PALUBA
March 28, 2024, 03:33:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39   Go Down
  Print  
Author Topic: Minolovci tipa LM-151  (Read 218992 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #375 on: March 17, 2011, 07:32:01 pm »

Nemam šta da dodam Lovac - to je to. Jedino da kažem da je negde do 2003. Mornaričko tehnička uprava bila samostalna uprava u sastavu Sektora za Logistiku GŠ, a tada su MTU i VTU svedene na nivo odelenja u Tehničkoj upravi.

Improvizacije kakve je Romeo tražio nikako nisu bile izvedive, možda jedino u doba T.11 Pravilnika.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #376 on: March 19, 2011, 05:15:24 pm »

On je to tražio od komande flote krajem 92 i početkom 93, samo smo tada imali veliki problem sa brojem posade. Minolovci su formacijski trebali da imaju 39 članova posade, dok je nas ukupno bilo 18. Mogli smo da ispuštamo minolovku i da je prikupljamo, kao i da idemo u patrolu. Na patrolama bi slobodan mašinac bio na krmenom Hispaneru.
Logged
frano
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #377 on: March 20, 2011, 12:02:39 am »

dali netko zna ko je bio zapovjednik Blitvenice prije Milana Miljevica.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #378 on: May 26, 2011, 10:16:38 am »

Mislim da se prezivao Pantić. Nadimak Panta Joe.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #379 on: May 26, 2011, 10:45:13 am »

Mislim da se prezivao Pantić. Nadimak Panta Joe.
Pavle Pantić, onaj, koji je bio kasnije na Katarini?
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #380 on: May 26, 2011, 11:00:12 am »

Moguće. Dok smo bili u generalnom remontu 1979-80, on je bio sa 153 na dokovanju, pa sam ga kratko vidio. Bio je neki cirkus oko njega, zato sam ga zapamtio. Još se sjećam Franca Vadjine, Gedže (Kitanovića), Boška, Kovača, Save...
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #381 on: May 26, 2011, 05:17:57 pm »

Quote
Bio je neki cirkus oko njega, zato sam ga zapamtio. Još se sjećam Franca Vadjine, Gedže (Kitanovića), Boška, Kovača, Save...

Pavle Pantić bio je komandant ML/LM-153 u vreme kada je moj otac bio k-dir V BO na tom brodu. Bili su najbolji prijatelji ... do velikog remonta - rekonstrukcije koja je izvedena u RZ "Velimir Škorpik" 80 i neke, a koji je bio uvod i povod cirkusu koji pominješ.

Brod je proveo nekoliko meseci u Šibeniku, posade su boravile u novootvorenom objektu za smeštaj posada brodova u remontu - starešine u 2-krevetnim sobama, moranari u zajedničkoj prostroji. Moj otac je kao glavni mašinac bio zadužen da vodi radove u kojima je učestovavla posada i koordinira aktivnosti sa radnicima remontnog zavoda. Sve je u početku delovalo savršeno, dobar smeštaj, dobra hrana, dobri uslovi za rad, brod se remontuje, oprema i sređuje od kobilice do jarbola. Stari se još uvek seća Pantinih reči iz prvih dana: "Savo, ti i ja ćemo da uživamo ovde sledeća 4 meseca..."

Onda je došlo do manjeg incidenta, iskazivanja nediscipline od strane jednog mornara. Kaznu je odredio k-dant broda - pituranje unutrašnjih prostorija broda. Sve bi bilo u redu, da moj otac nije primetio da mornar ima problema sa disanjem, svako malo vremena morao je da istrčava na palubu u pokušaju da dođe do vazduha. Obavio je razgovor sa njim, uradio provere i tako saznao da boluje od hronične astme. Bez konsultacija sa Pavlovićem, oslobodio ga je radova. Kad je k-dant ovo saznao sutradan, ljutito je reagovao i vratio mornara na radove. E tu je sve krenulo nizbrdo - k-dir V BO je ponovo oslobodio mornara od obaveza u potpalublju i rekao k-dantu - taj mali više neće uzeti četku u ruke dok sam ja na ovom brodu. I onda je nastalo sranje - na taj način podrivati autoritet k-danta Panta nije mogao da svari.

Više se ne mogu setiti svih detalja, uglavnom su pljuštale neke prijave, žalbe, itd. sve do povratka u divizion u Ploče, kada se situacija toliko zakomplikovala da je formirana komisija na čelu sa jednim visokim oficirom koji je samo zarad toga došao iz Splita da ispita i sasluša dvojicu delikvenata.  Smiley Dok su se njih dvojica svađala, presedavajući je ustao i rekao nešto kao: "drugovi, sram vas bilo, pa vi ste članovi partije, oficiri, starešine, blabalbla", na šta je mom ocu konačno pao mrak na oči, izvadio je partijsku knjižicu u koju je i tako stupio po službenoj dužnosti par godina ranije zarad nekog sportskog takmičenja, bacio je nas sto ispred presedavajućeg i rekao: "evo vam ovo, jebite se svi..." okrenuo se izašao na vrata i uputio se prema brodu. U međuvremenu, u prostoriji u kojoj se sve dešavalo nastao je muk. Niko nije mogao da veruje šta je uradio - u ono vreme to nije bilo ni malo bezazleno. Elem, do brodskog siza imalo je jedno 100-tinak metara. Stari je ležernim korakom polako išao, već razmišljajući o budućem životu u civilu, kad negde na pola puta, neko ga uhvati za rame. Okrene se, ono Panta. Zastadoše i pogledaše se a Panta reče: "Savo, i ja sam im moju bacio, nek se nose u tri materine" i obojica počeše da se smeju.

Oni su svoj nesporazum dobrim delom izgladili tog momenta, ali sam čin koji su izazvali imao je ozbiljnije posledice. Ipak, vremenom strasti su se malo smirile, prošli su sa opomenama i blažim kaznama s obzirom na "težinu" prekršaja, a moj stari je zahvaljujući Milanu Zecu (koji je tada bio kdant Diviziona) dobio prekomandu u Divulje na PS-12 i nikada posle toga nije video Pantu Džoa. Navodno je u Beogradu. Ako neko zna, voleo bi da mi javi, kako bi mu preneo.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #382 on: June 28, 2011, 01:10:28 pm »

Jučerašnja fotografija starog, dobrog broda.



* DSC00857.JPG (236.06 KB, 800x600 - viewed 140 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #383 on: June 28, 2011, 07:30:55 pm »

Jučerašnja fotografija starog, dobrog broda.


Vidim, da je još tu i postao je "ruzinav" (od čega zapravo ona "ruzina" , kad je trup drven) a pričalo se kako je brod prepravljen za civilne neke istraživačke namjene, čini mi se prošle godine je bilo napisano da novi vlasnik baš sredjuje papire, tako da bi brod stvarno išao u operativu. Šta je sad na tome ? Ili je brod napušten ovde i samo prazna priča oko njegove buduće upotrebe ?
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 483



« Reply #384 on: July 01, 2011, 03:26:05 pm »

Jučerašnja fotografija starog, dobrog broda.


Vidim, da je još tu i postao je "ruzinav" (od čega zapravo ona "ruzina" , kad je trup drven) a pričalo se kako je brod prepravljen za civilne neke istraživačke namjene, čini mi se prošle godine je bilo napisano da novi vlasnik baš sredjuje papire, tako da bi brod stvarno išao u operativu. Šta je sad na tome ? Ili je brod napušten ovde i samo prazna priča oko njegove buduće upotrebe ?
ako se drven brod ne održava,na svakom čavlu "procuri"ruzina kroz boju.desi se to i kod održavanih brodova.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #385 on: July 05, 2011, 10:53:30 pm »

"Almanacco navale 1964-65"


* M-161-almanacco navale 1964-65.jpg (583.69 KB, 1280x670 - viewed 143 times.)
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #386 on: July 20, 2011, 10:36:51 pm »

Vide se pramaci dva Francuza i dva torpednjaka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* antic12.jpg (296.56 KB, 1017x669 - viewed 235 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #387 on: July 21, 2011, 07:20:21 pm »

Obožavam visoke prove ovih brodova. Mogli su njima tući i najgore more na Jadranu bez pola muke.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #388 on: July 22, 2011, 09:05:55 pm »

Mislim da se prezivao Pantić. Nadimak Panta Joe.
Pavle Pantić, onaj, koji je bio kasnije na Katarini?
Tocno. Bio je komandant 5. MDBR.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #389 on: July 22, 2011, 09:08:28 pm »

Vide se pramaci dva Francuza i dva torpednjaka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ova slika je bila na naslovnice jednog Mornarickog glasnika.
Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.