PALUBA
April 28, 2024, 11:33:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska Ratna Mornarica - novosti  (Read 951432 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #660 on: November 29, 2011, 09:04:44 pm »

Ako komentarišem nevalja, a ako ne komentarišem opet nevalja...Ccccc. Huh?

Ma dajte ORIĆ, ovo je zabavno - umjetnički tekst nemojte se uznemiravati  Wink
poz.
Je moj "sole...", umjetnosti za popi... pravilo. Gorko je to, što po svim
logičkim paramerima to odgovara istini. Definitivno Jadran zvrlji prazan.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #661 on: November 29, 2011, 09:22:00 pm »

Ma istina, nije da je neka gužva ali i bolje znači da nema potrebe. Kad zagusti uvjek se nešto iskopa.

Ovo je najače  Grin

Quote
Švedski “Saab Dynamics” ponudio je cijenu remonta od 400 tisuća eura po raketi. Kako dogovor nije postignut, otkrivamo, uz kritike hrvatskoj strani zbog “neozbiljnosti u pristupu”, “Saab” 2008. raspušta tim stručnjaka koji je formiran samo za Hrvatsku.

Kada bi se kojim slučajem u MORH-u danas odlučili na remont, “Saab” više nema stručnjake koji bi hrvatske rakete, generacijske razine Mk1 koja se ne proizvodi niz godina, mogli dovesti u ispravno stanje.

poz.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #662 on: November 29, 2011, 09:31:53 pm »

"Ovaj “lovac mina” ima neispravnu opremu za otkrivanje mina. Riječ je o opremi američke proizvodnje koja je prethodno prije ugradnje skinuta s broda “Faust Vrančić”. Nije donesena odluka o remontu opreme. "

Ovo razara.Sve što je mogao krivo napisati je napisao.
Pogotovo kad se zna koja je to američka oprema i kome je prvotno namjenjena. Cool
Sve mi se čini da ide proces smjenjivanja nekoga visokog  oko Nove godine pa treba baražna vatra-neselektivna naravno.

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #663 on: November 29, 2011, 09:38:27 pm »

Quote
Švedski “Saab Dynamics” ponudio je cijenu remonta od 400 tisuća eura po raketi. Kako dogovor nije postignut, otkrivamo, uz kritike hrvatskoj strani zbog “neozbiljnosti u pristupu”, “Saab” 2008. raspušta tim stručnjaka koji je formiran samo za Hrvatsku.

Kada bi se kojim slučajem u MORH-u danas odlučili na remont, “Saab” više nema stručnjake koji bi hrvatske rakete, generacijske razine Mk1 koja se ne proizvodi niz godina, mogli dovesti u ispravno stanje.

Ma pričali smo već pre koji mjesec o tim raketama. Neznam gde je ta tema, možda je i ova . Rekao sam tad, to je tehnika koja traži na vrijeme određene radnje i postupke. Ako se ne izvrše, pravac smetište, pa su se neki podsmijavali. Sjeti se samo slika od pre mjesec dana, posjete u Žrnovnici. Ma, ...prošlo je uostalom 20 godina kako su stigle na Balkan. I uzmimo 10 pre toga kad su izmišljrne, rakete sa toliko godina u ozbiljnim mornaricama se bacajuuuu....
« Last Edit: November 29, 2011, 10:14:21 pm by ORIĆAREB » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #664 on: November 29, 2011, 09:41:05 pm »

Ja sam ovu činjenicu znao i bez ovog članka!
Ko se bavi raketnom tehnikom - za njega ovo nije nikakva novost.

Proizvođač ti proda raketni sistem, ali ti ne proda tehnološko znanje i opremu koja je neophodna za njeno dugoročno održavanje. Ako ne poštuješ njegova pravila, oružje postaje neupotrebljivo!

To je sudbina malih i finansijski slabih zemalja.

Oružje nije igračka! Savremeno oružje je veoma skupo, ima ograničen vek trajanja i zahteva specifične uslove održavanja - bez toga postaje gomila gvožđurije.

Ako želiš biti jak i imati moćno oružje - moraš i ekonomski biti moćan da bi to oružje platio!
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #665 on: November 30, 2011, 08:32:03 am »

Na žalost, članak je u biti korektan i istinit u svom najvećem dijelu. Jedino Supić nije bio zapovjendik Flotile ili Flote, bio je načelnik stožera HRM do 2000. godine. Poslije toga bio je u Glavnom stožeru. Upitna je i tvrdnja da HRM ima potrebne kadrove za održavanje raketa jer ako se na tim raketama gotovo ništa ne radi 20 godina, stari kadrovi koji su se obučavali u Švedskoj su otišli tko je onda taj koji moće održavati rakete. Žalosno je što se stvarno misli da ti kadrovi i postoje.
Negdje na ovom forumu već sam napisao da sa tim raketama mogu plašiti vrane, eto izgleda da sam ipak bio u pravu. Ne moraš biti ekspert za elektroniku, tehniku, raketna goriva i sl. da bi zaključio da nešto što stoji 20 godine bez adekvatnog održavanja nije pouzdano a već je pred 10 godina povjerenstvo zaključilo da nije uputno koristiti te rakete za gađanje. Nije ovdje krivnja na HRM jer nije HRM mogao dogovarati remont u Švedskoj, to je bila zadaća službi iz MORH-a i Vlade. Uostalom Šveđani su sigurno do 2002. godine uopće odbijali bilo kakve radove na tim raketama, za poslije ne znam.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #666 on: November 30, 2011, 09:05:18 am »

E more moje Jadransko, od Savudrije do išća rijeke Bojane.
Žalosti moja..... Huh? Undecided
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #667 on: November 30, 2011, 09:17:32 am »

Колико ја пратим ову проблематику, испада да у источном јадрану једино ОВО је савремени, исправни и употребљив ратни брод.

И сад ће неко рећи да ово нису "балканска посла". Још је далеко тај "трули запад".
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #668 on: November 30, 2011, 09:32:18 am »

Ma dok je Boforsa i Oerlikona ima se čime...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #669 on: November 30, 2011, 12:29:26 pm »

Колико ја разумем ове ствари преостаје да се за ХРМ купе рибарске мреже па да барем лове рибу. А за РВ у Хрватској и Србије, свака влада посебно купи летеће змајеве (јефтино, лети, не тражи велико одржавање), кад већ није могуће оно што би вероватно требало. Tongue
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #670 on: November 30, 2011, 02:50:30 pm »

Ma i taj slovenacki ce da potraje do prve potrebe za remontom. A odna ce se oduziti pronalazenje para za isti kao da se nezna kad se treba ici u remont (mada slovneci su jos i najozbiljniji).

Rekao bi da je mornarica kao izrazito tehnicki rod preskup za slabasne balakanske drzave mada to se odnosi i na ostale rodove.

dzumba me pretece Smiley
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #671 on: November 30, 2011, 02:56:34 pm »

Imamo i mi istorije glupiranja sa kupnjom čamaca i slične opreme za potrebe pomorske policije. Više na kavaletama nego na moru.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #672 on: November 30, 2011, 08:03:04 pm »

E more moje Jadransko, od Savudrije do išća rijeke Bojane.
Žalosti moja..... Huh? Undecided
ZABORAVIO SI DIO |Savudrija-Ankaran.. Embarrassed
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #673 on: November 30, 2011, 08:04:15 pm »

Više na kavaletama nego na moru.

Ovo ti je bas dobro.. Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #674 on: November 30, 2011, 08:16:49 pm »

E more moje Jadransko, od Savudrije do išća rijeke Bojane.
Žalosti moja..... Huh? Undecided
ZABORAVIO SI DIO |Savudrija-Ankaran.. Embarrassed
Imaš ti i pravo i to treba uzeti u obzir. Ali ja sam u nečem drugom pogrešio. Htio sam se ustvari figurativno izraziti pojmovima
koje su se nekad koristili u OSOJ-u, ali sam uzeo pogrešan reper i zbunio te. Naime radi se o sledećem.
Uvijek smo za sagledati kompletnu obalu upotrebljavali izraz, "Od Savudrije do Mavrijana". To su ustvari bile dugogodišnje zadnje Radarske stanice prema jednoj i drugoj granici. Savudrija prema Italiji, a brdo Mavrijan iznad Ulcinja prema Albaniji.
I tako to ispadne kad se oće biti razumljiviji nego inače, pa se uzme s jedne strane Ušće Bojane, a s druge zaboravi
Ankaran. Ali ko će uvijek dati dovoljno pameti....
Malo u offf, ali mislim korisno. Wink
Logged
Pages:  1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 25 queries.