Podvodna minsko-ekplozivna sredstva

<< < (12/12)

ML:
Ne znam ništa o adapterima na klasi Beograd, mada ne sumnjam da ih je u RM bilo, kako i ne bi kad su nabavili i torpeda 500mm.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
A što se prjedloga, potraživanja, note poslanika Spalajkovića od 04. septembra tiče to je samo zahtjev, tek 1936 odlučeno je da se nabave u Francuskoj.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Inače čuveni Spalajković  ambasador u Francuskoj, jedini koji je čuo Kralja Aleksandra izgovoriti riječi: Čuvajte Jugoslaviju, nedićevac...

kumbor:
Što se tiče torpeda, mogu samo postaviti dve stranice mog članka, gde sve lepo piše. Na razaračim (velikim torpiljarkama) nesumnjivo su stajali aparati 550mm. Adaptacija TA na P Smeli i Osvetnik u 533mm je možda izvedena, ali ni to nije sigurno i dokazano, jer podmornička torpeda sem engleskih za Hrabrog i Nebojšu nisu nabavljena. Nemačka torpeda G7a za P tipa IIB su naručena, ali do rata nije stiglo nijedno.

ML:
Ništa revolucjonarno, a vidim da se i u člancima nagađa, da li 550 ili 533mm, treba znati da su se odlučivali između engleskih i francuskih torpeda, englezi nisu imali 550mm. Mornarica je bila za engleska, ali se politika odlučila za francuska. Istina je da su Francuzi imali torpeda samo 550mm, ali 550  je 1936 bio potreban samo za dvije podmornice, a 533 je bio univerzalniji, jer su podmornice od početka imale mogućnost upotrebe raznih torpeda (Smeli, Osvetnik)
Podmornički torpedo 550mm 1924V, francuski,
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MOTORISTA:
Hvala.

ML:
Protivpodmorničke bombe

Ratna mornarica je dobila nešto malo protivpodmorničkih  bombi od bivše a-u mornarice. (a- u mornarica je koristila uglavnom njemačke dubinske bombe C/15 i vlastitu Schonthaler bomb, koja je bila nešto lakša, oko 50kg. I njemačka I a-u su se aktivirale potezom, imale su plovak sa  užetom, na kojom se nameštala dubina eksplozije)
Nešto je kupljeno sa novim brodovima koji su imali klizače I bacače. Tako je RM imala 30.jula 1937g.  10  podmorničkih bombi tipa Vickers, kupljenih za Dubrovnik , i 12 za torpedne čamce. Ukupno znači 22 protivpodmorničke bombe. Kapsule na njihovim upaljačima su već bile stare , a vojnotehnički zavod iz Kragujevca nije mogao proizvesti nove. To su bile bombe tipa D sa hidrostatskim upaljačima, koji su se mogli namjestiti na 20, 40 i 60m.  Za ono vrijeme su to već bile male dubine.
U takvoj situaciji mornarički inžinjer Ivan Šebetić konstruisao je dubinsku bombu koja se odlikovala dobrim osobinama, a mogla se upotrjebiti do 120m dubine.  Ona je konstruisana da su se mogle postaviti dubine 30, 60, 90 I 120m.
Nije odmah puštena u proizvodnju, otezalo se kao I kod drugog oružja, zbog formalnih, birokratskih razloga.
Tek 23. Jula 1940g. naređeno je pomorskom arsenalu da odmah počne sa proizvodnjom serije od 50 kom protivpodmorničkih bombi tipa “šebetić”
Ujedno je naređeno da se pripremi troškovnik za 50 I 250 kom. Komanda podvodnog oružja prve bombe je preuzela 25.marta 1941. U neke plovne jedinice su stigle tek 5.aprila, tako da do početka rata posade nisu bile obučene za nihovo korištenje.

Sve u svemu vidi se da je podvodno oružje bilo deficitarno.

Pouzetki su uglavnom od K.Pribilovića. pošto u ovoj temi praktično osim slika ništa nije napisano, mislim da će ovaj tekst kao osnova dobro doći  ćlanovima foruma koje zanima ova tematika.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page