PALUBA
April 25, 2024, 01:20:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... 112   Go Down
  Print  
Author Topic: Školski brod "Jadran"  (Read 566240 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1155 on: November 18, 2015, 08:16:44 pm »

Ljudi, sve što vi pričate jeste teorija i praksa u normalnim državama sveta.

Morate shvatiti da je CG privatna država - i kada je neko bacio oko na JBB, dobio ga je, zato što je vlasnik (države) tako odlučio. Ako je neko bacio oko na Jadran (a verujem da jesete) - dobiće ga, uz određene uslove, koje će postaviti vlasnik (države)!

Ovo što sam napisao u prethodne dve rečenice jeste teorija i praksa u CG!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1156 on: November 18, 2015, 08:49:08 pm »

Џумба и Истрија052 говоре тачно ако се држимо закона.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #1157 on: November 19, 2015, 08:57:46 am »

Brod koji se nalazi u brodogradilištu ne ulazi u stečajnu masu. Pošto mi je bilo brodogradilište u Izoli dužno ja sam sa par dužnika podnio zahtjev za stečaj pa sam upoznat sa materijom. Zahtjev smo povukli kada su nas po dogovoru isplatili.
U stečajnu masu ide sva imovina dužnika u vrjeme otvaranja stečajnog postupka, kao i ona koju stekne tijekom postupka. U stečajnu masu ulaze i dugovi do brodogradilišta, konkretno dugovi MO, radi remontovanja ŠB Jadrana, potraživanja se mogu osigurati upisom hipoteke u visini duga u knjigu Jadrana i ŠB Jadran može da bude odvučen gdje bilo. A mislim da isplata, ukoliko duga ima ne bi trebala da bude problem za MO jedne ozbiljne države koja je pred samim ulazom u NATO pakt.
Pomorsko dobro i sva nadgradnja na pomorskom dobru(dizalice, naprave za privez i ostalo)ne mogu ući u stečajnu masu niti biti vlasništvo brodogradilišta, ono na njima ima samo koncesiju, sa tim da se koncesija uz suglasnost države može produžiti na onoga koji odkupi brodogradilište u stečaju, ali samo u slučaju da nastavlja istu djelatnost, a to je brodogradnja. Tako je kod nas i u Hrvatskoj, a mislim i u Crnoj Gori.
Čak i oruđa kupljena na lizing ne ulaze u stečajnu masu brodogradilišta, tako se i brane prodavci opreme od mogućeg stečaja, oni ostaju vlasnici do isplate zadnje rate, pa makar se nalazila na teritoriji brodogradilišta.
Tako je..
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1158 on: November 19, 2015, 01:56:05 pm »

Ljudi, svi ste vi apsolutno u pravu, i to što pričate o stečajnoj masi i ostalim pravnim stvarima je sasvim ispravno u svim normalnim državama sveta.
Međutim, CG je privatna država i tu iznad pravnih propisa stoji vlasnik države - on odlučuje šta i kako, kada koji propis važi, a kada ne važi! On je jači od svih, on je jači od svega!
Zato ponavljam svoj prethodni post:

Ljudi, sve što vi pričate jeste teorija i praksa u normalnim državama sveta.

Morate shvatiti da je CG privatna država - i kada je neko bacio oko na JBB, dobio ga je, zato što je vlasnik (države) tako odlučio. Ako je neko bacio oko na Jadran (a verujem da jesete) - dobiće ga, uz određene uslove, koje će postaviti vlasnik (države)!

Ovo što sam napisao u prethodne dve rečenice jeste teorija i praksa u CG!


Zbog ovoga postoji realna bojazan za sudbinu Jadrana!

I neću više diskutovati po ovom pitanju, da ne bi prešli u sfreu politike!
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #1159 on: November 19, 2015, 04:40:49 pm »

Lavac ja se potpuno slazem sa tobom ! ali se isto potajno nadam da ipak ima malo razuma kod ovih glavnih ! ali vreme je najbolji pokazatelj sta ce se desiti !
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #1160 on: November 19, 2015, 04:54:02 pm »

Tko je vlasnik "Porto Montenegro" firme ili je to neki kartel, ako će već otići u privatne ruke a pritom ostati u Crnoj Gori vidim ga tu negdje u budućnosti.
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #1161 on: November 19, 2015, 06:07:27 pm »

Skup belosvetskih "biznismena" na celu sa Mankom.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 014


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1162 on: December 01, 2015, 01:40:47 pm »

Školski brod "Jadran" sa pitomcima treće godine Vojne Akademije VJ na svetskoj izložbi "EHRO" 1998. godine u Lisabonu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Neko će prepoznati svoje kolege... Wink


* ŠB Jadran na EHRO '98.jpg (959.54 KB, 1200x1534 - viewed 106 times.)

* ŠB Jadran na EHRO '98 Lisabon.jpg (963.14 KB, 1688x954 - viewed 123 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #1163 on: January 17, 2016, 03:17:22 pm »

http://www.bokanews.me/vijesti/25623/

„Jadran“ će ponovno zaploviti u martu

Nakon mnogo problema i probijanja rokova, generalni remont jedrenjaka MVCG ušao u završnu fazu

Generalni remont najvrijednijeg broda Mornarice VCG- jedrenjaka „Jadran“ ušao je u završnu fazu i u Ministarstvu odbrane očekuju da jedrenjak bude spreman za probne vožnje krajem februara ili početkom marta.

„Jadran“ je na remont u Jadransko brodogradilište Bijela stigao u septembru 2013, a prema prvobitnom planu, svi poslovi na vrijednom, 83 godine starom jedrenjaku, trebalo je da se završe do sredine ljeta 2014. To se međutim, nije desilo, prvenstveno zbog problema u Brodogradilištu u kome je u međuvremenu pokrenut stečajni postupak, ali i zbog širenja obima posla na „Jadranu“ što je podrazumijevalo da se u hodu mijenjaju i projektna riješenja i obavljaju tehničko-tehnološka prilagođavanja.

„U toku je završna faza remonta i trenutno se izvode finalni radovi na ugradnji brodskih cjevovoda sistema goriva i ulja, a uskoro se očekuje ugradnja nastavaka jarbola. Ostali radovi na novougrađenim sistemima završeni su u obimu oko 90%.”- potvrđeno je nam je u Ministarstvu odbrane. “Jadran” je u protekle dvije godine bukvalno rastavljen do “golog korita” i nanovo sastavljan, sa ugradnjom potpuno nove opreme i sistema.
Umjesto dobre, stare “Burmeister Alpha-e” od 480 konja koja je u njegovoj strojarnici radila još od davne 1967 godine, “Jadran” je tokom remonta u Bijeloj dobio novi glavni pogonski motor “Caterpillar” snage 650 konja sa reduktorom, novom propelerskom osovinom i novim, četvorokrakim propelerom. Ugrađena su i tri nova „Caterpillarova“ pomoćna motora-agregata za proizvodnju struje, nova glavna elektro-razvodna ploča sa elektro- instalacijama, instalacije morske i slatke vode, a „Jadran“ je dobio i klimatizacioni sistem koji će ubuduće hladiti i grijati unutrašnjost klasičnog starog broda koji i sada izgleda kao jedrenjaci sa kraja 19.vijeka. Ugrađena je i nova moderna kontrolna soba strojarnice koja će obezbjediti, osim komfornijih uslova posada, i mogućnost praktične obuke učenicima i studentima brodomašinske struke. Za posadu i studente koji se obučavaju na njemu, “Jadran” je dobio i novu moderno opremljenu kuhinju, obnovljene sanitarne čvorove i novi namještaj u mornarskim prostorijama.
Daleko najveći dio tereta oko dosadašnjih radova na brodu podnijela je sama posada “Jadrana” koja je u veoma teškim uslovima, vrijedno i sa ljubavlju radila na jedrenjaku koga oni doživljavaju svojim drugim domom. Koliki je to fizički napor bio, pored ostaloga,svjedoči i činjenica da je posada sama, ručno iz broda iskrcala i onda nakon okončanih radova na trupu ponovno ukrcala, jednu po jednu, svaku gajandru tzv. stalnog balasta ukupne težine 125 tona. Pojedinačno, ove metalne šipke teške su između 25 i 60 kilograma, a iz broda su izvađene i u njega vraćene po sistemu “ruka ruci”. Značajan doprinos uspješnom okončanju komplikovanih radova, dala je i komanda Mornarice VCG na čelu sa komandantom, kapetanom bojnog broda Darkom Vukovićem koji je i sam lično često obilazio brod i nadgledao radove.

U narednih mjesec dana preostali su poslovi na povezivanju novougrađene opreme i završetku snasti broda, odnosno postavljanju novih drvenih nastavaka na tri jarbola, novih križeva i opute.

Uslijediće i završno dokovanje i farbanje broda, nakon čega će „Jadran“ ponovno zaploviti.

„Do sada je utrošeno oko 1.420.000 eura za remont školskog broda „Jadran“. Očekuje se da probna ispitivanja broda počnu krajem februara ili početkom marta.“- kazali su nam u Ministarstvu odbrane.

 
« Last Edit: January 17, 2016, 03:23:05 pm by marinero » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1164 on: January 17, 2016, 04:16:37 pm »

http://www.bokanews.me/vijesti/25623/

„Jadran“ će ponovno zaploviti u martu


marinero, druže moj, nisi napisao koje godine....

Izvini, što te pomalo provociram, i delim tvoju zabrinutost za sudbinu Jadrana, ali ja prosto ne mogu poverovati u rokove koje si naveo.

Imam poznanike koji rade u JBB i GŠ MO i prema njihovim rečima situacija baš i nije tako sjajna, kako se to može protumačiti iz tvog teksta.

U svakom slučaju - ako Jadran zaplovi u martu (ove godine), idemo na ručak, da proslavimo (ja častim)! Možemo povesti i Darka Vukovića, pošto verujem da će on biti jedan od sretnijih na ovom svetu, ako se obistine tvoja predviđanja. Hoćemo li pozvati i Velikog Admirla ?
Predlažem restoran Velji mlin u Grblju.

Ako Jadran ne zaplovi do ovog leta - šta ćemo?
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #1165 on: January 17, 2016, 04:31:44 pm »

Gross admiral će to data vjerovatno biti na novoj dužnosti u Belgiji, đavo da ga nosi tamo što prije! Mislim da će se ovo ipak moći ostvariti sa eventualnim produženjem roka od još cca 30 dana, na što i k-dant MVCG i sam računa. U svakom slučaju, ja sam uvijek spreman da sa Tobom idem na večeru, ali bih volio da završetak ovog lijepog broda, bude baš taj zvaničan povod za nju! P.S. Što li ćeš mi sve reći kada sutra-prekosutra, budeš čitao priču o rekonstrukciji RTOP 405 u OPV....  Wink Grin
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #1166 on: January 17, 2016, 05:48:01 pm »

Marinero bgmi ti si me danas bas obradovao Smiley
morace oni njega ponovo dokovat na kraju da ga opituraju evo vec se vidi korozija kod lista kormila? [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* jadran_2.jpg (166.34 KB, 750x1000 - viewed 153 times.)
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #1167 on: January 18, 2016, 10:29:02 am »

Nedugo sam u ruci držao Bijelu knjigu Hrvatske o Jadranu. Kada je rađena bila je označena kao Povjerljivo što i na knjizi piše, sada je za slobodno čitanje.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1168 on: January 18, 2016, 01:36:38 pm »

I, šta piše u toj beloj knjizi?
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #1169 on: January 18, 2016, 01:43:54 pm »

Ne stignu li u Martu mogu i 1. Aprila zaplovit punin jedrima  marinero
Logged
Pages:  1 ... 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... 112   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 24 queries.