PALUBA
April 28, 2024, 08:50:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska Ratna Mornarica - novosti  (Read 951305 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #1335 on: June 25, 2013, 11:17:08 pm »

Znam da sam opet pokrenuo polemiku ,van teme ,ionako HRM nije preveć zanimljiva,pa bi dodao još .Nemojte brisati ,imaćete šta čitati.

Komodor je imao odlične ocjene  ,prvi u klasi ,voli more Split i tako to .Mene to osobno ne zanima ,niti činovi ,bitan je čovjek , posao koji radi-i REZULTAT RADA .Ispričat ću vam priču ,ne radi se o komodorima,admiralima,generalima ,već o inžinjerima,nebitno .

Inžinjer prvi : Goran Prgin ,koncesionar remonta ,čovjek koji je to poduzeće u tehnološkom pogledu doveo na rub propasti .Spomenuo sam njegovu inžinjersku karijeru ,završile je kako sam čuo u tri verzije :po mom znanju ,šupiran je, ili je otišao sam ,ili mu je sugerirano da ode.Otpušta ljude koje je zatekao ,dovodi insant radnu snagu iz brodotrogira i ko zna gdje.Remont je dobio šurujući sa Miomirom Žužulom ,ministrom kojeg je i poštenjačina Ivo Sanader morao otpustiti zbog korupcije.Sad kao sklapa poslove sa Ganom zamiste di ih nađe ,pozivajući se na druga Tita,da sklapa poslove sa Argentinom ,vjerojatno bi se pozivao na njenog  "znamenitog" stanovnika nakon 1945....

Inžinjer drugi :načelnik art.pogona .Kad sam se zaposlio ,ja i još troje smo došli kod njega i on nam je opisivao posao ,rekao je da u tehnološkom smislu JRM nije najmodernija ,ali to što se ima dobro se održava.Bio je u pravu .Jednom nas je uhvatio u prekršaju i izvjestio šefa elektro radione koji nam je oprao uši jako dobro .Prekršaj se sastojao u tome da smo na marendu krenuli u 10,25 ,a ista je počinjala u 10,30.Meni takva kritika nije smetala ,naprotiv ,i sad je pričam sa ponosom ,koja razlika na firmu di sam bio u praksi -TLM di su radnicu u podne gasili mašine i krećali na spavanje u svoje kartonske rupe,zvao sam je socijalistički samoupravni kupler....Meni nikad nije bio problem kad me na red prozivao čovjek-radnik i stručnjak.Poslije "demokratskih  promjena" načelnik se nije  svidio novima i ubrzo je penzioniran .Uskoro je doznao da boluje od zloćudne bolesti ,čekala ga je kemoterapija reda radi i smrt u patnji .Odlučio je ubrzati stvar pretpostavljate na koji način .Sada nastupa ono glavno ,to je intimna stvar,ispričao mi je negov rod ,al nek se zna ,teško mi je i dok tipkam ,govoriti nebih mogao .Kraj njegovog tijela našli su knjigu ,otvorenu .Znam ja jako dobro te knjige,jer sam ih ja čitao .TO JE BILA KNJIGA O BOFORSIMA .To je čitao ,na to je mislio prije nego što je krenuo na onaj svijet.To je bio moj načelnik ,ponosim se snjime ,laka mu zemlja.

Čovjek kako to gordo zvuči ,rekao je slavni Maksim Gorki .
Kako vam zvuči ovaj drugi ,odnosno prvi u ovoj priči ?
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #1336 on: June 25, 2013, 11:54:34 pm »

U međuvremenu ispisam je još jedan post u komodorovu korist,nemam ništa protiv toga.
Sad sam malo "OFF" rado bih vidio te brodove,a njih nikad ko da je Šibenik u Australiji,kad će da se ukažu na Šibenskoj rivi u gradu koji im je darovao flotu ??
Ukazali su se davno devedesetih ,išao sam .Razlog je bio što je bio prisutan Zvonimir Červenko ,načelnik glavnog stožera ,vojnik , general i vojskovođa.Vidjeh ga ,davao je neku izjavu televiziji,pomislih dobro ,vidio sam ga ,okrenem se i odem .A brodovi ,tad su mi bili zanimljivi ko auti na parkingu ,nemam veze koji su bili.
Ali da dođu sad ,pripremljeni ,svježe obojani osamnajstim slojem boje ,rado bi ih obišao, posebno Mirne,stavio bih crne cvike,da me nebi neko prepozna ,realno jako teško ,obraćali su pažnju na nas ko na topove koje revno održavaju ,pa bi onu tetu u uniformi bojažljivo pitao : gospođo ,koji je to kalibar ?,jel se tako kaže ,znate ja nisam služio vojsku,a jel to može samo protiv brodova?  ,a može li  se preko njih na avione?,a kako ih pokreću?,a nu onaj ima više cjevi ko u kaubojskim filmovima ?!,a ono gore nije top ,kažete mitroljez ,a što je to pola inča-znate ja imam samo osnovnu školu,a kako barba zna kad treba da puca?? ,A ZAŠTO VAM JE KABEL OD BLIZINCA OŠTEĆEN;DIRA SE ŽIROSKOPA;KAD JE ZADNJI PUT MINJAN ??
Jao jao što bih volio da dođu.Koji bi izvještaj napisa.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #1337 on: June 26, 2013, 08:57:16 am »

I na mnogim drugim delovima foruma se svakodnevno objavljuju gramatičke i imenske omaške pa do sad nismo imali polemiku oko toga pa ni pozivanje na zakone o odbrani.

Koliko sam ja upoznat sa pravilnikom na "Palubi" važe samo "zakoni" pravilnika "Palube".

Lično mislim da je za HRM bolje da za zapovednika ima čoveka nagrađivanog od strane tadašnjeg Saveznog sekretara za narodnu odbranu SFRJ, nego nekoga ko je pravu RM omirisao samo na razglednicama a možda ni tad.

Možda u HRM ima još ljudi koji su nekada nagrađivani, pa molim da se ne osete uvređenim jer se možda iz nekakvih razloga ne zna ili se zaboravilo na njih pri izboru novog zapovednika HRM.

Ipak neko mora da zapoveda.

Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #1338 on: June 26, 2013, 08:34:52 pm »

Mislim d acijenjeni @bljust realno opisuje stanje, onakvo kakvo jeste u HRM.  Znajuci prijasnje celne ljude, ne iznenadjuje me. Ono sto pisem za Komodora Hranja je isto realno, a to je da Hranj najbolje sto je HRM u ovom momentu mogla dobiti.
U juzni krajevi kazu "se se tesko od ..... pravi pita", mislim da se Komodor s tim suocava.

@bljust (jestivo isto kao i sparoga), tekstovi su ti odlicni, onako retro, pogadjaju u sridu.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #1339 on: June 27, 2013, 01:41:41 am »

Ja jako volim jesti šparoge ,još više volim ih brati jer je to najljepše doba godine koj je je nažalost prošlo .Bljušt ili u mom kraju često zbog izgleda zvan kukača nije toliko na cjeni jer je gorak .I ja sam mu sličan.
pozz
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1340 on: June 29, 2013, 06:48:48 pm »

21.6.2013.

Jačanje kapaciteta za provedbu nadzora prekograničnog prometa otpadom
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U prostorijama HRM u Splitu od 17. do 21. lipnja 2013 godine održan je IV Modul seminara u sklopu IPA 2009 Twinning projekta "Jačanje kapaciteta za provedbu nadzora prekograničnog prometa otpadom" koji je  započela Uprava za inspekcijske poslove Ministarstva zaštite okoliša i prirode (MZOIP) u lipnju prošle godine. Uz glavnog korisnika projekta, inspekcije zaštite okoliša Uprave za inspekcijske poslove MZOIP-a, u projektu sudjeluju i predstavnici Ministarstva financija - Carinska uprava, Ministarstvo unutarnjih poslova - Uprava za granicu, Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture - Uprava sigurnosti plovidbe, Ministarstvo obrane - Obalna Straža RH te Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost.

Cilj projekta je poticati implementaciju zaštite okoliša putem učinkovite provedbe odredbi hrvatskog i međunarodnog zakonodavstva koje se odnosi na prekogranični promet otpadom kako bi prepoznali i učinkovito sankcionirali sve pokušaje ilegalnog prekograničnog prometa otpadom.

Navedeni projekt uz stručnu edukaciju uključuje i praktičan rad u obliku stručnih posjeta i rad na carinskim prijelazima, u carinskim ispostavama kao i kod izvoznika otpada i obilazak postrojenjima u kojima se obavlja oporaba otpada.

Polaznici IV Modula, u okviru radionice su se ukrcali na brod Obalne Straže RH (ŠB-72) na ruti l. Lora - l. Ploče da bi praktično upoznali mogućnosti broda i načine uključivanja Obalne Straže RH u aktivnostima nadzora prekograničnog prometa otpadom.

Projekt "Jačanje kapaciteta za provedbu nadzora prekograničnog prometa otpadom" je izuzetno dobro prihvaćen i prepoznat kao nadasve koristan za budući rad u području nadzora prekograničnog prometa otpada od strane svih sudionika seminara što je ujedno i potvrda o nužnosti dobre suradnje svih tijela nadležnih za nadzor prekograničnog prometa otpadom.

osrh.hr


* 20130621-3-01.jpg (139.82 KB, 1200x675 - viewed 139 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1341 on: June 29, 2013, 06:56:28 pm »

Evo kao nastavak na priču o komodoru Hranju i veslanju...

28.6.2013.

Kuter Hrvatske ratne mornarice na regati „Rota Palagruzona“
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Festival mora „Rota Palagruzona“, tradicionalnu regatu koja se od 20. do 24. lipnja 2013 održavala u Komiži i na ruti od Komiže do Palagruže, svečano je otvorio zapovjednik Hrvatske ratne mornarice komodor Robert Hranj u svojstvu izaslanika Predsjednika RH dr Ive Josipovića, pokrovitelja ove maritimne manifestacije. Potom se prihvatio vesla, pridruživši se na dijelu ove zahtjevne dionice dvanaestočlanoj posadi kutera HRM-a koji je nadmetanje s moćnijim brodicama, među kojima su i sjajne replike povijesnih brodova, završila na izvrsnom četvrtom mjestu.

“Rota Palagruzona” jest najstarija i po mnogočemu jedinstvena regata na Mediteranu i u Europi. Datira iz 1593., no već u 12. stoljeću bilježi se da su komiški ribari na Palagruži dočekali papu Aleksandra III. Održavala se od svibnja do kraja rujna u sezoni lova na plavu ribu, početkom svakog ribolovnog mraka. Godine 2009. grupa entuzijasta predvođena prof. dr. sc. Joškom Božanićem, idejnim začetnikom Rote i čovjekom koji je oteo zaboravu komišku gajetu falkušu, uspješno obnavlja ovu regatu, dajući tako izniman doprinos maritimnoj kulturi.

Hrvatska ratna mornarica već tradicionalno pruža potporu ovom Festivalu mora, no po prvi put sudjeluje s kuterom. Pa iako je kuter uistinu djelovao nemoćno pred raskošnim i moćnim falkušama, vjetar je dao u leđa hrabroj posadi HRM-a predvođenoj kapetanom Nevenom Katićem, koja je odloživši vesla podignula jedra i prestižući ostale jurnula ka odredištu udaljenom 42NM. Sasvim razumljiv je stoga bio srdačan pljesak svih sudionika nakon što je rečeno da se aklamacijama oda priznanje posadi kutera koja je zasigurno predstavljala najveće iznenađenje na regati i zaslužila posebno priznanje: Povelju časti za veslački podvig na Regati Palagruzona 2013. No, pljesak zahvale zaslužila je i potpora regate: u pratnji regatnih brodova između ostalih bili su BŠ-72 Andrija Mohorovičić i MRB-51.

Ove je godine na regati sudjelovalo ukupno jedanaest brodova. Za male brodove organizirana je Mala regata (od Komiže do Biševa) na kojoj su sudjelovala tri broda, dok su gajete falkuše i veći brodovi, njih osam, umijeće odmjeravali od komiškog lukobrana do žala Vele Palagruže. U Maloj regati pobjedu je odnio brod "Kulaf" iz Hvara, dok je u tradicionalnoj regati od Komiže do Palagruže i ove godine pobjedu odnijela komiška gajeta falkuša "Mikula".

Prof. dr. sc. Joško Božanić o važnosti i razlozima obnove nekadašnje regate kaže: Rota je zapravo kulturni događaj kojim se evocira slavna komiška ribarska epopeja i povijesni brod kao kulturno dobro Hrvatske, te se promovira maritimna kultura i njezin mediteranski identitet.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20130628-1-01.jpg (212.71 KB, 1024x683 - viewed 136 times.)

* 20130628-1-02.jpg (144.6 KB, 1024x683 - viewed 156 times.)

* 20130628-1-03.jpg (233.21 KB, 1024x767 - viewed 114 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1342 on: June 29, 2013, 07:03:21 pm »

Kuter Hrvatske ratne mornarice na regati „Rota Palagruzona“

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20130628-1-04.jpg (463.18 KB, 1024x768 - viewed 95 times.)

* 20130628-1-05.jpg (314.36 KB, 1024x768 - viewed 116 times.)

* 20130628-1-06.jpg (215.68 KB, 1024x683 - viewed 126 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1343 on: June 29, 2013, 07:05:57 pm »

Čitajuči "Bljustove" postove, jako kritične, mislio sam, da to piše revoltiran, radi svog položaja u sistemu u kojem je radio. Izgleda da je u pravu što se tiče kritičnosti do održavanja i u potrebe MTS u HRM (pogotovo artiljerije, jer je na tim sistemima radio).
Juće sam sreo poznatog mi artiljerca (operativca, ne teoretičara iz vrijemena JRM), znam ga preko 35 godina, no stjecajem okolnosti nismo se viđali. On je svoju vojnu karijeru završio u HRM prije više godina. Njegovo viđenje odnosa prema artljeriji bilo je upravo tako kako je opisao "Bljust" (naravno do perioda kad je on bio u službi). Znači, gdje ima dima ima i vatre. Nekad smo rekli "javašluk". Šteta!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1344 on: June 29, 2013, 07:10:03 pm »

Kuter Hrvatske ratne mornarice na regati „Rota Palagruzona“

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20130628-1-07.jpg (65.72 KB, 512x768 - viewed 118 times.)

* 20130628-1-08.jpg (115.53 KB, 576x768 - viewed 110 times.)

* 20130628-1-09.jpg (325.3 KB, 1024x768 - viewed 107 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1345 on: June 29, 2013, 07:14:36 pm »

Kuter Hrvatske ratne mornarice na regati „Rota Palagruzona“

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20130628-1-10.jpg (261.14 KB, 1024x768 - viewed 123 times.)

* 20130628-1-11.jpg (261.41 KB, 1024x576 - viewed 116 times.)

* 20130628-1-12.jpg (331.3 KB, 1024x768 - viewed 122 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1346 on: June 29, 2013, 07:36:58 pm »

Čitajuči "Bljustove" postove, jako kritične, mislio sam, da to piše revoltiran, radi svog položaja u sistemu u kojem je radio. Izgleda da je u pravu što se tiče kritičnosti do održavanja i u potrebe MTS u HRM (pogotovo artiljerije, jer je na tim sistemima radio).
Juće sam sreo poznatog mi artiljerca (operativca, ne teoretičara iz vrijemena JRM), znam ga preko 35 godina, no stjecajem okolnosti nismo se viđali. On je svoju vojnu karijeru završio u HRM prije više godina. Njegovo viđenje odnosa prema artljeriji bilo je upravo tako kako je opisao "Bljust" (naravno do perioda kad je on bio u službi). Znači, gdje ima dima ima i vatre. Nekad smo rekli "javašluk". Šteta!

Nažalost, izgleda da je zaista tako. Nedostatak financijskih, materijalnih sredstava, starost i zastarjelost tehnike, nebriga odgovornih i na koncu nezainteresiranost i nemotiviranost, ali i neobučenost te nedostatak saminicijativnosti kod samih posada (Čast iznimkama!), ali i logistike HRM doveli su HRM tu gdje je. Krivca ne treba tražiti vani ni među "močnicima" jer sami smo uništili i zapustili ono što smo imali i naslijedili od JRM. Održavanje je svedeno na održavanje plovidbenosti. Što je tu je.

Nadam se da će i ovi Bljuštovi, ali i ovaj Dujin i svi ostali kritični tekstovi i slike objavljeni na Palubi potaknuti odgovorne da pokrenu i promijene stvari na bolje jer vjerujem da tekstovi s Palube dopiru i do njih, a znamo da do medija dopiru sigurno. Meni osobno komodor Hranj daje nadu da bi se pozitivni pomaci mogli i dogoditi.


P.S. Nevezano za gornji tekst, na prethodnim slikama po prvi put vidim kratke hlaće kao dio odore HRM.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1347 on: June 29, 2013, 07:42:37 pm »

Moj stav je da se vojska vodi i vojskom se zapovijeda.
Postoje redoviti i izvanredni nadzori iz viših zapovjedništava.
Odgovornost je i na zapovjedniku broda. Postoji lanac izvješćivanja prema nadređenom. Postoji i plan otklanjanja uočenih nedostataka.
Gdje je puklo?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #1348 on: June 29, 2013, 07:52:21 pm »

...nebriga odgovornih i na koncu nezainteresiranost i nemotiviranost, ali i neobučenost te nedostatak saminicijativnosti kod samih posada (Čast iznimkama!)

Ne shvatam kako je ovo moguće! Da su to mornari na odsluženju vojnog roka i shvatio bih donekle da ih boli d**e i za brod i za sve. Ali to su ljudi kojima je to posao. Nešto tu opasno ne valja...
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1349 on: June 29, 2013, 07:58:40 pm »

Quote
Gdje je puklo?

Mislim da je najveći problem u razmišljanju do nekidan  "ovo će se sve bacit i nabavit novo".
Sad kad se vidi da para nema ni za ljek, krenulo je krpljenje.

poz.
Logged
Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 25 queries.