PALUBA
April 28, 2024, 11:06:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 [126] 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska Ratna Mornarica - novosti  (Read 951411 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1875 on: November 12, 2015, 09:02:57 pm »

Članak u Denisovom stilu, no ipak malo odmjereniji. Donosi i neke nove detalje o nabavi minolovaca.


09.11.2015.

STIŽU NJEMAČKI MINOLOVCI

NATO i Italija Jadran prepuštaju Hrvatima

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Komodor Predrag Stipanović, zapovjednik HRM-a

Sljedeće godine prva grupa pripadnika HRM-a odlazi u Njemačku na obuku radi preuzimanja dvaju suvremenih minolovaca klase „kulmbach“ koje je donedavno koristila njemačka ratna mornarica. Više nema dileme, naša mornarica ubrzano podiže svoje borbene sposobnosti, pri čemu će lovci mina imati jednu od ključnih uloga. Kako nam je potvrđeno u Ministarstvu obrane, minolovci će biti isporučeni tijekom 2017. godine.

- Obuka pripadnika HRM-a planirana je u lipnju 2016. godine, a na obuku će se uputiti ključno osoblje od 15 do 20 pripadnika HRM-a. Očekuje se da će se obuka provesti u luci Kiel u SR Njemačkoj, gdje se nalaze brodovi - rečeno nam je u MORH-u.

Zbog dužine od 55 metara, ova klasa brodova može poslužiti i za ophodne misije, ali i posjete savezničkim mornaricama. Brod HRM-a u stranoj luci, složni su mnogi, najbolji je veleposlanik svoje zemlje.

- U kontekstu sigurnosti plovidbe HRM je dužan osigurati plovnost na tzv. ključnim rutama, što podrazumijeva osiguranje prilaza lukama i područjima od posebnog državnog interesa. Ako želimo imati jasnu sliku o količini i vrstama minsko-eksplozivnih sredstava u našem području odgovornosti, neophodno je imati kvalitetna sredstva za detekciju, identifikaciju i njihovo uklanjanje - kaže komodor Predrag Stipanović, zapovjednik HRM-a, istaknuvši kako je „razminiranje podmorja izuzetno zahtjevna i dugotrajna zadaća koja ovisi o broju lovaca mina i opremi koja se na njima nalazi“.

- Osim toga, njihova nabava u potpori je implementacije mornaričkog cilja sposobnosti M7403 „Potporne sposobnosti mornaričkom protuminskom djelovanju“. Jedan od zahtjeva tog cilja je uspostavljanje središnje minske baze podataka kao potpore provedbi protuminskih operacija na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Uspostava minske baze podataka, kao i njezino stalno ažuriranje, zahtijeva primjenu sredstava za detekciju i identifikaciju mina, što je nemoguće ostvariti bez sposobnosti koje pružaju lovci mina - pojašnjava.

- Hoćemo li jedan minolovac ponuditi nekoj od NATO standing maritime grupa (SNMCMG) na Sredozemlju - pitamo komodora Stipanovića.

- Nabava lovaca mina prije svega namijenjena je unapređenju naših protuminskih sposobnosti i za potrebe djelovanja u području odgovornosti HRM-a, odnosno Jadranskog mora. Naravno da nam je u planu, u dogledno vrijeme, ovu našu sposobnost ponuditi za sudjelovanje u SNMCMG-u i na taj način dat svoj doprinos kolektivnoj sigurnosti - otkriva Stipanović.

Nove globalne sigurnosne prijetnje mogle bi potrajati godinama. S kupljenim minolovcima, ophodnim brodovima u izgradnji na navozima „Brodosplita“ i najavljenu izgradnju većih brodova u klasi fregate, kao i nabavu novih protubrodskih projektila nakon 2020. godine, 21. stoljeće na Jadranu moglo bi pripasti HRM-u. Ni Italija nema ništa protiv. Njezina se mornarica želi jače fokusirati na Sredozemlje i sjever Afrike.

SAD donira protuminske ronilice

HRM će dobiti i dvije američke protuminske podvodne ronilice tipa “remus 100” za borbu protiv podvodnog terorizma, za nadzor jadranskog podmorja, te za održavanje sigurnosti plovnih putova i prilaza najvažnijim domaćim lukama.

Riječ je o podvodnom oružju koje donira vlada SAD-a u sklopu savezničkog programa “Foreign Military Financing” (FMF). Ove ronilice namijenjene su kontroli priobalnih voda na način da skeniraju velike podvodne površine u potrazi za minama.

Prvi put operativno su se koristile 2003. godine u operaciji “Iračka sloboda”, kad su specijalne jedinice mornarice SAD-a čistile prilazne rute i akvatorije najvećih iračkih luka.

Denmis Krnić, Slobodna Dalmacija


* Slobodna_cropix.jpg (38.49 KB, 680x400 - viewed 140 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1876 on: November 12, 2015, 09:38:01 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

12.11.2015.

Desantni brodovi HRM-a plove ispred talijanskog Brindisija

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Pogled s palube jednog od brodova koji se vraćaju u Split sa velike NATO vježbe "Trident juncture" održane u Španjolskoj

Nakon mjesec dana izbivanja iz matične luke sutra, u petak 13. studenog 2015., oko 13,00 sati očekuje se uplovljavanje brodova Hrvatske ratne mornarice, DBM-81 "Cetina" i DBM-82 "Krka", u ratnu luku Lora.

 Prema „Marine vessel trafic“ upravo plove u ravnini talijanske luke Brindisi.

 Riječ je o brodovima HRM-a koji su bili u potpori snagama HKoV-a u prevoženju njihovih snaga i opreme na međunarodnoj vojnoj vježbi "TRIDENT JUNCTURE 15" koja se održavala u Španjolskoj.

 "Trident Juncture 15" je najveća NATO vježba u posljednjih 15 godina. Održavala se u tri zemlje (Italija, Španjolska i Portugal) na 16 lokacija. Vježba se održavala u dva dijela, prvi dio na zapovjednim mjestima od 3. - 16. listopada 2015., a drugi dio s postrojbama na zemlji, u zraku i na/u vodi od 21. listopada do 6. studenoga 2015. godine. U vježbi je sudjelovalo preko 30.000 vojnika, više od 140 zrakoplova, više od 60 brodova i 7 podmornica.

 Oružane snage RH sudjelovale su u oba dijela vježbe. Na zapovjednom mjestu (CPX) u Španjolskoj sudjelovale su s 14 pripadnika Razmjestivog komunikacijskog modula (RKM).

 Osam pripadnika satnije RKM bilo je operativno pridodano satniji RKM E Oružanih snaga Kraljevine Danske na poligonu San Gregorio, a na vježbi su bili od 3.9. do 16.10.2015. godine. Šest pripadnika satnije RKM je operativno pridodano RKM B 1NSB-a Oružanih snaga Savezne Republike Njemačke u zračnoj bazi Zaragoza, a na vježbi su bili od 3.9. do 12.10.2015. godine.

 Na vježbi sa postrojbama (LIVEX) od 21. listopada do 6. studenog 2015. Oružane snage RH sudjelovale su sa 49 pripadnika s jednim mehaniziranim vodom iz sastava druge mehanizirane bojne „Gromovi“ (4 borbeno oklopna vozila PATRIA-e i 40 pripadnika OS RH), časnikom za vezu u S3 bojne, skupinom za potporu s dva motorna vozila i šest pripadnika OS RH, jednim promatračem kontrolorom s jednim motornim vozilom te časnikom za nadzor štete, a s ciljem prezentacije spremnosti hrvatske sastavnice deklarirane za NRF16 te unaprjeđenja njene interoperabilnosti s ostalim članicama NATO-a.

MORH


* ImageHandler.jpg (24.76 KB, 680x382 - viewed 109 times.)
« Last Edit: November 12, 2015, 09:39:22 pm by leut » Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #1877 on: November 13, 2015, 12:38:46 am »

Broj 486 | 05.11.2015

Temeljni tečaj za vojne ronioce

Pripadnici Inženjerijske pukovnije – Riječne bojne, specijalne Vojne policije i HRM-a sudjelovali su na petotjednom temeljnom tečaju za vojne ronioce u organizaciji Odjela za obuku ronilaca Središta za obuku HRM-a. Do zadnje, najsloženije faze obuke ostalo ih je devet koji su ga uspješno i završili...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Odjel za obuku ronilaca Središta za obuku HRM-a proveo je petotjedni temeljni tečaj za vojne ronioce na kojem su sudjelovali pripadnici Inženjerijske pukovnije – Riječne bojne, specijalne Vojne policije i HRM-a. Pristupilo mu je 12 kandidata, a do zadnje, najsloženije faze obuke, ostalo ih je devet koji su ga uspješno završili. Za najboljeg polaznika proglašen je mornar Pere Knežević iz Obalne straže RH. Prva je selekcija liječnički pregled koji se provodi u Zavodu za pomorsku medicinu. Uz osnovne i specijalističke liječničke preglede, provjerava se i barofunkcija, specifična upravo za one koji se žele baviti ronjenjem. Pregled se radi u rekompresijskoj komori u kojoj se simuliraju uvjeti kao kod zaranjanja. U komori se postupno diže tlak da se vidi kako tijelo funkcionira u uvjetima povišenog tlaka.

"Na temeljni tečaj dolaze polaznici koji nemaju nikakvo ili vrlo malo predznanje iz ronjenja", objašnjava njegov voditelj stožerni narednik Berislav Paraman, instruktor s dvadesetjednogodišnjim iskustvom u ronjenju. Sve počinje teorijom koja je u ovom slučaju iznimno bitna. "Najviše teorije ima u prvom tjednu. Drže se predavanja iz medicine ronjenja, pomorstva, meteorologije, minsko-eksplozivnih sredstava, pravila i dužnosti ronilaca. Polaznici se upoznaju sa signalizacijom, hiperbaričnom opremom… I kad počne ronjenje, između dva zarona, koliko ih se dnevno odradi, polaznici imaju predavanja. Na kraju tečaja polaže se pismeni te usmeni ispit pred ispitnim povjerenstvom i tko ga ne prođe pada cijeli tečaj. Nakon mjesec dana polaznici koji ne prođu imaju mogućnost ponavljanja cjelokupnog ispita."

Polaznici temeljnog tečaja za vojne ronioce osposobljavaju se za ronjenje s lakom autonomnom ronilačkom opremom na zrak do maksimalne dubine od 30 metara.

Nikad ne roniti sam – osnovno pravilo ronjenja

Kad je riječ o praktičnom dijelu tečaja, polazi se od onih najjednostavnijih radnji koje se poslije dodatno "bruse" kako bi se na kraju sve dovelo do savršenstva. Dio obuke provodi se i u bazenu. Počinje se od ronjenja na dah, zatim slijedi disanje na suhom s aparatima otvorenog kruga disanja na zrak. Potom se na dubinama od tri do pet metara počinje uvježbavati disanje ispod površine, bratsko disanje, rade se vježbe stavljanja, skidanja i traženja maske. Nakon toga radi se balansiranje te polako ide na "dužinac" odnosno na ronjenje u dužinu. Instruktor objašnjava kako ni u jednoj od tih radnji nije bitna brzina nego tehnika koju moraju svladati kako bi lakše ronili i bolje se snalazili na većim dubinama. "Cilj je da svladaju balansiranje na određenoj dubini, pravilan rad nogu i pravilno korištenje peraja te pravilno držanje tijela u moru."

I na većim dubinama prati se rad nogu, balansiranje, potrošnja zraka, a sve to kako bi se obučili da na njima troše manje zraka. "Na površini opremljeni ronilac troši 20 litara zraka u minuti. Usporedbe radi, mi sad dok razgovaramo prosječno trošimo oko osam litara. Na većim je dubinama potrošnja zraka još veća, a ako se dobro svlada balansiranje, pravilnim držanjem tijela i radom nogu može se trošiti manje zraka."

U sklopu temeljne obuke vježbe se provode u akvatoriju lučice Poljud, otoka Čiova, Brača i Šolte. Ta su mjesta izabrana zbog blizine, nisu na plovnim putovima i udaljena su unutar zlatnog sata od rekompresijske komore sukladno pravilu ronjenja u OSRH.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U danu koji smo proveli s polaznicima tečaja na rasporedu je bilo dubinsko ronjenje. Do mjesta zarona na vojnoj postaji Marjan doplovili smo ronilačkom barkasom koja na sebi ima prijenosnu barokomoru, banku zraka i stacionarni ronilački kompresor velikog kapaciteta punjenja koji su nužni za potrebe provođenja raznih ronilačkih tečajeva i zadaća. Prije samog zarona bilježe se podaci o tlaku zraka u bocama, podaci o broju boce i broju hidrostatskog regulatora, a kod izrona podaci o tlaku zraka te subjektivnoj ocjeni zdravstvenog stanja.

Polaznici tečaja zajedno su s instruktorima u grupama zaronili na dubinu od 25 metara i pod morem su od zaranjanja do početka izronjavanja proveli 25 minuta. "Kod ronjenja na toj dubini", objasnio nam je voditelj tečaja, "roni se u bezdekompresijskom režimu koji se inače koristi kod svih zarona dubljih od 12 metara. Kod takvog režima ronjenja ima se samo jedan sigurnosni petominutni zastanak na dubini od pet metara kako bi se oslobodili otopljenog dušika iz tijela. Tkiva u tijelu različito su zasićena dušikom, ali ne morate obvezno zastati i ostati neko određeno vrijeme na nekoj dubini što ronioci zovu dekompresijski zastanak. U ovom ronjenju imate samo petominutni sigurnosni zastanak na pet metara."

Nikad ne roniti sam osnovno je pravilo u ronjenju. Uvijek se roni u paru, kod obuke, naravno, i s instruktorima. Polaznici i instruktor međusobno su povezani brodskim konopom, što je i inače pravilo, neovisno o tome je li riječ o ronjenju u paru ili o grupnom ronjenju, a iznad njih uvijek je ronilačka plutača koja označuje poziciju na kojoj se ronioci nalaze te upozorava ostale sudionike u pomorskom prometu da se drže na udaljenosti od najmanje 100 metara od plutače. Sigurnost je kod ronjenja najvažnija. Komunicira se dogovorenim i propisanim signalima koji su jednaki i kad se roni u međunarodnoj suradnji. Svaki je od ronilaca zaronio s kompasom jer su tijekom ovog ronjenja radili vježbe orijentacije odnosno određivali kurs na kojoj će točki točno izroniti. U sklopu tečaja planirana su i dva noćna ronjenja, a najsloženija je vježba raspremanje i ponovno opremanje ronilačkom opremom pod morem. Zaroni se s opremom koja se skine u moru te bez nje izroni, a nakon toga zaroni se na dah i stavlja oprema. Prema instruktorovim riječima, najprije se hvata dobavu zraka, u ovom slučaju regulator s boce, potom se stavlja i prazni maska, pa peraje, a onda se na kraju kompletan autonomni ronilački aparat (sklop: boca, kompenzator plovnosti i regulator) stavlja na leđa. "Brzina nije važna. Ocjenjujemo staloženost kojom rade, mirnoću, opuštenost. To je najbitnije da ih ne uhvati panika," ističe instruktor. Kod svih je radnji na prvom mjestu sigurnost polaznika, a tijekom cijele obuke s njima je i sanitetsko osiguranje.

Oni koji uspješno završe temeljni tečaj osposobljeni su za ronjenje u paru na dubini do 30 metara. No, dva ronioca koja imaju završen samo temeljni tečaj ne mogu roniti zajedno u paru, nego s nekim tko je završio napredni ili neki drugi od složenijih tečajeva koje provodi Odjel za obuku ronilaca.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Odjel za obuku ronilaca Središta za obuku HRM-a

Odjel za obuku ronilaca ustrojen je 2008. godine, a u njemu je razne vrste obuke prošlo više od 500 pripadnika OSRH. Uz temeljni, Odjel provodi i napredni tečaj, tečaj za voditelja ronjenja, za rukovanje aparatom za davanje kisika unesrećenom roniocu, za vojne kompresoriste, tečaj za ronjenje s maskom za cijelo lice (full face mask), tečaj ronjenja u suhom odijelu, u nepovoljnim uvjetima, zimi, u rijekama i jezerima, podvodnim špiljama… Načelnik je kapetan fregate Neven Katić. Odjel ima 15 pripadnika: časnika, dočasnika i dvoje vojnih specijalista. Svi su dočasnici i časnici instruktori ronjenja te imaju vojni i civilni instruktorski certifikat. Redovito kondicioniraju i usavršavaju svoja znanja i sposobnosti te svake godine moraju na rigorozan ronilački liječnički pregled da bi uopće mogli raditi u Odjelu. Svi su neposredno uključeni u proces obuke, a vojni specijalisti zaduženi su i osposobljeni za testiranje nove ronilačke opreme. Optimalan je broj polaznika po tečaju od dvanaest do najviše petnaest. "Pripadnici Odjela održavaju ronilačku opremu u 2. i 3. stupnju za cijele Oružane snage. Dva su pripadnika završila tečajeve za održavanje opreme u civilstvu tako da smo ostvarili veliku uštedu i dobili na kvaliteti," rekao nam je voditelj Odsjeka za obuku ronilaca kapetan korvete Boris Kartelo. U suradnji sa Zapovjedništvom specijalnih snaga provodili su ove godine s našim i kadetima SAD-a i Poljske tečaj za borbenog plivača, a pokazan je velik interes da se takav tečaj provede i sljedeće godine. Međunarodna je suradnja bogata. "Ostvarili smo iznimno dobru suradnju s roniocima RM-a Njemačke, kao i uzajamne posjete i razmjene iskustava s ronilačkim školama ratnih mornarica Francuske, Nizozemske, Italije, Norveške, Danske, Latvije, Njemačke, SAD-a," rekao nam je načelnik Odjela. Djelatnici Odjela sudjeluju i u međunarodnim misijama i operacijama. Tako je poručnik bojnog broda Nenad Kontri bio zapovjednik prvog hrvatskog AVPD tima u kojem su bila još dvojica instruktora iz Odjela, a trenutačno je nadnarednik Ante Pavić pridružen posadi broda "Andrija Mohorovičić" koji u Sredozemlju sudjeluje u EU-ovoj operaciji Triton.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kapetan fregate Neven Katić

Kapetan fregate Neven Katić, načelnik Odjela za obuku ronilaca, instruktor je ronjenja s dugogodišnjim iskustvom te predstavnik Republike Hrvatske u NATO-ovoj radnoj skupini za ronjenje (UDWG) koja usuglašava ronilačke standarde i sposobnosti kako bi se mogle provoditi složene ronilačke zadaće u multinacionalnom okruženju: "Jedna smo od rijetkih vojnih postrojbi u OSRH čiji se ronilački certifikati priznaju i u civilstvu te se nakon toga može rekreativno roniti bilo gdje u svijetu. U postupku je da se određeni ronilački tečajevi nostrificiraju i putem Ministarstva znanosti te da se priznaju kao profesionalna ronilačka zvanja."

Istaknuo je također da bi, ako bi se objedinili svi ronioci iz MORH-a i MUP-a u vojnom kompleksu u Divuljama, to bio velik poticaj u uspostavljanju ronilačkog obučnog središta (ROS) ne samo za našu zemlju, nego bi se prednosti svih kapaciteta, položaja, toplog mora i tradicije te našeg iskustva ponudile i ostalim zemljama iz regije i šire za potrebe njihove kontinuirane obuke i uvježbavanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bojnica Dijana Cvitanović

Liječnica Dijana Cvitanović, osim što medicinski osigurava ronjenje i godinama je prisutna kod svakog zarona, predaje medicinu ronjenja i stalna je članica ispitnog povjerenstva na tečaju. Ističe kako je kod ronjenja bitan timski rad. "Ronjenje nije opasno, ali samo ako se izvodi po pravilima," napominje.

Kandidatima za ronioce predaje podvodnu medicinu i zakone fizike. "Teorijski je dio nastave bitan jer je uvod u praktični. Polaznici tečaja moraju prethodno naučiti osnove da bi znali kako se ponašati u moru, što mogu očekivati i zbog čega je bitno strogo poštivanje pravila," ističe. Kriteriji na ispitima su visoki pa ni prolaznost nije stopostotna. Sve to, napominje, zbog sigurnosti polaznika: "Ronjenje je predivno i predlažem svakom da proba. No, uz maksimalno poštivanje mjera opreza."


Leida Parlov, Foto: Tomislav Brandt, Hrvatski vojnik


* 486-ronioci-5.jpg (1184.47 KB, 750x525 - viewed 221 times.)

* 486-ronioci-3.jpg (1559.68 KB, 750x1072 - viewed 105 times.)

* 486-ronioci-xx.jpg (219.48 KB, 770x398 - viewed 179 times.)

* 486-ronioci-9.jpg (1317.6 KB, 750x701 - viewed 166 times.)

* 486-ronioci-8.jpg (1119.75 KB, 750x735 - viewed 106 times.)
« Last Edit: November 13, 2015, 09:36:07 am by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1878 on: November 13, 2015, 09:42:11 am »

Temeljni tečaj za vojne ronioce

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: Tomislav Brandt, Hrvatski vojnik


* 486-ronioci-1.jpg (1208.5 KB, 750x499 - viewed 126 times.)

* 486-ronioci-2.jpg (1014.66 KB, 750x501 - viewed 152 times.)

* 486-ronioci-11.jpg (1268.08 KB, 750x499 - viewed 266 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1879 on: November 13, 2015, 04:45:47 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

13.11.2015

U Loru se vratili brodovi koji su sudjelovali na vježbi u Španjolskoj

Dva desantna broda minopolagača Hrvatske ratne mornarive (HRM) „Cetina“ i „Krka“ (HRM), koji su bili potpora Hrvatskoj kopnenoj vojsci (HKoV) u prijevozu vojnika i opreme na vojnu vježbu „Trident Juncture 15“, vratila su se u petak iz Španjolske nakon 32 dana u vojnu luku Loru.

Dva broda sa 69 članova posade i 14 pripadnika HKoV-a uplovila su uz sirenu dobrodošlice u matičnu luku Loru, u koju su se vratili nakon 2700 preplovljenih milja.

Ta dva broda HRM-a odvezla su i dovezla četiri borbena oklopna vozila "Patria", dva kamiona, jedno terensko vozilo i opremu za potrebe 49 pripadnika HKoV-a koji su sudjelovali u vojnoj vježbi NATO-saveza „Trident  Juncture 15“.

U toj je vježbi sudjelovalo više od 30.000 vojnika, više od 140 zrakoplova i 60 brodova te sedam podmornica. To je najveća vježba NATO-saveza u posljednjih 15 godina na kojoj je provjeravana spremnost snaga brzog odgovora, izvijestio je HRM.

Mehanizirani vod Oružanih snaga RH provodio je aktivnosti tijekom vježbe na vojnom poligonu San Gregoriju u blizini Zaragoze.

Zapovjednik HRM-a komodor Predrag Stipanović izjavio je kako je ponosan i zadovoljan uspješno obavljenom zadaćom pripadnika HRM-a i Hrvatske kopnene vojske u toj vojnoj vježbi.

Komodor Stipanović rekao je da su pripadnici HRM-a pokazali znanje, vještine i sposobnosti, koje će i dalje razvijati kako bi uspješno odgovorili na zadaće i izazove koji se pred njih postavljaju.

"Čestitam i pripadnicima HKoV-a na svemu sve što su napavili tijekom te vojne vježbe. Svi zajedno ste pokazali kako nema te zadaće koju hrvatski vojnik ne može izvršiti“, poručio je Stipanović.

Podsjetivši kako se prošlog tjedna iz misije na Sredozemnome moru vratio brod „Andrija Mohorovičić“, rekao je da su u Sredozemnome moru istodobno boravila tri Hrvatska ratna broda, što se nikada prije nije dogodilo. Posebice je istaknuo kako su desantni brodovi „Cetina“ i „Krka“ preplovili grinički meridijan te da im na tome zavidi.

Zapovjednik naših vojnih brodova, kapetan korvete Ivica Pavić također je istaknuo Greenwich i to što su naši brodovi bili na Zapadnoj polutki.  

Desantni brodovi "Cetina" i "Krka" zadaću su obavili iznimno uspješno, rekao je i posebice zahvalio onima koji su posadama osiguravali meteorološke podatke.  Rekao je kako je more bilo nemirno, osobito pri izlasku iz hrvatskih teritorijalnih voda, u blizini Lastova, te tijekom plovidbe između Sicilije i Sardinije.

Zapovjednik flotile HRM-a, kapetan bojnog broda Damir Dojčić zahvalio je zapovjedniku skupine brodova Ivici Paviću jer je, kako je rekao, u teškim vremenskim uvjetima izabrao rutu koja je jamčila najsigurniju plovidbu.

Po njegovim riječima, pripreme za tu plovidbu trajale su tri mjeseca. "Svakodnevno smo za vrijeme priprema pratili prognoze, analizirali meteorološke modele i donosili procjene potrebne za plovidbu koja nas je čekala", istaknuo je Dojčić.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
H, Foto: Jakov Prkić / Cropix


* docek_hrm3-131115.jpg (115.41 KB, 800x535 - viewed 124 times.)

* docek_hrm4-131115.jpg (109.45 KB, 800x535 - viewed 279 times.)
« Last Edit: November 13, 2015, 07:35:50 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1880 on: November 13, 2015, 07:11:39 pm »

13.11.2015.

Brodovi HRM "Cetina" i "Krka" vratili se iz Španjolske

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Brodovi Hrvatske ratne mornarice DBM-81 "Cetina" i DBM-82 "Krka", danas, 13. studenoga 2015. godine, vratili su se u matičnu luku Lora u Splitu, nakon jednomjesečne potpore snagama Hrvatske kopnene vojske koje su sudjelovale na NATO-ovoj vojnoj vježbi "Trident Juncture 15" u Španjolskoj.

Brodovima HRM proveden je strateških prijevoz snaga i opreme Hrvatske kopnene vojske (4 BOV Patria, dva motorna vozila, osobna oprema i 40 pripadnika HKoV) od Splita do luke Sagunt (u blizini Valencie).

Svečanom dočeku, uz obitelji i prijatelje članova posade, prisustvovali su zapovjednik HRM-a komodor Predrag Stipanović, zapovjednici postrojbi HRM-a, predstavnici Hrvatske kopnene vojske, te pripadnici Hrvatske ratne mornarice.

Zapovjednik Hrvatske ratne mornarice komodor Predrag Stipanović rekao je kako „osjeća izuzetan ponos, zadovoljstvo i sreću, posade brodova su definitivno odradile ogromnu zadaću preplovivši 2700 milja, izvršili su prevoženje snaga Hrvatske kopnene vojske na siguran, besprijekoran način na ponos svima nama. Ovim prevoženjem smo pokazali da hrvatski mornar može izvršiti zadaću koju god se pred njega postavi.

Prije osam dana, kada smo dočekali brod iz operacije, naglasio sam da po prvi put imamo tri ratna broda u Mediteranu i mi smo zaista ponosni na to. Za Hrvatsku ratnu mornaricu je izuzetno važno jer smo dokazali da imamo sposobnosti i da možemo sa ovim snagama kojima raspolažemo, sa ova dva desantna broda minopolagača izvršiti prevoženje naših snaga. To je za nas veliki uspjeh i nadam se da ćemo i ubuduće na takav način funkcionirati.“

Zapovjednik Flotile Hrvatske ratne mornarice kapetan bojnog broda Damir Dojkić naglasio je „da smo ponosni na sva postignuća koja smo ostvarili u ovoj godini, pripreme su bile jako duge tijekom kojih je zapovjednik skupine brodova kroz analizu meteo uvjeta odabrao rutu koja je garantirala najsigurniji prolaz brodova prema Španjolskoj.“

Zapovjednik skupine brodova kapetan korvete Ivica Pavić izjavio je „Izuzetna mi je čast zapovijedati ovim brodovima. Hvala svim članovima posada koji su zaista funkcionirali kao jedan tim, kao jedna velika obitelj, a sve to je pomoglo da ovu zadaću izvršimo odgovorno, profesionalno i na ponos Hrvatske ratne mornarice. Na plovidbi smo imali nemirno more, posebno na ruti sjeverno od Sicilije, ali brodovi to mogu i ljudi to mogu.“

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst i Foto: Vladimir Škarica/HRM, osrh.hr


* povratak_13112015_v.jpg (255.97 KB, 1200x800 - viewed 117 times.)

* povratak_13112015_03.jpg (212.97 KB, 1200x800 - viewed 299 times.)

* povratak_13112015_04.jpg (277.81 KB, 1200x800 - viewed 137 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1881 on: November 13, 2015, 07:20:48 pm »

Brodovi HRM "Cetina" i "Krka" vratili se iz Španjolske

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: Vladimir Škarica/HRM, osrh.hr


* povratak_13112015_05.jpg (215.92 KB, 1200x800 - viewed 166 times.)

* povratak_13112015_06.jpg (224.04 KB, 1200x800 - viewed 120 times.)

* povratak_13112015_07.jpg (134.67 KB, 1200x800 - viewed 272 times.)

* povratak_13112015_08.jpg (194.32 KB, 1200x800 - viewed 131 times.)

* povratak_13112015_10.jpg (146.53 KB, 1200x800 - viewed 120 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #1882 on: November 13, 2015, 07:41:31 pm »

Vjezbalo se danas i jucer desantiranje iz gumenjaka i iz helikoptera na trajekt "Lastovo", radi se punom parom Smiley
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1883 on: November 13, 2015, 07:54:33 pm »

Kada usporedim ova dva broda sa nesretnim DBM-241, koji dugi niz godina trune u Boki, na mrtvom vezu, dođe mi da zaplačem!

Jedna mala digresija: CG teži NATO-u već godinama, pa zar nisu mogli sačuvati DBM od propadanja?

Izvinite za OT.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #1884 on: November 14, 2015, 04:57:13 pm »

@lovac

Tko zna možda su oni vicevi o lijenosti istiniti Smiley

Par videa vježbe ;









Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1885 on: November 16, 2015, 01:26:16 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

16.11.2015.

ODMOR RATNIKA

Pola Lore ‘preselilo’ se u Saldunski zaljev

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ploveći dokovi i operativne obale trogirskog škvera posljednjih su se dana privremeno pretvorili u pravu vojnu luku, jer su na jednomjesečni remont doplovila čak tri broda iz flotile Hrvatske ratne mornarice i Obalne straže.

Riječ je o raketnim topovnjačama “Kralj Dmitar Zvonimir” i “Šibenik”, te ophodnom brodu “Šolta”, a prethodno spomenutu procjenu o vojnoj luci dodatno ojačava i prisjećanje na prošlu godinu kada je na dokovanju u “Brodotrogiru” bio brod “Andrija Mohorovičić” mnogima poznat po nedavnom angažmanu njegove posade u spašavanju izbjeglica sa sredozemne pučine. Kako doznajemo, na sva tri broda obavit će se čišćenje, bojanje i pregled trupa, palube i nadgrađa, te postavljanje cink-protektora.

Uredit će se i spremnici za gorivo i pitku vodu, obavit će se radovi na pogonskoj osovini i kormilu, a svoj dio posla imat će i elektroničari. I dok bi na toj razini trebao biti okončan remont “Šolte”, na raketnim topovnjačama radovi će se i proširiti, jer će se servisirati glavni strojevi, ispušni sustavi, plinske turbine, te rashladni i upravljački sustavi.

Podsjetimo, obje raketne topovnjače, kao i ophodni brod izgrađeni su u danas “pokojnom” škveru u Kraljevici. I dok su današnji “Šibenik” i “Šolta” u jesen 1991. godine ostali od JRM, “Kralj Dmitar Zvonimir” isporučen je HRM-u 10 godina kasnije.

J. BREŠAN


* RTOP-21_Sibenik.jpg (38.21 KB, 680x510 - viewed 110 times.)
« Last Edit: November 16, 2015, 03:33:20 pm by Jester » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1886 on: November 16, 2015, 02:05:03 pm »

Viceadmiral u mirovini Zdravko Kardum, bivši zapovjednik: Flote HRM, Hrvatske ratne mornarice i Obalne straže Republike Hrvatske, za portal Obris.org napisao je članak na temu obrane hrvatskog Jadrana, a ovdje ću prenijeti samo zaključak.

LINK: Obrana hrvatskog mora

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Zaključak.JPG (145.2 KB, 958x625 - viewed 213 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1887 on: November 16, 2015, 02:39:26 pm »

Očito, Karduma (inače mog klasića sa MVA) je pregazilo vreme. Svojim stavovima i viđenjima trenutne situacije na Jadranu i Balkanu, i šire, nije uspeo prevazići gledišta koja su mu usađena tokom školovanja u SFRJ.

On suštinski ne shvata ulogu Hrvatske i njene rate mornarice u NATO, na ovom području. Njegova razmišljanja još uvek lebde u socijalističkom svetu, gde je neprijatelj uvek nedge izvana - pa kada dođe, ''mi ćemo ga poraziti između naših otoka'' ....
On očito nije spoznao trenutni položaj HRM sa aspekta globalizacije, pa kroz njegove vizije jasno je naznačena ideja da je Hr centar regije, a svi ostali u bližem okruženju teže da joj otmu tu moć.
Kardum, ne vidi da je u trenutnoj konstelaciji snaga HR i HRM predstavlja samo NATO periferiju, sa minornom ulogom, koja bi se svela na kontrolu Jadrana (u sadejstvu sa mornaricama istočne obale Jadrana - kada se izgrade).

Uloga HRM u skorijoj budućnosti leži pre svega u zadacima koje je poslednjih meseci obavljao Andrija Mohorovičić, a sve šire od toga (napr. odbrana Jadrana od nadirućeg neprijatelja raketnim oružjem) je čista utopija!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1888 on: November 16, 2015, 03:07:12 pm »

''neovisno je li brod državni ili ratni ne trgovački brod u vladoj službi (javni) - trebaju biti predviđeni ze preobrazbu u brodove za vođenje ratnih borbenih djelovanja''

Овде неке ствари нису чисте и Кадрум брка појмове. Бродови се деле на државне и цивилне. Поред тога термин државног брода обухвата и ратни који је ужи појам од војног.

Бродови се као и авиони деле на цивилне (приватне) и јавне тј. државне. То је једна од подела. У државне ваздухоплове и бродове спадају сви:

- војни
- полицијски
- царински
- бродови и ваздухоплови владе и осталих државних органа

У цивилне спадају сви остали бродови и ваздухоплови па и они који припадају предузећима у власништву државе (ЈАТ, Југооцеанија, Авиогенекс, ЈРБ итд.)

Војни бродови се деле на ратне (војни у ужем смислу) и помоћне.

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1889 on: November 16, 2015, 03:16:44 pm »

''neovisno je li brod državni ili ratni ne trgovački brod u vladoj službi (javni) - trebaju biti predviđeni ze preobrazbu u brodove za vođenje ratnih borbenih djelovanja''

Овде неке ствари нису чисте и Кадрум брка појмове. Бродови се деле на државне и цивилне. Поред тога термин државног брода обухвата и ратни који је ужи појам од војног.


Takvo gledište je preovladavalo sedamdesetih godina prošlog veka, kada je u SFRJ bila propagirana ideja o ''naoružanom narodu'', protiv vanjskog neprijatelja. Tada se još nije smelo (javno) pretpostaviti da neprijatelj ne mora uvek da dođe izvana. Može ga biti i unutar zemlje (SFRJ).
Zato sam u svom prethodnom postu naglasio da je Karduma pregazilo vreme i bolje bi bilo da se bavi penzionerskim temama nego da razmišlja o strategiji upotrebe HRM.

Ima ko o tome da misli i odlučuje - izvan Hrvatske, i bez da pita njega za mišljenje!

Nego, da ne produbljujemo ovu analizu, da ne bi zaglibili u kaljuži T 11!
Logged
Pages:  1 ... 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 [126] 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 25 queries.