http://radiojadran.com/ministar-odbrane-sa-dacima-na-palubi-jadrana-sa-hrvatskom-pregovaramo-oko-statusa-broda/ Podgoričkim srednjoškolcima na školskom brodu Jadran, ministar odbrane Crne Gore, Predrag Boković je kazao da je vojni poziv jedan je od najtežih, ali i najčasnijih, a novinarima da su sa Hrvatskom u toku pregovori oko statusa 83 godine starog broda.
Pedesetak đaka iz osam podgoričkih srednjih škola bilo je na jednočasovnom krstarenju Bokom starim i renoviranim jedrenjakom. Plovidba je dio programa Ministarstva odbrane, „Dan otvorenih vrata“, kada crnogorski đaci imaju priliku da, povodom Dana Vojske, 7. oktobra, mogu da posjete neku od jedinica Vojske Crne Gore i upoznaju se sa vojničkim životom.
Na palubi broda, ministar odbrane, Predrag Bošković, je kazao da je vojnički poziv jedan od najtežih, ali i najčasnijih koji mladi ljudi mogu izabrati kao svoje životno opredjeljenje. On se nada da će današnje krstarenje Bokom jedrenjakom Jadran, barem nekoga od njih motivisati da se opredijeli za vojničku profesiju.
Tokom krstarenja, srednjoškolcima su o brodu govorili kapetan Ivan Ćorac i poručnica korvete Sara Rakočević.
Školski brod Mornarice VCG, jedrenjak Jadran uplovio je u Tivat, u prvu luku u domovini 16.jula 1933.godine, dok je svaki remont obavljao u bivšem Arsenalu, a posljednji koji je trajao nekoliko godina, u Jadranskom brodogradilištu Bijela.
Ministar Bošković potvrdio je da su sa Hrvatskom u toku pregovari oko konačnog statusa Jadrana. Međutim, nije htio da detaljiše oko pisma kojeg je dobio od hrvatskog ministra odbrane, Damira Krstičevića, premda, kako je kazao, “nemamo bilo što da krijemo”:
– Nova hrvatska Vlada je iskazala interes za školski brod “Jadran”. Naravno, mi imamo naše argumente da je brod crnogorski shodno Ustavnoj povelji državne zajednice SCG. Ono što sigurno ne želimo i nećemo dozvoliti je da ovaj brod bude tačka sporenja između dvije države koje su prijateljske i koje žele da zajedno grade evroatlantsku i evropsku budućnost. Postoje razna riješenja o kojima sada ne bih govorio, naravno, prvo ćemo to izložiti našim kolegama iz Hrvatske, a onda ćemo vidjeti da li postoji i mogućnost dogovora oko toga i potom obavijestiti javnost“, odgovorio je Bošković na pitanje „Vijesti“.
Hrvatska traži da joj se brod vrati, pozivajući se na pravila o sukcesiji imovine SFRJ.