PALUBA
April 19, 2024, 09:13:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 ... 112   Go Down
  Print  
Author Topic: Školski brod "Jadran"  (Read 564202 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1305 on: January 31, 2017, 07:07:26 pm »

Pronašao Jadran u Piranu. Da nije Boro tu naj toj sliki negde (vidi topik ЈРМ - мање познати детаљи)


* Jadran v Piranu .jpg (302.23 KB, 1280x960 - viewed 209 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #1306 on: January 31, 2017, 07:15:18 pm »

Pronašao Jadran u Piranu. Da nije Boro tu naj toj sliki negde (vidi topik ЈРМ - мање познати детаљи)

Eh, ko to može da zna? Kada bi znali datum kada je fotografija snimljena, mogli bi reći - ovako ne.
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #1307 on: February 03, 2017, 11:56:16 am »

U ovih nekoliko dana Jadran treba da izadje iz doka , sto znaci da je konacno posle tri godine zavrsen remont ! a 24 aprila planirano je i prvo krstarenje sa ucenicima pomorske skole iz kotora ,planiran je put do venecije!
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #1308 on: February 04, 2017, 05:14:43 pm »

http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Regioni&clanak=584491&datum=2017-02-04&naslov=Jedrenjak%20u%20aprilu%20plovi%20za%20Veneciju

Na­kon če­tvo­ro­go­di­šnjeg re­mon­ta, naj­vred­ni­ji i naj­sta­ri­ji brod Mor­na­ri­ce VCG, škol­ski brod „Ja­dran“ bi­će, ka­ko sa­zna­je „Dan“, na­red­nih da­na spu­šten sa do­ka Ja­dran­skog bro­do­gra­di­li­šta u Bi­je­loj. Ge­ne­ral­ni re­mont je­dre­nja­ka ko­ji ove go­di­ne sla­vi 84 go­di­ne, tre­bao je bi­ti za­vr­šen na lje­to 2014. go­di­ne, ali su ro­ko­vi vi­še pu­ta od­la­ga­ni zbog ste­ča­ja bro­do­gra­di­li­šta u Bi­je­loj i pro­mje­na pro­jekt­nih rje­še­nja.
Usli­je­di­će neo­p­hod­ne vo­žnje u ko­ji­ma će se is­pi­ta­ti sta­bi­li­tet i ma­ne­var­ske spo­sob­no­sti je­dre­nja­ka, a pr­vo kr­sta­re­nje u no­vom ru­hu „Ja­dran“ će re­a­li­zo­va­ti 24.apri­la sa Po­mor­skim fa­kul­te­tom iz Ko­to­ra. Ta­da tre­ba da is­plo­vi za Ve­ne­ci­ju i Krit a na brod bi­će ukr­ca­ni stu­den­ti ko­tor­skog Fa­kul­te­ta ko­ji će na toj plo­vid­bi sti­ca­ti pr­va prak­tič­na zna­nja u po­mor­stvu. U me­đu­vre­me­nu škol­ski brod Mor­na­ri­ce VCG vra­ti­će se u svo­ju ma­tič­nu lu­ku Ti­vat na svoj sta­ri vez na grad­skoj ri­vi Pi­ne.
Ge­ne­ral­ni re­mont je po­čeo 16.de­cem­bra 2013. go­di­ne a ukup­ni tro­ško­vi su iz­no­si­li oko 1,7 mi­li­o­na eura. „Ja­dran“ je do­bio pot­pu­no no­vi po­gon­ski si­stem, no­vi mo­tor sna­ge 650 ko­nja sa re­duk­to­rom, tri po­moć­na mo­to­ra agre­ga­ta, sa­vre­me­nu na­vi­ga­ci­o­nu opre­mu, jar­bol, ko­mu­ni­ka­ci­je, no­vi pro­stor za mor­na­re, no­vu ku­hi­nju. Siste­me pi­ja­će i mor­ske vo­de, si­stem go­ri­va i ulja, po­sta­vlje­na je no­va pa­lu­ba i po­pra­vlje­na opla­ta. Dio re­mon­ta ni­je­su bi­la je­dra jer „Ja­dran“ po­sje­du­je u re­zer­vi tri kva­li­tet­na kom­ple­ta. Naj­ve­ći te­ret u ge­ne­ral­nom re­mon­tu iz­ni­je­la je po­sa­da škol­skog bro­da ko­ja je uče­stvo­va­la u svim ra­do­vi­ma od ko­jih je naj­za­htjev­ni­ji bio iz­no­še­nje i vra­ća­nje brod­skog ba­la­sta.
Svi re­mon­ti i ge­ne­ral­ni re­mon­ti „Ja­dra­na“ ko­ji je po na­cr­tu in­že­nje­ra Jo­si­pa Ška­ri­ce sa­gra­đen u ču­ve­nom ham­bur­škom bro­do­gra­di­li­štu „H.C.Stulc­ken Sohn“, oba­vlja­li su se u ne­ka­da­šnjem ti­vat­skom voj­no po­mor­skom Ar­se­na­lu. Ga­še­njem ti­vat­skog Ar­se­na­la Mor­na­ri­ca VCG osta­la je bez Re­mont­nog za­vo­da u ko­me se je­dre­njak „Ja­dran“ re­mon­to­vao od pr­vog da­na ka­da je pri­je osam ipo de­ce­ni­ja uplo­vio u ju­go­slo­ven­ske te­ri­to­ri­jal­ne vo­de i gdje mu je bi­la ma­tič­na lu­ka. Sa skrom­nim sred­stvi­ma i ogrom­nom vo­ljom i že­ljom po­sa­da „Ja­dra­na“ go­di­na­ma ka­ko zna i umi­je odr­ža­va po­nos Mor­na­ri­ce VCG.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1309 on: February 04, 2017, 06:03:10 pm »

I, šta dalje?
Kakve su perspektive za ovaj istorijski brod?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #1310 on: February 04, 2017, 07:24:02 pm »

I, šta dalje?
Kakve su perspektive za ovaj istorijski brod?

Претпостављам да ће једном годишње пловити са ученицима Поморске школе у Котору и са оно можда пар неких ученика које ће можда једног дана примити Обалска стража ЦГ у редове своје, јер то више Морнарица није. Нпр. до Венеције, као што обећавају за ово лето. У међувремену, изнајмљиваће се за блудничење и оргије богатих чика и "силиконских" тета ту неђе по мору блиском. На катерпилар, наравно, не на једра. Стари је брод, крижна једра и сошна, треба много посаде једра развити, њима управљати, ветар хватати. Ако се оно ђубре CENK1, регистровано у Budapest, што лежи биће треће лето у кумборском мандраћу издаје за 650Е дневно, онда се ваљда може "Јадран" издавати за бордел у међународним водама за 10х те паре дневно. Добро посади, а добро и Мииилу. Наби*** му њега (или га).

Или да сачекамо Рат, па крај Рата, после којег ће се скинути рампа на Гостуну. Па, ако буде пара и памети да нам треба море... ако нам треба....
« Last Edit: February 04, 2017, 07:31:01 pm by kumbor » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1311 on: February 04, 2017, 08:45:09 pm »

Sve tačno što si napisao kumbore, ali moje pitanje je bilo ciljano ka održavanju u budućnosti (stalna i obučena posada + ispunjeni svi uslovi previđeni propisima za eksploataciju i redovni propisani remontni radovi).

Odakle u državi CG pare za tako nešto? 

Ovo pitanje bih vrlo rado postavio admiralu Samardžiću, ali on sad više nije nadležan za to!  Undecided
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #1312 on: February 04, 2017, 08:48:24 pm »

Sve tačno što si napisao kumbore, ali moje pitanje je bilo ciljano ka održavanju u budućnosti (stalna i obučena posada + ispunjeni svi uslovi previđeni propisima za eksploataciju i redovni propisani remontni radovi).

Odakle u državi CG pare za tako nešto? 

Ovo pitanje bih vrlo rado postavio admiralu Samardžiću, ali on sad više nije nadležan za to!  Undecided

Zašto admiral Samardžić nije nadležan, da nije penzionisan?
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #1313 on: February 05, 2017, 12:54:51 am »

Sve tačno što si napisao kumbore, ali moje pitanje je bilo ciljano ka održavanju u budućnosti (stalna i obučena posada + ispunjeni svi uslovi previđeni propisima za eksploataciju i redovni propisani remontni radovi).

Odakle u državi CG pare za tako nešto? 

Ovo pitanje bih vrlo rado postavio admiralu Samardžiću, ali on sad više nije nadležan za to!  Undecided

Zašto admiral Samardžić nije nadležan, da nije penzionisan?
Neče tovariš admiral Samardžič tamo gde se mogu lahko izmeriti performance.
Lakše se snalazi u bauljanjima po notama koje poslodavci vole čuti, tj. šuplkim pričama.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1314 on: February 05, 2017, 01:32:41 pm »

Admiral Samardžić više nije načelnik GŠ (dosta je i bio), već je postavljen na neku dužnost (savetnik) pri NATO.
On je sada u savetu NATO za EU oficir sa najvišim činom - ima svi da ga slušaju kada im vikne mirno! 
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1315 on: February 20, 2017, 10:48:23 pm »

Nije baš direktno vezano za temu ali pokazuje koliko je novac važan faktor.
Neću prenositi sve jer nije tema.

http://www.slobodnadalmacija.hr/more/vijesti/clanak/id/463682/besparica-presudila-jedrenjaku-iz-18-stoljeca

poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1316 on: February 21, 2017, 02:07:07 pm »

Bojim se da će i država CG jednog dana objaviti u nekom oglasniku, da se tužna srca moraju rastati od Jadrana, i da će ga morati prodati nekom privatniku (kao i sva dosadašnja državna blaga i bogatstva), jer nemaju para za njegovo održavanje.

Naravno, u prodaji broda će svakako učestvovati i mister 10% (Milo britva), kao odgovorni vođa, koji brine za narodna bogatsva! 
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #1317 on: February 25, 2017, 12:18:33 pm »

Хамбург, 25. јун 1931. Пуштање у море ш/б Јадран.
У име Јадранске страже свечаном поринућу присуствовао је вицеадмирал Никола Станковић.
Ко је била кумица, није ми познато.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* поринуће.jpg (100.16 KB, 484x658 - viewed 134 times.)
« Last Edit: February 25, 2017, 12:25:45 pm by JASON » Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #1318 on: February 26, 2017, 03:22:01 pm »

zavrseni su radovi u doku , vjerovatno ce uskoro Jadran u svoju maticnu luku ..Smiley
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #1319 on: March 16, 2017, 06:24:59 pm »

Noajnovije saopstenje i tri po meni prelijepe slike Smiley

http://radiojadran.com/jedrenjak-jadran-zaplovice-opet-u-aprilu-novo-ruho-od-18-miliona-eura/

Remont školskog broda Mornarice Vojske Crne Gore, jedrenjaka Jadran u završnoj je fazi. Dok Jadranskog Brodogradilišta Bijela trebalo bi da napusti sredinom aprila, odakle će ponovo zaploviti ka matičnoj luci Tivat. To je za Radio Jadran potvrdio koordinator remonta na brodu, pukovnik Ljubomir Bojović:

“Obavili smo završna dokovanja, izvršena je zaštita vanjskog dijela oplate i očekujemo da će radovi biti gotovi sredinom aprila. Nakon remonta, Jadran će biti vezan u gradskoj luci  Pine u Tivtu, a o njegovom prvom krstarenju, javnost će biti naknadno obaviještena”, kazao je Bojović.

Ipak, njegova prva plovidba nakon remonta izvjesna je u ovoj godini, mada će, kako Bojović navodi, u najvećoj mjeri jedrenjak služiti Pomorskom fakultetu kao “poligon” za praktične vježbe studenata, odnosno obuku:

“Plovidba će sigurno biti i krstarenje, jer jedna od njegovih namjena jeste saradnja sa civilnim sektorom, prije svega Pomorskim fakultetima, Srednjom pomorskom školom i kadetima partnerskih zemalja koji će biti obučavani na brodu”, pojasnio je Bojović.

Jadran je u Brodogradilište iz Tivta stigao u septembru 2013. godine, a prema prvobitnom planu, svi poslovi na ovom, preko osam decenija starom jedrenjaku, trebalo je da budu okončani sredinom ljeta 2014.

Obim remonta u međuvremenu je proširen, iako to nije direktno uticalo na povećanje izdataka koje je Ministarstvo odbrane ranije odredilo:

“Istakao bih da su razlozi kašnjenja remonta uzrokovali povećanje obima remonta za 30% u odnosu na osnovni ugovor. Uštede su obezbijeđene zahvaljujući angažovanju brodske posade, za radove koje je trebalo da obavi Brodogradilište. Takođe, značajna ušteda je ostvarena umanjenjem na osnovu dodatnih sporazuma vrijednosti nabavke glavne opreme. Sve je ovo uslovilo da plan srednjeg remonta pređe u fazu glavnog remonta”, pojasnio je Bojović.

Na drugoj strani, realizacija remonta kasnila je zbog uvođenja stečaja u Brodogradilište. Ipak, bez obzira na proširenje remontnih radova, niti jedan euro više nije utrošen na njegovo “podmlađivanje”, što je u skladu sa osnovnim ugovorom i zaključcima Vlade Crne Gore, dodaje on. Nova oprema i svi radovi su obavljeni u vrijednosti su 1,8 miliona eura sa PDV-om.

Šta je sve „pretrpio“ stari jedrenjak?

Podsjetićemo, četvorogodišnji remont obuhvatio je velik broj različitih poslova, ali i inoviranja opreme. Na brodu je izvršena zamjena svih sistema u mašinskom prostoru. Ugrađeni su novi brodski motor i tri agregata sa svim pratećim elementima, nove pumpe opšte službe, odnosno morske vode, zamijenjen je kompletan sistem cjevovoda i elektroinstalacija. Ugrađen je novi desalinizator većeg kapaciteta, kao i novi sistemi hidrofora morske i slatke vode. Nabavljeni su novi uređaji elektronske navigacije i splavova za spasavanje. Projektovana je i izrađena kontrolna kabina sa pultovima upravljanja i glavnom razvodnom pločom. Zamijenjeni su drveni elementi snasti, jarbola i koloturnika, kao i oštećenih drvenih elemenata palube. Kompletno je bojadisana oplata broda i unutrašnje brodske prostorije. Izvršena je rekonstrukcija sanitarnih prostorija na brodu.

Radi poboljšanja uslova života i rada na brodu, ugrađen je sistem klimatizacije za sve kabine i zajedničke prostorije na brodu, ugrađeni su novi kreveti i ormari u prostorima za smještaj studenata i mornara, sa novim dušecima i jastucima. Proširena je i renovirana brodska kuhinja, te nabavljene nove brodske komore za smještaj hrane. Zamijenjene su sve plafonske i podne brodske podloge.

Kooperanti

Osim posade i radnika Brodogradilišta, za remontovanje starog Jadrana angažovano je nekoliko kooperantskih firmi iz Crne Gore i Hrvatske: Tehnos group Zagreb za ugradnju glavnog i pomoćnih motora, Interval Zagreb za ugradnju elektrorazvodne ploče i elektroinstalacija, Frigos Beograd za ugradnju sistema klimatizacije, Sloen d.o.o. Kotor za ugradnju podnih i plafonskih brodskih obloga i sanitarnih prostorija, Dekor Iva Nikšić za izradu i montažu enterijera, Frigo elektro Podgorica za ugradnju rashladnih sistema u brodskim komorama za smještaj hrane, Arsenal Rem Tivat i firma Naprijed za ugradnju drvenih elemenata palube, bakarska stolarija Linea Legno Kotor za izradu drvenih elemenata snasti i firma Krokon Zagreb za ugradnju i isporuku navigacijskih uređaja.

Kratka crtica o dugom životu „Jadrana“

Jedan od najstarijih jedrenjaka na svijetu, školski brod “Jadran” izgrađen je 1933. godine u Njemačkoj. Naručilac je bila Kraljevska mornaricu Jugoslavije.
Za gradnju je obezbijeđeno 90 % sredstava budžeta Ministarstva vojske i mornarice Kraljevine Jugoslavije. Ostatak je sakupila tadašnja jugoslovenska pomorsko-propagandna organizacija “Jadranska straža”.

Jedrenjak je 1991. bio jedini brod tadašnje Mornarice SFRJ, naslijeđen od Kraljevine Jugoslavije. Baza mu je bila u ratnoj luci Lora, u Splitu.

Kada se raspala SFRJ 1991. godine, brod je bio na velikom remontu u bivšem Arsenalu u Tivtu. Taj grad je i prva “Jadranova” crnogorska  luka, u koju je, tada novosagrađeni jedrenjak, uplovio 16. jula 1933.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* skolski-brod-jadran-160317-1.jpg (94.41 KB, 539x788 - viewed 346 times.)

* skolski-brod-jadran-160317-3.jpg (134.78 KB, 539x738 - viewed 276 times.)

* skolski-brod-jadran-160317-2.jpg (109.18 KB, 539x784 - viewed 330 times.)
Logged
Pages:  1 ... 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 ... 112   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.