PALUBA
April 28, 2024, 09:17:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska Ratna Mornarica - novosti  (Read 951330 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #300 on: February 18, 2011, 03:22:02 am »

((Hvala, Božo, nemoj se mučit.))
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #301 on: February 18, 2011, 01:06:55 pm »

Ubačeno.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #302 on: February 18, 2011, 01:14:20 pm »

(Hvala Božo, sad je super)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #303 on: February 18, 2011, 04:32:41 pm »

Чланак је занимљив. Рекао бих да је методолошко коректно постављен. Има аналитичке вредности. Ипак, процена (пројектовање будућег стања) му очигледно, оцењивана са данашње дистанце, није ваљана. Као и други аутори сличних процена (бар овде у Србији, када је ВС у питању) није полазила од економије и објективних реалности које проистичу из ње (економије), дакле реалних могућности и, да употребим стару поштапалицу, "војнополитичке ситуације у земљи и свету".

Изненадио ме је податак о стотинама подморница које је, бар по овом тексту, пројектовала ЈРМ. Не могу да верујем у такву мегаломанију. Мада, у главама разних "војсковођа" свашта се мотало, па не бих потпуно одбацио ову тврдњу. Који му је извор за тако нешто?
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #304 on: February 18, 2011, 08:14:40 pm »

Koliko mi je poznato, autor rada nije vojni profesionalac, iskusni strateški lisac, nego si je, uz ograde, na temelju svojih znanja, dao malo mašti volju. Svako je predviđanje u stanovitoj mjeri maštarenje - na koje se, pak, treba i odvažiti, ako ništa drugo a ono da bi "realisti" propitali neke svoje postavke. Osim toga, 2000. godine uopće su mnoge stvari izgledale optimističnije. Pri ocjeni rada trebamo imati u vidu i to da autor nije mogao znati da će nesposobne elite "promašiti ceo fudbal" i da, konkretno, neće biti ostvarena sinergija civilne i vojne brodogradnje.
A za onih 140 podmornica po maksimalnom programu - ako je podatak točan - doista ni ja ne nalazim druge riječi nego - megalomanija. Da ne tražim sada točne podatke, ali to nije li to u rangu broja njemačkih podmornica u Prvome svjetskom ratu i broja sadašnjih američkih podmornica? Na žalost, autor rada ne navodi izvor. Svakako bi bilo dobro istražiti te brojke koje su goleme i za velike države koje izlaze na oceane, a ne za mornaricu koja nije bila ni mediteranskog ranga. Pa te bi se silne podmornice i krstarice, makar plan bio za dvije petoljetke, jednostavno - posudarale.   
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #305 on: February 18, 2011, 08:25:05 pm »

Апсолутно подржавам "машту на вољу", чак и када је наука у питању, јер без маште и маштовитости нема ни науке. Ипак, чак и у добрим економским приликама предвиђени скок у броју бродовља био би економски тешко одржив. Можда је и он, као и многи други (и овде у Србији) био повучем пропагандом политичке елите о будућем рају који само што није дошао. Ипак, текст у целини јесте вредан, пре свега због аналитичког и историјског приступа. То што је цивил му још и даје на квалитету.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #306 on: February 18, 2011, 09:07:09 pm »

Broj podmornica je izvađen iz prvog flotnog programa.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #307 on: February 20, 2011, 11:42:52 pm »

Članak je zaista zanimljiv, ali je koncepcija skroz pogrešna, po mom skromnom mišljenju. Prvo, Švel nije uzeo u obzir ograničene ljudske resurse u HRM. Drugo, ne znam zašto insistira na nabavci polovnih brodova? Nabavka dve fregate klase "O.H. Perry" bi predstavljala zalogaj koji HRM jednostavno ne bi mogla da svari sa sadašnjim ljudskim i tehničkim resursima, čak i da ih Amerikanci poklone. Treće, ne znam zašto insistira na zadržavanju RTOP koje su konceptualno zastarele, koje nemaju mogućnost detekcije podmornica i dejstva protiv njih, i koje nemaju sopstvenu raketnu komponentu PVO? HRM bi za početak mogla da izgradi jedan veći školski brod, koji bi mogao da posluži mlađim oficirima da steknu iskustvo u upravljanju kompleksnijim većim brodovima, koji bi mogao da ide na malo duža krstarenja, na primer ovaj. Dokumentacija za njegovu izgradnju postoji, njegova izgradnja ne košta puno, većinu sistema na njemu HRM već koristi, i takav brod bi odlično poslužio za sticanje novih iskustava, a tu pre svega mislim na sve vezano za palubni helikopter. Takođe, za početak, moglo bi da se poradi na izgradnji još jednog lovca mina klase "Korčula". Po mom skromnom mišljenju, trebalo bi izdvojiti Obalnu stražu iz HRM, i u početnom periodu njoj bi trebalo posvetiti maksimalnu pažnju, a tu mislim na gradnju novih patrolnih brodova, stvaranje službe za traganje i spasavanje, gradnja specijalizovanog broda za čišćenje zagađenja na moru, kao i na poboljšanoj koordinaciji sa MUP-om. Kako bi to teklo?
Ovako:
Period u sledećih 5 godina:
- HRM: gradnja školskog broda, gradnja još jednog lovca mina klase "Korčula", stvaranje kvalitetne pomoračke rezerve u saradnji sa pomorskim školama i univerzitetima (kao što rade Englezi, cena prava sitnica, rezultati odlični, znam iz prve ruke!), što bi zahtevalo izgradnju još dve ili tri školske barkase, što nije skupo, kao i nabavka školskog helikoptera, koji služio za početnu obuku pilota.
- Obalna straža: izgradnja serije patrolnih brodova (u saradnji sa Adria Mar, sličnih onima građenim za Libiju), gradnja većeg višenamenskog patrolnog broda, kao što je ovaj, gradnja nulte serije (ako preostane love) spasilačkog čamca, kao što je ovaj; ako ne ostane love, zatražiti donaciju od USCG. Takođe, trebalo bi uvesti i besplatni info telefon (0800) i korisnički servis (call centar), internet sajt sa interaktivnom nautičkom kartom, prognozom vremena, mogućnošću online registracije uplovljavanja na Jadran, kao i reklamne kampanje na TV (tipa ne isplovljavaj pijan, gledaj vremensku prognozu, itd.). Za to vreme, "Andrija Mohorovičić" bi mogao da postavlja signalne bove tamo gde treba.
- MUP: tu je sve već rešeno. Jedino bih osnovao zajedničku jedinicu sa Ministarstvom kulture za očuvanje podmorske baštine, koja bi obuhvatala i ronioce. To je u ex-Yu već postojalo, svojevremeno sam čitao o tome na ABG-u, tu bi Hrundi mogao malo da elaborira.
- HRZ: reaktivacija aviobaze Pula, obuka pilota na dvomotornim avionima.

Period 2016-2021
- HRM: gradnja dva veća desantna broda u domaćim brodogradilištima, koji bi mogli da se konvertuju u bolničke brodove, početak gradnje većih lovaca mina, početak pregovora sa proizvođačima većih ratnih brodova (hint: klasa "Valor" za RM JAR).
- Obalna straža: gradnja većih patrolnih brodova, gradnja broda za čišćenje zagađenja na moru.
- HRZ nabavka i formiranje eskadrile patrolnih aviona (na primer ovih ), koji bi radili u simbiozi sa Obalnom stražom.

Evo, sada sam i ja pustio malo maštu na volju! Grin
P.S. Uzmite u obzir da sam samo jedriličar-amater! Cheesy
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #308 on: February 20, 2011, 11:57:33 pm »

Prema skromnom mišljenju moje malenkosti, navedena je skica strategijski odmjerena i inspirativna. (Jedino nije jasno puca li to slavljenik ZastavnikDjemo na mjesto koje u aktualnom flotnom sastavu hrvatske politike zauzima D. Božinović ili bi bio savjetnik I. Josipovića nakon I. Josipovića, što će mu u Hrvatskoj, kao "društvu znanja" svakako biti omogućeno.)  Cheesy angel
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #309 on: February 21, 2011, 12:06:54 am »

Pa takav razvoj mi se čini kao logičan, zar ne? Što se pozicija tiče, moram još da se pečem na tihoj vatri, što kažu u "pozadini", kako bih mogao da pucam baš visoko!  angel Ali, jednog dana biće! Wink
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #310 on: February 21, 2011, 01:08:18 am »

Članak je zaista zanimljiv, ali je koncepcija skroz pogrešna, po mom skromnom mišljenju. Prvo, Švel nije uzeo u obzir ograničene ljudske resurse u HRM. Drugo, ne znam zašto insistira na nabavci polovnih brodova? Nabavka dve fregate klase "O.H. Perry" bi predstavljala zalogaj koji HRM jednostavno ne bi mogla da svari sa sadašnjim ljudskim i tehničkim resursima, čak i da ih Amerikanci poklone. Treće, ne znam zašto insistira na zadržavanju RTOP koje su konceptualno zastarele, koje nemaju mogućnost detekcije podmornica i dejstva protiv njih, i koje nemaju sopstvenu raketnu komponentu PVO? HRM bi za početak mogla da izgradi jedan veći školski brod, koji bi mogao da posluži mlađim oficirima da steknu iskustvo u upravljanju kompleksnijim većim brodovima, koji bi mogao da ide na malo duža krstarenja, na primer ovaj. Dokumentacija za njegovu izgradnju postoji, njegova izgradnja ne košta puno, većinu sistema na njemu HRM već koristi, i takav brod bi odlično poslužio za sticanje novih iskustava, a tu pre svega mislim na sve vezano za palubni helikopter. Takođe, za početak, moglo bi da se poradi na izgradnji još jednog lovca mina klase "Korčula". Po mom skromnom mišljenju, trebalo bi izdvojiti Obalnu stražu iz HRM, i u početnom periodu njoj bi trebalo posvetiti maksimalnu pažnju, a tu mislim na gradnju novih patrolnih brodova, stvaranje službe za traganje i spasavanje, gradnja specijalizovanog broda za čišćenje zagađenja na moru, kao i na poboljšanoj koordinaciji sa MUP-om. Kako bi to teklo?
Ovako:
Period u sledećih 5 godina:
- HRM: gradnja školskog broda, gradnja još jednog lovca mina klase "Korčula", stvaranje kvalitetne pomoračke rezerve u saradnji sa pomorskim školama i univerzitetima (kao što rade Englezi, cena prava sitnica, rezultati odlični, znam iz prve ruke!), što bi zahtevalo izgradnju još dve ili tri školske barkase, što nije skupo, kao i nabavka školskog helikoptera, koji služio za početnu obuku pilota.
- Obalna straža: izgradnja serije patrolnih brodova (u saradnji sa Adria Mar, sličnih onima građenim za Libiju), gradnja većeg višenamenskog patrolnog broda, kao što je ovaj, gradnja nulte serije (ako preostane love) spasilačkog čamca, kao što je ovaj; ako ne ostane love, zatražiti donaciju od USCG. Takođe, trebalo bi uvesti i besplatni info telefon (0800) i korisnički servis (call centar), internet sajt sa interaktivnom nautičkom kartom, prognozom vremena, mogućnošću online registracije uplovljavanja na Jadran, kao i reklamne kampanje na TV (tipa ne isplovljavaj pijan, gledaj vremensku prognozu, itd.). Za to vreme, "Andrija Mohorovičić" bi mogao da postavlja signalne bove tamo gde treba.
- MUP: tu je sve već rešeno. Jedino bih osnovao zajedničku jedinicu sa Ministarstvom kulture za očuvanje podmorske baštine, koja bi obuhvatala i ronioce. To je u ex-Yu već postojalo, svojevremeno sam čitao o tome na ABG-u, tu bi Hrundi mogao malo da elaborira.
- HRZ: reaktivacija aviobaze Pula, obuka pilota na dvomotornim avionima.

Period 2016-2021
- HRM: gradnja dva veća desantna broda u domaćim brodogradilištima, koji bi mogli da se konvertuju u bolničke brodove, početak gradnje većih lovaca mina, početak pregovora sa proizvođačima većih ratnih brodova (hint: klasa "Valor" za RM JAR).
- Obalna straža: gradnja većih patrolnih brodova, gradnja broda za čišćenje zagađenja na moru.
- HRZ nabavka i formiranje eskadrile patrolnih aviona (na primer ovih ), koji bi radili u simbiozi sa Obalnom stražom.

Evo, sada sam i ja pustio malo maštu na volju! Grin
P.S. Uzmite u obzir da sam samo jedriličar-amater! Cheesy

Ono, što hrvatski treba su sigurno neki veči patrolni brodovi od barem 400 tona za nadzor ERP-ja. Ovakvo 2-4 komada.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #311 on: February 21, 2011, 09:34:03 am »

Ono što Hrvatskoj kao i svima nama treba su pare. Kada se to ima lako je raditi Flotne programe i biti pametan!
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #312 on: February 21, 2011, 01:17:44 pm »

Ono što Hrvatskoj kao i svima nama treba su pare. Kada se to ima lako je raditi Flotne programe i biti pametan!

No - i pametni društveni "flotni programi" (strategije) dovode do društvenog razvoja, što znači i  novca, pa i za flotu: izgrađenih brodova, trgovačku, vojnopomorsku...
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #313 on: February 22, 2011, 04:11:43 pm »

Članak je zaista zanimljiv, ali je koncepcija skroz pogrešna, po mom skromnom mišljenju. Prvo, Švel nije uzeo u obzir ograničene ljudske resurse u HRM. Drugo, ne znam zašto insistira na nabavci polovnih brodova? Nabavka dve fregate klase "O.H. Perry" bi predstavljala zalogaj koji HRM jednostavno ne bi mogla da svari sa sadašnjim ljudskim i tehničkim resursima, čak i da ih Amerikanci poklone. Treće, ne znam zašto insistira na zadržavanju RTOP koje su konceptualno zastarele, koje nemaju mogućnost detekcije podmornica i dejstva protiv njih, i koje nemaju sopstvenu raketnu komponentu PVO? HRM bi za početak mogla da izgradi jedan veći školski brod, koji bi mogao da posluži mlađim oficirima da steknu iskustvo u upravljanju kompleksnijim većim brodovima, koji bi mogao da ide na malo duža krstarenja, na primer ovaj. Dokumentacija za njegovu izgradnju postoji, njegova izgradnja ne košta puno, većinu sistema na njemu HRM već koristi, i takav brod bi odlično poslužio za sticanje novih iskustava, a tu pre svega mislim na sve vezano za palubni helikopter. Takođe, za početak, moglo bi da se poradi na izgradnji još jednog lovca mina klase "Korčula". Po mom skromnom mišljenju, trebalo bi izdvojiti Obalnu stražu iz HRM, i u početnom periodu njoj bi trebalo posvetiti maksimalnu pažnju, a tu mislim na gradnju novih patrolnih brodova, stvaranje službe za traganje i spasavanje, gradnja specijalizovanog broda za čišćenje zagađenja na moru, kao i na poboljšanoj koordinaciji sa MUP-om. Kako bi to teklo?
Ovako:
Period u sledećih 5 godina:
- HRM: gradnja školskog broda, gradnja još jednog lovca mina klase "Korčula", stvaranje kvalitetne pomoračke rezerve u saradnji sa pomorskim školama i univerzitetima (kao što rade Englezi, cena prava sitnica, rezultati odlični, znam iz prve ruke!), što bi zahtevalo izgradnju još dve ili tri školske barkase, što nije skupo, kao i nabavka školskog helikoptera, koji služio za početnu obuku pilota.
- Obalna straža: izgradnja serije patrolnih brodova (u saradnji sa Adria Mar, sličnih onima građenim za Libiju), gradnja većeg višenamenskog patrolnog broda, kao što je ovaj, gradnja nulte serije (ako preostane love) spasilačkog čamca, kao što je ovaj; ako ne ostane love, zatražiti donaciju od USCG. Takođe, trebalo bi uvesti i besplatni info telefon (0800) i korisnički servis (call centar), internet sajt sa interaktivnom nautičkom kartom, prognozom vremena, mogućnošću online registracije uplovljavanja na Jadran, kao i reklamne kampanje na TV (tipa ne isplovljavaj pijan, gledaj vremensku prognozu, itd.). Za to vreme, "Andrija Mohorovičić" bi mogao da postavlja signalne bove tamo gde treba.
- MUP: tu je sve već rešeno. Jedino bih osnovao zajedničku jedinicu sa Ministarstvom kulture za očuvanje podmorske baštine, koja bi obuhvatala i ronioce. To je u ex-Yu već postojalo, svojevremeno sam čitao o tome na ABG-u, tu bi Hrundi mogao malo da elaborira.
- HRZ: reaktivacija aviobaze Pula, obuka pilota na dvomotornim avionima.

Period 2016-2021
- HRM: gradnja dva veća desantna broda u domaćim brodogradilištima, koji bi mogli da se konvertuju u bolničke brodove, početak gradnje većih lovaca mina, početak pregovora sa proizvođačima većih ratnih brodova (hint: klasa "Valor" za RM JAR).
- Obalna straža: gradnja većih patrolnih brodova, gradnja broda za čišćenje zagađenja na moru.
- HRZ nabavka i formiranje eskadrile patrolnih aviona (na primer ovih ), koji bi radili u simbiozi sa Obalnom stražom.

Evo, sada sam i ja pustio malo maštu na volju! Grin
P.S. Uzmite u obzir da sam samo jedriličar-amater! Cheesy

Zanimljivo razmatranje, Zastavniče.

1. Što se tiće broda za čišćenje zagađenja, pred par godina je najavljivano opremanje SB-73 "Faust Vrančić" (ex PS-12 "Spasilac") opremom za ekološke zadaće zaštite mora kao i opremom za provedbu namjenskih zadaća pri ronjenju na većim dubinama.

2. Također postoji i projekt većeg minolovca VLM 350.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
VLM 350 - Tehnički podaci

Duljina preko svega47,35 m
Širina na vodenoj liniji8,74 m
Visina na glavnoj palubi6,55 m
Gaz1,95 m
Puna istisnina386 t
Materijal gradnjeSOP (staklom ojačana plastika)

3. Kad je u pitanju ophodni/patrolni zrakoplov, mislim da se za tu ulogu može nabaviti i opremiti Pilatus PC-12 NG.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
S obzirom da HRZ i PZO za obuku pilota i letove za potrebe Obalne straže RH (kao i za Protupožarne NOS) koristi Pilatusove avione PC-9M mislim da bi obuka za letenje i održavanje ovog aviona bila jeftinija i jednostavnija. Hrvatska je inače razmatrala nabavku jednog Pilatusa PC-12, ali ne za patroliranje i nadzor već za potrebe VIP prijevoza, odnosno prijevoz visokih časnika pri NATO-u.


* Minolovac.jpg (23.24 KB, 640x369 - viewed 344 times.)

* PC-12.jpg (25.73 KB, 495x345 - viewed 284 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #314 on: February 22, 2011, 04:52:07 pm »

Mnogi ljudi dobre namjere bi htjeli da na tolikoj obali sa velikom tradicijom nesto vece i radi, kao npr. brodogradilista za izgradnju brodova trgovacke, putnicke ili one specijalne flote.

Kako je stvarna zelja za jacanje narodne privrede jedno, a surova stvarnost drugo, ceka nas najvjerojatnije cvjetanje male brodogradnje za luksuzne (male) brodove, jahte i remont, a gasenje svih ili vecine brodogradilista kako ih sada znamo, time i nestanak brojnih kooperanata.

Regija je osmisljena tako da bude veliki potrosac tudjih dobara, (tako su koncipirane narodne/centralne banke i uglavnom strane poslovne/komercijalne), a ne konkurent u nekim strateskim granama. Dozvoljavaju se neke usluzne djelatnosti.

Bojim se da ce bliska buducnost pokazati svu ozbiljnost situacije.

 




 
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 25 queries.