PALUBA
April 23, 2024, 11:03:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 39   Go Down
  Print  
Author Topic: Minolovci tipa LM-151  (Read 220989 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #30 on: March 19, 2008, 06:46:07 am »

Onda mi možeš reći koje godine je rashodovan 161 i gde je završio (izrezan, prodan ili nešto treće). Meni se 1996. uklapa, jer ga već 1997. nisam viđao. 1996. (mislim) sam ga video na Kalaradovu, tamo je otegljen i vezan za mrtvi vez.
Logged
coolkingeye
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 29


« Reply #31 on: March 19, 2008, 07:38:32 pm »

161 je negde na jesen 1994. (tako mi se čini) odvučen do stare ciglane koja se nalazi par kilometara od kotorske raskrsnice, samo ideš suprotno od kotorskog tunela (dakle prema Radovićima), tamo su već bili odvučeni brodovi koji su bili u rashodu (jedan DTM, četiri TČ, jedan PBR, dva RČ, jedan mali minolovac - nisam siguran da sam sve nabrojao)... 161 nije imao ispravan pogon pa ga je tamo odvukao remorker, ali on još nije bio zvanično u rashodu, imao je i naoružanje na sebi, dok je na njemu ostao samo deo posade, koji se vremenom smanjivao, tako da su na kraju tu boravili jedan starešina i dva mornara u svojstvu straže koji su se periodično smenjivali... Ja sam takođe tamo boravio sa dva mornara 3 meseca u toku leta 1995. godine... Kasnije su svi ostali brodovi prodati (u staro gvožđe u glavnom, stim što je mali minolovac prodat i kasnije sam ga viđao u Budvi vezanog kod slovenske plaže... A 161 je bio dotegljen u remontni zavod ponovo i mi smo poskidali naoružanje i još neku opremu sa njega (za rezervne delove za ostala dva broda koji su bili operativni (152 i 153)... Ja sam krajem 1998. prešao na patrolne čamce, tako da sam prešao u luku Bar i više nisam bio u toku šta se dešavalo sa 161 i ostalim brodovima u remontnom zavodu...
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #32 on: March 19, 2008, 09:19:24 pm »

Lapsus sam napravio - Krašići, ne Kalaradovo! Naravno, ta stara ciglana pored Solila, preko puta Ostrva Cvijeća - tu sam ga i ja zadnji put video 1995. a video sam i deo posade na njemu (možda i tebe), jer sam silazio dole do broda. Nisam znao da je kasnije vraćen u remontni zavod, tamo ga nisam primetio, mada moguće je da sam mislio da je 152 ili 153. Verovatno je prošao kao 152 2004-te - izrezan, bolje reći - iskasapljen.

Koliko su LM-ovi plovili u to vreme i koliko je sprovođenja obuka?

Dali je u Tivtu urađen i jedan ozibiljniji remont, osim krpljenja oštećenja iz rata. Tvoj 161 je najgore prošao - on je dobio i zolju u pramac, pa je taj deo potpalublja kasnije prokišnjavao.
Logged
coolkingeye
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 29


« Reply #33 on: March 20, 2008, 06:19:05 pm »

Ja sam najviše boravio na LM-152 (preko 5 godina) zato njega smatram mojim brodom, a ne 161 ili 153. 152 i 153 su bili operativni do 2000,godine, a za dalje ne znam jer sam napustio Ratnu Mornaricu. Mada su i 141 i 142 takođe bili operativni do 1999. godine koliko sam uspeo da zapazim. Komanda minolovaca je negde 1996. godine prebačena iz Tivta u Bar, tako da verovatno zato nisi viđao većinu operativnih brodova jer su bili bazirani u luci BAr. Dok sam bio na tim brodovima obuka je sprovođena intezivno, čak su dobili i dodatni stalni zadatak obezbeđenja državne granice na moru pošto su većina (ponekad i svi) graničnih patrolnih čamaca bili neispravni u remontu. Na 161 je u Tivtu još 1992. zamenjen oštećeni deo pramčane palube. 152 je u principu bio ispravan sve vreme i najviše je vozio od svih brodava, kao i šorci 141 i 142. 143 je takođe dugo bio u Tivtu samo van ouptrebe (mada je imao punu posadu na sebi), pramac sa leve strane je primio pogodak u ratu i samo je privremeno zakrpljen, ali nikad nije bio sređen do kraja. 153 je izvesno vreme imao problema sa pogonom tako da je u to vreme samo 152 obavljao zadatke lovaca mina, ali 152 je imao ne ispravnu protivminsku elektroniku, tako da je mogao da radi samo patrolne vožnje i da tegli sajle kroz more. Kada je 153 pogonski osposobljen, on je bio jedini kompleta lovac mina sa potpuno ispravnom elektronikom, pa je i odrađeno nekoliko kompletnih protivminskih zadataka sa uspehom. A što se tiče remontnog zavoda u to vreme, nije bio u stanju da se nosi sa problemima brodova koji su bili u remontu, kako zbog toga što su se po prvi put susretali sa određenom vrstom brodova koji nikada ranije nisu tu remontovani, tako i zbog loše materijalne situacije samog zavoda, a i vojske u celini...
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #34 on: March 20, 2008, 08:00:30 pm »

Uf, hvala na iscrpnom i konciznom odgovoru. Ja sam se rodio i odrastao pred tih minolovaca, drago mi je da još neko čuva uspomenu na njih.

Reci mi, šta je bilo s 144, njega (pored 151 za koga znamo kako je završio) nisi spomenuo. Jadan od šoraca je 90-tih zaplenila italijanska obalska straža - krcatog albanskih imigranata. Dali je to bio 144? Brod je naravno tada bio vlasništvo civilnog lica.

Inače, 153 je jedini od M-ova (pored nesrećnog 151) koji je imao sreću da igrom slučaja ne bude u Pločama septembra 1991. kada je ZNG izvela napad na 16. protivminski divizion u Baćini, tako da praktično nije ni imao nekih oštećenja. 152 i 161 kao i šorci su obrali bostan tom prilikom, tukli su po njima svime i svačim - od AP, do minobacača i zolja. A i šorci su u posebno nadrljali pred Lovištem u novembru. 143 koji spominješ je usled pogotka imao prodor vode u trup, pa je nasukan u jednoj uvali na Korčuli i napušten, ali su se sledeći dan vratili po njega, privremeno ga okrpili i u teglju izvukli do Visa, i odatle u Boku.

Logged
coolkingeye
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 29


« Reply #35 on: March 20, 2008, 10:30:36 pm »

144 nikada nije došao do Crne Gore, po priči očevidaca je navodno potonuo, mada sam kasnije čuo da je izvučen... A to za Albance nakrcane na neki od šoraca ne znam, ali po toj priči to mora da je 144, jer ostala tri su bili u to vreme u Tivtu... 141 i 142 su bili praktično ne oštećeni, dok je 143 sa oštećenim pramcem dotegljen u Tivat... I zaboravio sam da spomenem da je u sklopu jedinice bila i ronilačka barkasa BRM88, koja je takođe dovezena u Tivat bez primetnih oštećenja...
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #36 on: March 21, 2008, 08:11:49 am »

Jedan šorac je definitivno zaplenila italijanska obalska straža, čak sam video na netu oglas u kome se on prodaje i gde se navodi da je brod zaplenjen. Živo me zanima sudbina 144, Hrvatski izvori tvrde da su dva šorca potopili u novembru 1991.i to 143 i 144. Ja sam u prethodnom postu, kada sam govorio o nasukivanju pogrešio, jer nije reč o 143 već o 144. Istina je da je 144 takođe pogođen i pretrpeo je teško oštećenje s prodorom vode u trup, tako da nebi potonuo, nasukan je u uvalu Torac na Hvaru, a posadu je evakusiao jedan od brodova iz sastava TG "Kaštela". Međutim, imam informaciju da se JRM vratila na mesto idući dan, rupa u trupu je zakrpljena, voda u trupu drenirana, brod odsukan i odvučen  na Vis, a potom u Boku. Pretpostavljam da je brod nikad nije popravljen i verovatno je krajem 1991 i tokom 1992 otpisan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Inače, pomenuta ronilačka barkasa je ostavljena napuštena na sidrištu Baćina u Pločama, kada su minolovci probili prepreku na izlazu iz zaliva i povukli se u neretvanski kanal. Idući dan su se ronioci iz jedinice gumenjakom vratili na sidrište, barkasa je i dalje stajala tamo, tako da su brzo uputili motor i isplovili s njom. Šokantno je da su u jednoj kapini našli doktora kako spava, pokrivenog madracima i ćebadima.  Roll Eyes


* 24.jpg (55.26 KB, 460x480 - viewed 332 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 05:06:32 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
coolkingeye
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 29


« Reply #37 on: March 22, 2008, 02:43:01 pm »

To na slici je definitivno 144, čak mu se vidi i ruba na boku gde je pogođen, a pogođen je u mašinski prostor. Brod koji je dotegljen u Boku je 143, a 144 je ostavljen i proglašen potopljenim brodom.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #38 on: March 22, 2008, 03:45:02 pm »

Znači, definitvno 144 nikada nije došao u Boku? Koliko si siguran u to?
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #39 on: March 22, 2008, 03:55:41 pm »

Шорац који је данас везан у будванској марини.Сликан љетос у Бару.

Слика је мало нејасна због слабог освјетљења, покушао сам да је мало поправим.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
У ствари мислим да је то тај... Roll Eyes

Quote
To na slici je definitivno 144, čak mu se vidi i ruba na boku gde je pogođen, a pogođen je u mašinski prostor. Brod koji je dotegljen u Boku je 143, a 144 je ostavljen i proglašen potopljenim brodom.

Почетком деведесетих, шорац који је иначе "крив" за шверц шиптара за Италију а био је везан дуго времена у Будви је имао велику закрпу на десном боку.



* 25.jpg (55.87 KB, 640x480 - viewed 307 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 05:07:26 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
coolkingeye
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 29


« Reply #40 on: March 22, 2008, 04:17:08 pm »

Znači, definitvno 144 nikada nije došao u Boku? Koliko si siguran u to?

Siguran sam zato što sam u Divizion došao početkom 1992. godine, a svi ratni događaji su se odvijal toko 1991.godine. Na sidrištu sam video samo brodove koji su preostali posle rata, znači svi osim 151 i 144, a takođe sam čuo dosta priča u to vreme o događajima iz rata od ljudi koji su preostali u jedinici posle rata.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #41 on: March 22, 2008, 08:45:51 pm »

Шорац сликан данас за вријеме јаког југа у Будви.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 26.jpg (92.56 KB, 640x480 - viewed 304 times.)

* 27.jpg (106.81 KB, 640x480 - viewed 288 times.)

* 28.jpg (88.91 KB, 640x480 - viewed 279 times.)

* 29.jpg (92.57 KB, 640x480 - viewed 137 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 05:10:31 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
coolkingeye
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 29


« Reply #42 on: March 23, 2008, 01:48:09 am »

Koliko se sećam 143 je svojevremeno prodat i novi vlasnik ga je odvukao u Budvu. Neću ništa da tvrdim pošto nisam u toku već nekih 8 godina, moguće je i to da je 144 nekim čudom dospeo  u Crnu goru. A metalna zakrpa na boku mi deluje suviše mala da bi zakrpila oštećenje koje je 144 doživeo tokom rata u Hrvatskoj. Takođe mi se čini da su šorci negde na tom mestu (gde je metalna zakrpa) imali "auspuh" od glavnih motora, tako da mogu pretpostaviti da je to u stvari 143, samo su mu povađeni motori i ostale stvari koje idu s njima, pa je novi vlasnik samo limom zakrpio rupu od izduva glavnog motora.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #43 on: March 23, 2008, 02:10:39 am »

Quote
[A metalna zakrpa na boku mi deluje suviše mala da bi zakrpila oštećenje koje je 144 doživeo tokom rata u Hrvatskoj./quote]

Нијесам мислио ни на овај брод са слике, ни на ову закрпу.Говорио сам о броду којег сам видио у Будви негдје 1992 године одприлике.Овај је у Будву дотегљен тек прије неки мјесец.

Quote
Takođe mi se čini da su šorci negde na tom mestu (gde je metalna zakrpa) imali "auspuh" od glavnih motora, tako da mogu pretpostaviti da je to u stvari 143, samo su mu povađeni motori i ostale stvari koje idu s njima, pa je novi vlasnik samo limom zakrpio rupu od izduva glavnog motora.

Овоме са слике није затворен издув из мотора дефинитивно.Погледај мало боље па ћеш видјети на слици горе.
« Last Edit: March 23, 2008, 09:52:10 am by Rade » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #44 on: March 24, 2008, 06:46:10 am »

Quote
Siguran sam zato što sam u Divizion došao početkom 1992. godine, a svi ratni događaji su se odvijal toko 1991.godine.

Raspitivah se ovih dana i dobih sledeći odgovor: M-144 je ipak izvučen iz one uvale na Hvaru, nakon pogotka u strojarnicu i punjenja vodom. Definitivno nije ostao u Hrvatskoj. Ali oštećenje je ipak bilo takvo da je procenjeno da se ne isplati popravljati ga, pa je brod odmah otpisan, i zapravo, nikada se nije vratio u divizion. To se desilo novembra 1991. Kako si ti došao u jedinicu 1992. sigurno ga nisi zatekao tamo, jer je već bio rashodovan i verovatno negde bačen da istrune.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 39   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.