PALUBA
March 29, 2024, 12:40:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 [108] 109 110 111 112   Go Down
  Print  
Author Topic: Školski brod "Jadran"  (Read 561743 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1605 on: July 02, 2020, 10:40:47 am »

"Prebledeo je i rekao: 'Pali smo zbog kokaina'" - Podoficir sa školskog broda "Jadran" tvrdi da nije znao šta je u torbama i da je samo činio uslugu prijatelju
J. A. 02.07.2020.

Okrivljeni Duško Radenović, koji se tereti da je u aprilu prošle godine kao podoficir Vojske Crne Gore na školski brod "Jadran" uneo 56 kilograma kokaina, juče je pred specijalnim većem Višeg suda u Podgorici objasnio gde je stavio svaki od pet ranaca u kojima je bila upakovana droga.

Naime, kako je naveo, on nije znao šta se nalazi u torbama, već je to saznao na dan kada je vojna policija došla na brod. Pojasnio je da je svaki ranac stavio u “Prostor 1”, a to je prostorija u kojoj se nalazi 30 kreveta i više ormarića.

- Jedan ranac sam stavio u moj ormarić koji se nalazi kod kreveta u kojem sam spavao, što je u desnom delu prostorije, drugi sam stavio u suprotnom levom delu, u ormarić na kojem piše "Miloš Kulić", treći ranac sam smestio u jedna od preostala dva moja ormarića u središnjem delu prostorije, a četvrti i peti (koje nisam vadio iz kese) stavio sam ispod svog kreveta - naveo je Radenović. Uz to je pojasnio da svaki od ormarića ima ključ, te da je od svojih ormarića u središnjem delu prostorije uzeo ključ nakon što je u donji smestio ranac, dok su ključevi u preostala dva ormarića u kojima je takođe bio po jedan ranac ostali u bravama.

- Kada je došla vojna policija ti ormarići su bili zaključani, a ključeva nije bilo. Ne znam ko ih je zaključao i uzeo ključeve. Znam samo da je na zahtev vojne policije došao Željko Španjević koji je dužio duple ključeve, i on je otključao ta dva ormarića. Tom prilikom sam video da je sa ormara na kojem je stajalo "Miloš Kulić" makao papir, zgužvao ga i stavio u džep. Pretpostavljam da mu je Miloš rekao da to uradi jer su oni bili venčani kumovi - naveo je juče Radenović. Ispričao je da je vojna policija došla u ranim jutarnjim satima, te da je na brodu osim njega u tom trenutku spavalo još petoro, šestoro ljudi. Policija ih je probudila, naložila im da izađu na palubu, i pretresla ih.

- U jednom momentu došao je Miloš Kulić i pitao me “Šta je ova frka?” rekao sam da nešto traže i pitao ga da li je to možda zbog onoga što smo uneli, on je prebledeo i kazao mi “Pretpostavljam da jeste, pali smo zbog kokaina”, i tada sam zapravo saznao - naveo je pred sudom Radenović. Kako je dodao, neko ga je od vojnih policajaca pozvao u "Prostor 1" i pokazao mu dva ruksaka.

- Pitali su me da li priznajem da je sve što je nađeno u mom ormariću moje, i rekao sam da priznajem. Jedan od dvojice prisutnih vojnih policajaca mi je rekao da podignem ranac i malo razgrnem da vide šta je unutra, ja sam zavukao ruku da on pogleda, a potom je on rekao "aha" - ispričao je Radenović, dodajući da su ga nakon toga izolovali skoro dva dana od ostatka posade, te da je konstantno bio u jednoj kabini. Okrivljeni Radenović juče je pojasnio da je od rođenog brata svedoka saradnika Miloša Kulića, Marka dobio informaciju da brod “Jadran” treba da isplovi prema Turskoj.

- Sa Milošem Kulićem sam se video 16. aprila 2019. na brodu, i tada me pitao jesam li razgovarao sa njegovim bratom oko kombinacije, a ja sam rekao da mi je pomenuo. Rekao sam da ću pomoći oko toga kako sam i obećao - naveo je Radenović, dodajući da mu je Miloš Kulić sutradan rekao da su u pitanju "stvari koje treba da se ubace na brod, a to je teško nekih 20-30 kilograma". Kako je istakao, na pitanje o kakvim se stvarima radi, Kulić mu je rekao da je bolje da ne zna, a i nije sigurno da će mu te stvari stići.

- Tada sam prvi put posumnjao da je reč o nečem nelegalnom, ali nisam inisitirao da mi kaže smatrajući da bi mi zbog dugogodišnjeg prijateljstva rekao da je reč o nečem ozbiljnom - naveo je Radenović. Takođe, kazao je da je bio prisutan kada je Kulić iz nekog vozila u njegovo vozilo prebacivao crne kese.

- Oko ove usluge sa Kulićem nisam imao neki konkretan dogovor, rekao mi je da će me nešto častiti, makar jednu platu - dodao je on.

Osim Radenovića, za učestvovanje u švercu 56 kilograma kokaina čistoće od preko 80 odsto na školskom brodu "Jadran", terete se i Vojin Stupar i Radomir Osmajić. U odsustvu se sudi Dejanu Rovčaninu i Vladimiru Račiću, i oni se terete za stvaranje kriminalne organizacije i za neovlašćenu proizvodnju, držanje i stavljanje u promet opojnih droga. Status svjedoka saradnika dobio je stariji vodnik Miloš Kulić. Podsetimo, crnogorska policija je na brodu "Jadran" 19. aprila prošle godine zaplenila skrivenu drogu i sprečila dalje krijumčarenje. Prema stavu Specijalnog tužilaštva, dokazi ukazuju da su Rovčanin i Račić tokom 2018. godine oformili kriminalnu organizaciju kojoj su pristupili Stupar, Radenović, Osmajić i Kulić. Suđenje se nastavlja 29. jula.

Izvor: www.blic.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1606 on: July 03, 2020, 09:45:03 pm »

Mutna neka priča.

Ispada da je taj Kulić svedok saradnik, a prema priči okrivljenog, on je bio organizator ubacivanja kokaina na brod.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1607 on: July 06, 2020, 04:33:02 pm »

Neznam kakve ima veze ova tematika sa tom sramotnom rabotom sa ovim postom? Moderatori gdje ste?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1608 on: July 06, 2020, 09:01:50 pm »

mandalina, na žalost ima!

Ovi poslednji događaji pokazuju i dokazuju koliko smo se srozali kao društvo, koliko se srozao ugled oficira i podoficira - i sve to ruši oreol Jadrana.
Jadran nije običan jedrenjak. Jadran je istorija, koju treba poštovati.

Ovi koji su sada na brodu, to ne poštuju. Barem, ne svi!

Ne radi se tu samo o dvojici - trojici ''učesnika''.
Ugled broda je srozan, počev od komandanta i cele posade. Ne može se biti komandant, a da ne zna šta se na njegovom brodu događa! Ne može se biti član posade, a da ne znaš šta ti kolega radi!

Ovo je moj lični stav!
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1609 on: July 07, 2020, 06:26:11 am »

Lovac sve što si naneo u pravu si. I znam, da neče biti bolje. Ali svejedno mislim, da možemo razpravljati o brodu bez te prljavštine. OK. Svako ima na svoje mišljenje. Poz.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1610 on: August 11, 2020, 12:19:49 pm »

Još malo, pa će se vezat na gradskom molu u Kopru. Dok je još bratstvo i jedinstvo bilo. U pozadini se vidi hotel Žusterna. Tamo je 1968 bio gost Jadranov vrhovni komandant, kad je došao s plavim vozom na otvaranje nove pruge u Luki Koper.


* Jadran.jpg (236.84 KB, 1218x810 - viewed 43 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1611 on: September 03, 2020, 12:52:40 pm »



Malo lošija fotka ŠB Jadran.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* ŠB Jadran.jpg (1826.61 KB, 4182x2953 - viewed 28 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1612 on: September 17, 2020, 06:19:56 pm »

O kakvoj se svečanosti radi ?


* Jadran strojevi korak.jpg (67.71 KB, 735x400 - viewed 18 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1613 on: September 17, 2020, 07:07:04 pm »

Stara vest, i puno komentarisano na društvenim mrežama - strojevi korak na brodu!?  Angry

Desilo se na primopredaji dužnosti komandanta Jadrana.
Očito da je CG vojska, a posebno mornarica izgubila kompas. Nije ni čudo, ako je istina što se čita posvuda po netu i medijima... umesto profesije, gleda se partijska opredeljenost!
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1614 on: June 26, 2021, 09:06:00 am »

Film „Jadran – više od broda“ večeras u 21.05h
VESTI Autor: N1 Beograd 26. jun. 2021

Film se bavi istorijskom i emotivnom dimenzijom školskog broda ‘Jadran’ koji se nalazi u floti Ratne mornarice Crne Gore. Brod ima burnu prošlost ali i neizvesnu budućnost. Napravljen je u Hamburgu 1933. godine za potrebe Ratne mornarice Kraljevine Jugoslavije.

Brod je većinu vremena proveo u hrvatskim lukama. Raspad SFRJ 1991. zatekao ga je u Crnoj Gori i od tada plovi ‘političkim vodama’. Hrvati traže da im se, na osnovu flotne liste, brod vrati. Crnogorci se pozivaju na sporazum Milošević-Tuđman kojim je dogovoreno zadržavanje vojne pokretne i nepokretne imovine na bazi zatečenog stanja. U Srbiji je pomalo zaboravljen mada ne sasvim.

Ekipa filma je tokom plovidbe snimila život i rad posade a svoje mišljenje dali su bivši komandanti broada ‘Jadran’ iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske, analitičari iz ove tri zemlje, kao i Milutin Dedić, koji je u par navrata plovio ovim brodom, kao brodski slikar, i vodio dnevnik.

Film „Jadran – više od broda“ na programu je TV N1 večeras u 21.05h.

Izvor: www.n1info.com
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1615 on: July 19, 2021, 02:43:17 pm »

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1616 on: July 19, 2021, 02:46:07 pm »

Film „Jadran – više od broda“ večeras u 21.05h
VESTI Autor: N1 Beograd 26. jun. 2021

Film se bavi istorijskom i emotivnom dimenzijom školskog broda ‘Jadran’ koji se nalazi u floti Ratne mornarice Crne Gore. Brod ima burnu prošlost ali i neizvesnu budućnost. Napravljen je u Hamburgu 1933. godine za potrebe Ratne mornarice Kraljevine Jugoslavije.

Brod je većinu vremena proveo u hrvatskim lukama. Raspad SFRJ 1991. zatekao ga je u Crnoj Gori i od tada plovi ‘političkim vodama’. Hrvati traže da im se, na osnovu flotne liste, brod vrati. Crnogorci se pozivaju na sporazum Milošević-Tuđman kojim je dogovoreno zadržavanje vojne pokretne i nepokretne imovine na bazi zatečenog stanja. U Srbiji je pomalo zaboravljen mada ne sasvim.

Ekipa filma je tokom plovidbe snimila život i rad posade a svoje mišljenje dali su bivši komandanti broada ‘Jadran’ iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske, analitičari iz ove tri zemlje, kao i Milutin Dedić, koji je u par navrata plovio ovim brodom, kao brodski slikar, i vodio dnevnik.

Film „Jadran – više od broda“ na programu je TV N1 večeras u 21.05h.

Izvor: www.n1info.com

Приликом повлачења ЈНА из Хрватске, споразумом је предвиђено да Хрвати задрже све непокретности, а у које спадају касарне, луке, маскирни везови и др. док је ЈНА могла да извуче сву технику, односно све покретне ствари. Хрватска се одрекла бродова и наоружања које је ЈНА успела да извуче, а Споразум о сукцесији предвиђа да војна имовина не представља његов предмет.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1617 on: July 19, 2021, 07:12:53 pm »

A ovo "nepokretno" bi odnijeli kako?
Ne lupetaj.

poz.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1618 on: July 20, 2021, 03:03:45 pm »

Нпр. да дођу Уједињене нације, као што су дошле на Превлаку. Или да дође неко трећи...

Споразуми постоје. Јавно је све објављено, а налази се на хрватским сајтовима. Постоје чланци писани о томе на хрватском језику.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1619 on: July 20, 2021, 03:22:35 pm »

Страна 73.

Ратно бродовље укључено је у питање сукцесије држава насљедница, но тијеком 1996. године, Република Хрватска изјављује како одустаје од подјеле бивше флоте, која је у то доба смјештена у Боки которској.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

* 68_84_Svel.pdf (143.72 KB - downloaded 9 times.)
Logged
Pages:  1 ... 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 [108] 109 110 111 112   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.