http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:638176-Jadran-gradila-Kraljevina-JugoslavijaPosle inicijative hrvatske vlade da im Crna Gora vrati poznati školski brod, stručnjaci pomorstva to osporavaju. Na jedrenjaku obučavani mornari u četiri države, a matična luka mu je 1933. bio Tivat
ŠKOLSKI brod "Jadran", koji ima dugu i burnu istoriju, a koji pripada Mornarici Vojske Crne Gore, traže - Hrvati. Inicijativu da se stari jedrenjak ustupi Hrvatskoj, kao deo sukcesije imovine bivše Mornarice SFRJ, pokrenula je nova hrvatska vlada preko svog premijera Andreja Plenkovića. Ta bivša jugoslovenska republika je već 1991. godine preuzela petnaestak ratnih i pomoćnih brodova i jednu podmornicu koja se zatekla između Šibenika i Splita.
Manje je, međutim, poznato da je stari jedrenjak jedini brod koji je SFRJ nasledila od Kraljevine Jugoslavije i da su na njemu obučavane generacije pomoraca iz četiri države(prva i druga Jugoslavija, Mornarica Vojske SRJ i Mornarica Vojske Crne Gore). Gradnja školskog broda koji je dobio ime "Jadran" počela je 1931. godine u Hamburgu, u Nemačkoj. Produžena je zbog problema oko naplate (ceo posao je koštao ondašnjih 8,4 miliona dinara ili 622.743 takođe ondašnjih maraka) pa je brod tek 16. jula 1933. stigao u Tivat, koji mu je određen za matičnu luku. Novi jedrenjak pre Drugog svetskog rata imao je veliki broj izlazaka izvan Jadranskog mora, a u Titovoj Jugoslaviji samo pet. Primat je, tada, preuzeo drugi, takođe školski brod "Galeb" kojim je najčešće po svetu plovio Josip Broz. Tokom Drugog rata, brod je koristila italijanska mornarica, promenivši mu ime u "Marko Polo". Kapitulaciju Italije dočekao je u jednom kanalu u Veneciji, ogoljen, opljačkan, zapušten... U tivatski remontni centar "Arsenal" dopremljen je na remont 1946. i tivatski brodograditelji su ga "umivali" sve do 1949. godine. Na njemu su se obučavali kadeti Mornarice SFRJ i prešao je više od 400.000 morskih milja, obišavši gotovo sve luke u Evropi.
Na svoj osamdeseti rođendan ovaj brod je imao svoje poslednje putovanje u "tehničkoj konfiguraciji" pre generalnog remonta. Dvadeset i drugo, međunarodno, isplovivši prema Bariju sa 49 studenata i šest profesora Fakulteta za pomorstvo iz Kotora. Oni su na krstarenju Jadranom imali praktičnu obuku iz više oblasti.
Hoće li ponos Tivta i Boke kotorske zauvek otploviti u Hrvatsku, ili će, ipak, ostati u matičnoj luci, u koju je stigao pre 83 godine, ostaje da se vidi.
ZAVRŠEN REMONT"Jadran" se našao u Tivtu 1991. godine i tu je i ostao. Na njemu su se obučavali budući pitomci Mornarice SRJ, potom Vojske Crne Gore. Nakon proslave jubileja - osam decenija plovidbe - koja je usledila pre tri godine, upućen je na generalni remont u brodogradilište Bijela, koji je nedavno završen. Lepi jedrenjak, dugačak 64 metra sa jarbolima visokim 39,1 metar dobio je novi motor jačine 650 "konja", pomoćne motore s agregatima i drugu navigacionu opremu, a potpuno je uređen enterijer i njegov spoljni izgled, koji je ostao nepromenjen. Crna Gora je u ovaj veliki posao uložila 1,5 miliona evra.
Mislim da je sa ovim clankom sve receno i da je svaka diskusija suvisna