iz područja posebno relevantnih za HRM.

Skup je početak ciklusa znanstveno-stručnih rasprava kojima će se izrada Dugoročnog plana razvoja OSRH i drugih strateških dokumenata usmjeriti ka najboljim mogućim rješenjima. Tijekom skupa iznijete su prezentacije, mišljenja i vođena je rasprava o aktualnoj i budućoj ulozi, sposobnostima i modernizaciji HRM-a. Glavne tematske cjeline bile su sigurnosno okružje RH, HRM i društvo, obrambena politika i dugoročni ciljevi obrambenog planiranja, projekcije gospodarskog razvoja i financiranja obrambenog sustava, te potrebne sposobnosti za mornarička djelovanja. U većini tema u obzir su uzete okolnosti potencijalnih sigurnosnih ugroza, članstva RH u NATO-u i EU, te proračunskih i financijskih mogućnosti.

Tijekom otvaranja skupa, ministar Kotromanović je istaknuo cilj da HRM i dalje bude spreman i sposoban izvršavati zadaće čuvanja Jadrana, ali i sudjelovati u međunarodnim operacijama. Jadran je ključna geopolitička točka RH, a odgovornost HRM-a raste jer je RH pred ulaskom u EU i niz asimetričnih prijetnji može doći upravo preko Jadrana. Podrškom projektu izgradnje ophodnih brodova, koji će uskoro početi s realizacijom, MORH i Vlada RH su pokazali da je čuvanje Jadrana jedan od strateških prioriteta.

Načelnik GS-a Lovrić naglasio je da je izrada DPR-a iznimno zahtjevan i kompleksan posao, stoga je važno da skup raščlani pitanja vezana uz taj dokument. Govoreći o budućnosti HRM-a, general Lovrić je rekao da grana svakako mora zadržati svoje tradicionalne sposobnosti i da neće biti svedena na Obalnu stražu. Govoreći o procesima modernizacije OSRH, načelnik je rekao da se, ukoliko se procesi nastave aktualnim tempom, u nadolazećem desetogodišnjem razdoblju može očekivati suma od sedam do osam milijardi kuna za modernizaciju.

Domaćin skupa komodor Hranj istaknuo je stručnost sudionika skupa i podsjetio da je skup prvi u nizu sličnih. Tijekom njih, pripadnici HRM-a će, u pitanjima vezanim uz izradu DPR-a, izraziti vlastite stavove i poglede. S druge strane, ovakvi stručni skupovi bit će prilika da se čuju korisna razmišljanja koja dolaze izvan njihove institucije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
morh.hr


* 20130227-3-02.jpg (87.8 KB, 1024x740 - viewed 232 times.)

* 20130227-3-03.jpg (93.58 KB, 1024x740 - viewed 226 times.)

* 20130227-3-07.jpg (94.35 KB, 1024x740 - viewed 167 times.)

* 20130227-3-04.jpg (115.15 KB, 1024x740 - viewed 136 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1158 on: February 27, 2013, 11:22:49 pm »

Reče ministar obrane da u budućnosti HRM vidi i nekoliko korveta...


27.2.2013.

SKUP O HRM-U U SPLITU

Kotromanović najavio izgradnju pet brodova za Obalnu stražu i odbacio mogućnost da se Lora vrati Gradu

O budućnosti Hrvatske ratne mornarice održan je stručno-znanstveni skup u Domu Oružanih snaga HV-a u Lori na kojem se okupio gotovo cijeli vojni vrh.

Na dijelu skupa otvorenom za javnost govorili su ministar obrane Ante Kotromanović, general-pukovnik Drago Lovrić, načelnik Glavnog stožera, te komodor Robert Hranj, zapovjednik HRM-a.

- Pitanje je dana kada ćemo raspisati natječaj za izgradnju prvog ophodnog broda, prototipa, za Obalnu stražu - najavio je ministra obrane Kotromanović konačnu realizaciju izgradnje ukupno pet brodova za potrebe Obalne straže i HRM-a.

- Čekamo očitovanje Ministarstva gospodarstva da vidimo koje je brodogradilište sposobno po najboljim uvjetima izgraditi brod.  Vjerujem da će prvi brod zaploviti do kraja godine, a njegova cijena je oko 10 milijuna eura. Dakako, sa tim projektom ciljamo i na inozemno tržište gdje bi moglo biti zainteresiranih kupaca - kazao je ministar.

Na upit novinara je li izgradnje broda po projektu Brodarskog instituta u skladu za zakonom o javnoj nabavi, ministar je odgovorio:

- Gradit će se po unaprijeđenom projektu Brodarskog instituta, a koji je MORH plati 5 milijuna kuna. Bilo bi glupo da bacimo taj novac... Mornarica je zadovoljna, kao i Stožer s onim što je Brodarski institut napravio i moramo ići po tome. Ne možemo ići tražiti druga rješenja što bi nas opet koštalo vremena i novaca - odgovorio je Kotromanović.

U budućnosti HRM-a, nastavio je ministar obrane, vidimo i nekoliko korveta.

- Ulaskom u Europsku uniju s takvim brodovima mogli bi od Italije, koja svoje težište prebacuje na Mediteran, preuzeti nadzor Jadrana - kazao je ministar Kotromanović o vizijama budućnosti pomorske sile u Hrvata.

Ministar je odbacio mogućnost da se ratna luka Lora preda civilnim vlastima.

Stanje u HRM-u nije nimalo blistavo. HRM je 'flota starčadi' čiji su brodovi brodovi prosječne starosti preko 30 godina godina. Izgubljene su podmorničke sposobnosti, raketne topovnjače godinama čekaju na remont, polovnim finskim topovnjačama nitko ne zna svrhu nabave, a zbog neispravnih raketa RBS-15B, brojčano najveća mornarica istočnog Jadrana, više ne posjeduje ni osnovnu borbenu sposobnost-protubrodski udar. Stanje je alarmantno, vremena za čekanja više nema.

Inače, brodove obalne straže u ovom trenutku u Hrvatskoj može graditi nekoliko brodogradilišta kao što su "Tehnomont –Pula", brodogradilište "Punat", "NCP Šibenik", "Adria-Mar brodogradnja", "Montmontaža-Greben", "Inkobrod Korčula", te "Brodosplit BSO".

Kronologija nerealiziranih planova razvoja HRM-a:

- 1992. napravljen je prvi plan opremanja HRM, planirao se nastavak izgradnje brodova klase „Kralj“, te izgradnja protuminskih i protupodmorničkih brodova.
- 1997. planirana izgradnja korvete po modularnom načelu, deplasmana do dvije tisuće tona, „Hrvatski ratni brod za 21. Stoljeće“, te obalne podmornice od 400 do 500 tona.
- 2005. do 2015. izgradnja pomorske baze na jugu i remont raketa RBS, ali ni to nije realizirano.

Tehničke generalije budućeg ophodnog broda su poznate: bit će dug 42 metra i širok osam metara, težine do 200 tona, posadu će činiti 14 članova, a od naoružanja imat će pramčani top od 20 mm te strojnice od 12,7 mm

Dugoročni plan

U tijeku je izrada novog Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga. Razvojni planovi oružanih snaga zahvatit će period od 10 godina i zahtijevat će ulaganje od sedam do osam milijardi kuna.

Mnogi su na skupu u Lori izrazili nadu da će se novi DPR, za razliku od aktualnog, ipak poštovati, pisebno kada po po pitanju opremanja HRM-a. Potojeći DPR je, između ostalog za razdoblje do 2015. predviđao remont raketnih topovnjača "Petar Krešimir IV" i "Dmitar Zvonimir", no to nije napravljeno. Kao što nisu ni remontirane rakete RBS-15B.

D. Krnić, Slobodna Dalmacija
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1159 on: February 28, 2013, 12:18:08 pm »

Reče ministar obrane da u budućnosti HRM vidi i nekoliko korveta...

27.2.2013.

SKUP O HRM-U U SPLITU
................................
Stanje u HRM-u nije nimalo blistavo. HRM je 'flota starčadi' čiji su brodovi brodovi prosječne starosti preko 30 godina godina. Izgubljene su podmorničke sposobnosti, raketne topovnjače godinama čekaju na remont, polovnim finskim topovnjačama nitko ne zna svrhu nabave, a zbog neispravnih raketa RBS-15B, brojčano najveća mornarica istočnog Jadrana, više ne posjeduje ni osnovnu borbenu sposobnost-protubrodski udar. Stanje je alarmantno, vremena za čekanja više nema.
.................................

Šta na ovo bilo šta reći.  Undecided  I najvećem mamlazu je sve jasno.
Katastrofa vijeka.... Sad
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #1160 on: February 28, 2013, 01:59:54 pm »

Samo iz jednog dugorocnog palana u drugi prepisuju kapitalne investicije.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #1161 on: February 28, 2013, 02:19:18 pm »

U poslednjih stotinak godina zabeleženo je više primera stradanja, smanjenja, ili maltene ukidanja ratne mornarice kao vida oružanih snaga. Najdrastičniji je slučaj kada država izgubi izlaz na more, ali to nije neophodan uslov. U vreme ekonomskih kriza, prvo što u vojsci strada je mornarica. U odnosu na vreme pre 1991. čak i moćna RM SAD je prepolovljena po broju brodova. To se moralo negativno odraziti i na ofanzivnu i defanzivnu borbenu sposobnost. Ko to negira, sigurno nije u pravu.
Ako u nekom čudnom potezu ne možete nikako naći smisao, ne mora biti reč o principu vrhunske mudrosti koju ne razumete. Najverovatnije je reč o nerazumljivoj razini gluposti tog principa.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1162 on: February 28, 2013, 08:50:37 pm »

27.2.2013.

JAČANJE HRVATSKE VOJSKE

'MORAMO OSNAŽITI RATNU MORNARICU'
Ministar Kotromanović o gradnji pet brodova Obalne straže


'Jadransko more ima ključnu geostratešku poziciju za Hrvatsku i moramo znati kako osigurati naše interese'

SPLIT - Ministar obrane Ante Kotromanović izjavio je danas u Splitu da se Hrvatska ratna mornarica (HRM) mora osnažiti radi zaštite nacionalnih interesa od sigurnosnih ugroza i najavio je skoro raspisivanje natječaja za gradnju pet brodova Obalne straže.

"Hrvatska ratna mornarica će imati važnu ulogu u Oružanim snagama RH (OS RH) i moramo je poduprijeti da bude jača i bolja nego što je sada", rekao je ministar Kotromanović novinarima danas u stanci znanstveno-stručnog skupa "Hrvatska ratna mornarica - Jučer. Danas. Sutra", koji se održava u Domu OS RH u Splitu.

Jadransko more ima ključnu geostratešku poziciju za Hrvatsku i "moramo znati kako osigurati naše interese, pogotovu kada uđemo u Europsku uniju (EU), kako se braniti od raznih 'asimetričnih prijetnji' koje ćemo sigurno imati".

Asimetrične prijetnje uključuju terorizam, trgovanje oružjem za masovno uništenje i radikalne ideje.

Postavlja se pitanje hoće li ulaskom Hrvatske u EU možda Italija prebaciti težište svoga angažmana s Otranta na Mediteran, a da ćemo mi morati preuzeti zadaću čuvanja tog prostora, rekao je Kotromanović.

Najavio je kako će se za dan, dva pokrenuti raspisivanje tendera (natječaja) za gradnju pet brodova Obalne straže o čemu je Vlada, kako je podsjetio, donijela odluku. Već ove godine planiran je početak gradnje prvog od tih pet brodova koji će biti prototip i stajat će desetak milijuna eura, a kasnija gradnja preostala četiri možda će stajati nešto manje, rekao je.

"Cilj je da ovi obalni brodovi budu i jedan od naših izvoznih proizvoda jer su osmišljeni u Brodarskom institutu, a gradit će se u domaćim brodogradilištima", kazao je Kotromanović.

Osim gradnje brodova Obalne straže, mi u budućnosti imamo i veće ambicije jer Hrvatska vojska mora imati nekoliko korveta koje mogu samostalno boraviti 15-ak dana na otvorenom moru, istaknuo je Kotromanović.

"Dugoročni prioriteti HRM-e su razni tipovi brodova, od minolovaca, do nekoliko korveta, ali to užasno puno košta. Jedna fregata s protuzračnim i protubrodskim sustavima košta oko 300 milijuna eura", kazao je Kotromanović, dodavši kako će se morati vidjeti "kakve su projekcije proračuna u idućih osam godina".


Na upit hoće li se za tu namjenu moći dobiti sredstva iz fondova EU, ministar Kotromanović je kazao "za sada nažalost ne".

"Pokušavamo projekt obalnih brodova provući kroz fondove EU-a, ako se ikako bude moglo, to bi za nas bilo sjajno. Ali sad oni takve stvari ne financiraju", kazao je.

Na upit postoji li mogućnost da NATO pomogne financirati gradnju brodova Obalne straže u Hrvatskoj, odgovorio je također niječno.

Ministar Kotromanović je najavio skorašnje održavanje znanstvenih skupova i o razvoju kopnenih i zračnih snaga u OS RH.

"Ono što nas razlikuje od većine drugih zemalja članica NATO-a je da su se one razvijale u kontinuitetu, a mi smo većinu tehnike zarobili u Domovinskom ratu i sada moramo dati veći impuls modernizaciji Hrvatske vojske," naglasio je.

Podsjetio je kako su sadašnja proračunska sredstva za oko 20.000 pripadnika OS RH oko četiri milijarde i 750 milijuna kuna.

Na upit kako komentira poteškoće s neperspektivnim vojnim objektima , kazao je kako je većina takvih objekata predana lokalnim zajednicama jer je Ministarstvu obrane opterećenje plaćati komunalne naknade za njih.

"Mi smo predali više od 300 takvih objekata i više od 40 milijuna četvornih metara zemlje. Nažalost, lokalna zajednica je od toga iskoristila samo nekoliko postotaka", rekao je ministar Kotromanović.

Na znanstveno-stručnom skupu na kojem se raspravlja o razvoju HRM, sudjeluju i načelnik GS OS RH general pukovnik Drago Lovrić, zapovjednik HRM komodor Robert Hranj, te stručnjaci među kojima Vlatko Cvrtila, Serđo Kos, Davorin Rudolf.


HINA, Jutarnji.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1163 on: February 28, 2013, 08:59:28 pm »

Split, 27.02.2013.

Uskoro kreće gradnja pet ophodnih brodova Obalne straže

Na skupu o stanju u Hrvatskoj ratnoj mornarici u Splitu najavljena je skora gradnja ophodnih brodova za Obalnu stražu, a spomenuti su i drugi tipovi plovila koje bi MORH volio imati na raspolaganju unutar sljedećih deset godina
  
Iz Vijesti u 17: Kotromanović o početku gradnje ophodnih brodova Obalne straže (VIDEO)

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske (GS OS RH) general pukovnik Drago Lovrić izjavio je danas u Splitu kako se u desetogodišnjem razdoblju za njihovu modernizaciju očekuje izdvajanje između sedam i osam milijarda kuna te da se u tom razdoblju svedu na oko 15.000 ljudi.

General pukovnik Lovrić to je rekao na znanstveno-stručnom skupu "Hrvatska ratna mornarica - jučer-danas-sutra" u Splitu u dijelu otvorenom za novinare. Današnji skup i onaj koji će slijediti o razvoju kopnene vojske i zračnih snaga, kako je danas objašnjeno, organiziraju se za potrebe donošenja novoga dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga RH.

General pukovnik Lovrić posebice je istaknuo važnost i ulogu Hrvatske ratne mornarice (HRM) nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju (EU) jer će, kako je rekao, naša granica na moru biti i granica EU.

"Ulaskom u EU, HRM dobiva dodatni značaj u zaštiti granica i borbi sa sve brojnijim sigurnosnim izazovima. Možemo očekivati da će sve institucije RH koje su nadležne za nadzor granica, pa tako i HRM, biti pod posebnim povećalom tijekom priprema za ulazak Hrvatske u tzv. šengensku zonu", rekao je.

Pritom je istaknuo važnost što žurnije izgradnje pet ophodnih brodova Obalne straže, o čemu je Vlada donijela odluku, pri čemu je upozorio kako HRM ne možemo promatrati samo kroz Obalnu stražu, nego treba imati veće ambicije za razvoj HRM-a.

General pukovnik Lovrić rekao je kako bi bio sretan da u idućih desetak godina HRM ima brod tipa korvete. "Kad bismo imali takve brodove, znali bismo da možemo snažnije sudjelovati u sustavu kolektivne obrane NATO saveza i EU", dodao je.

Po njegovu mišljenju, mala je vjerojatnost da će Hrvatska biti izvrgnuta "konvencionalnim vojnim ugrozama", koje ne treba zanemariti, ali će se suočavati s mnogim i sve složenijim, tzv. asimetričnim, kako je rekao, često transnacionalnim ugrozama vezanim uz terorizam, širenje oružja za masovno uništenje, napade na informacijske i komunikacijske sustave te širenje radikalnih ideja.

Oružane snage RH ne trebaju i ne mogu težiti razvoju širokog spektra obrambenih sposobnosti, nego se moramo usredotočiti na razvoj onih sposobnosti koje su nam nužne za inicijalnu obranu i upravljanje krizama, rekao je general pukovnik Lovrić i pritom dodao kako treba voditi računa i o financijskim ograničenjima s kojima je suočeno naše društvo.

Ministar obrane Ante Kotromanović istaknuo je kako podupire zamisao generala Lovrića o potrebi ambicioznijeg razvoja HRM-a jer je Jadransko more od ključne geostrateške i geopolitičke važnosti za Hrvatsku. "U idućih mjesec dana obići ćemo jednim brodom HRM-a nekoliko točaka na Jadranu jer želimo dati naglasak i važnost razvoju zaštite granica na Jadranu", najavio je ministar Kotromanović.

Govoreći o razvoju Oružanih snaga RH, istaknuo je kako je MORH s Amerikancima, Slovacima i Česima nedavno potpisao sporazum o obuci pilota u Zračnoj luci Zemuniku.

Ministar Kotromanović također je rekao kako očekuje da će se mnoge zemlje iz regije te članice NATO saveza tome pridružiti. Dodao je kako u raspravama o razvoju Oružanih snaga RH želi čuti i "pozitivne kritike" te glas javnosti.

Zapovjednik HRM-a, komodor Robert Hranj rekao je kako će rasprave o potrebi novoga dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga RH bitno odrediti smjer Oružanih snaga, a time i HRM-a. (Hina)

Dnevnik.hr
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #1164 on: February 28, 2013, 10:24:37 pm »

Ne budu li se gradili kod nas i bude li opet neka makljaža okrenut ću se proučavanju pivskog kvasca ili vezenju goblena, ne želim vidit ni pročitat slova...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1165 on: March 01, 2013, 08:15:07 am »

Ne budu li se gradili kod nas i bude li opet neka makljaža okrenut ću se proučavanju pivskog kvasca ili vezenju goblena, ne želim vidit ni pročitat slova...

Znači Hrvatska uskoro za koju godinu, definitivno gubi i ukida mornaricu. Više neće na istočnom
Jadranu biti mornarica, samo neki stražari.....
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1166 on: March 01, 2013, 05:44:12 pm »

Ajde Ćiro...malo optimizma...nije sve tako crno...  Wink

Sa znanstveno-stručnog skupa su i ministar obrane i načelnik Glavnog stožera poručili da HRM neće biti svedena na Obalnu stražu...ne kažem da je to odmah tako, ali još uvijek ostavlja nadu, još uvijek nisu rekli da je kraj, pa dok ima nade vjerovat ćemo u bolju budućnost ili šta bi stari Rimljani rekli - dum spiro spero!

 marinero

Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1167 on: March 01, 2013, 05:55:39 pm »

RAZGOVOR - KOMODOR ROBERT HRANJ, zapovjednik Hrvatske ratne mornarice

Prevencijom i suradnjom protiv modernih prijetnji i ugroza

U sljedećih će nekoliko godina naši prioriteti sigurno biti jačanje sposobnosti HRM-a, unutar toga i Obalne straže, za sve zadaće nadzora mora, granice i sigurnosti na moru, očuvanja okoliša i sl. Vlada je odobrila i upravo je u tijeku projekt izgradnje pet novih brodova, prije svega za zadaće Obalne straže...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Najveći izazov pred HRM-om sada je izrada novog dugoročnog plana razvoja
u kojem ćemo svi zajedno morati odgovoriti na pitanja kakve Oružane snage,
kakav HRM želimo imati i naravno, kakav si možemo priuštiti


Komodor Robert Hranj je u svojoj vojnoj karijeri, prije dolaska na mjesto zapovjednika Hrvatske ratne mornarice, obnašao niz visokih dužnosti. Bio je između ostalog zapovjednik Zapovjedništva za izobrazbu i obuku HRM-a, vojni ataše u SAD-u, načelnik Službe za NATO, zamjenik vojnog predstavnika za NATO u Vojnom predstavništvu RH pri NATO i EU u Bruxellesu. O svojoj sadašnjoj dužnosti, koju je preuzeo krajem 2012., kaže kako je smatra svojim profesionalnim vrhuncem.

S komodorom Robertom Hranjem u Splitu smo razgovarali o sadašnjem stanju u HRM-u, izazovima koje donosi skorašnji ulazak Hrvatske u EU te viziji HRM-a u budućnosti.

Što ste zatekli kada ste krajem 2012. došli na čelo HRM-a?

Prije dosta vremena sam otišao iz HRM-a, no moram reći da sam bio ugodno iznenađen stanjem koje sam ovdje zatekao kada sam se vratio. Prije svega, ljudski je potencijal impresivan, ljudi su stručni i u velikoj mjeri posvećeni svom poslu. Što se tehnike tiče, iako brodovi i naoružanje nisu baš najnoviji i najmoderniji, to su sustavi koji su izuzetno dobro održavani, u visokom stupnju ispravnosti, tako da i iz onoga što imamo izvlačimo maksimum.

Koje su aktualne ugroze hrvatskog mora i koje bi se u bliskoj budućnosti mogle povećati?

Prijetnje s mora su sve brojnije, nisu to klasične vojne ugroze, prijetnje da će nas netko napasti s mora brodovima, topovima, raketama, nego je riječ o transnacionalnim, netradicionalnim prijetnjama - makar bi i njih, s obzirom na to da se i s njima susrećemo već dulje vrijeme, mogli okarakterizirati kao tradicionalne. Riječ je o ilegalnoj trgovini, pogotovo trgovini oružjem, drogama, ilegalnoj migraciji ljudi i sl. Neke od tih prijetnji jednostavno su dio današnjeg načina života, prije svega globalizacije, povećane trgovinske razmjene i nejednakog razvoja svijeta i sl. Hrvatska može očekivati da se određeni problemi na moru umnogostruče samom činjenicom da je ušla u EU. Iskustva nekih zemalja pokazuju da je, nakon što su ušle u EU, višestruko porastao broj zahtjeva za političkim azilom. Osim toga jedna od najvećih ugroza za Hrvatsku kao turističku zemlju jesu katastrofe, tehnološke nesreće i onečišćenje mora.

Imamo li spreman odgovor za situaciju opasnosti od onečišćenja Jadrana, primjerice zbog potonuća tankera?

Takav je događaj sasvim realna mogućnost, no teško da itko može reći da je na tako nešto u potpunosti spreman. I države koje imaju puno veće resurse odjednom se zbog takvog događaja nađu u situaciji u kojoj je teško naći rješenje. Sjetimo se samo kako je to prije nekoliko godina izgledalo na Aljasci ili ispred francuske obale. Premda ne možemo predvidjeti takav događaj, jedan su od načina borbe protiv toga mjere predostrožnosti i prevencije. U tome svoju ulogu imaju sve institucije države koje su mjerodavne za sigurnost na moru. U slučaju da se tako nešto dogodi, zadaća je svih, pa i HRM-a, da smanje štetu što je moguće više. Mi se, posebno kroz sposobnosti Obalne straže, pripremamo i za takav scenarij. Jedan od projekata koji upravo realiziramo jest opremanje broda za borbu protiv onečišćenja, i nadamo da ćemo uz pomoć EU dobiti suvremenu opremu za borbu s naftnim mrljama. Kad govorimo o prioritetima, borba protiv takve vrste potencijalne ugroze ili prijetnje je među najvišim prioritetima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Ulaskom Hrvatske u EU, granice RH na moru postaju granice Europske unije i sigurno je da će Hrvatska,
a time i HRM, biti pod posebnim povećalom u nadzoru tih granica


Treba također napomenuti da u suočavanju s brojnim ugrozama na moru i s mora, sami ne možemo mnogo. Surađujemo s drugim ratnim mornaricama, posebno onima u regiji, i to je jedan od pokušaja da na brojne sigurnosne izazove odgovorimo zajedničkim naporom. U nekim je područjima to lakše, u nekima malo teže, ali uvijek pokušavamo raspraviti o zajedničkim problemima i vidjeti možemo li na njih, u zajedničkom interesu, i odgovoriti zajednički.

Suradnju možemo podijeliti na neposredne bilateralne kontakte, ali i mehanizme višenacionalnog okupljanja gdje surađujemo u sklopu određenih foruma. Primjer je toga Jadransko-jonska inicijativa u koju su uključene sve države Jadrana i Jonskog mora.

Suradnja OS, s ciljem održavanja sposobnosti obrane i istodobnog nepovećanja troškova dio je NATO ideje i aktualnih smjernica nazvanih Pametna obrana (Smart Defence). Gdje se u tom okviru nalazi HRM?

Zvali mi to Pametna obrana (Smart Defence), koji kao pojam živi unutar NATO-a, ili Udruživanje i razmjena (Pooling&Sharing), koji je predstavila EU, riječ je više-manje o istim stvarima u kojima hrvatska država, a unutar toga i HRM, želi aktivno sudjelovati.

Nužnost mnogih zemalja koje se suočavaju s resursnim ograničenjima je imati relativno male oružane snage, u sklopu toga i male mornarice. U takvoj situaciji na brojne sigurnosne izazove možemo odgovoriti samo ako udružimo naše snage i zajedno izgrađujemo pojedine sposobnosti, koje bi nam inače bile teško dostupne.

Govoreći o takvim inicijativama za ratne mornarice, područje na kojem bismo mi to mogli malo bolje urediti jest područje pripreme, obuke i školovanja mornaričkog kadra. Potrebe HRM-a za novim kadrom su relativno male, a slično je i s drugim malim mornaricama. Vjerojatno ćemo u budućnosti svi razmišljati o zajedničkim školama za naše kadrove, jer je neracionalno organizirati veliku školsku instituciju za mali broj kadeta.

Drugo područje suradnje odnosi se na nadzor mora senzorima kao što su radari ili tzv. AIS (automatski sustavi za identifikaciju). Sustavi su uvezani na nacionalnoj razini, i mi motrimo situaciju na moru do kuda naši senzori dopiru. To ostavlja dio mora bez nadzora. Slične probleme imaju i naši susjedi na moru. Međutim ako se udružimo i pokušamo zajednički ostvariti nadzor mora, možemo znatno povećati područje pokrivanja. Zbog toga se dogovaraju protokoli o razmjeni podataka, kako bi svi koji trebaju imali povezanu, jedinstvenu sliku stanja. Ti se protokoli nastoje učiniti efikasnima, a razmjena podataka treba biti brza i u realnom vremenu. Nastoji se da praktički svi vide sve, što znači da istodobno, neposrednom suradnjom, zajednički možemo znatno ranije identificirati potencijalne probleme. Oba ova područja (zajedničko školovanje mornaričkog kadra i stvaranje zajedničke situacijske slike na moru), osim regionalnih inicijativa, predmet su i zajedničkih napora razvijanja sposobnosti na razini Europske unije, u sklopu inicijative Pooling and Sharing.

Kakva su dosadašnja iskustva i budući planovi za sudjelovanje pripadnika HRM-a u međunarodnim mirovnim operacijama?

HRM, u skladu s vlastitim sposobnostima i mogućnostima, nastoji aktivno sudjelovati u međunarodnim operacijama. Nažalost, mi u ovom trenutku nemamo brodove koji bi mogli ići na otvorena mora i oceane i tako sudjelovati u borbama protiv pirata i sl. Ali već gotovo tradicionalno šaljemo ljude u Zapovjedništvo pomorske operacije Atalanta, a kad god nam se pruži prilika i naše mlade časnike na brodove koji su u području operacije.

Usporedno s time HRM i neki drugi dijelovi Oružanih snaga pripremaju se za mogućnost sudjelovanja u aktivnostima autonomnih timova koji bi štitili civilne brodove od napada pirata. Brodovi su to UN-a koji pod okriljem operacije Atalanta dovoze pomoć, prije svega hranu, u Somaliju u sklopu tzv. World Food Programa. Naoružani timovi koji čuvaju brodove pokazali su se kao izuzetno efikasna mjera u borbi protiv pirata, i do sada ni jedan brod koji je štićen na taj način nije otet. Takav tim je mnogo racionalniji i isplativiji nego jedna velika fregata koja kao pratnja štiti takve brodove.

Potražnja za takvim timovima je golema. Hoće li se i kada Hrvatska u uključiti politička je odluka, a do tada je na nama vojnicima da se spremamo za takvu moguću opciju. U svakom slučaju, mi vjerujemo da ćemo do kraja ove godine biti uvježbani i organizacijski spremni za preuzimanje takve zadaće. U skladu s time, tijekom ovogodišnje ASDA-e, izložbe koja se organizira u Splitu, održat ćemo jednu pokaznu vježbu koja prikazuje zadaće sličnog aspekta. Vježbu ćemo provesti zajedno sa specijalnim snagama, i ako ne u svim, a onda bar u nekim elementima, ona će dati naznaku o kakvoj je prirodi operacije riječ.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Jedan od projekata koji upravo realiziramo jest opremanje broda za borbu protiv onečišćenja i nadamo da ćemo uz pomoć EU dobiti suvremenu opremu za borbu s naftnim mrljama. Kad govorimo o prioritetima, borba protiv takve vrste potencijalne ugroze ili prijetnje je među najvišim prioritetima

Što za Hrvatsku ratnu mornaricu i opseg njezinih zadaća znači skorašnji ulazak RH u EU?

Da podsjetim, granice države prostiru se 12 milja od obale ili od crte unutarnjih morskih voda. Crta teritorijalnih voda na moru je gotovo isto što i granica na kopnu i ona označava područje suverenosti države. Ulaskom Hrvatske u EU granice Hrvatske na moru postaju granice Europske unije i sigurno je da će Hrvatska, a time i HRM, biti pod posebnim povećalom u nadzoru tih granica. Hrvatska neće odmah postati dio Šengenske zone, nego će biti u svojevrsnom razdoblju promatranja i pripreme za ulazak u taj sustav. Istodobno Hrvatskoj je u interesu da što prije uđe u Šengensku zonu, a samim time bit će za sve nas, za sve institucije koje se bave sigurnošću na moru i nadzorom morskih granica, cilj da što bolje ispunimo zadaće koje se pred nas postavljaju.

Kakav HRM trebamo u budućnosti?

U skladu s našim važećim zakonima i strateškim dokumentima, osim klasičnih zadaća obrane države i odvraćanja napada s mora, sudjelovanje u kreiranju međunarodnog mirnog okružja, kao i pomoć civilnim institucijama naše su temeljne zadaće. Svakodnevnim aktivnostima obuke i vježbi HRM nastoji održati visoku razinu spremnosti za te zadaće, te nam je to jedan od najvažnijih kontinuiranih prioriteta.

Uz te, nazovimo ih tradicionalne zadaće, u sljedećih nekoliko godina naši će prioriteti sigurno biti jačanje sposobnosti HRM-a, unutar toga i Obalne straže, za sve zadaće nadzora mora, granice na moru, sigurnosti na moru, očuvanja okoliša i sl. Vlada je odobrila i upravo je u tijeku projekt izgradnje pet novih brodova, prije svega za zadaće Obalne straže. Tim ćemo brodovima znatno unaprijediti sposobnosti Obalne straže za sve zadaće nadzora mora, jačanja sigurnosti plovidbe, zaštite okoliša i provođenje jurisdikcije u našoj zoni odgovornosti na moru. HRM se treba razvijati kao moderna mornarica, u mjeri u kojoj ona to može biti. Mornarica koja je zaista sposobna obavljati svoje zadaće, odgovarati svim potrebama koje pred nju i država i društvo stavljaju, sposobna obraniti državu, sposobna nadzirati njezine morske granice i more, sposobna pružati pomoć i drugim institucijama na moru. Takva mornarica nužno zahtijeva i velika novčana sredstva i školovane ljude. U izgradnji takve mornarice mi ne možemo pobjeći od naše realnosti, moramo spoznati koji su dometi ovog društva, a mornarica mora biti onakva kakvu si ovo društvo može priuštiti. To je izazov koji ne samo ja, nego i moje kolege u HKoV-u i HRZ-u osjećamo, i na njih moramo odgovoriti.

Najveći izazov pred HRM-om sada je izrada novog dugoročnog plana razvoja u kojem ćemo svi zajedno morati odgovoriti na pitanja kakve Oružane snage, kakav HRM želimo imati i naravno, kakav si možemo priuštiti.Ta su pitanja iznimno složena, zahtijevat će detaljne analize, racionalno razmišljanje i ponekad možda i teške odgovore, ali sve ono što zamislimo mora biti realno i provedivo. Nema smisla raditi dugoročni plan želja, nego moramo napraviti plan koji svi skupa možemo i realizirati.


Stručni skup o HRM-u

Hrvatska ratna mornarica - jučer, danas, sutra bila je tema nedavnog znanstveno-stručnog skupa. Početak je to ciklusa znanstveno-stručnih rasprava kojima će se izrada Dugoročnog plana razvoja OSRH i drugih strateških dokumenata usmjeriti k najboljim mogućim rješenjima. Tijekom skupa održane su prezentacije, iznesena su mišljenja i vođena je rasprava o aktualnoj i budućoj ulozi, sposobnostima i modernizaciji HRM-a. Glavne tematske cjeline bile su sigurnosno okružje RH, HRM i društvo, obrambena politika i dugoročni ciljevi obrambenog planiranja, projekcije gospodarskog razvoja i financiranja obrambenog sustava, te potrebne sposobnosti za mornarička djelovanja. U većini tema u obzir su uzete okolnosti potencijalnih sigurnosnih ugroza, članstva RH u NATO-u i EU, te proračunskih i financijskih mogućnosti.


Lada PULJIZEVIĆ, snimio Stjepan BRIGLJEVIĆ, Tomislav BRANDT, Hrvatski vojnik


* DSC_0142.jpg (51.38 KB, 600x399 - viewed 317 times.)

* zapovjednik_HRM_20022013 007.jpg (68.26 KB, 600x567 - viewed 306 times.)

* DSC_5070 copy.jpg (59.74 KB, 600x365 - viewed 285 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1168 on: March 01, 2013, 07:14:41 pm »

1.3.2013.

Seminar „Antiterorističke operacije Obalne straže“
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Splitu je, u organizaciji Hrvatske ratne mornarice i Obalne straža RH, provedena aktivnost bilateralne vojne suradnje s Obalnom stražom Sjedinjenih Američkih Država, seminar Antiterorističke operacije Obalne straže (ICE). Seminar je održan u vojarni „Sv. Nikola“ od 25. veljače do 1. ožujka 2013. godine u prostorijama Stručnog tijela Središnje koordinacije za nadzor i zaštitu prava i interesa RH na moru.

Izaslanstvo Obalne straže SAD-a predvodio je bojnik Scot Wilcox, časnik za bilateralne poslove u Uredu za obrambenu suradnju Obalne straže SAD-a, dok je u ulozi domaćina bio kapetan bojnog broda Milan Blažević, zamjenik zapovjednika Obalne straže RH.

Mnoge teme koje se tiču antiterorističkih operacija obalne straže potakle su i korisne rasprave o mjerama protiv terorizma, te preporuke za implementaciju istih što će zasigurno biti od velike koristi ovlaštenim osobama Obalne straže RH. Uz to, osim obilaska brodova i vojarne, organizirana je i plovidba brodom Obalne straže OB-03 "Cavtat" kojim su sudionici seminara imali priliku obići neposredno područje odgovornosti.

Kvalitetnom prezentacijom na temu pomorskih operacije u RH - protuterorističke procjene te aktivnim sudjelovanjem u raspravama svih sudionika seminara, i ovoga puta pokazalo se da su snage Hrvatske ratne mornarice i Obalne straže RH spremne odgovoriti na sve zadaće antiterorizma, posebice u suradnji s kolegama iz drugih ministarstava čija je zadaća očuvanje mora.

Uz pripadnike Obalne straže RH, seminaru su nazočili: djelatnici Zapovjedništva Hrvatske ratne mornarice, Flotile HRM-a, Središta za obuku HRM-a te Bojne za specijalna djelovanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20130301-2-01.jpg (181.42 KB, 593x556 - viewed 289 times.)

* 20130301-2-02.jpg (152.64 KB, 507x600 - viewed 278 times.)

* 20130301-2-03.jpg (223.19 KB, 798x541 - viewed 152 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1169 on: March 01, 2013, 07:27:19 pm »

Ajde Ćiro...malo optimizma...nije sve tako crno...  Wink

Sa znanstveno-stručnog skupa su i ministar obrane i načelnik Glavnog stožera poručili da HRM neće biti svedena na Obalnu stražu...ne kažem da je to odmah tako, ali još uvijek ostavlja nadu, još uvijek nisu rekli da je kraj, pa dok ima nade vjerovat ćemo u bolju budućnost ili šta bi stari Rimljani rekli - dum spiro spero!

 marinero


To će mo tek da vidimo, "leute" moj. Vrijeme će sve pokazati. Želim ja njima sve najbolje, ali....
Ako poživimo, vodjećemo ko je od nas dvojice bolji prognozer. 
Logged
Pages:  1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 24 queries.