PALUBA
April 20, 2024, 12:47:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Galerija tenka M-84  (Read 159399 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #195 on: September 25, 2010, 03:54:20 pm »

Ali samim pogodkom nišanska sprava bi na terenu bila onesposobljena, verujem da se ne može nišaniti i ako staklo nije probijeno, a samim tim i dejsto tenka bi bilo dovedeno u pitanje, osim dejstvo iz PAM-a.

Mada u mojoj bližoj okolini (brigadi) nisam čuo da je to nekoga zadesilo. Najviše je bilo nastradalih k-dira na luku.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #196 on: September 25, 2010, 04:08:20 pm »

Vidim da je gosp. Zastavnik dodao nešto dok sam pisao o staklu na nišanskoj spravi.

Signali označeni sa alfa su vezani za azimut, a sa lambda za elevaciju. Na ovome dijagramu za koji Zastavnik pita dio označen za lambda je uticaj bočnog naginjanja šasije na elevaciju. Dakle, kad se tenk bočno nagne promjeni položaj kupole po azimutu, ali to se vidi i na položaju topa po elevaciji. E, ova linija služi za kompenzaciju te greške. U ovaj sumator dolaze signali sa dva žiroskopa, rotacija šasije oko uzdužne ose tenka ( bočno naginjanje) i rotacija šasije oko ose koja prolazi normalno na šasiju tenka ( bočno skretanja tenka). Ovaj signal se uvodi i u računar. Radi se rotacija koordinatnog sistema tenka zavisno od bočnog nagiba šasije tenka.

Ne znam da li je objašnjenje dovoljno.

A vidim i Broker navalio.

Nišanska sprava izdržava klimo mehanička ispitivanja koja čovjek ne bi izdržao. Udarce, vibracije, vakum, pritisak, i da ne nabrajam. Bez obzira na šrapnele i bombe, ako prednje staklo nije probijeno sprava radi. U slučaju da je tenk pogođen potkalibarnim zrnom ili pancirnim, tupi ili oštri vrh, posada je uglavnom mrtva, ili veoma dugo van stroja i upotrebe, a mehanika unutra uništena. Ali i pola tenka unutra je rastureno. Ovakvi udari lome reduktor obrtnog transportera. On je odlivak. Peskir liv. Tempir liv i otkivci izdrže udare.

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #197 on: September 25, 2010, 04:52:49 pm »

A vidim i Broker navalio.

Nisam navalio već samo konstatujem/pitam, valjda se to sme na edukativnom forumu, i eto saznah nešto novo.

Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #198 on: September 25, 2010, 05:09:13 pm »

Vidim da je gosp. Zastavnik dodao nešto dok sam pisao o staklu na nišanskoj spravi.

Signali označeni sa alfa su vezani za azimut, a sa lambda za elevaciju. Na ovome dijagramu za koji Zastavnik pita dio označen za lambda je uticaj bočnog naginjanja šasije na elevaciju. Dakle, kad se tenk bočno nagne promjeni položaj kupole po azimutu, ali to se vidi i na položaju topa po elevaciji. E, ova linija služi za kompenzaciju te greške. U ovaj sumator dolaze signali sa dva žiroskopa, rotacija šasije oko uzdužne ose tenka ( bočno naginjanje) i rotacija šasije oko ose koja prolazi normalno na šasiju tenka ( bočno skretanja tenka). Ovaj signal se uvodi i u računar. Radi se rotacija koordinatnog sistema tenka zavisno od bočnog nagiba šasije tenka.

Ne znam da li je objašnjenje dovoljno.

A vidim i Broker navalio.

Nišanska sprava izdržava klimo mehanička ispitivanja koja čovjek ne bi izdržao. Udarce, vibracije, vakum, pritisak, i da ne nabrajam. Bez obzira na šrapnele i bombe, ako prednje staklo nije probijeno sprava radi. U slučaju da je tenk pogođen potkalibarnim zrnom ili pancirnim, tupi ili oštri vrh, posada je uglavnom mrtva, ili veoma dugo van stroja i upotrebe, a mehanika unutra uništena. Ali i pola tenka unutra je rastureno. Ovakvi udari lome reduktor obrtnog transportera. On je odlivak. Peskir liv. Tempir liv i otkivci izdrže udare.

Vlado

Hvala na objašnjenju! Wink A rotacija kooridinatnog sistema tenka se vrši automatski, preko žiroskopa, spregnutim sa računarom, ili...? Izvinjavam se unapred zbog glupih pitanja, ali ja sam stvarno laik za tenkove. 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #199 on: September 25, 2010, 06:29:07 pm »

Brokeru,
ma zezam se. Nemoj da se ljutiš.

Rotaciju koordinatnog sistema balistički računar radi bez prekida i vrši automatske korekcije, normalno, ako je sistem u režimu stabilizacije i uključena hidraulika, odnosno, ako ima potrebe za računanjem.  Žiroskop na M84 samo mjeri promjenu brzine položaja. Na ruskim tenkovima mjeri promjenu položaja (razlika između pozicionih i brzinskih žiroskopa). Položaj tenka prema zemlji daju dva klatna koja se nalaze u žiro bloku. Klatno za uzdužni i bočni nagib. Bočni nagib tenka ti je na onom dijagramu za koji si pitao označen kao sinus ml. Signali žiroskopa imaju oznaku veliko omega. U žiro bloku M84 imaju tri žiroskopa, a u ruskom žiro bloku dva žiroskopa. Na šemi se vidi i signal Alfa g. Sa tačkom na sebi. To je razlika ugaonih brzina šasije i kupole po azimutu. Naprimjer, ako vozač skrene lijevo ili desno taj signal daje podatak za korekciju. U tom slučaju kupola "stoji", a šasija tenka se zaokrenula.

Dakle žiroskop izmjeri promjenu, pošalje signal u sistem koji preračunava signal promjene, te koji šalje signal za korekciju položaja hidraulici koja izvršava korekciju.

Ne znam sad do kojeg nivoa objašnjavanja da idem sa ovim. Sjećam se mojih predavanja prije puno godina. U Zagrebu. Predavali smo ja i jedan (tada) kapetan. Kasnije je bio Pomoćnik Ministra odbrane Srbije. Ja stalno spuštao ili dizao nivo predavanja dok ne vidim da me slušaoci shvataju, a on stalno govorio da se nauka ne može pojednostavljivati. On nabacivao neku tešku matematiku i teoriju, gdje mislim nije ni samog sebe razumio. A ja mu stalno govorio da ne pokazuje svoje znanje, nego da prenese svoje znanje na slušaoce. Na kraju, njega niko nije razumio, a mene su svi razumjeli. Koliko toliko. Magistrirao je na sistemu stabilizacije tenka M84.

On je sad civil, predaje na fakultetu u Novom Sadu. Teoriju.

Pozdrav

Vlado
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #200 on: September 28, 2010, 10:38:27 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M-84.jpg (84.04 KB, 720x540 - viewed 407 times.)

* M-84.jpg (74.01 KB, 541x720 - viewed 363 times.)
« Last Edit: October 19, 2010, 08:27:20 pm by trpe grozni » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #201 on: December 01, 2010, 07:34:36 pm »

Svečanost povodom Dana Kopnene vojske i roda pešadije

16.11.2010

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dan kopnene vojske 2010.jpg (259.21 KB, 1024x605 - viewed 410 times.)
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #202 on: December 01, 2010, 10:58:42 pm »

Mnogo lepa fotka. rekao bih da su oba ispravna  Smiley
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #203 on: December 02, 2010, 11:52:29 am »

Znam da ću nekima možda biti naporan, ali nikada mi nije bilo jasno sledeće:
Poteraš tenk na neki defile gde treba vizuelno da se prikaže "u fullu", pre toga skineš ceradu sa PAM-a otkočiš ga i montiraš municijsku kutiju, skineš marševsku kočnicu topa i spustiš top da bi skinuo zaštitnu navlaku sa usta cevi, a pored svega toga ne uradiš sledeće:
Ne skineš zaštitnu navlaku sa usta cevi PKT-a, ne spustiš poklopac nišanske sprave i ne izvučeš meteo senzor (sve ukupno oko 30 sekundi posla).
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #204 on: December 02, 2010, 12:12:13 pm »

... decije bolesti , proistekle iz navike da neke stvari radis iskljucivo kada su ti potrebne ... recimo, sve ovo sto si ti nabrojao, radi se uglavnom na gadjanju ... dok ne ubaci automat, ja senzor ne izbacujem Wink
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #205 on: December 02, 2010, 08:28:56 pm »

Koliko vidim nema nišandžije. Onda nije ni logično da se izvuče meteosenzor i spusti poklopac sprave.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #206 on: December 02, 2010, 10:53:27 pm »

Koliko sam mogao da primetim do sada, na defileima-paradama nikada nema nišandžije na luku. Ali šta im onda znači da skinu zaštitnu navlaku sa topa, okače municijsku kutiju na PAM i stave ga u borbeni položaj? Po meni nema svrhe ni to raditi kada je u pitanju defile. Ili staviš sve u borbeni položaj, ili ostaviš kao za marševsku vožnju i paradiraš.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #207 on: December 02, 2010, 11:16:24 pm »

To ti je prosto Bandzi.
Ne znaju ljudi šta tačno treba raditi kada je tenk u borbenom a šta u marševskom položaju, nego je to neka varijanta "ruske salate". Sve po malo.
Ovo na slici bi trebao biti tenk u marševskom položaju ali ima elemenata i borbenog položaja. Upravo to što si naveo.

Inače slika kao slika je lepa, mada meni se ova šara nikako ne sviđa i to što mi se ne sviđa nije ni važno nego što bi šara trebala da ima za zadatak da maskira tenk a ne obratno, što je upravo slučaj kod ove šare.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #208 on: December 03, 2010, 08:19:41 am »

Gledao sam snimak ovog na onoj smješnoj emisiji "Dozvolite". Snimano je tako da je ovo ispalo smijurija. Nisam mogao da vjerujem da je neko dopustio da to ode u emitovanje. Uspio sam da izmjenim sajt Vojske Srbije, ali nemam namjeru da bilo šta radim oko ovoga. Samo gledam kako neko pravi lakrdiju od Vojske Srbije. Da ti rade u mojoj firmi, u RTRS-u, dobili bi automatski otkaz sa zabranom približavanja firmi na dva kilometra.

Ova druga emisija Štit. Dobio sam sinoć pp od jednog našeg člana za ovak snimak. <iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/OxZR0-YDoDw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Godinama sam se bavio ovim poslom, ali da je nešto ovakvo bilo češće u tenku radio bih  Grin bolje ovaj posao.
Negdje 1985 ili 1986 bio je neki problem na liniji proizvodnje tenka u ĐĐ. Radilo se o problemu sa kablažom. I došla gospođa iz fabrike kablova iz tadašnjeg Svetozareva, iz IKS-a. Trebala je napraviti neke prepravke na kablaži u tenku. A došla u suknji. I ušla na mesto vozača, i zavukla glavu prema obrtnom transporteru. Leži na leđima, a koljena dignuta. A suknja ko suknja. Gravitacija učinila svoje.  Grin A nas bilo pet šest na tenku. I dok je radila taj se broj počeo povećavati. Kad je broj dostigao kritičnu masu gospođa je izvirila odozdo da vidi o čemu se radi. Nisu svi mogli da ćute i gledaju šta se radi. I tako se završio taj događaj.  Shocked Shocked Shocked Shocked
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #209 on: December 03, 2010, 09:40:24 am »

 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.