PALUBA
March 28, 2024, 06:17:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: M 55 S  (Read 47348 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« on: September 04, 2009, 08:28:42 pm »

Tenk M-55 S, kako su slovenski stručnjaci nazvali modernizovan tenk poljske proizvodnje izradjen prema sovjetskoj licenci za čuveni T-55, predstavlja znatno povećanje vatrene moći oklopnih snaga Slovenačke vojske.

par reči o T-55:
Tenk T-55 konstruisan je na osnovu iskustava iz korejskog rata za potrebe hladnog rata na centralno-evropskom ratištu; sve do sredine sedamdesetih godina prošlog veka zadovoljavao je potrebe za brzi prodor oklopno-mehanizovanih snaga, ali je potom postao inferioran u odnosu na konkurenciju i u okviru Varšavskog pakta zamenjen serijom potpuno novih i modernih T-72 i T-80.

Razvoj:
Slovenci su tenk T-55 modernizovali prema izraelskoj licenci. Izraelci su u ratovima sa Arapima zeplenili velike količine oružja sovjetskog porekla, modernizovali ga i u narednom ratu upotrebili protiv nekadašnjih vlasnika istog. Izraelci su modernizaciju zaplenjenog oružja uglavnom radili zbog što brže upotrebe u novom ratu protiv Arapa, a ne i za osnovno naoružavanje svoje vojske, na duži rok. Što nije bilo dovoljno za aspiracije SV, pa su novine izvedene tokom modernizacije slovenačkog T-55 mnogo kvalitetnije od izraelskog patenta. Ukratko, u tenk je pored visokokvalitetnog topa od 105 mm Nato standarda ugradjena i jedna od najkvalitetnijih nišanskih sprava domaće, slovenačke proizvodnje, što znatno povećava preciznost pogotka. Veći kalibar i ojačana cev omogućavaju i veći domet - brisani domet T-55 bio je 1000 do 1100 m, dok je brisani domet M-55 S gotovo dva kilometra. To nije sve - i preciznost pogodaka je daleko veća; Na probnom gadjanju bila je na oko 1800 m daljine prvim pogotkom zbrisana meta veličine 1 x 1 metar. Na tenk M-55 S ugradjen je i aktivni oklop koji štiti posadu od najmasovnijeg protivoklopnog naoružanja, čija probojnost bazira na kumulativnom efektu. Tenk je usavršen i novim gusenicama, pozajmljenim od tenka M-84.

Prednosti tenka M-55 S jesu bitno povećana vatrena moć i preciznost gadjanja, kao i povećana mogućnost dejstava noću, sa sadašnjih 500-800 m na gotovo 2000 m, te bolja zaštita posade i vitalnih sklopova u unutrašnjosti tenka, a povećana je i prohodnost na raskvašenom i blatnjavom terenu. Ipak, nije sve idealno - modernizacija broji i nekoliko nedostataka. Tenku nedostaju savremeni uredjaji veze za komunikaciju sa višim komandama, preslab motor. Pored toga, nove gusenice i aktivni oklop povećali su težinu tenka za gotovo tri tone, čime je znatno smanjen odnos mase tenka i snage motora.

Ponos projekta je da je uključio i slovenačku pamet. Nišanski uredjaj s laserskim daljinomerom, savremenom spravom za noćno osmatranje i računarom jeste plod domaćeg znanja nekadašnje Fotone, koja je sličnu napravu razvila za tenk M-84 još u vreme zajedničke države i za potrebe tadašnje JNA.

Modernizacija tenka T-55 u M-55 S poslednji napor da se ta mašina osposobi za borbu s drugim tenkovima, iako je još uvek inferioran u sukobu s tenkom T-72, M-84, Arietom ili Leopardom 2.


Modernizacija obuhvača:
Vatrena moč:
Novi 105 mm top L7 sa termalnom oblogom cevi

Optični i elektronski sustavi:
Novi SUV (FCS)
Nova DNNS za nišanđiju sa laserskim daljinomerom "day&night vision laser system" ((I2)-EFCS3-M55)
Komandirov "take-over system, day&night vision system" ((I2)-COMTOS)
Vozačev dnevno-nočni periskop ((I2)-CODRIS)

Zaštita:
ERA oklop izraelske proizvodnje
Sistem za detekciju laserskog i infra-crvenog zračenja
Novi sistem gašenja vatre u motornom odeljenju i u borbenom odeljenju

Komunikacija:
Novi externi komunikacijski sustav
Novi interni komunikacijski sustav, kde je šlemofon zamenjen kacigom "zapadnog" tipa
Telefon za zadnjem delu tenka za komunikaciju sa pešadijom


Slovenačka vojska (SV) primila na borbenu upotrebu 30 modernizovanih tenkova T-55 u 2001 godini.


Postoji i varianta tenka, namenjena školovanju vozača
M-55 S - USP Tank for Driver Training

Kod tog tipa, kupola je zamenjena sa staklenom nadgradnjom, koja je ojačena, tako da stiti kod prevrtanja tenka. U nadgradnji je mesto za instruktora, te još za dvojicu "vozača u obuci", dok vozač sedi na njemu standardnom mestu u podvozju. Instruktor ima mogučnost simulacije raznih kvarova na motoru (nizak pritisak ulja, visok pritisak ulja, pregrijavanje motora...). Isto tako instruktor ima mogučnost zaustavljanja tenka sa "hydraulic emergency brake". I instruktor i vozač imaju dnevno-nočni periskop ((I2)-CODRIS). Kao največu zamerku navodi se drugačija masa tenka, i sa tim bolje vozne karakteristike nego kod pravog tenka.


Tekst je napisan sa izvorima informacija u internet člancima, pričanjima sa posadom tenka. Bio sam na tenku, ogledao sam si ga izbliza (od vana i iznutra), vozio se u njemu, ali pošto sam artiljerac, ne mogu stavit ruke u oganj da je sve napisano tačno. Nadam se da če članovi (vladimir_16; tpku_2b i ostalo tenkovsko društvo) popraviti/prokomentirati članak, i da če ispravit ako sam napisao koju glupost.

LPB


Izvori:
http://www.aimpress.ch/dyn/pubs/archive/data/200112/11215-002-pubs-lju.htm
http://www.armas.si/en/armour-system.aspx
http://www.military-quotes.com/forum/slovenian-army-info-gallery-t34256.html
http://mainbattletanks.czweb.org/Tanky/m55s1.htm

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: September 04, 2009, 08:29:52 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M55S 1.jpg (129.79 KB, 800x534 - viewed 538 times.)

* M55S 2.jpg (136.66 KB, 800x600 - viewed 505 times.)

* M55S 3.jpg (183.22 KB, 800x600 - viewed 849 times.)

* M55S 4.jpg (83.9 KB, 800x541 - viewed 530 times.)

* M55S 5.jpg (95.47 KB, 750x474 - viewed 483 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2 on: September 04, 2009, 08:31:31 pm »

 Smiley


* M55S 6.jpg (138.89 KB, 1024x688 - viewed 476 times.)

* M55S 7.jpg (82.52 KB, 600x398 - viewed 865 times.)

* M55S 8.jpg (184.68 KB, 800x600 - viewed 245 times.)

* M55S 9.jpg (98.81 KB, 863x550 - viewed 209 times.)

* M55S 10.jpg (48.16 KB, 800x611 - viewed 256 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3 on: September 04, 2009, 08:33:03 pm »

 Wink


* M55S 11.jpg (81.94 KB, 592x383 - viewed 382 times.)

* M55S 12.jpg (74.56 KB, 600x400 - viewed 392 times.)

* M55S inside.jpg (30.19 KB, 404x250 - viewed 897 times.)

* M-55 S - USP Tank for Driver Training.jpg (156.58 KB, 800x600 - viewed 286 times.)

* M-55 S - USP Tank for Driver Training2.jpg (121.78 KB, 800x600 - viewed 223 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: September 04, 2009, 08:46:36 pm »

Lepo su ga skockali Slovenci nema šta, pored navedenog dobro i izgleda mada je to sasvim nebitna stavka. Još da su se malo potrudli i da su mu ugradili automatski punjač kao Ukrajinci eto sasvim solidnog tenka. Mada kada se setim da su izbačeni iz stoja bolje vala da ništa nije ni rađeno. Undecided

Ova slika mi je baš zapala za oko:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M55S 12.jpg (74.56 KB, 600x400 - viewed 660 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #5 on: September 04, 2009, 08:50:19 pm »

Moje mišlenje je, da ako bi izraelci imali razvijen automatski punjač, i to bi se ugradilo...
LPB
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #6 on: September 07, 2009, 10:57:27 pm »

... ako je u pitanju "Poljak", da li su mu komande hidraulicne, tj. postavljene na sredini izmedju nogu vozaca kao na T-55 poljske proizvodnje, ili je koncept preuzet sa Ruskog i Ceskog koncepta - komande sa strane? ... da li je top isti, kao na "slovenackim" iz 2001.i 2002. , kada je ugradjivan top od 105mm po NATO standardu, kao i ERA oklop, ili je L7 Izraelska varijanta ? ... da li je motor ostao isti kao na T-55 (V-55) Ruske proizvodnje, ili su i tu napravljene modifikacije, s'obzirom da se kao jedna od glavnih mana navodi neadekvatan odnos mase i snage motora, a sve usled povecanja mase zbog promenjenog topa i ostalih modifikacija ? ... vidim da se poradilo i na zastiti, ali ne znam da li se radi o ERA aktivno reaktivnom , ili o oklopu tipa "Kontakt 5", i da li postoji verzija sa istim? ... sve ovo su samo pitanja na osnovu slika i prethodno napravljenog uvoda, a mogu da posluze i kao smernice u smislu varijanti koje bi se eventualno mogle i prakticno primeniti ...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7 on: September 07, 2009, 11:06:20 pm »

Tpku, mali off
Jel imala JNA, VJ ili VS peticu poljaka, nisam takvu peticu nikada video sa polugama za blokiranje na sredini.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #8 on: September 07, 2009, 11:20:31 pm »

... naravno ... ja sam u svom prvom vodu '99.-te imao 2 takva ... kasnije su, sukcesivno povlaceni iz upotrebe , a najmanje su se koristili za obuku vozaca jer se mladi vozaci nisu bas najbolje snalazili na njima , narocito u pocetku ... bilo je tu iskrivljenih vrata od hangara, zakacenih stubova i kojecega ... mada, kada se naviknes, osecaj, a i sama voznja su extra ...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #9 on: September 08, 2009, 07:06:21 am »

@tpku_2b
komande vozača - nemam pojma. Mada sam si ogledao tenk, nisam posvečao pažnju tom detailu.
top - nisam te baš razumeo, ali top je izraelski 105 mm, koji je licenca američkog, a taj je licenca originalnog britanskog L7. Jedina razlika od originala je u zatvaraču. Inače top koristi svu municju 105 mm, koja je po NATO standardu. Inače su delovi topa su izrađeni u Sloveniji.
motor - motor nije prepravljan/moderniziran, mada je bila i ta opcija : "Mašinski fakultet iz Maribora, koji je ponudio da poradi na modernizaciji i povećanju moći motora, odnosno da pripremi projekat za izradu novog motora, što je tada odbačeno kao preskupo, mada bi se možda vremenom isplatilo" - citat sa prije navedenog spiska izvora.
ERA - oklop je iz izraela, pošto je sva modernizacija bila rađena sa suradnjom Izraelca. Nisam baš upučen u ERA detaile, ali ta tip ERA je modernizacija prve generacije. Dali mi možeš objasniti, koja je to razlika između ERA i ruskog kontakta 5? Dali ne rade oba dva na istom principu? Kumulativnom projektilu smanjuju probojnost eksplozijom, a podkalibarnom smanjuju probojnost "gustinom" oklopa (malo sam se čudno izrazio, ali šta je tu je..)?

i još mali OT: znam da je ERO dodatna zaštita, ali koliko je on stvarno zaštita, a koliko on doprinosi osječaju sigurnost posade u tenku? (tu mislim na kačenje svega i svačega na šermane iz WW2, krevete na T34, i na T55 na prostorima Juge, čak su i nemci na Pz III dodali u jednoj varianti 3 cm dodatnog oklopa, koji nije baš puno podigao zaštitu tenka, ali je pružao osječaj sigurnost posadi)

Hvala
LPB


Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #10 on: September 11, 2009, 11:12:19 pm »

... sto se komandi tice, nisam mogao da vidim ... mada, to i nije tako bitan detalj u konstrukcionom, koliko u upotrebnom smislu, ali o tom potom ...
... top je, kao sto sam i mislio, 105mm ("univerzalni") koji "guta" svu municiju kalibra 105 ...
... sto se motora tice, znam da je u opciji bilo modifikovanje originalnih V-55,i to su trebali da rade nasi sa VTA ( sa Zarkova - VTA, kao i sa Vozdovca - tehnicki ogranak VTI "Veljko Vlahovic"), ali se od toga kasnije odustalo ... zasto - ne znam ... verovatno jer su Slovenci videli da hocemo da ih izmuzemo za neku lovu, pa su odustali, jer su svi ostali bili bolji u ponudi, ali i skuplji od nas ...
... sto se zastite tice, tu su bukvalno "igre bez granica... kao primarna zastita koriste se kumulativni stitnici, cija je prevashodna uloga da "upije" kumulativni mlaz i spreci ga da dodje do kupole, tj. tela tenka .... na novijim vrstama oklopa tipa Kontakt 5 i slicnim, to se resava izborom materijala, kao sto su tungsten i slicni ... negde sam cak cuo da su u opticaju i "zasticeni" osiromaseni uranijum zbog svoje gustine, ubacen u "sendvic" oklop izmedju sva sloja olova ili slicnog materijala ... sve ovo ima uzrocno - posledicnu vezu sa tezinom tenka, koja direktno utice na odnos masa-snaga ...  sto se varijanti iz WW2 tice, ti je bilo svega i svacega, a primeri iz '90.-tih pokazuju da je cak bilo kacenja i clanaka gusenica po kupoli i telu tenka u smislu dodatne zastite ... ipak, licno mislim da je tu vise posao odradio placebo efekat ususkanosti posade laznom sigurnoscu, jer je tada u tom momentu najvaznije bilo ocuvati ljudstvo i moral, a posto je clanaka bilo ko pleve, najlaksi nacin da se podigne moral je sa desetak clanaka i par metara zice ... realni pokazatelji su nazalost porazavajuci, a slicne tehnike se koriste i dan-danas ... opet kazem , nazalost!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #11 on: September 11, 2009, 11:54:30 pm »

@tpku_2b
Hvala puno na tim informacijama.

Znači koliko ja razumem, prve variante ERO, bila su dva komada "metala" i između eksploziv, koji bi kumulativna granata prilikom kontakta aktiviraka, pa bi eksplozija ERO smanjila kumulativni mlaz za XY %.
Dali kontakt 5 upotrebljiva eksploziv izmežu ploča raznih materijala ili je kontakt 5 više kao "chobham" oklop odnosno čisto fizično dodavanje ploča različitih materijala na telo tenka?

Hvala
LPB
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #12 on: September 12, 2009, 12:20:33 am »

Bozo,
Evo malo temeljnije objašnjenje o ruskim DZ
http://www.btvt.narod.ru/4/kontakt5_.htm

Kao i o ukrajinskom Nožu
http://www.btvt.narod.ru/4/noz/noz.htm

Što se tiče modifikacija iz Drugog svetskog rata, radilo se uglavnom o modifikacijama koje su testirane i napravljene kao zaštita od određenog sredstva.
Na primer, dodatni oklop na nemačkim tenkovima je bio protiv PT pušaka, i davao je dobru zaštitu.
"Federi" na T-34 su dodatni oklop koji je fabrički rađen, i ne radi se o dušeku. Napravljen je kao zaštita od nemačkih Panzerfaust i Panzershreck raketa.

Ova sredstva su mogla da pomognu u dosta slučajeva u nameni za koju su rađena, naravno da nisu mogla protiv jače granate.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #13 on: July 06, 2010, 10:11:42 pm »

... ako je u pitanju "Poljak", da li su mu komande hidraulicne, tj. postavljene na sredini izmedju nogu vozaca kao na T-55 poljske proizvodnje, ili je koncept preuzet sa Ruskog i Ceskog koncepta - komande sa strane?

Evo, dobio informacije.
Moderniirani su i "Poljaci" i "Rusi". Sistem je ostao isti (kod "Poljaka" u sredini, a kod "Rusa" sa strane), sa tim, da su kod "Rusa" dodani hidraulične komande, povezivanjem hidraulike na menjač, koji je več od prije bio predpripremljem za to.

Ako sam napisao koju glupost, neka me isprave, pošto nisam baš domač u tenkovima i hidraulici.

LPB
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #14 on: July 07, 2010, 08:02:25 am »

Iako tenk na prvi pogled ne izgleda loše (izvana), ovo je vjerojatno bacanje novca, jer stjecanje iskustava i obučavanje novih tenkicta na tehnoilogiji staroj zamalo pola stoljeća i nije neki kunst. Modernizacija jest, ali unazad, jer ako je već ionako upitno pokretljiv original postao još manje pokretljiv (zbog dodatne težine), onda ne vidim smisao cijelog posla. da je barem ubačen jači motor, možda bi što od toga i bilo, no u kombinaciji s inferiornim topom nedostatnog kalibra, sve izgleda sumnivo.

Uostalom, imamo Vladimira čija bi riječ ipak trebala biti posljednja (po ovoj temi) ...
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.