kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
Offline
Last Login: Yesterday at 01:21:03 pm
Posts: 1 305
|
 |
« on: April 07, 2025, 04:20:42 pm » |
|
Oduvek mi je bilo zanimljivo učešće srpskih vojnih balona u ratnim operacijama.U dostupnim knjigama o akcijama avijacije na početku 1 s.r. u Srbiji,malo toga piše o njihovom učešću,iako su bili aktivni u osmatranju neprijatelja .I to onoliko koliko su im uslovi dozvoljavali i dok su bili napadani od neprijatelske avijacije.
Kao što je poznato do izbijanja Balkanskih ratova Srbija je nabavila dva balona.Tokom 1909/1910g su stigli jedan vezani –zmaj balon Drachen Fesselbalon sistema Pasevald Sigsfeald(plaćen 16500 franaka) i jedan slobodni sferni balon Kugellbalon(plaćen 6300 franaka) iz fabrike August Reidinger.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U isto vreme je kod firme Dillman kupljeno osam gasnih kola kao i 128 čeličnih boca za gas.Kupljen je poljski ručni čekrk Garut težine 1700kg.sa sajlom od 1000m.Postojao je i motorni,ali je on bio na kamionu.Tada nije bilo puteva u Srbiji koji bi mogli da nose kamion sa teškim čekrkom,dok je ručni bio dovoljno lagan da ga vuče šest konja.
Vodonična centrala je nabavljena u Švajcarskoj kod firme Oerilkon,gde se vodonik dobijao elektrolizom.Na žalost,nije nabavljen motor koji bi pokretao centralu i nije napravljena zgrada za vodoničnu centralu.Tako da je proradila tek juna 1913g sa kapacitetom od 108 m³ vodonika.Nalazila se na mestu današnjeg aerodroma u Nišu.
Istog meseca je formirano Balonsko odelenje i rasporedjeno u II armiju koja se tada nalazila kod Pirota.Jugoistočno od Pirota je izvršeno probno podizanje balona 2 jula na 100m.Za popodne je bilo predvidjeno izvidjanje,ali je odloženo jer je duvao jak vetar.Balon je sutradan dopunjen gasom i spremljen za zadatak,pa je rano izjutra podignut na 200m.Korišćen je samo vezani balon Drachen Fesselbalon jer sferični nije pogodan za vojnu upotrebu.
Medjutim prvo ratno izvidjanje je bilo 5 jula kada je kap.Jugović sa visine od 350m izvidjao Vlaške Planine,a popodne sa 500m Caribrod.Narednog dana su osmatrani položaji Bugara i pomeranje jedinica.Potom je položaj promenjen i osmatrani su neprijateljski objekti. Pokušano je podizanje balona 7 jula,ali zbog gubitka gasa to nije bilo moguće,a punjenje je predvidjeno tek za nedelju dana.Problem je bio u materijalu od kojeg je pravljen balon,jer je propuštao gas.U medjuvremenu je komandant utvrdjenog Pirotskog logora naredio da se odelenje povuče u pozadinu ,jer nije bio zadovoljan njenim radom.A onda je 6 avgusta odelenje dobilo naredbu da se vrati u Niš.
Od leta 1915g su Austrugarski avioni često nadletali severnu i zapadnu Srbiju.Od oktobra su letovi postali učestali,i po nekoliko u toku dana.Oni su leteli ,pre svega u cilju izvidjanja,ali su često i bacali bombe.Kada bi se podigao srpski balon ,skoro uvek se pojavio avion koji je bombama pokušao da ga obori.Pored bombi bacali su i letke u kojima su pozivali srpske vojnike da se predaju.To su isto radili i srpski izvidjački avioni.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tako je u septembru podignut balon u Mačvi kada su tri puta neprijateljski avioni bacali bombe na njega ,ali bez rezultata.Prvi dan je jedan avion bacio tri bombe,sutradan drugi avion dve i nešto kasnije je bačena jedna bomba. Isti balon je krajem oktobra pomeren na novi položaj blizu Bogatića.Čim je podignut odmah je bio napadnut od aviona i to se ponavljalo tokom celog dana.Zanimljivo da je 24 oktobra 1915g napadnut bombama ,ali i puškama,jer tada neki avioni još nisu bili naoružani mitraljezima.Pomenimo da je balon bio podignut još jednom,ali je krajem oktobra ostao bez gasa,pa je spakovan.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Požarevac 1915g korpa nemačkog Drachen Fesselbalon
Na početku 1s.r. balonsko odelenje je imalo jedan ispravan balon Drachen Fesselbalon,dvanaest kola,60 konja,tri oficira,jednog podoficira,šest kaplara i 60 vojnika.Usledilo je naredjenje da se početkom avgusta odelenje premesti u reon Valjeva.Nakon razmeštanja,punjenja balona i priprema prvo izvidjanje je bilo rano izjutra 22 septembra 1914g.Tog dana je pored izvidjanja vršena korektura artiljerske vatre.
Naredna četiri dana su nastavljena izvidjanja,sad bliže Šapcu.Posmatrani su položaji neprijatelja,komunikacije kao i kretanje brodova na Savi.Položaj je bio ugrožen od pa se odelenje premestilo južno od Šapca 27 septembra.Posle desetak dana se vraća na prvobitni položaj odakle osmatra do 21 oktobra,kada ga definitivno napušta i prelazi kod sela Metković.Dok je balon podignut osmatrači na zemlji traže neprijateljske avione.Kada su uočeni balon poleko spuštaju na zemlju.
Medjutim 23 oktobra se avion iznenada pojavio i napao balon sa nekoliko bombi,bez uspeha.Balon je odmah spušten.Sledećeg dana je ponovo napadnut,ovaj put i puškama i eksplozivnim napravama.Sada je oštećen i morao je da bude popravlljen i ovo se smatra prvo oštećenje srpske vojne letelice u ratu.Kako oštećenje nije bilo veliko brzo je popravljen i sutradan je opet osmatrao.
Do kraja godine balon nije podizan,ali je za vreme Kolubarske bitke je vršio svakodnevne manevre iz mesta u mesto.Pored toga što nisu imali gasa,imali su veliki kvar na čekrku. Smestili su se januara 1915g na Banjički plato(aerodrom),gde se balon natopio vodom i snegom,što je zahtevalo sušenje i ponovno punjenje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Primer punjenja balona iz gasnih cevi u francuskoj vojsci
|