PALUBA
April 28, 2024, 04:59:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: BsT m60  (Read 73095 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #45 on: March 14, 2012, 09:26:23 pm »

Бункер за БТ-60, увек задња страна бункера није затворена, због  барутните гасови из активирање гранате БТ .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Photo-bt-82mm.jpg (122.78 KB, 1000x1333 - viewed 303 times.)

* aktivno rekativno zron.jpg (65.58 KB, 1000x750 - viewed 279 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #46 on: March 14, 2012, 10:04:29 pm »

Prašinari, evo Vam na poklon jedna fotografija sa obuke  Smiley

...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* beztrzajni top_ m60.jpg (143.32 KB, 870x570 - viewed 296 times.)
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #47 on: March 15, 2012, 08:01:31 am »

JNA je imala krajem 1990 godine oko 6.600 ovih topova, bez topova jedinic TO. TO slovenije je imala oko 250 ovih topova, i ako procjenujemo, da je TO Slovenije oko 10% cjelokupne TO Juoglavije, dođemo do brojke oko 9000 do 10000 hiljada proizvedenih topova.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #48 on: March 15, 2012, 09:31:23 am »

Ти топови су били у воду БсТ батаљона (шест топова). Касније су пребацивани у пратећи вод чете (када су батаљони добили "маљутке"). Ако је тај податак тачан онда испада да је ЈНА имала 6600/6=1100 батаљона, односно 366 бригада (по 3 батаљона у бригади - пешдаијској, механизованој  и партизанској и сл.). То ми изгледа много. Пре ће бити да је цифра од 6600 топова (ако је тај податак тачан) обухватала и јединице ТО.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #49 on: March 15, 2012, 11:51:43 am »

Podatak je iz procjene instituta CERT, koji je 1992 radio ocjenu imovine JNA za djelovnu bilanciju. Koliko kužim, tamo nije bilo procjene imovine TO, pošto je ta bila kao u vlastništvu republika.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #50 on: March 15, 2012, 09:48:57 pm »

Дакле, ради се о "процени", односно претпоставци. Код свих наменских процена овог типа помало (а негде и мало више) се претеривало, односно преувеличавало, како би се евентуално добило (код евентуалне деобе) више. Зато ови подаци могу бити неки орјентир, а никако поуздан (тачан) извор.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #51 on: March 16, 2012, 12:12:31 am »

kako god, bilo ih je mnogo. ko zna koliko njih nikad nisu ni videli svetlo dana do one nase igrarije jer su odmah poslati za na jedinice
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #52 on: March 16, 2012, 03:20:44 pm »

Evo malo slika iz prve ruke pa mozemo da komentarisemo oznacavanje metka.


* caura za bst 82mm.jpg (171.36 KB, 900x675 - viewed 76 times.)

* caura za bst 82mm.jpg 2.jpg (189.52 KB, 900x675 - viewed 92 times.)

* za bst.jpg (299.05 KB, 900x675 - viewed 87 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #53 on: March 16, 2012, 07:05:49 pm »

kumulativni, m60p2, krusik valjevo, god proizvodnje 79, serija 03 (ako me secanje dobro sluzi oko oznaka Grin)

pardon, nisam vido preciznije, ovo gore je godina remonta, proizvodnja 69, serija 02. oznaka m60č oznacava verovatno celicnu cauru. desno su zigovi kontrole, a ovo levo ne znam (ili trenutno ne mogu da ga provalim)
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #54 on: March 18, 2012, 10:38:01 pm »

I na svakoj cauri ima tk ,vk   tehnicka kontrola ,vojna kontrola. I moram da primetim od mnogo gadjanja koje sam gledao ,ni jedan metak nije omanuo ni  kod ispaljenja ni kod udara u cilj. Ne znam imaju li drugi neka drugacija iskustva.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #55 on: March 18, 2012, 11:37:53 pm »

Својевремено су се приликом гађања са БсТ дешавале несреће. Чак је и један од наставника наставе гађања (мајор, касније и пуковник, знам му и име али га не бих помињао) у Пешадијском школском центру у Сарајеву био је без шаке јер му је приликом опаљења откинута рука из зглоба. Био је живи пример питомцима шта значи непажња на овом оруђу.

Узрок тим несрећама је погрешно склопљен затварач. Када се отвори брава затварача и спусти надоле запне се ударна игла (она  личи на криву куку). То се ради тако што помоћник нишанџије левом руком ухвати затварач за посебну ручицу са горње стране,а десном окрене браву и затим спусти склоп затварача. Када се убаци граната и затвори затварач (помоћник га подише левом руком, а забрављује десном), ударна игла остаје у задњем положају. Међутим, ако се лоше (погрешно склопи након расклапања) то се неће десити, већ ће ударна игла одмах отићи напред и ударити у капислу гранате и активирати је. Како значајна количина барутних гасова иде назад кроз затварач (јер он је шупаљ), чиме се обезбеђује "бестрзајност", тада незабрављени затварач нагло излети уназад. Како је лева рука помоћника нишанџије који затвара и брави затварач у том моменту још на ручици (са згрченом шаком), силина детонације му обавезно истргне шаку, а могуће је да га додатно повреди, па и убије.

Колики се сећам накнадно су извршене конструкционе дораде, тако да се та грешка у склапању избегне, односно да се не може ни десити.

Ако је све у реду, а код опаљења не дође до активирања гранате, е онда је посада (нишанџија, посебно помоћник, а највише руковалац гађања) најеб... јер следи процедура. Увек постоји опасност да се граната накнадно активира. Заборавио сам, а и немам правило,али је она предвиђено правилом и није нимало безазлено. Не трпи грешке. Као и са сваким експлозивним средством.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #56 on: March 19, 2012, 02:23:14 am »

ja gadjao pokazno, dve p2r su opalile bez greske, ali je rkz bilo potpuno zardjalo sa jedne strane. nisam hteo, tacnije nisam smeo da gadjam tim zrnom, bez obzira sto je major insistirao da se gadja. zamolio sam ga da ako misli da gadja saceka koju sekundu dok se ja pomerim u zaklon.  dok je trajala rasprava prisao je potpukovnik rukovalac gadjanja, pogledao granatu i naredio da se ta granata unisti eksplozivom. tako smo vidli i taj deo procedure. inace pucanj je strahovit (sreca sam bio sacuvao antifone od zolje), dim i prasina na sve strane (gadjano na peskovima), pa se ti snadji majstore u onoj guzvi na koju bi se stranu sklanjao u realnoj situaciji.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #57 on: March 19, 2012, 09:11:28 am »

Да, кад опали пуцањ је заглушујући. У моје време се нису носили антифоне већ је, ко је био паметнији, стављао вату у ши. Ја нисам и имам оштећен слух (одатле је кренуло). Иначе, испалио сам 7-8 гранати из овог топа, све као питомац. Највише на водном бојном гађању (бојно гађање стрељачког вода у нападу), који је за ту прилику био ојачан одељењем БсТ. Ја и колега смо наизменично испалили по 5 граната.

Иначе, топ је (када се добро "упуца") изузетно прецизан.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 889



« Reply #58 on: March 19, 2012, 10:15:56 am »

Tokom jedne TVBG kojoj sam prisustvovao (ne i učestvovao), a koja je bila izvedena u masivu Orjena još u prošlom vijeku, imao sam prilike da izbliza vidim kako dejstvuje ta "puška".
Bio sam zapanjen, iznenađen i oduševljen kako to grmi.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #59 on: March 19, 2012, 06:55:17 pm »

tacno, dzumba, neverovatno precizna sprava.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.