PALUBA
April 20, 2024, 12:21:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 39   Go Down
  Print  
Author Topic: Minolovci tipa LM-151  (Read 220603 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
drvarska
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3



« Reply #105 on: December 16, 2008, 03:02:36 pm »

nekako sam namerno zaboravio sve sto mi se desavalo u vojsci pre 14 god a onda me je juce preko facebooka nasao drugar sa broda i otvorio portal 153 Smiley. Secanja naviru, googlao sam nas brod i evo me sada ovde. Divne su slike francuza. jako mi je zao sto je tako zaboravljen. Na 153 sam dosao posle obuke na 31 i 34. Sa oba "razaraca" smo plovili ne tako puno ali se secam jako leve vojne vezbe gde smo gadjali mete u vazduhu i na zemlji i jednom prilikom cak izpalili protivpodmornicku raketu (koja je sprzila palubu). Posle obuke sa dobio prekomandu na minolovce i kada sam dosao, pitao sam se koga sam to naljutio da ma dobijem tako grozan brod. kao po kazni. Komandant broda (ne secam se cina) je bio Mario Zanata. ustogljen i zeljan da ostane i pokaze koliko je veran novonastaloj drzavi SR Jugoslaviji. mislim da smo bili 1 ili 2 godina da smo cinove oslovljavali sa "gospodine" umesto sa "druze".
Kazem nisam voleo 153 prvih par nedelja a onda smo ispolvili iz luke ... Ono cega se secam je predivna tisina na pramcu dok smo plovili, zvezdano nebo na nocnim strazama na otvorenom moru, sok kada sam otkrio da ze kaze "livo" a ne "levo" Smiley, veselje kada vidimo da nam se priblizava PV ili PH a mi negde u majcini nedelju dana, secam se uzbudjenja kada vidimo brodove 6te flote negde na radaru pa im se priblizimo i gledamo tudje brodove sa sveze obrijanim mornarima Smiley, secam se albanskih i crnogorskih svercera sa brzim gliserima koje smo stalno "jurili" (nikad nisam shvatio poentu), bosonogi na drvenoj palubi. 
153 je bio brod sa velikom dusom i iskustvom. Jako lepo napravljen i odrzavan dok smo ziveli na njemu, ali je vreme ucinilo svoje. Jos 94te je bilo price da nece jos dugo. Maticna luka je bio Tivat. Jednom smo nedelju dana proveli u Baru i svi smo se uplasili da cemo tamo i da ostanemo (cini mi se da je bar bio kao neka grozna ambulanta za brodove).
153 je bio kuca, Tivat je bio drzava, more je bila zena.

eto nesto sam emotivan sada. bas mi nedostaje plovidba. i ta tisina na pucini. marinero

p.s. septembarska klasa 94, ves: kuvar/artiljerac
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #106 on: December 16, 2008, 03:53:30 pm »

Poručnik Fregate Zaneti Mario, he...he...he...dobro nam došao. Ja sam bio motorista na 152 `92-`93. Polako skupljamo posadu za 153 Wink
Logged
drvarska
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3



« Reply #107 on: December 19, 2008, 04:56:53 pm »

Zar njegovo ime nije Mario Zanata?
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #108 on: December 19, 2008, 05:05:06 pm »

Ako me još uvek dobro služi pamćenje, Zaneti Mario, od milošte Zamlata Mario. Možda i grešim, davno je bilo... Undecided
Logged
Splićo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #109 on: January 19, 2009, 05:52:46 pm »

Mislim da će Vas ovo sve zanimati...preneseno iz Slobodne Dalmacije prije dva dana.....
Minolovac Blitvenica u mirotvornoj misiji ....
U okviru Jadranske pomorske straže iz Umaga, koja se osniva za međunarodni monitoring stanja voda, ribolovnog fonda, količine i vrste onečišćenja Jadranskoga mora, a čiji je nositelj i idejni tvorac hrvatski Slovenac Robert Širnik i njegova tvrtka “Levant” iz Ljubljane, sudjelovat će i brod bivšega JRM-a, minolovac francuske proizvodnje koji je u pomorskoj bitki pod Korčulom plovio pod imenom “Blitvenica”, s oznakom M 153.

On se sada nalazi na vezu u blizini crnogorskog remontnog brodogradilišta Tivat, gdje će biti preuređen i opremljen za potrebe Jadranske pomorske straže. Brod, dug 46,65 m, širok 8,72 m, punog deplasmana 383 tone, u bitki je spašavao ratne brodove jugomornarice koje su u Pelješkome kanalu pogodili korčulanski i pelješki topnici.

Prihvatio ih je u tegalj prema susjednome otoku Visu. Zbog jakog nevremena, pogođenog minolovca M 144 “Olib” morao je ostaviti, a on se poslije nasukao na otoku Hvaru.

- Nekadašnju “Blitvenicu” smo otkupili od jedne crnogorske tvrtke, obavili nužni remont broda i pogonskih strojeva. Trenutačno je u projektiranju rekonstrukcija kaštela i krmenog dijela zbog nove opreme. Brod je odlično opremljen.

Ima dvije hidraulične dizalice, jednu samaricu, vitlo s četiri sajle dužine do 1380 metara, nosivosti do 2500 kg, veliko vitlo, na kojem predviđamo postaviti sustav za polaganje brana za skupljanje razlivene nafte.

Nabavili smo dva Simradova sonorna sustava. Trenutačno projektiramo i novi zapovjedni most koji će biti identičan simulatoru na pomorskom fakultetu. Brod ima veliku autonomiju. S jednim punjenjem spremnika može preploviti približno 5400 nautičkih milja.

Na njemu će biti i kompletna ronilačka baza, uključujući i rebridere, usklađena s najnovijim standardima NATO-a. Na brodu već imamo dio opreme za daljinsko upravljive podvodne robote. Još jedan je u nabavi kako bi mogli pokriti sva područja do dubine 350 metara - kaže Širnik.

On iznosi zanimljiv podatak o svome bratu, tadašnjemu hrvatskome branitelju Francu Širniku. S bitnice u Lovištu na poluotoku Pelješcu iz svog topa brat Franc je nekoliko puta pogodio brodove jugomornarice koji su se povlačili iz Splitskih vrata.

Njih je poslije spašavao upravo sada obnavljani minolovac, a neki od članova posade iz ratnog vremena s kojima je prilikom obnove broda Širnik kontaktirao iznijeli su iz svoga kuta neke podatke o operacijama na području Pelješca i Hvara te pogocima koje je obalna artiljerija Hrvatske vojske nanijela JRM-u.

Inače, u prvoj fazi zanimljivoga međunarodnog projekta od planiranih realizirana je nabava plovne jedinice za nadzor i monitoring rijeka – sliv Dunav, Tisa, Sava. Riječ je o manjem znanstveno-istraživačkome brodu “Sirius”, dužine 26 m, širine 6 m, deplasmana 60 tona, koji je trenutačno stacioniran u Novom Sadu, a služit će za nadzor rijeka.

Osim “Blitvenice” nabavljen je i brod opće namjene “Levant”, dužine 18 m. On će služiti za potrebe školovanja nadzora i opskrbe i bit će stacioniran u RH. Tijekom ove i sljedeće godine u planu je nabava broda koji će moći ploviti u bilo kojim uvjetima u Sredozemnom moru ili oceanima u klasi do 1500 tona, dužine do 100 m.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #110 on: January 19, 2009, 06:04:43 pm »

Nastavlja svoj život 
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #111 on: January 19, 2009, 06:27:03 pm »

Ne da se stari!  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 45.jpg (99.15 KB, 832x581 - viewed 260 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 05:24:53 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
Splićo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #112 on: January 19, 2009, 07:23:17 pm »

a gdje je ustvari sad 153-ojka....
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #113 on: January 19, 2009, 07:27:44 pm »

U Boki - vrati se na prvu stranu topika.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #114 on: January 19, 2009, 09:54:48 pm »

Zadnja slika (FF): .... več sam na ABG rekao, kako mi se uvijek čini, da ima još dosta slika/priča naokolo, a da još nisu na forumu, pa eto nadje se povremeno nešto novo ... Bit če još fotki JRM, FF ?

LP,
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #115 on: January 19, 2009, 11:46:32 pm »

Pa iskopaćemo ponešto. Ja sve što nađem, stavim ovde na pripadajuću temu ...  angel
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #116 on: February 23, 2009, 06:07:04 pm »

Pre nekih 30-tak godina, na palubi M-153:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Momak sa fotografije (slikano vjerojatno 1974-1978) je moj klasić, ako netko zna njegovu adresu (mail) nek javi.
Pozdrav


* 46.jpg (57.22 KB, 649x883 - viewed 118 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 05:25:45 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #117 on: June 02, 2009, 03:48:20 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nešto za mog klasića iz XXI klase!


* 47.jpg (75.2 KB, 641x394 - viewed 222 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 05:26:44 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #118 on: June 02, 2009, 03:51:56 pm »

Ispuštanje minolovke...imaš li još ovakvih fotki Francuza? Cheesy
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #119 on: June 02, 2009, 04:05:07 pm »



 Na žalost nemam. Kući kopam po svim ladicama i ormarima, nebi li što još pronašao.
Pozdrav
Duje
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 39   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 24 queries.