PALUBA
April 28, 2024, 02:29:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Sredite Vaš HD  (Read 7303 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: September 11, 2009, 02:25:46 pm »

Sredite Vaš hard. Ovaj naslov može da bude i dvosmislen Smiley. Vi odlučite da li ćete ga srediti možda za smaeće a možda i za bolji rad.
Znači ne odgovaram ako pokušate ovo ako nastane eventualna neka šteta. Ja još nisam probao ovo ali imam nameru da isprobam ovu metodu na jednom starijem hardu koji je inače pokvaren i ima loše sektore, pa i ako ga sredim za smeće neće mi biti krivo.
Ovo upustvo sam našao na jednom trackeru.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 1.jpg (133.95 KB, 772x1000 - viewed 112 times.)

* 2.jpg (175.55 KB, 772x1000 - viewed 98 times.)

* 3.jpg (168.91 KB, 772x1000 - viewed 90 times.)

* 4.jpg (160.44 KB, 772x1000 - viewed 121 times.)

* 5.jpg (132.7 KB, 772x1000 - viewed 96 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: September 11, 2009, 02:26:16 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 6.jpg (43.56 KB, 1000x707 - viewed 89 times.)
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #2 on: September 11, 2009, 02:50:54 pm »

Sredite Vaš hard. Ovaj naslov može da bude i dvosmislen Smiley. Vi odlučite da li ćete ga srediti možda za smaeće a možda i za bolji rad.
Znači ne odgovaram ako pokušate ovo ako nastane eventualna neka šteta. Ja još nisam probao ovo ali imam nameru da isprobam ovu metodu na jednom starijem hardu koji je inače pokvaren i ima loše sektore, pa i ako ga sredim za smeće neće mi biti krivo.
Брокеру, ово је зезанција наравно.
Овакви захвати се раде у вакумској комори, и не користи се прашак за веш.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3 on: September 11, 2009, 02:58:25 pm »

he he he
dobar!


@vathra
može se i tako izvest, ali neče raditi HD kasnije  Wink
« Last Edit: September 11, 2009, 03:16:29 pm by bozo13 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4 on: September 11, 2009, 07:04:48 pm »

Ako niste znali, ja radim na održavanju računara u RTRS, Banja Luka. Nekoliko stotina računara, od Trebinja do Prijedora, uključujući i Beograd. Imao sam nekoliko puta crknuti HD na kojim su bili važni podatci i koji su se morali spasiti. Nije mogao pomoći Bart PE, Hirens, HDD regenerator i da ne nabrajam dalje. Hardverski kvar. Međutim u Banja Luci ima prodavnica polovnih računara u kojoj sam često. U toj prodavnici ima oko otprilike 4 do 5 kubnih metara pokvarenih hard diskova. I odem tamo i nađem nekoliko apsolutno istih HD, proizvođač, kapacitet, model, firmware itd. I onda tumbam dijelove diskova. I  uglavnom uspijem spasiti podatke. Ako vam treba diskova ima ih pedesetak pokvarenih u radionici. Bilo je i oko pedesetak CD i DVD uređjaja, ali ih drugar iz radionice ovih dana sve razvalio, skida iz njih male četvrtaste magnete, jer pravi motor za mali avion koji može da leti sa daljinskim upravljanjem.

Aako vam treba magnet izuzetne jačine imate ih u svakom hard disku.

Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5 on: September 11, 2009, 07:55:32 pm »

Vathra ja sam se ogradio gore, napisao sam da ne odgovaram za eventualnu štetu. I kada sam postavio ove slike nisam imao nameru da se uopšte šalim. I kao što rekoh probaću na hardu koji inače ide u kantu, pa ako prođe prošlo je, ako ne opet ništa.
Videću kada budem uhavtio vremena to da radim da mi neko pomogne da fotografiše ceo poduhvat ili čak i da snimi.
A što se tiče hardova da je rizično jeste, rizik je i samo ga otvoriti a kamoli šta raditi ili odstranjivati iz njega.

Postoji u Beogradu firma ili servis koja se bavi isključivo sa tim poslom spašavanja podataka sa harda, ne znam im ime. To rade sa hardovima kojima je fizički uništeno kućište i unutrašnjost, znači otvaraju ih. Recimo oni za GB spašenih podataka uzimaju 10 evra, a ne rade hardove ispod 40 GB, mislim da je tako. I uvek imaju posla.
Vlado eto ti dodatnog posla ako u RS-u nema takvog servisa. Smiley

Drugo, ovo možete svi da probate i verovatno ste čuli za ovo. Kada je CD/DVD uništen i neće da se učita. Sa četkicom za zube i mlakom vodom se utrljava kaladont paste pokretima od unutuar diska ka spolja. Stavi se na dva sata u zamrzivač i onda ima dobrih izgleda da će pročitati CD/DVD. I to sam probao i negde upali a negde ne. Sve zavisi od stepena oštećenja.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #6 on: September 11, 2009, 08:36:49 pm »

Brok ovaj se šalio to poslednja slika i govori Smiley
Pa jel bi ti radio da te poprskaju Ajaxom Grin

Inače za fizičke bad sektore postoji fora da se stavi hdd u kesu zatim u zamrzivač na neko vreme (tela se na hladnoći skupljaju pa se i mikropukotine skupe Smiley ) izvadiš odma uštekaš u komp spaseš što se spasti može i baciš hdd posle toga Cheesy
Za magnetne bad sektore koristi se hdd regenerator, ima ga na svakom Hirenu.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #7 on: September 11, 2009, 09:00:30 pm »

Firma u Beogradu se nalazila u Takovskoj 45, jednom su i meni zatrebale njihove usluge, ali sam shvatio da sadržaj ne vredi tih 500-ak evra.

Metod koji je Vlada opisao radi u većini slučajeva.
U slučaju da je otišao i motor ili i glave, i mora da se otvori kućište
- nabavi se identičan disk (ili makar isto kućište i elektronika)
- u komori bez prašine se otvore oba i zamene im se ploče
- iščitaju se podaci sa diska, posle čega oba uređaja mogu da se bace, ili koriste kao rezervni delovi

Otvaranje van komore može biti pogubno, jer i najmanja prašina može da stvori fizički loše sektore.

Inače. ne znam da li znate da na diskovima mogu da se sačuvaju podaci i posle nekoliko brisanja/pisanja. Obična glava čita 0/1, ali osetljivija može da oseti šta je tu pisalo pre. Zbog toga su se u vojsci hard diskovi fizički uništavali: reklamira se uređaj nabavljaču opreme, oni na licu mesta vide da ne može da se opravi, komisija potvrdi i par vojnika dokrajče disk sa macolama.

----

Vlado, prenesite drugaru da može da nabavi Neodimijumske magnete lako preko interneta
Ima ih dosta među igračkama na netu, a i Mythbustersi ih rado koriste
http://www.thinkgeek.com/geektoys/science/770f/
Možda će mu biti lakše ako ima komplet iste veličine, da ne spominjem odšrafljivanje uređaja.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #8 on: September 11, 2009, 09:23:19 pm »

Da ima softvera koji vraća podatke i posle tri-četriri formatiranja.

Ja sam to skinuo sa jednog našeg trackera, i bilo je slične polemike jel šala ili ne. I ima raznih mišljenja i iskustava, jedni tvrde da može tako da se radi drugi ne i tako. Ma znaš šta, kada nemaš alternativu, zašto ne pokušati, nema šta da izgubiš.
Za hard u kesi u zamrzivaču celu noć i ujutru skidanje šta se može skinuti sam isto čuo, ali nisam nikada probao.

Meni na šta liči hardver to čak nije ni za smehoteku nego za plačoteku, ali radi Smiley. Koliko će još ovako da gura ne znam i može da ode svakog minuta. Ovo kod mene na sve liči osim na normalan računar. I sve su kobinacije ili "smisli i uradi sam" ustvari "muka me naterala" ili neko ovako krajnje sumnjivo uputsvo.

Vathra, za koju količinu podataka su ti tražili tolike pare. Znam da se "ubijaju" od posla.
« Last Edit: September 11, 2009, 09:37:56 pm by Broker » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #9 on: September 11, 2009, 09:45:08 pm »

Mislim da je bilo 40Gb, ali je cena bila za:
- dijagnoza kvara
- novi hard
- rad u komori
- kopiranje (moguće da je taj deo imao stavku po Gb)

Ne verujem da imaju "mesarsku" računicu po Gb, jer ako pogledaš konstrukciju videćeš da je najveći deo posla nevezan za količinu podataka koji se vade, odnosno praktično je isti posao vadio 1Mb ili 100Gb
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #10 on: September 11, 2009, 10:40:24 pm »

Evo i jednog "brute force" rešenja, primitivnog, ali jednostavnog: nabavite eksterni HD, i sve važne stvari stavite kao back-up na njega, a ono najvažnije narežite još i na CD, i nema zime... Cheesy
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #11 on: September 12, 2009, 08:52:43 am »

Najbolji program, po mom mišljenju, za vraćanje obrisanih, formatiranih, oštećenih podataka, kao i podataka sa diskova koji su izgubili format ( pukla particija i sl.) je ovaj koji se može skinuti sa

http://rs327.rapidshare.com/files/235743498/GetDataBackv3.68_Portable_www.softarchive.net.rar

Program je čak i krekovan, samo treba uraditi restart nakon instalacije.


Jedan od načina čuvanja podataka je sljedeći

Aplikativni server moje firme za određenu grupu poslova se nalazi u Sarajevu. Tamo se svi podatci smještaju u dva ista računara ( HP proliant) koji ima diskove u miroringu. Dakle svaki podatak na 4 mjesta. Naveče u 8 sati svi podatci se kopiraju u backup server u Banja Luku. Opet dva HP prolianta koji imaju diskove u miroringu. Dakle podatak je sačuvan na 8 mjesta u dva grada. Korisnici aplikacije u mojoj firmi samo kliknu na ikonu određene grupe poslova i rade. Nemaju pojma da su preko remote desktopa u racunaru u Sarajevu. Svi računari rade na UPS-ovima i to od firme APC za koju smatram da je nabolja iz područja UPS-ova, prije njih su naponski stablizatori po svakoj fazi posebno koji uvijek daju 220 V. Sistem napajanja je spojen na dvije trafo stanice iz dva različita dijela grada, gdje automatika prebacuje ako nema jednog ili drugog napajanja i na ogromni agregat koji je u punoj funkciji 8 sekundi ako nema ni jednog od ova dva gradska napajanja. Tih 8 sekundi bez gradskog napajanja veoma lako izdrže UPS-ovi. Serveri nisu ugašeni od četvrtog januara 2003 godine. Nedavno smo i montirali servere sa trostrukim redudantnim napajanjima. Za čuvanje video materijala.


Pozdrav

Vlado
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #12 on: September 12, 2009, 09:53:46 am »

Vlado,
Mi koristimo malo prostiji sistem.
Na serveru imamo diskove u RAID sistemu, mislim da je 4+1 konfiguracija. Bekap nam je u podrumu.
Najgore što može da nam se desi je kvar servera, u kom slučaju treba neko vreme da se iščupaju podaci na drugi server (dok popiju ljudi kafu). Nemamo dupli server i bekap u drugom gradu, nemamo toliko para, a ni potrebe jer ne radimo uživo program.
Samo da vas pitam, je li na HP Proliant serverima koristite čist miroring ili RAID?

Za kućne korisnike bih se složio sa Djemom.
Dodao bih da bi trebalo imati kući i pravi UPS. Meni su stradali delovi na 2 kompjutera, šteta nije bila velika, ali je bilo dosadno reinstalirati sistem i tražiti grešku.

Zna li neko kako radi APC power surge ili tako nešto? Nije UPS, izgleda kao malo veći razvodni kabl, štiti od strujnih udara.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #13 on: September 12, 2009, 02:29:08 pm »

Koliko sam skapirao on samo "pegla" struju, znači sprečava da do kompa dođe visok napon koji može da sprži napajanje ili ne daj bože neku komponentu. Problem je i pad napona ali mislim da ovaj uređaj koji si opisao to ne može da reši, za to je potrebna nešto malo skuplja opcija.
Evo link gde možeš pročitati jedan lep opis svih vrsta električnih smetnji koje mogu da utiču na rad računara i zaštite od njih:
http://www.elitesecurity.org/t71090
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #14 on: September 12, 2009, 04:13:19 pm »

Quote from: elitesecurity.org/ forum - korisnik StORM48
-Udar (Spike). Važi za daleko najopasniji vid problema sa električnom energijom. Prouzrokovan je trenutnim skokom napona i do 100% (pa i više) iznad nominalnog. Javlja se kada grom udari u blizini trafo-stanice, kada se struja uključi (posle restrikcija, nekog kvara itd) ili zbog "radova" na električnoj mreži (popravke, prespajanje itd). Posledice mogu biti različite od slučaja do slučaja - od prostog treptaja monitora, pa do kompletnog "spaljivanja" kompjutera. Zato se ne preporučuje korišćenje osetljive opreme odmah po dolasku struje (ako je bila isključena) ili u toku atmosferskih pražnjenja.

Ovo se meni jednom deslilo, mada nisam imao nikakvu zaštitu dobro je da mi je hard ostao čitav. Matična otišai. E sada nije što se to desilo kod mene nego je drug dao grdne pare za UPS koji drži struju 20 minuta po njenom nestanku i štiti navodno od ovakvih stvari, a nije tako zato što mu je otišla mašina skroz po dolasku struje.
Ukratko (mrzelo me je da čitam čitav tekst na elitesecurity.org) koja marka UPS-a konkertno je najbolja za zaštitu ove vrste udara. Kada ovo pominjem ne mislim toliko na grom koliko na "ima-nema-ima" stuje.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.