PALUBA
April 28, 2024, 08:50:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska Ratna Mornarica - novosti  (Read 951307 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #795 on: April 07, 2012, 06:48:04 am »


Rakete RBS-15 dale su nam prevlast
Također sam izravno sudjelovao... ...u blokadi srpsko-crnogorske mornarice za vrijeme ‘Oluje’

 Huh?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #796 on: April 07, 2012, 08:04:11 am »

ALARM S PLAVE GRANICE

Umirovljeni viceadmiral Zdravko Kardum: Potapamo HRM, Jadranom će vladati stranci

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Zdravko Kardum / Foto: Arhiv CROPIX

Najave novog Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga Republike Hrvatske na tragu su ukidanja Hrvatske ratne mornarice i njezina pretvaranja u “surogatnu“ i nakaradnu obalnu stražu. Tko se zanosi takvim idejama, u velikoj je zabludi i, na žalost, ne vidi kuda to vodi.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Da moj nekadašnji drugar Kardum Zdravko. Baš sam se pitao gde je, a ono on u penžujunu/mirovini. Ma šta ti fali Zdraviša, krckaj penzicu i vodaj unučad. Iako se po mnogo čemu razlikujemo, složio bi se s tobom što se tiče uvoda i gornjeg naslova. A šta da mu radimo, želje su jedno, a stvarnost drugo.
To je samo dokaz da Balkanski narodi i nisu svjesni samih sebe i tako kroz istoriju/povijest u nekoliko navrata. I ko zna dokle.... Huh?

Dobro si i prošao moj Zdraviša, Jadransko more, to predivno more, netreba više svoje brodove, a stime bogami ni Admirale.  Wink


* kardum.jpg (26.83 KB, 280x174 - viewed 204 times.)
« Last Edit: April 07, 2012, 08:15:42 am by ORIĆAREB » Logged
batik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 236



« Reply #797 on: April 07, 2012, 08:08:49 am »


Rakete RBS-15 dale su nam prevlast
Također sam izravno sudjelovao... ...u blokadi srpsko-crnogorske mornarice za vrijeme ‘Oluje’

 Huh?

Jednostavno, kao što su postrojbe na Istoku RH bile spremne za podnošenje mogućeg kopnenog udara iz smjera Srbije i nisu aktivno sudjelovale u "Oluji" i HRM je bio spreman odvratiti potencijalnu ugrozu iz smjera CG. Ne vidim što tu nije jasno?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #798 on: April 07, 2012, 08:17:40 am »


Rakete RBS-15 dale su nam prevlast
Također sam izravno sudjelovao... ...u blokadi srpsko-crnogorske mornarice za vrijeme ‘Oluje’

 Huh?

Jednostavno, kao što su postrojbe na Istoku RH bile spremne za podnošenje mogućeg kopnenog udara iz smjera Srbije i nisu aktivno sudjelovale u "Oluji" i HRM je bio spreman odvratiti potencijalnu ugrozu iz smjera CG. Ne vidim što tu nije jasno?

Evo, batik, jutros doznasmo da smo bili blokirani. Šta nije jasno? Eto, na primjer, nije mi jasno kako dva broda mogu držati u šaci, tj. u blokadi, čitavu mornaricu. Ali možda je novinar malo nakitio, a Kardum se malo (samo)nahvalio.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #799 on: April 07, 2012, 08:19:41 am »

Bez nervoze društvo, moliću lijepo.
Bilo pa prošlo, idemo u nove pobjede bez brodova i Mornarica.... Wink
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #800 on: April 07, 2012, 08:44:03 am »

Dobar vic za subotnje jutro...
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 486



« Reply #801 on: April 07, 2012, 09:35:54 am »

Kao što bi rekao patak Daća: Rijeć je u semantici, dakle...
Blokirali smo - znaći i to, da je i blokada od strane NATO-a u biti (sada) Hrvatska, pošto je Hrvatska u NATO-u. Dobro, vremenski gledano baš i nije najtačnije, al to su već sitnice. Ko bi se time zavaravao, pogotovo koji novinar... Grin
Dećki, bilo pa prošlo-nema više. I mi smo na tom putu marinero.
Logged
batik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 236



« Reply #802 on: April 07, 2012, 02:43:11 pm »


Rakete RBS-15 dale su nam prevlast
Također sam izravno sudjelovao... ...u blokadi srpsko-crnogorske mornarice za vrijeme ‘Oluje’

 Huh?

Jednostavno, kao što su postrojbe na Istoku RH bile spremne za podnošenje mogućeg kopnenog udara iz smjera Srbije i nisu aktivno sudjelovale u "Oluji" i HRM je bio spreman odvratiti potencijalnu ugrozu iz smjera CG. Ne vidim što tu nije jasno?

Evo, batik, jutros doznasmo da smo bili blokirani. Šta nije jasno? Eto, na primjer, nije mi jasno kako dva broda mogu držati u šaci, tj. u blokadi, čitavu mornaricu. Ali možda je novinar malo nakitio, a Kardum se malo (samo)nahvalio.

Slušaj, on ide u mirovinu, mora nešto i unucima pripovjedati. A sad se u ŠBBKBB (Što bi bilo kad bi bilo) se upuuštao nebi. Ostaje činjenica da Srbijansko-crnogorska mornarica, ali i vojska nije sudjelovala u ovom dijelu rata i da je RH povratila okupirani teritorij.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #803 on: April 07, 2012, 03:13:53 pm »

Čitam jučer ujutro Slobodnu Dalmaciju i ostajem u čudu. Umirovljeni viceadmiral piše u novinama o problematici kojoj je i sam doprinio i to znatno. Ostavimo se blokirajnja istoka i sličnih pi.....ja. Kardum je bio zapovjenik HRM pa onda zapovjednik Obalne straže pa onda ne znam koliko dugo na plači bez postavljenja. Sada se našao obračati javnosti sa brigom o sigurnosti, pa gdje si bio do sada? Bolje neka iznese svoje megalomanske prijedloga za nabavu brodova i mornaricu kakvu si ne može ni u snu priuštiti RH. Treba živjeti u realnom svijetu a mornaricu profilirati prema svojim mogućnostima. Pokazivanje zastave po Mediteranu i kojekakva druga paradiranja (pripremanje domjenka na ratnom brodu u npr. Francuskoj) je nešto što si RH ne može priuštiti a i što će joj. Čovjek koji je zapovjednik mornarice pa onda ide za zapovejdnika Obalne straže da bi bio podređen onome kojemu je predao dužnosti i uz to ima i viši čin od svog zapovjednika za mene je samo kadar boriti se za svoju plačicu, što duže to bolje. Sada kada su ga uspjeli otjerati u penziju on javnost obavještava o alarmantnom stanju mornarice, kao da mi to i ne znamo. Što sada kuka za raketama, kao da smo ih do sada imali. Pa rakete nemamo već barem 10 godina, to znaju svi koji se imalo prate tu problematiku, samo što je sad konačno to javno rečeno da ih nemamo, odnosno da su smeće. Otkud sada tvrdnja da smo kupili stare i loše finske brodove, pa gdje si bio kada su se kupovali? Pouzdano znam da nije rekao da nam to ne treba, a da su smeće kojeg su se Finci riješili to se slažem, to sam i ja rekao čim sam čuo da su kupljeni.
Cijenim ljude s mudima, osobito vojnike koji svakom usranom političaru mogu u oči skresati što ga ide a ne im podilaziti pa se kasnije osokoliti kada izađu iz sustava. Takvih znam dosta, loše su prošli ali cijenjeni su od strane svojih kolega.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #804 on: April 07, 2012, 05:56:28 pm »

Када сам видео наслов и прочитао текст таман сам се спремио написати одговор, кад видим шта је Плавник написао. Апсолутно се слажем са сваком речју. Нажалост није Кардум једини такав. У свим војскама на овим просторима  има таквих. Остаје још да се баци у политику, што не би било изненађујуће.

О реалности Хрватске морнарице смо већ дискутовали. Укратко, ко је или шта је претња Хрватској са мора и из приобаља? Италија није јер су обе земље у НАТО-у. Црна Гора и Албанија, чак и да хоће, па чак и да се Хрватска не брани, не би је могле угрозити и то удружене - толико су им јаке ратне морнарице. Тешко да би допловили до Дубровника. Сплит би у неком ратном сукоб у могли да гледају само на разгледницама. Осим тога и оне су у НАТО или ће ускоро бити. Грчка нема а и неће да било шта тражи у Јадрану, осим да тргује, а и то им и последње време слабо иде. Осим тога она је у НАТО. Словенија, осим што је у НАТО, може једино да "нарушава" гранични линију код заокрета својих бродица, а и то само ако их рибари не виде. И то је сва угроза Хрватске са мора и приобаља. Да се Хрватска граничи на мору са Ираном или на пример Сиријом, имало би смисла јачати ратну морнарицу. Хрватску, дакле, нема ко да угрозити са мора и из приобаља. Неки терористи то сигурно неће радити носачима авиона, крстарицама или разарачима. То је друга технологија. Овим не желим рећи да Хрватској није потребна нешто боља структура бродовља у РМ. Треба јој, посебно  неки већи брод (али не више од једног), као и решење за постојеће ракетне бродове који немају шта испаљивати. Али у сваком случају то је знатно, знатно мањи број бродова од оних које је имала бивша ЈРМ. Такво је време тада било и геостратешки положај Хрватске као дела СФРЈ. Сада је она део НАТО, ЕУ и  њен положај треба сагледавати искључиво и само у том контексту.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #805 on: April 07, 2012, 06:24:41 pm »

Управо тако, Џумба, али опет, жао ми је да неће бити никакве друге поморске оружане силе у Јадрану, осим Marina Italiana.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #806 on: April 07, 2012, 06:40:59 pm »

Ovo što se piše je korektan pristup stvari.Ali tema se gleda isključivo sa jedne strane medalje. Kao HR je sada dio ovoga,član onoga ,nema nikoga tko je ugrožava.
Kad bi bilo tako pa ne trebaju bojni brodovi i fregate,podmornice i rakete jer kao nije vrijeme od toga, zašto nema druge dimenzije HRM-a,tj. Obalne straže.
Kad bi takav pristup bio kod drugih donekle usporedivih država NATO-a sa Hrvatskom nastala bi opća devastacija mornaričke dimenzije ovog saveza,Grcima ,Bugarima,Portugalu ,Danskoj,Norveškoj a da ne spominjem neutralne Šveđane.Pa i jedna Slovenija je neusporedivo opremljena moranričkom opremom u odnosu  na teritorijalno more.
Kakva njima opasnost prijeti ? Od koga?
Kod Hrvatske nije riječ o tome da je kroz dosadašnej razdoblje trebala ulagati ogromne novce u nabavke ,nego je riječ da su skupu opremu i rijetka plovila doveli u stanje potpune nefunkcionalnosti, a povuli su sa sa svih područja na obali a i Loru su joj počeli grickati.
 Ništa novo nisu izgradili. To je čista propast u zadnjem desetljeću.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #807 on: April 07, 2012, 07:01:41 pm »

Када је у питању НАТО, или било који други војни савез, онда је важно где се ко позиционирао и "избоксовао" своју позицију унутар савеза приликом формирања или приступања. Француска, Италија, Грча, Турска су тамо од постанка, па им на памет не пада на памет да своју улогу и значај, пре свега морнарице, прилагоде новим чланицама. Сигуран сам да нико неће имати ништа против да Хрватска сагради и поседује бродовље какво мисли да треба, чак и носач авиона. Међутим то сада није реално, нити Хрватска има пара за то. Осим тога, улоге су подељене, а оне одсликавају значај сваке чланице. То не значи да се у догледно време то неће променити. Хрватска има дугу поморску традицију и углед. На њој је да то наметне савезницима.

Што се тиче довођења у нефункционално стање постојећег бродовља и опреме ХРМ, Посејдон је потпуно управу. Међутим, за такво стање не може бити нико "кривљи" од оних који су у ХРМ били на њеном  челу или се питали око тога. Ако се нису питали или их нико није хтео слушати, било би часније да су онда одступили. Свака критика, да су је тада изговорили, имала би смисла. Данас је то "причам ти причу".
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #808 on: April 07, 2012, 07:16:26 pm »

Ne može me nitko ni na ovom forumu ,ni na stručnom ,ni na znanstvenom uvjeriti da je ekonomska logika i gospodarenje oskudnim resursima kad za brod tipa RTOP 12 Kralj DZ utrošiš 20 milijuna HRK do porinuća ,a da zatim od porinuća 2001. do dana HRM u rujnu 2007. kupuješ -pazi sad šesterocjevni 30 mm top. Ma dajte ljudi nemojte me namijavati.
To se zove sabotaža, klasična sabotaža po sistemu top-down ili obrnuto. To je za zatvor i izbacivanje iz službe i politike.
Ista je situacija sa MPMB 51 utršiš novce (skoro70%) i prekineš gradnju na 7 godina.
kad brod porineš ,nakon godinu dana moraš mjenjati taktičku konzolu za protuminsku borbu jer je prošla baka s kolačima.
To je za uza zid ,pa vi pričajte o NATO i članstvu i mirnom susjedstvu-kako sitno m,tako krupnom.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #809 on: April 07, 2012, 07:19:53 pm »

Gospodo, drugovi, prijatelji. Pisanje o nepotrebnosti Mornarica na Istočnom dijeli Jadrana su obične gluposti i manipulacije.
To je samo jedan od vidova drobljenja nekadašnje nam države. I ostalo će doći na red, samo polako. Svi oni koji se raduju
kišobranu NATO-a u krivu su. Ima da nam rade svašta, a naši Balkanski momci će ginuti po dalekim svjetskim vikoje... pravilo.

Nikakve logike nema da Balkanskim narodima netrebaju pristojne vojske, a istovremeno svi svije moderniziraju i jačaju. Pa što
se ne razoruža jedna mornarica Italije, Španije, ma bilo koje pristojne zemlje sa morem sem Istočnog Jadrana.

U krivu ste svi koji mislite da su ovo dobra rešenja. Svijet niti je počeo sa nama niti će se završiti. Nikada nije bilo da su
takva rešenja u toj sferi bila jednom za svagda rešena pa neće ni sa ulaskom Balkana u NATO savez.

Balkanskim narodima tek prestoje teški dani i rešavanje svoga pitanja, ali nažalost ili na sreću nas mnogih više i neće biti
među živima.  Sad
Logged
Pages:  1 ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 25 queries.