PALUBA
April 28, 2024, 08:22:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska Ratna Mornarica - novosti  (Read 951274 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
dadomir73
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 21



« Reply #360 on: June 13, 2011, 08:40:14 pm »

Ova uniforma može poslužiti kao radna ,ali mislim da se zna šta je,a šta nije mornarička odora!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #361 on: June 13, 2011, 09:12:29 pm »

Мислим да су идеје о повратку доламица и остале архаичне опреме овде више изречене као начин појачање разочарења изгледом ове нове униформе.

У једној другог теми ја сам био у мањини када сам говорио да и морнарица треба да има маскирне униформе. Ево сада и Хрватска морнарица их уводи, вероватно по угледу на америчку која је пре пар година сличну униформу , са све чизмама прописала и за морнаре. И не видим ту ништа лоше. Наравно да се о томе може дискутовати. Зашто мора бити "шарена". Могла је бити и једнобојна и ништа се битно не би променило, бар док су на броду. Могла је бити и зелена у основи и опет би било исто. Шта више, код пада у море пре би уочили оног у зеленој него оног у маскирној плавој униформи. Биће да је основна плава боја "остатак традиције". У затвореном простору брода маскирност не долази до изражаја, на палуби се не уклапа у амбијент па демаскира једнако као и једнобојна. Али, ако ће морнари бити, бар понекад и "војници пешадинци" бар уз обалу, у карстном амбијенту, то би онда било друго.
« Last Edit: June 14, 2011, 12:55:25 pm by dzumba » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #362 on: June 13, 2011, 09:25:39 pm »

 Wink Shocked
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
o ovome smo govorili ima godina ili vise dana (USN)


* new USN uniforms approved design.jpg (101.18 KB, 735x637 - viewed 1190 times.)
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #363 on: June 13, 2011, 10:06:57 pm »

Ovo može samo budala dozvoliti da se nosi u HR mornarici, ,čemu ovakva odora.Možda zato kad padne u more da ga morski pas ne može naći.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #364 on: June 13, 2011, 10:26:52 pm »

Moje skromno mišlenje je, da bi ipak radna uniforma mornara morala biti jednobojna, kaki boje, ali modernog kroja i funcionalnosti. A svečana bi trebala biti svečana i sa puno tradicije ili bar "look like" tradicionalnoj odori.

Što se mi sviđa kod nove HR uniforme je, kako su uklopili obrih Hrvatske u maskirnu shemu. Za to jim svaka čast.

LPB
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #365 on: June 13, 2011, 10:36:24 pm »

Što se mi sviđa kod nove HR uniforme je, kako su uklopili obrih Hrvatske u maskirnu shemu. Za to jim svaka čast.
LPB
A eto to nisam ni primjetio. A onda ja stičem dojam da je tu kreator imao na umu i neke druge namjere, a ne isključivo maskiranje.
Uostalom manje bitno, ionako će se to promjeniti za koju godinu. Ni prva ni poslednja...
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #366 on: June 13, 2011, 10:39:52 pm »



kao što je i neuvjerljiv tvoj komentar.



U cemu je tvoj problem?
Nemam nameru da uveravam nikoga a ponajmanje tebe. Komentari su takvi kakvi su ...ako ti se na svidja neciji komentar to ne znaci da treba ovako da reagujes. Razocaravajuce....
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #367 on: June 13, 2011, 10:44:42 pm »

Mali OT

A eto to nisam ni primjetio. A onda ja stičem dojam da je tu kreator imao na umu i neke druge namjere, a ne isključivo maskiranje.

U pustinjskim bojama lepše se vidi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* HR uniforma maskirna.jpg (30 KB, 275x345 - viewed 718 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #368 on: June 13, 2011, 10:50:55 pm »

Mali OT
A eto to nisam ni primjetio. A onda ja stičem dojam da je tu kreator imao na umu i neke druge namjere, a ne isključivo maskiranje.
U pustinjskim bojama lepše se vidi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Imaš pravo, Boža.. Wink
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #369 on: June 14, 2011, 02:08:49 am »

Nema potrebe za dizanjem tenzija. Prije konačnog suda treba vidjeti za koga je i s kojom namjerom izrađena ova odora (uniforma).
Prvi put sam je vidio na slikama s TT zbora na Jarunu povodom 20 godišnjice osnutka, odnosno Dana Oružanih snaga RH i Dana HKoV.
Tamo je predstavljena kao dio opreme protuminskih ronitelja iz sastava Protuminskog divizijuna Flotile HRM. Tu sliku sam i postavio u temi o proslavi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ukoliko prelistate unazad ovu temu, vidjet ćete da su ti isti ronitelji prilikom posjete kolegama iz Danske radi zajedničke obuke nosili također maskirnu odoru s digitalnim uzorkom u pustinjskoj shemi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
A istu je, između ostalih, nosio i pripadnik HRM ukrcan na brod talijanske RM u operaciji borbe protiv pirata u Somaliji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Inače, ova nova odora varijacija je na temu nove maskirne odore OSRH s digitalnim uzorkom koja postoji u više verzija. Kao što je Božo rekao, odora je prepoznatljiva po obrisima Hrvatske ukomponiranima u digitalnu šaru što se i meni osobito sviđa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pored gore prikazanih dviju shema i nove plave za HRM/OSt RH, postoji i odora za urbane operacije (slika dolje).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* protuminski_ronitelji_hrm.jpg (211.63 KB, 1200x1600 - viewed 732 times.)

* vpmr_pmd_1.jpg (82.76 KB, 600x450 - viewed 368 times.)

* hrm_29102010_2.jpg (49.62 KB, 510x369 - viewed 447 times.)

* Vojna policija - odore.jpg (235.68 KB, 1200x803 - viewed 704 times.)

* Odora_specijalna_Hrvatska_vojska.jpg (205.46 KB, 620x1564 - viewed 254 times.)
« Last Edit: June 30, 2014, 09:29:25 am by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #370 on: June 14, 2011, 02:51:23 am »

Po meni, postoje dva objašnjenja za uvođenje ove odore.

1. Radi se o novoj ratno-radnoj odori koja bi trebala zamijeniti postojeću (slika dolje - mislim da su opet u pitanju protuminski ronitelji)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
2. Odora je namijenjena pripadnicima HRM izvan plovnog sastava, odnosno pripadnicima vojne policije HRM, pripadnicima Bojne obalne službe motrenja i obavješćivanja (radarske postaje), roniteljima Protuminskog divizijuna i Središta za obuku HRM, posadama MOL-ova, "boarding" timovima ukrcanim na brodove Obalne straže itd. Posade brodova zadržat će postojeću odoru.

Također složio bih se da pomorsku tradiciju treba čuvati i kvalitetno prezentirati pa i kroz odore. Hrvatska, bilo kao samostalna država bilo kao dio neke druge, veće državne zajednice, svakako ima dugu i bogatu pomorsku tradiciju.

Međutim, kad su ratno-radne odore u pitanju, mislim da je od izgleda bitnije da su funkcionalne, ugodne za rad i nošenje i da zadovoljavaju postavljene TT zahtjeve. Naravno dašak pomorske prošlosti i tradicije kroz nekakav detalj je dobrodošao.

Ipak, vjerujem da će svečana mornarska odora HRM ostati ista ili slična sadašnjoj bez obzira na uvođenje ove nove.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Svečana mornarska odora - ljetna

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Svečana mornarska odora - zimska


* Pripadnici-HRM-a.jpg (90.06 KB, 800x536 - viewed 234 times.)

* Dan HRM (Ploče 2010.) 4.jpg (40.53 KB, 316x473 - viewed 332 times.)

* letica_06112010_v.jpg (397.12 KB, 1200x900 - viewed 256 times.)
« Last Edit: June 14, 2011, 03:17:02 am by leut » Logged
dadomir73
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 21



« Reply #371 on: June 14, 2011, 11:41:03 pm »

Slažem se sa tobom Leute,kad se nađeš na bojištu (bilo na kopnu ili na moru),u tim trenucima najmanje što vojniku treba jeste da se odveže kaijš ili da te odora zateže na bilo kojem dijelu tijela.TZV radna odora takvim trenucima treba da ti stoji kao da si rođen sa njom.Ipak bih  maskirnu kapu zamjenio tamno-plavom beretkom,ali ovo kao paradna uniforma je totalna komedija.Imamo 1000 god staru pomorsku tradiciju i oduvijek je zimska uniforma bila plave,a ljetna bijele boje i mislim da će tako i ostati.Zamislite ljudi da "Petar Krešimir" uplovljava u neku luku,a mornari da stoje postrojeni na palubi u ovoj uniformi.Ja sam prvi koji bi prasnuo u smijeh(a kladim se da nisam jedini).Pustimo Amere,mi smo Evropljani,ratovali smo na moru i prije Kolomba,a i Bokeljska mornarica je najstarija mornarica,bez obzira na to tko je sad svojata
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #372 on: June 15, 2011, 01:43:50 pm »

Slažem se sa tobom Leute,kad se nađeš na bojištu (bilo na kopnu ili na moru),u tim trenucima najmanje što vojniku treba jeste da se odveže kaijš ili da te odora zateže na bilo kojem dijelu tijela.TZV radna odora takvim trenucima treba da ti stoji kao da si rođen sa njom.Ipak bih  maskirnu kapu zamjenio tamno-plavom beretkom,ali ovo kao paradna uniforma je totalna komedija.Imamo 1000 god staru pomorsku tradiciju i oduvijek je zimska uniforma bila plave,a ljetna bijele boje i mislim da će tako i ostati.Zamislite ljudi da "Petar Krešimir" uplovljava u neku luku,a mornari da stoje postrojeni na palubi u ovoj uniformi.Ja sam prvi koji bi prasnuo u smijeh(a kladim se da nisam jedini).Pustimo Amere,mi smo Evropljani,ratovali smo na moru i prije Kolomba,a i Bokeljska mornarica je najstarija mornarica,bez obzira na to tko je sad svojata

A ti si vjerojatno svjestan da je 2011 godina,a ne doba Kolumba ili Bokeljske mornarice.
Isto tako pogledaj te svečane odore HRM kroj im je nikakav stoji im kao vreča krumpira.
kada smo več kod stranih mornarica imaju ameri i ovakve odore
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Imaju i kinezi različite
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 800px-US_Navy_041015-N-0000F-001_Vice_Adm._Charles_L._Munns_salutes_as_he_passes_through_side_boys_as_the_new_Commander,_Naval_Submarine_Forces.jpg (110.33 KB, 800x525 - viewed 298 times.)

* china.jpg (61.13 KB, 450x300 - viewed 692 times.)

* chinaNavy_1551150c.jpg (38.65 KB, 460x288 - viewed 229 times.)
Logged
RibaRo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #373 on: June 15, 2011, 04:28:52 pm »

Pozdrav svima!
Da Vam olakšam raspravu - čemu služi ta prikrivna odora...

Evo, na ovoj slici je u Photoshopu na 5 mjesta postavljen par odora - nova plava i siva-urbana odora (najlakše ih možete primjetiti ispod glavnog jarbola)


Igrao sam se danas malo u PS-u jer sam htio provjeriti koliko je učinkovito maskiranje tom odorom jer godinama zagovaram da mornarica treba nositi sivu-urbanu kao radnu/borbenu odoru radi stapanja s brodom i urbanim krajolikom luka.
Smisao prikrivanja mornara na brodu bi valjda trebao biti očigledan...

Još fotki imate ovdje: http://community.webshots.com/album/580343370yioUzV?start=12
Logged
dadomir73
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 21



« Reply #374 on: June 15, 2011, 06:06:43 pm »

"ATLANSKA POVELJA"
Brutanci su cijeli bojni brod "Princ od Welsa" ofarbali u tamno-modru i mornaričko sivu boju,a jedini rezultat koji su postigli je bio taj da su ih Ameri primjetili 15min prije nego Britanci njih.Kasnije su ga opet prefarbali u sivu boju.
"kopriva",znam da ne treba kopirati odoru Bokeljske mornarice,ali koji detaljčić bi se mogao dodati na svečanu časničku odoru.Svečana odora mornara naših prostora (bez obzira pod kojom zastavom,u koje povijesno doba bilo) je zimska plava i ljetna bijela odora iz jednostavnog razloga što tamne boje čuvaju toplinu,a bijela je odbija.Ova "MODERNA" odora 21.st i da uspije maskirati mornara ne donosi nikakvu prednost jer je zakrivljenost zemlje 60km,a već sa 40km se zna da li prema tebi plovi korveta,fregata ili razarač koji su primarni ciljevi u bitci na moru.Pravi maistori pomorskog ratovanja iz WW2 su za maskiranje svoje flote koristili maglu,kišu i oluju (Bitka za tjesnac San Bernardino).Takve bitke u današnje vrijeme,sa današnjom radarskom tehnologijom su daleka prošlost.Ja bih osobno,nasred pučine,na +45C prije odabrao bijelu nego maskirnu odoru.Ratovanje na ravnoj površini zahtjeva sasvim drugačiju taktiku od ratovanja na kopnu,pa estetski izgled mornara na brodu koji tone ne igra nikakvu ulogu.
"Kopriva" bez uvrede Wink ,ovaj post nije namjenjen tebi,nego je to moj osobni stav.Mornarica svake zemlje bi trebala imati svečanu časničku odoru sa nekim svojim tradicionalim posebnostima,a radna odora treba zadovoljiti sve potrebe mornara na bojišnici,dakle puno džepova za alat kojim će popraviti oštečenja broda,za razliku od pješaka koji je u svom prirodnom elementu (voda to nije)i kojem glavu spašava jurišna puška,kamuflaža i količina vojne opreme koju može ponjeti.



Logged
Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.