PALUBA
April 27, 2024, 09:21:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Dve sudbine jedne fotografije  (Read 2452 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: August 21, 2009, 07:59:13 am »

18.08.2009
Osam decenija posle smrti velikog kriminologa i još većeg prijatelja srpskog naroda, dr Rudolfa Arčibalda Rajsa, “Novosti” su došle do retke, dosad neobjavljene fotografije sa sahrane njegovog srca, leta 1929. godine na Kajmakčalanu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pored automobila stoje i Milutin i Milan Nedić

Fotografiju, snimljenu na dan kada je u urnu na planini Nidže pohranjeno švajcarsko srce koje je kucalo za srpskog seljaka i srpskog vojnika, poslao nam je Dragomir Anđelković iz Australije. A putešestvije koje stoji iza požutele uspomene i njenih “čuvara”, po drami može da se meri sa nesvakidašnjom sudbinom Arčibalda Rajsa.

- Autor slike je jedan komandant pogranične policije na granici Kraljevine Jugoslavije sa Grčkom, a sahrani srca je, po službenoj dužnosti, kao ban Vardarske banovine, prisustvovao moj deda Dragomir Todorović - počinje priču Dragomir Anđelković. - Taj komandant, za kojeg mislim da se prezivao Popadić ili Popović, poslao je mom dedi fotografiju za uspomenu, u vidu post-karte. Sa leve strane, uz neke oficire, stoje Milutin i Milan Nedić.

Dragomirov imenjak i deda, priča nam on, bio je “solunac”, radio je kao zapisničar na “Solunskom procesu” Dragutinu Dimitrijeviću-Apisu, a potom je, kao veliki župan, u Vukovaru pohapsio sve komuniste sa prvog sastanka KPJ, 1923. godine. Sa bakine strane, Dragomir vodi poreklo od Sretena Kojića, jednog od osnivača Radikalne partije i potonjeg ambasadora u Rimu i Istanbulu, koji je podneo ostavku kada je stvarana Jugoslavija. Jer, on je želeo - Srbiju.

Zato je ova familija, čiji se dobar deo može videti na pomalo oštećenoj slici - na kojoj se čak i krst crkve povija od jakog vetra - kasnije i stradala.

- Otac mi je umro 1947. od tuberkuloze, majka je morala da radi kao kažnjenica, tetka je bila u zatvoru u Požarevcu, ujak Saša Todorović punu deceniju robovao kao četnik. Sve što smo imali bilo je nacionalizovano, pa nije bilo druge nego da napustimo zemlju - priča nam iz dalekog Kernza, na severu Australije, Dragomir Anđelković, koji se od fotografije sa sahrane srca Arčibalda Rajsa nije razdvajao čak ni u najtežim vremenima. Čak ni kada je cela porodica morala da beži glavom bez obzira. - Ja sam prebegao kao skijaš u Austriju, a majka, braća, ujak, baka i tetka su pešice, po snegu, prešli granicu sa tom zemljom. Kasnije smo se rasuli svuda po svetu.

I pored sjajnog “pedigrea” i dokazane ljubavi prema Srbiji, koja ih ne napušta ni na dalekom kontinentu, ni Dragomir ni njegova dva sina ne mogu da dobiju srpsko državljanstvo.

- Po našem konzulatu u Sidneju i po knjigama u Beogradu, ja ni ne postojim! - vajka se Dragomir Anđelković. - Već godinama moj predmet stoji negde u Beogradu. Birokratija, valjda, čeka da umrem kao Australijanac.


Šeki i Perica

U Australiju sam došao 1955. godine, zbog Olimpijade u Melburnu. Kakvo zadovoljstvo je bilo kada sam video Šekularca, druga iz razreda Treće muške, Pericu Radenkovića, koji je bio sa mnom u Petnaestoj gimnaziji, kao i druge... - seća se Dragomir Anđelković. - Ovde sam radio različite poslove, dok se nisam ustalio na nekretninama. Bio sam osnivač Srpskog centra i naterao Australijance da stoje uz “Bože pravde”.


Ukradeno srce

Autor rukopisa “Čujte Srbi”, koji je u Beograd došao 1914. godine, na poziv srpskih vlasti, da istražuje zločine Austrijanaca, Nemaca i Bugara nad civilnim stanovništvom, sahranjen je na Topčiderskom groblju. Po njegovom testamentu, srce mu je pohranjeno na Kajmakčalanu, gde je ratovao uz bok srpskim vojnicima. Ali, srce odavno nije tamo, pošto su ga tokom Drugog svetskog rata bugarski vojnici ukrali iz slomljene mermerne urne.

Izvor: Večernje Novosti


* rep-rajs.jpg (12.88 KB, 250x164 - viewed 238 times.)
« Last Edit: February 05, 2011, 09:12:58 pm by KUZMA® » Logged
mahapirot
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #1 on: February 05, 2011, 08:41:57 pm »

Da li moze neko da postavi fotografiju ako je ima...ova koja je na postu se ne otvara!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2 on: February 05, 2011, 09:13:48 pm »

Malo guglanja je dalo rezultat pa sam pronasao tu fotografiju i postavio je u prvi post kao prilog.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.