PALUBA
April 28, 2024, 06:18:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sredite Vaš HD  (Read 7305 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #15 on: September 12, 2009, 04:17:14 pm »

U stvari uređaji najčešće i crkavaju kod tog "ima-nema" struje, jer po dolasku struje se istovremeno ukjučuju svi uređaji u kući i tu dolazi do fluktuacije napona, zato je poželjno po nestanku struje isključiti sve uređaje iz struje a onda ih jedan po jedan uključivati nakon što struja dođe. Tamo je i pomenuto da je veliki problem uključivanje ili isključivanje velikog potrošača u kućnoj mreži što trenutno može dovesti do visokog napona u trajanju od nekoliko milisekundi što je sasvim dovoljno da sprži osetljiviju ili slabo zaštićenu opremu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #16 on: September 12, 2009, 05:52:23 pm »

Znam ja to Dexy i kada sam kući i nestane struje ja na produžnom isključim glavni prekidač i po dolasku struje ne diram ništa izvesno vreme. Problem je što je meni računar u radu zadnje tri godine gotovo bez prestanka, i recimo to se desi kada nisam kući ili noću kada spavam. Sada ovo je varijanta kada nemam ništa od zaštite. Ali šta se u praksi pokazalo kao najbolja zaštita. Ne mora to ni da bude UPS, ne treba meni struja po njenom nestanku (ma ne bilo loše da i to imam ali ovo mi je bitnije). Recimo da li bi imalo efekta da stavim jako slab osigurač na glavnom razvodnom kablu.
Ili recimo da li postoje napojne kutije sa automatskim osiguračima, da ga izbaci i samo ga vratiš po stabilizacije napona struje. Ovi obični osigurači u napojnim očigledno da ne završavaju posao.
Ne treba mi sada ovo, nego imam u planu da podignem mali kućni server i da povežem više računara na njega.

Ima delova grada gde često nestaje struja zbog nekih radova. Ja sam baš u takvom delu grada. Ne razumem se u gradsku mrežu samo su mi objasnili iz EDB-a da se nalazim u području nekog čvorišta, tako nešto ne znam ni sam. Ranije 90-tih su mi jednom prilikom otišli svi kućni uređaji a nestanak struje je bio kratak. Čudno jeste (Srbija 90-tih) ali sam uspeo da naplatim sve, dva televizora i video rekorder. Izlazašli su ljudi iz EDB-a ustanovili, napravili zapisnik i dobio sam punu odštetu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #17 on: September 12, 2009, 07:26:01 pm »

Ja stanujem na devetom spratu. I često nešto popravljam ili pravim. Na stolu nekoliko instrumenata, analognih, sa kazaljkama i digitalnih. I imam pogled na veliki dio Banja Luke. Prije neku godinu popravljam nešto i gledam kroz prozor, nestade struje u jednom dijelu grada i meni se pojača svjetlo sa lustera. Napon skoči na 230 volti. Nestade struje u još jednom dijelu nakon minut i napon mi skoči na 240 volti itd. I tako je počelo nestajati struje u gradu. I kad mi je napon u stanu prešao 260 volti i kad su sijalice počele da sijaju ko da imaju hiljadu vati odvrnuo sam sve osigurače u stanu. I sačekao da dođe struja u sve dijelove grada i tek nakon desetak minuta nakon toga ponovo zavrnuo osigurače. To je jedina zaštita. Samoindukcijski špic kod ponovnog uključenja može da napravi veliku štetu. Ako bih vam rekao da na elektromagnetu za opaljenje topa na tenku M84 koji se napaja sa 24 volta u trenutku opaljenja napon samoindukcije je oko 700 volti. I ako spali diodu koja sječe samoindukciju propali veliki dio sistema za upravljane vatrom.

Samoindukcija nekad može da bude i korisna. Neznam koliko se vas na ovom forumu bavi hardverom, ali da vam objasnim kako sam rješio regulator paljbe na PKT mitraljezu na M84. Na elektromagnet opaljenja mitraljeza PKT-a 5P7 koji se nalazi na mitraljezu i opaljuje tako što mu se daje 24 volta. I dok mu se daje 24 volta mitraljez opaljuje. I naravno mitraljez nazad u sistem vraća samoindukovani napon. Ja sam skinuo diodu koja sječe samoindukciju, stavio tu zener diodu i obrnuo fazu i brojao broj odsječenih impulsa gdje sam dodao brojač. I nakon određenog broja impulsa brojač prekida opaljenje mitraljeza. I tako onemogućio da vojnik stisne okidač mitraljeza i progura čitav redenik kroz mitraljez.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #18 on: September 14, 2009, 02:00:44 pm »

Hard diskovi  u roku od mjesec dana su mi dva crkla, ali sreća u nesreći je što ništa bitno nije bilo na njima. Nabavim ja nove diskove prođe od toga tri mjeseca kako su u upotrebi i opet počne jedan da se gubi (vidim disk vidim šta je na njemu ali nemogu ništa s njega da skinem ni da na njega snimim) već mi došlo da bacim računar i slučajno promjenim PATA kabal i proradi sve kako treba.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #19 on: September 16, 2009, 06:37:19 pm »

Međutim u Banja Luci ima prodavnica polovnih računara u kojoj sam često. U toj prodavnici ima oko otprilike 4 do 5 kubnih metara pokvarenih hard diskova.
Možeš li mi dati adresu od ove radnje?
Pozdrav
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #20 on: October 03, 2009, 08:10:28 am »

http://www.pcinfo.rs.ba/kontakti.php

To ti je u krugu Incela, kad ideš iz Teslića prema Banja Luci kad pređeš nadvožnjak kod silosa u Vrbanji i prođeš benzinsku pumpu skeni ljevo prema Country Clubu, pređi prugu i na ulazu si u Incel. Ako dođeš tamo budi pristojan. Tamo radi Jasmina Lukić koju kad bilo ko ko je muško vidi nekoliko sekundi ili minuta ostaje bez teksta ili se zbuni. Mogla bi na naslovne stranice svih svjetskih časopisa koje se bave ljepotom. Zato tamo i idem često. Postoji mogućnost cjenkanja u cjeni računarske opreme. Bukvalno najjeftinija polovna računarska oprema u krugu stotinjak kilometara. Kod njih svi kupuju pa preprodaju.

Bio sam ljetos u Tesliću u Banji Vručici na nekom liječenju. Mogli smo otići na pivo.

Pozdrav

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #21 on: October 03, 2009, 05:28:28 pm »

Bio sam ljetos u Tesliću u Banji Vručici na nekom liječenju. Mogli smo otići na pivo.

Pozdrav

Vlado
Znam da si bio u Tesliću ljetos čak smo se i vidjeli. Sjeti se momka koji je pitao da ti slučajno nisi Vladimir I. Pozzz
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #22 on: October 04, 2009, 07:46:46 am »

Ti si onaj iz one prodavnice tehničke robe! Pa što ne reče da si na Palubi. Kad dođeš u Banja Luku zovni me na mobilni 065/443-600 ili na 051/339-999. To je isti mobilni. Nemoj da te zbuni ovaj 051 za mobilni. Napravio sam prošle godine da svi radnici Radio Televizije Republike Srpske imaju mobilni koji se zove kao fiksni broj 051/339-XXXXXXX. Naravno, ja sam administrator sistema pa je moj broj 339-999.

Pivo je ipak pivo. 

Javi se obavezno.

Pozdrav

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #23 on: October 04, 2009, 11:03:12 am »

Tad još nisam bio registrovan na forum, a što se javljanja i piva tiče čujemo se prvom prilikom kad budem u BL-u.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.