PALUBA
April 28, 2024, 09:37:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska Ratna Mornarica - novosti  (Read 951348 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #555 on: October 15, 2011, 11:28:15 am »

Napisao sam da sam ga našao na netu ne znam ni ja gdje već,učinio mi se prigodnim za temu a dugo mi već stoji na komp. među ostalim svaštarijama.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #556 on: October 15, 2011, 11:31:49 am »


Rakete su isporučivane JRM kao dio švedskog sustava ROBOT 15 na kraju osamdesetih godina.Te nove rakete trebale su biti ukrcane na projekt 411 -novi naraštaj SFRJ raketnih topovnjača, šest jedinica ukupno.Prva je s njim trebala biti napružana Rtop -411 Sergej Mašera. kako je ta topovnjača trebala biti porinuta 01. ili 25 svibnja 1991 a trebao ju je porinuti Predsjednik predsjedništva SFRJ. Kako sredinom svibnja 1991 srpskom blokadom glasovanja ( bilo 4:4) Mesić nije izabran tako se i porinuće odgodilo do daljnjega. Kasnije već u lipnju su Hrvatska i Slovenija proglasile neovisnost a brod je čuvan u škveru u Kraljevici. Skinut je spomenuti ćirilični natpis a radnici su brod ( danas RTOP 11 Kralj PK IV) kolokvijalno zvali Ban Jelačić. Brod je porinut 21.03.1992.
Na snazi je bio embargo i sveđani nisu htjeli prodati sustav za upravljanje raketama.Hrvatska je imala dvije topovnjače i 50 raketa RBS 15B samo za gledanje.Da bi to promjenila vlastitim snagama znanstveno tehničke zajednice razvijeni su sustavi za upravljanje topničkim i raketnim oružjem Deimos i Fobos. protokol rakete je bi probijen i to je trebalo isprobati a da netko ne pogine,dakle u praksi.
Upriličena je vježba Posejdon u listopadu 1994. i trebalo je ispaliti jednu raketu vrijednu 1 milijun dolara. Kako se nisu mogli dogovoriti zapovjednici Rtopova Kralj PK i Šibenik tko ima veću privilegiju za ispaljivanje i provjeru sustava ministar Šušak je zapovjedio da svaki brod ispali po jednu. Ciljevi su bili udaljeni 16,5 nm a let raketa trajao je 105 sekundi. Ciljevi rashodovani tenkonosac i rashodovani torpedni brod. Prvi je isaplio Petar Krešimir. Obje rakete su pogodile svoje ciljeve.


Ovaj tekst mi je poznat (od riječi do riječi) napisao ga je član foruma ABG pod nickom pp5d6 prije nekoliko godina, dok je citirani forum imao puno aktivnih članova za mornaričke teme.

A onda moram odgovorit tebi.

Znači, čisto sumnjam da su rakete ispaljene bez odobrenja Šveđana.

poz.
« Last Edit: October 15, 2011, 12:23:13 pm by SOLARIS 1972 » Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #557 on: October 15, 2011, 12:03:58 pm »

Da ne idemo u širinu-Šveđane nitko ništa nije pitao ,ali su oni poslali službeni upit da se i te snimke koriste u promidžbenim kampanjama proizvođača, uz novčanu naknadu naravno.Infomacija ti je iz prve ruke.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #558 on: October 15, 2011, 12:22:33 pm »

Da ne idemo u širinu-Šveđane nitko ništa nije pitao ,ali su oni poslali službeni upit da se i te snimke koriste u promidžbenim kampanjama proizvođača, uz novčanu naknadu naravno.Infomacija ti je iz prve ruke.

Ok

poz.
« Last Edit: October 15, 2011, 02:08:23 pm by SOLARIS 1972 » Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #559 on: October 15, 2011, 12:49:17 pm »

Vratašca kontejnera rakete RBS 15B na RTOP 11 prilikom lansiranja rakete na pomorsko -zračnoj vježbi Posejdon nisu se bila otvorila, ali nije smetalo da raketa uredno odradi start.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #560 on: October 15, 2011, 02:03:29 pm »

Izašla kroz gepek  Shocked ,vražje su to rakete.

poz.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #561 on: October 15, 2011, 07:10:01 pm »

Sve oko lansiranja raketa na vježbi Posejdon je OK osim konstatacije da su se lansirale dvije rakete umjesto jedne jer se zapovjednici RTOP nisu mogli dogovoriti tko će lansirati. Kao da je bila bitna taštita tamo nekoh zapovjednika čina pbb ili kk? Tadašnji ministar Šušak potpisao bi i lansiranje deset raketa da mu je to tadašnji zapovjenik adm. Letica poslao na potpis. Dvije rakete su lansirane radi toga da bi berem jedno lansiranje uspjelo.
Usput, Šveđani nisu dali nikakvo odbrenje niti ih je itko to tražio. Zapravo, nisu htjeli niti čuti za te rakete, ni razgovarati tamo negdje do 99. Dokaz za to je da do dana današnjeg nije učinjeno ništa po pitanju više razine održavanja koju mogu napraviti Šveđani.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #562 on: October 15, 2011, 08:02:47 pm »

Sve oko lansiranja raketa na vježbi Posejdon je OK osim konstatacije da su se lansirale dvije rakete umjesto jedne jer se zapovjednici RTOP nisu mogli dogovoriti tko će lansirati. Kao da je bila bitna taštita tamo nekoh zapovjednika čina pbb ili kk? Tadašnji ministar Šušak potpisao bi i lansiranje deset raketa da mu je to tadašnji zapovjenik adm. Letica poslao na potpis. Dvije rakete su lansirane radi toga da bi berem jedno lansiranje uspjelo.
Usput, Šveđani nisu dali nikakvo odbrenje niti ih je itko to tražio. Zapravo, nisu htjeli niti čuti za te rakete, ni razgovarati tamo negdje do 99. Dokaz za to je da do dana današnjeg nije učinjeno ništa po pitanju više razine održavanja koju mogu napraviti Šveđani.
Cijenim ovakve tekstove koji odišu iskrenošću pa makar skoje strabe bili.
Čestitam cijenjeni "Plavnik", svaka čast. Nemam riječi..
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #563 on: October 15, 2011, 08:28:45 pm »

Dakle ipak ima diskutanata na ovoj temici, pa neka, ionako program na TV je katastrofa.

Plavnik može pitanje, da vi isporučite negdje xx raketa dali bi vi :

Quote
Zapravo, nisu htjeli niti čuti za te rakete, ni razgovarati tamo negdje do 99

Naime da ne bude nejasno o čemu pričam, projekt naoružavanja JRM robotima je tih 90-tih bio tek u povojima.
Ja nebi sigirno ostavio negdje 50-etak miliona nečega plus da ne govorimo o tehnologijama u tim raketama.

poz.

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #564 on: October 15, 2011, 08:51:19 pm »

Quote
Naime da ne bude nejasno o čemu pričam, projekt naoružavanja JRM robotima je tih 90-tih bio tek u povojima.
Ja nebi sigirno ostavio negdje 50-etak miliona nečega plus da ne govorimo o tehnologijama u tim raketama.
Ako nemaš ništa protiv da se i ja malo umiješam. Nije mi baš bistro o čemu se radi i na šta konkretno misliš.
Ali s obzirom da sam ja imao priliku sarađivati sa Švedima po nekim drugim stvarima, znam sigurno da im je u normalnim vremenima
uvijek bilo stalo da ostave iza sebe dobar trag radi eventualne naradne saradnje. Tu im se nije moglo bilo šta prigovoriti.
O konkretnim raketama. Pa ja nevidim tu neki poseban problem. Oni su prodali JRM rakete za koje su dobili pare i gotova stvar.
Nastala su konfuzna vremena, pojavio se neko sa tim raketama kome oni i nisu iste prethodno prodali i šta je tu najpametnije?
Pa naravno praviti se lud kao što su i uradili. Tako su najjednostavnije prošli. Pare dobili, obaveza nemaju, a nisu htjeli da riskiraju
sa bilo čime. To što se nekome ovamo na Balkanu nije svidjelo, to je druga stvar.
I usput, kasnije neke stvari koje su bili ostali dužni slali su u Beogradske ustanove, jer ugovori su ugovori. Nema tu ni po babi ni
po stričevima. Eto to je moje slobodno tumačenje o kom možemo polemisati.
« Last Edit: October 15, 2011, 09:15:31 pm by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #565 on: October 15, 2011, 08:55:36 pm »

Kažete da je ex Yu keširala kompletnu lovu za nešto šta nije još ni vidjela na brodovima.

 Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #566 on: October 15, 2011, 09:01:29 pm »

Kažete da je ex Yu keširala kompletnu lovu za nešto šta nije još ni vidjela na brodovima.

 Wink
Pa naravno da je keširala. Pa nisu valjda Švedi dovezli 50 raketa na lijepe oči.
Nemoj me sada vatati za riječ, nisam ja sklapao ugovore, ali to tako ide.
To je plaćeno, kad i kako tačno neznam, ali Švedi sigurno nisu ostali pokradeni.
I da nisu plaćene, platiće ih sigurno neko kad tad... Wink
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #567 on: October 15, 2011, 09:06:19 pm »

Ok  Wink
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #568 on: October 15, 2011, 09:08:50 pm »

Odgovor na pitanje dao je Orićareb. Upravo kako je rekao, nije bitno je li bivša YU isplatila rakete ili ne bitno je da po švedskom zakonu oni nisu smjeli isporučivati oružje dvjema zaračenim stranama niti obavljati bilo kakve radove na oružju. Naše delegacije su krajem devedestih i dvije tisućitih hodočastile u Švedsku ali ništa, ni ćuti. Je li se možda netko zapitao zašto nije još lansirna raketa sa MOL-a, a htjelo se i bilo je planirano. Kada su rakete proizvedene i koji su sve radovi na njima trebali biti obavljeni? Mogli smo mi imati stručnjaka koliko god hočemo (a nismo) bez opreme se ne mogu te rakete održavati a određenu opremu imaju samo Šveđani. Inženjeri koji su nešto znali o tim raketama otišli su iz HV već do 1997. godine za vrijeme dok je zapovjednik bio lokalni političar sa SSS vatrogasne struke.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #569 on: October 15, 2011, 09:21:34 pm »

Kažete da je ex Yu keširala kompletnu lovu za nešto šta nije još ni vidjela na brodovima.

 Wink
Da,da ,da aha.
Još će  ispasti da su ih poslali DHLom, na neviđeno.
A ovi što su trebali opsluživati RTOP 411 s kojim  raketama je trebala biti prva naoružana plovna jedinica JRM su preko dvije godine odlazili na pohodne Šveđanke kao primarni cilj.

Kakav interes su Šveđani mogli pokazati prije 1999/2000 kad je nastupilo razdoblje opsežnog remonta istih.
Najprije,oni su prodali rakete jednom kupcu,a došle su u posjed drugog korisnika (neizravno je i drugi odriješio dobar dio kese za iste).
Nisu isporučili cjelovitu opremu za gađanje (protokol komuniciranja rakete sa BOS) i rakete su bile praktički neupotrbljive.
Hrvatska je kao i sve zemlje ex. SFRJ bila pod embargom UN na isporuke vojne opreme istima. Taj vrlo otežavajući status mnoge su zemlje poštivale ,da o Švedskoj ne govorimo.
Ograničenja za embargo na vojnu opremu na primjeru Hrvatske potpuno su i stvarno otklonjene godine 1998.
 I tako to..
Glede MOLa on je (bio tada operativan samo jedan) u kolovozu 1995 bio u istočnoj Slavoniji i s 4 rakete trebao je pogoditi 3 zadana cilja na velikm daljinama /70-85 km/, onako neispravan i prototipan.
« Last Edit: October 15, 2011, 09:36:15 pm by pp5d6 posejdon » Logged
Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.