PALUBA
March 28, 2024, 05:23:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Sukobi u Mjanmaru  (Read 36454 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #285 on: December 28, 2021, 07:50:00 am »

Ponovo odložena presuda u jednom od slučajeva protiv bivše liderke Mjanmara
SVET Autor: Beta 27. dec. 2021

Sud u Mjanmaru, gde je od 1. februara na vlasti vojna hunta, ponovo je odložio izricanje presude u jednom od slučajeva koji se vode protiv svrgnute liderke Aung San Su Ći.

Izricanje presude u slučaju u kome je ona optužena za ilegalan uvoz i posedovanje voki-tokija pomereno je za 10. januar, saznaje se od izvora bliskom slučaju. Za to bi Aung San Su Ći mogla da dobije tri godine zatvora, ali to je samo jedna od brojnih optužbi protiv nje, koje prema proceni analitičara imaju cilj da je definitivno sklone sa političke scene. Optužbe se odnose na prve sate državnog udara kada su vojnici i policajci upali u njen dom gde su navodno našli nedozvoljeni materijal.

Aung Su Ći, 76-godišnja dobitnica Nobelove nagrade za mir, stavljena je u kućni pritvor od državnog udara 1. februara. Tog datuma je vojska ponovo preuzela vlast u zemlji i okončala kratak demokratski period. Demonstracije u zemlji protiv puča ugušene su u krvi, sa više od 1.300 ubijenih i 11.000 uhapšenih, prema lokalnoj grupi za nadzor. Početkom ovog meseca bivša šefica civilne vlade osuđena je u odvojenom slučaju na četiri godine zatvora za podsticanje javnih nemira i kršenje zdravstvenih mera vezanih za kovid, a presudu je strogo osudila međunarodna zajednica.

Vođa vojne hunte Min Aung Hlaing je ubrzo prepolovio kaznu na dve godine zatvora i objavio da će je ona odslužiti u kućnom pritvoru u glavnom gradu Najpjidou. Protiv nje je takođe podignuto više optužnica za korupciju, a svaka od njih nosi kaznu od 15 godina zatvora, i za kršenje zakona o zvaničnim tajnama. Medijima nije dozvoljeno da prisustvuju njenom suđenju koje se odvija iza zatvorenih vrata u specijalnom sudu u glavnom gradu. Vojna hunta je takodje zabranila njenom pravnom timu da govori za medije ili međunarodne organizacije.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #286 on: December 29, 2021, 08:41:03 am »



Quote
Save the Children confirms two staff members among dead in Myanmar massacre

Save the Children confirmed on Tuesday that two of its staff were killed in a Christmas Eve massacre of more than 30 people in Myanmar blamed on junta troops, leading the United States to press for an arms embargo.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #287 on: December 30, 2021, 02:37:49 pm »




Zbog brutalnog nasilja nad civilima nove sankcije za Mjanmar


Evropska unija spremna je da uvede dodatne sankcije Mjanmaru nakon nove eskalacije nasilja od strane vojske, izjavio je visoki zvničnik EU Žozep Borelj.

On je istovremeno i pozivao na uvodjenje medjunarodnog embarga na oružje toj zemlji.

Vojska je prošle nedelje ubila više od 30 ljudi, uključujući žene i decu, a njihova tela su spaljena u jednom selu u državi Kaja u Mjanmaru, prenosi Rojters.

Vojska Mjanmara je saopštila da je pucala i ubila neodredjeni broj "terorista sa oružjem", pripadnika opozicionih oružanih snaga, nakon sto se nisu zaustavili radi vojne provere.

"S obzirom na eskalaciju nasilja u Mjanmaru, potrebna je pojačana medjunarodna preventivna akcija, uključujući embargo na oružje", navodi Borelj u saopštenju.

"EU je takodje spremna da uvede dalje sankcije protiv vojnog režima", dodao je on.

Od vojnog udara u februaru, EU je uvela ciljane sankcije vojsci Mjanmara, njenim liderima i entitetima, a evropska finansijska pomoć je obustavljena.

"Užasan čin nasilja koji je izvršio vojni režim u državi Kaja 24. decembra, ubivši i spalivši više od 35 ljudi, uključujući žene i decu, kao i humanitarne radnike, naglašava hitnu potrebu da se odgovorni pozovu na odgovornost", poručio je Borelj.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #288 on: December 30, 2021, 06:43:54 pm »



Quote
Mijanmar: Iako nadjačani, borci Karena ne odustaju


Vijeće sigurnosti UN-a zahtjeva odgovornost za ubistvo 35 civila, uključujući djecu, u saveznoj državi Karen u Mjanmaru.

Hiljade ljudi, prisiljenih da napuste domove zbog nasilja, smještene su u skloništa u susjednom Tajlandu.




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #289 on: January 10, 2022, 11:22:25 am »

Bivša liderka Mjanmara osuđena na još četiri godine zatvora
Tanjug 10.01.2022.

Sud u Mjanmaru, zemlji koja je pod upravom vojne hunte, osudio je danas svrgnutu liderku Aung San Su Ći na četiri godine zatvora po osnovu nekoliko optužbi, među kojima je, između ostalog, posedovanje ilegalno uvezenih voki-tokija, rekao je izvor upoznat sa postupkom.

Sud je osudio Su Ći (76) na dve godine zatvora zbog kršenja zakona o izvozu i uvozu i posedovanja ručnih radio-stanica, i na još godinu zatvora zbog posedovanja kompleta ometača signala, prenosi agencija Rojters. Ove dve izrečene kazne će teći istovremeno, naveo je neimenovani izvor upoznat sa postupkom. Su Ći je, takođe, osuđena na dve godine po još jednoj optužbi za kršenje zakona o upravljanju prirodnim katastrofama u vezi sa pravilima o korona virusu, rekao je isti izvor.

Protiv Nobelovke Su Ći je pred sudom pokrenuto gotovo desetak slučajeva za koje su predviđene ukupne maksimalne kazne od više od 100 godina zatvora.

Ona poriče sve optužbe.

Mjanmar je u previranju od državnog udara 1. februara, kada je izveden državni udar na demokratski izabranu vladu Su Ći, što je na kraju rezultiralo sveopštim protestima i zabrinutošću međunarodne javnosti. Su Ći je privedena istog dana kada je došlo do puča, da bi u narednim danima, prema policijskim dokumentima, bilo pronađeno šest ilegalno uvezenih voki-tokija tokom pretresa njene kuće. Ona je 6. decembra osuđena na četiri godine zatvora zbog podstrekivanja i kršenja pravila o korona virusu. Ta kazna je kasnije smanjena na dve godine.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #290 on: January 22, 2022, 11:17:15 am »



Quote
French firm TotalEnergies withdrawing from Myanmar over 'worsening' human rights

French oil giant TotalEnergies on Friday said it would withdraw from Myanmar over "worsening" human rights abuses committed since the country's military took power in a February 2021 coup.




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #291 on: February 01, 2022, 11:04:17 am »

Izaslanica UN: Godišnjica vojnog puča u Mjanmaru, nasilje u porastu
SVET Autor: Beta 01. feb. 2022

Specijalna izaslanica UN za Mjanmar Noelin Hejzer rekla je da je nasilje pojačano otkako je vojska preuzela vlast pre tačno godinu dana, što je izazvalo pokret otpora u zemlji, a sve strane su učvrstile svoje stavove o "upotrebi nasilja kao rešenja"

Ona je u ponedeljak, na virtuelnoj konferenciji za novinare u sedištu UN u Njujorku, rekla da je situacija u Mjanmaru sve nestabilnija i da su vojne operacije, uključujući artiljerijske i vazdušne napade, usmerene na civile. Navela je da je oko 1.500 civila ubijeno u protekloj godini, a broj interno raseljenih porastao sa više od 320.000 na kraju 2021. na preko 400.000. Hejzer, koja je na funkciju specijalne izaslanice UN postavljena pre šest nedelja, rekla je da skoro polovina stanovništva Mjanmara sada živi u siromaštvu i da je procenjeno da je za više od 14,4 miliona ljudi potrebna humanitarna pomoć i zaštita.

Vojska je 1. februara prošle godine pučem preuzela vlast nakon izbora na kojima je stranka Aung San Su Ći, Nacionalna liga za demokratiju, osvojila veliku većinu, a koje je vojna hunta proglasila nevažećim. Od puča u zemlji vlada represija nad protivnicima vojne vlasti.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #292 on: February 01, 2022, 12:09:44 pm »



Quote
Activists stage ‘silent strike’ as Myanmar marks coup anniversary under fresh sanctions

Myanmar’s junta marked one year in power on Tuesday despite fresh foreign sanctions as demonstrators promised to rally against the army and its bloody crackdown.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #293 on: February 02, 2022, 03:52:29 pm »



Quote
Myanmar's deadly spiral: One year after coup, can civil war be avoided?

Is there no stopping all-out civil war in Myanmar? On the first anniversary of the coup that ended power sharing between Ang Saan Suu Chi's National League for Democracy and a military whose candidates had just gotten trounced in a general election, a silent strike to protest the brutal crackdown against the call to return to civilian rule. Can peaceful protest still work?

We take stock of a vicious spiral after a year where violence has increasingly begat violence. What to make of the coalition of longtime rebel groups in the hinterlands with the nascent People's Defence Force? Is the all-out civil war already here?

And what about the reaction of the outside world? Targeted sanctions have yet to move the needle it seems. Will the recent pullout by oil giants Total and Chevron make a difference? We also ask what neighbours Thailand, China and India think.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #294 on: February 22, 2022, 06:51:06 am »

Evropska unija uvela sankcije ministrima i vojnom vrhu Mjanmara
SVET Autor: Beta/AP 21. feb. 2022

Evropska unija uvela je sankcije protiv niza najviših zvaničnika u Mjanmaru zbog kršenja ljudskih prava, među kojima su ministri i vojni vrh.

Sankcije obuhvataju zamrzavanje imovine i zabranu putovanja za 22 osobe, a odnose se i na četiri pravna lica, uključujući državne i privatne kompanije. U saopštenju iz Brisela je navedeno da je EU „duboko zabrinuta zbog eskalacije nasilja u Mjanmaru koje vodi ka dugotrajnom sukobu sa regionalnim implikacijama. Od vojnog udara situacija se stalni i ozbiljno pogoršavala“.

Posle vojnog puča 1. februaru 2021, kojim je svrgnuta civilna šefica vlade Aung San Su Ći, izbili su masovni mirni protesti. Snage bezbednosti su ugušile proteste ubivši više od 1.500 građana, a potom su pobunjeničke grupe počele oružani otpor vojnoj hunti što pojedini stručnjaci nazivaju građanskim ratom. EU je do sada uvela sankcije protiv ukupno 65 ljudi i 10 pravnih lica, uglavnom organizacija, agencija, kompanija i banaka.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #295 on: February 22, 2022, 12:59:51 pm »

Уторак, 22.02.2022.

Известилац УН за људска права оптужио Кину, Русију и Србију за наоружавање хунте у Мјанмару

Русија, Кина и Србија наставиле су да хунти у Мјанмару испоручују оружје које је од војног пуча у тој земљи коришћено за нападе на цивиле, изјавио је данас известилац УН за људска права у Мјанмару Том Ендрјуз. Овај независни експерт именован од стране Савета за људска права УН-а, позвао је на хитно сазивање Савета безбедности поводом ситуације у Мјанмару.

Ендрјуз је рекао да би на састанку Савета безбедности, чије су Кина и Русија две сталне чланице с правом вета, требало „усвојити резолуцију која би у најмању руку забранила трансфере оружја које војска Мјанмара користи да напада и убија цивиле”, преноси Бета.

Мјанмар је у хаосу од војног пуча 1. фебруара 2021, у коме је свргнута цивилна шефица владе Аунг Сан Су Ћи и окончана деценија демократске транзиције.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #296 on: June 25, 2022, 06:54:59 am »




Mijanmar: Su Ći prebačena u samicu


Vojne vlasti Mjanmara prebacile su svrgnutu liderku Aung San Su Ći u zatvor u glavnom gradu sa nepoznate lokacije na kojoj je držana otkako su ona i njena vlada svrgnuti u puču prošle godine, rekao je vojni portparol, prenosi Rojters.

Dobitnica Nobelove nagrade, koja je u nedelju napunila 77 godina, prebačena je u sredu u zatvor u Najpitou nakon sudskih presuda protiv nje, rekao je vojni portparol Zav Min Tun.

Ona je po zakonu prebačena u zatvor i nalazi se u samici“, naveo je on u saopštenju.

Su Ći je optužena za oko 20 krivičnih dela za koja je kombinovana maksimalna zatvorska kazna od skoro 190 godina od kada je svrgnuta od strane vojske u februaru 2021, uključujući više tačaka za korupciju. Ona poriče sve optužbe.

BBC-jeva služba na burmanskom jeziku citirala je izvore koji su rekli da je Su Ći zadržana u zasebnoj zgradi unutar zatvora u Najpijou.

Izvor upoznat sa njenim slučajevima rekao je Rojtersu u sredu da će svi pravni postupci protiv Su Ći biti prebačeni u sudnicu u zatvoru.

Lider hunte Min Aung Hlaing ranije je dozvolio Su Ći da ostane u pritvoru na neotkrivenoj lokaciji, uprkos osudama za podstrekavanje i nekoliko manjih prekršaja.

Rojters nije mogao da dođe do Su Ći ili njenih predstavnika za komentar. Njenim advokatima je zabranjeno da govore o njenim slučajevima. Portparol hunte nije odgovorio na zahteve za dodatnim komentarima.

Su Ći, ćerka heroja nezavisnosti Mjanmara, prvi put je stavljena u kućni pritvor 1989. godine nakon ogromnih protesta protiv decenija vojne vladavine. Godine 1991. dobila je Nobelovu nagradu za mir za kampanju za demokratiju, ali je u potpunosti puštena iz kućnog pritvora tek 2010. godine.

Ona je pobedila na izborima 2015., održanim kao deo probnih vojnih reformi koje su zaustavljene prošlogodišnjim državnim udarom.

Zapadne zemlje su optužbe protiv Su Ći i njenih osuda nazvale lažnim i zahtevale njeno oslobađanje. Vojska kaže da joj nezavisno pravosuđe daje odgovarajući postupak.
SUĐENJE U ZATVORU

Mianmar Vitness, nevladina grupa koja dokumentuje ljudska prava, objavila je satelitske snimke, kako je rekla, nedavno izgrađenih zgrada pored glavnog zatvorskog kompleksa u Najpiitavu.

Novinski portal Mizzima je takođe pokazao fotografiju jednospratne zgrade u zatvoru za koju se navodi da se koristi u vezi sa Su Ći.

Rojters nije mogao nezavisno da potvrdi da li se neka od zgrada koristi za suđenje ili za smeštaj Su Ći ili drugih pritvorenih članova njene stranke Nacionalna liga za demokratiju.

Australijski ekonomista Šon Turnel, koji je ranije bio savetnik Su Ći, koja je optužena za kršenje zakona o državnim tajnama, takođe je prebačen u zatvor Najpijo, prenose mediji. Su Ći se takođe suočava sa optužbama zbog kršenja zakona o tajnama.

Ministrica inostranih poslova Australije Peni Vong je u izjavi od 10. juna rekla da je Kanbera odbacila sudsku odluku o procesuiranju Turnela.

Radio Slobodna Azija koji finansira SAD citirao je izvore koji kažu da je suđenje Su Ći i Turnelu počelo u četvrtak u zatvoru.

Vlasti su pojačale zatvorske ograde i pojačale obezbeđenje otkako je Su Ći premeštena tamo, izvestio je RFA.

Su Ći nije bilo dozvoljeno da dovede kućno osoblje koje je bilo u pratnji tokom njenog pritvora i odlučila je da ne dovede svog psa Taekidoa, preneo je BBC Burmese.

Sudski postupci protiv Su Ći odvijali su se iza zatvorenih vrata uz samo ograničene informacije koje su objavili državni mediji.

Nije jasno koliko Su Ći zna o krizi u svojoj zemlji, koja je u haosu od puča, s vojskom koja se bori da konsoliduje vlast i suočava se sa sve većim otporom pobunjenika.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #297 on: July 02, 2022, 09:18:13 am »





Quote
[ Myanmar ] Myanmar MiG-29 intruded into & open fired over Thailand's Tak region airspace




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #298 on: July 11, 2022, 08:30:27 am »




Mjanmarska hunta uvodi kineske sisteme za nadzor kamera u više gradova


Vlada Mjanmarske hunte postavlja kineske kamere sa mogućnostima prepoznavanja lica u više gradova širom zemlje, rekle su tri osobe sa direktnim saznanjima o ovom pitanju, piše Rojters.

U tenderima za nabavku i ugradnju sigurnosnih kamera i tehnologije za prepoznavanje lica, planovi se opisuju kao projekti bezbednog grada koji imaju za cilj održavanje bezbednosti, a u nekim slučajevima i očuvanje građanskog mira, rekli su ljudi koji su ili su bili uključeni u projekte.

Od februarskog puča 2021. godine, lokalne vlasti su započele nove projekte nadzora kamera za najmanje pet gradova, uključujući Mavlamiine – četvrti po veličini grad u zemlji, prema informacijama od tri osobe koje su tražile da ne budu identifikovane zbog straha od odmazde od strane hunte.

Novi projekti su dodatak pet gradova u kojima su sistemi kamera koji se reklamiraju kao mere prevencije kriminala ili instalirani ili planirani od strane prethodne vlade na čelu sa Aung San Su Ći, prema izvorima i lokalnim medijima.

Portparol hunte nije odgovarao na pozive Rojtersa tražeći komentar. Nijedna od 10 opštinskih vlada, koje sve kontroliše hunta, nije odgovorila na pozive u kojima je tražena komentar. Rojters nije bio u mogućnosti da pregleda tendere ili poseti gradove kako bi proverio postavljanje kamera.

Hunta planira sisteme za nadzor kamera za gradove u svakoj od sedam država i sedam regiona Mjanmara, rekao je jedan od izvora koga su različiti ljudi u dva navrata informisali o planovima hunte.

Razmere napora hunte da uvede sisteme za nadzor kamera nisu ranije izveštavane.

Tendere su dobile lokalne firme za nabavku, uključujući Fisca Securiti & Communication i Naung Ioe Technologies Co, rekla su tri izvora. Kompanije nabavljaju kamere i neku srodnu tehnologiju od kineskih giganta za nadzor Zhejiang Dahua Technologi (002236.SZ) (Dahua), Huavei Technologies Co Ltd (HVT.UL) i Hikvision (002415.SZ), dodala su tri izvora.

Fiska i Naung Joe, obojica sa sedištem u Jangonu, nisu odgovorili na zahteve za komentar.

Huavei i Dahua nisu odgovorili na zahteve Rojtersa za komentar. Hikvision je u saopštenju naveo da nikada nije prodavao direktno vladinim vlastima Mjanmara i da su njegovi kupci na inostranim tržištima distributeri i integratori. Takođe je rečeno da nije prodao tehnologiju za prepoznavanje lica u zemlji.

Hikvision nije odgovorio na upite o tome da li zna za slučajeve u kojima je njen hardver sposoban za pokretanje softvera za prepoznavanje lica prodat u Mjanmaru.

Tri izvora su takođe rekli da firme za nabavku u Mjanmaru koje su pobedile na tenderima ponekad koriste softver za prepoznavanje lica koji su razvile lokalne i regionalne kompanije jer su kineske softverske licence skupe. Nisu imenovali softverske kompanije.

Televiziju zatvorenog kruga (CCTV) ili sisteme video nadzora koriste mnogi gradovi širom sveta da obeshrabre kriminal. Takođe se koristi sve kontroverzniji softver za prepoznavanje lica, sa tehnologijom koja se u Sjedinjenim Državama sve više širi u svrhe sprovođenja zakona. Neki sofisticirani sistemi, poput onih koji se koriste u kineskim gradovima, koriste veštačku inteligenciju da uporede slike ljudi u realnom vremenu sa bazom podataka slika.

Ljudi koji imaju direktna saznanja o projektima u Mjanmaru i grupama za ljudska prava rekli su da strahuju da bi novi projekti mogli biti iskorišćeni za obračun sa aktivistima i grupama otpora, koje je hunta proglasila teroristima nakon državnog udara.

Nisu bili u mogućnosti da pruže dokaze o namerama hunte.

„Nadzorne kamere predstavljaju ozbiljan rizik za (mjanmarske) demokratske aktiviste jer ih vojska i policija mogu koristiti da prate njihovo kretanje, otkrivaju veze između aktivista, identifikuju sigurne kuće i druga mesta okupljanja i prepoznaju i presreću automobile i motocikle koje koriste aktivisti. “, rekao je zamenik direktora Human Rights Vatch-a za Aziju Fil Robertson u izjavi za Rojters.

Mjanmarska hunta je angažovana na širokom nadzoru. Instalirala je špijunski softver za presretanje kod telekom i internet provajdera kako bi prisluškivala komunikaciju svojih građana i rasporedila jedinice za „informacione borbe“ da nadgledaju i napadaju neistomišljenike na mreži, preneo je Rojters.

Vojska ima oficire koji su posvećeni analizi kanala nadzornih kamera, rekao je Rojtersu Nii Thuta, bivši kapetan koji je prebegao iz vojske krajem februara 2021. On je rekao da ne zna koliko je oficira raspoređeno na ovaj posao, ali je opisao posete kontrolnim sobama za video nadzor u kojima su bili vojnici u glavnom gradu Najpidou. Rojters nije bio u mogućnosti da to nezavisno proveri, a portparol hunte nije odgovorio na zahtev za komentar.

Prema tri izvora, Mavlamiine je raspisao tender za sistem za nadzor kamera ubrzo nakon puča. U narednim mesecima usledili su gradovi Taungđi i Davei, rekla su dva od njih.

Tender za Mavlamiine zajednički su dobili Fisca i Naung Ioe, rekla su dva izvora. Tenderi za Daveija i Taunggija išli su u Fiscu, rekao je jedan izvor, dodajući da je svaki grad ove godine video na stotine Dahua kamera instaliranih.

U Mavlamiineu sada postoji preko 200 kamera Dahua, a trebalo bi da se instalira još više, rekao je drugi izvor.

Kamere Dahua postavljene su ove godine u Miitkiini, glavnom gradu Kačina, regionu etničkih nemira, rekao je jedan izvor, dodajući da je vlada grada Hpa-an započela rane rasprave o sistemu kamera.

Pre puča, vlada Su Ći je postavila kamere za video nadzor u Najpiidau i Jangonu, najvećem gradu Mjanmara, dok je grad Mandalai takođe potpisao sporazum o sistemu za nadzor kamera sa Huavejem, prema lokalnim medijima i dva izvora.

Huavei kamere su kombinovane sa softverom za prepoznavanje lica u Najpiidau, rekao je jedan izvor. U Jangonu, sistem nadzora se sastoji od Hikvision saobraćajnog komandnog centra i mešavine brendova kamera, rekao je drugi izvor.

Od puča, hunta je poručila Mandalaju – drugom po veličini gradu u Mjanmaru – da brže postavi kamere, rekla su dva izvora. Jedan izvor je rekao da je najmanje 300 Huavei kamera instalirano pre puča, a da ih čeka još stotine.

Grad Bagan – istorijski turistički centar – takođe je održao tender za sistem za nadzor kamera pre puča, rekla su dva izvora.

U državi Rakajn, gde se vojska bori sa etničkom naoružanom grupom, bezbednosne snage Mjanmara su od 2019. postavile CCTV sisteme sa kamerama Huaveja u gradu Sitve i nekim selima, rekao je jedan izvor.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #299 on: July 13, 2022, 09:00:38 am »




Rusija kaže da će produbiti odbrambenu saradnju sa Mjanmarom


Rusija i Mjanmar će produbiti saradnju u oblasti odbrane nakon sastanka u Moskvi između vojnog vođe Mjanmara Min Aung Hlainga i najviših ruskih zvaničnika odbrane, saopštilo je u utorak Ministarstvo odbrane Rusije, prenosi Rojters.

Ministarstvo je u saopštenju navelo da je sastanak održan u ponedeljak i da je Hlaing boravio u Rusiji u privatnoj poseti.

„Sastanak… potvrdio je obostrano raspoloženje za doslednu izgradnju višestruke saradnje između vojnih resora dve zemlje“, navodi se u saopštenju.

Tomas Endruz, ekspert Ujedinjenih nacija za ljudska prava za Mjanmar, rekao je u februaru da je Rusija isporučila hunti bespilotne letelice, dva tipa borbenih aviona i dve vrste oklopnih vozila, jedno sa sistemima protivvazdušne odbrane.

Haos je zahvatio Mjanmar otkako je vojni udar početkom 2021. okončao deceniju probne demokratije, što je izazvalo proteste koje su trupe hunte ugušile smrtonosnom silom.

Ujedinjene nacije su saopštile da njihove istrage pokazuju da je vojska počinila masovna ubistva i zločine protiv čovečnosti. Hunta je rekla da nastoji da uspostavi mir i red.


izvor
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.