PALUBA
April 27, 2024, 08:19:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 65   Go Down
  Print  
Author Topic: Varijante ruskih tenkova na bazi T72  (Read 327929 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #585 on: November 29, 2013, 07:01:30 pm »


I "petica" ima borbenu masu od 36 tona, pa izraelski Achzarit bez kupole i samo sa lakim lafetima murtaljeza ima 44 tone!
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #586 on: December 14, 2013, 02:00:52 pm »

Krenem ja u potragu, da vidim, da li je greška u toj težini od 47 tona.
Ili su svi preneli prvo napisani težinu, ili je to stvarno, mada, meni liči, da je težina ovog sredstva preterana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Љуба


* BMPT.jpg (515.5 KB, 1200x1790 - viewed 148 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #587 on: December 14, 2013, 02:06:43 pm »

Da ponovim rečeno.

I "petica" ima borbenu masu od 36 tona, pa izraelski Achzarit bez kupole i samo sa lakim lafetima murtaljeza na šasiji istog tog T-55 ima 44 tone!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #588 on: December 15, 2013, 05:53:52 pm »

BTR-T ima masu od 38,5 t.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #589 on: December 16, 2013, 02:17:57 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/yiHqJxByXBA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Кад конструктор каже да је 48 тона, онда нема шта више да сумњамо. pravilo

Љуба
Logged
coaveliki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #590 on: December 21, 2013, 06:27:44 pm »

Vidim da fotonin SUV ima i senzor za stepen zakrivljenosti cijevi. Spominjao sam aktivnu zaštitu kontakt. U stvari sam mislio na sistem aktivne zaštite arena.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/yQ9JPTVDFeg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/YpmcmKwWzYo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/zkCsETULkpc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Ovo baš izgleda moćno. Ima li iko predstavu koliko to košta, ako je na prodaju? To bi vredelo kupiti. Bilo bi još bolje kad bi se moglo napraviti.
Pozdrav!


« Last Edit: December 21, 2013, 06:29:04 pm by Rade » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #591 on: December 21, 2013, 06:52:18 pm »

Cenu ne znam, ali znam da se sistem Arena-E prodaje. Sistem je bio prikazan na RAE-2013.


* Arena-E 1.jpg (140.92 KB, 800x1139 - viewed 131 times.)

* Arena-E 2.jpg (54.98 KB, 650x488 - viewed 116 times.)

* Arena-E 3.jpg (65.86 KB, 650x488 - viewed 111 times.)
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 383



« Reply #592 on: January 01, 2014, 02:09:29 pm »

Posto sam izneo neka moja razmisljanja u vezi naseg tenka M-84, a na bazi zna se kojeg tenka. Mislim da je definitivno zastita ovog tenka veliki problem. Naveo sam osnovne nedostatke ,,naseg" tenka (po meni) i ne bih ponovo o tome. Da li je bolje da jedan tenk bude bolje oklopljen, a pritom da ima manju prohodnost i brzinu?! Mislim da je bolje da ima bolju zastitu npr. za 20-25% u odnosu na gubitak brzine i prohodnosti za 10 %.

Ovi snimci pokazuju sta znaci zastita:

Tenk je pogodjen tri puta u prednju plocu i uz odredjena ostecenja se izvlaci iz borbe pomocu drugog tenka.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/gWwenqOzTUg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Tenk je pogodjen dva puta u prednji deo i prolazi bez ostecenja (vidnih na snimku).

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/_Kzz57vHu9A?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Kada uporedimo sa snimcima pogodaka od pozadi i sa strane gde tenk po pravilu ostaje bez kupole ili leti u vazduh iz prvog pokusaja, onda je svima jasno koliko je bitna zastita tenka koji ima jednu ovako izrazenu manu (paljenje borbenog kompleta)!
« Last Edit: January 01, 2014, 02:15:11 pm by BSD » Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #593 on: January 01, 2014, 02:29:17 pm »

Ja na ovim snimcima nisam video nikakvu posebnu zastitu. Sa prednje strane T 72 je sasvim dovoljno cvrst protiv RPG-jeva (ali ne i protiv uranijumskih sabot zrna). Ne desava se tako cesto da kupola odleti u vazduh. Pomocna municija jeste dosta osetljiva na pogotke, mada plan kod celoga tenka je da ne bude uopste pogodjen, a kada je pogodjen ionako je zavrsio karijeru.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 383



« Reply #594 on: January 01, 2014, 04:13:39 pm »

Ja na ovim snimcima nisam video nikakvu posebnu zastitu. Sa prednje strane T 72 je sasvim dovoljno cvrst protiv RPG-jeva (ali ne i protiv uranijumskih sabot zrna).

O tome se upravo i radi, nesto deblji oklop sa prednje strane i rucni sistemi u ovakvim uslovima su malo efikasni, nekih ostecenja ce biti al ne pogubnih za tenk i posadu.

Pogledajte snimak od 02:30. Tenk je pogodjen u pokretu, kupola ne leti redovno u vazduh (postoji nekoliko snimaka) ali se bojevi komplet pali po pravilu. Na ovom snimku je klasican slucaj u kojem sigurno ne bi nastradala cela posada da nije doslo do paljenja municije!

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/aa87R6XDqtA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #595 on: January 01, 2014, 05:30:35 pm »

Rekli smo već nekoliko puta da u kupoli T-72 (i njegovih varijanti) nema municije. Municija je smeštena u obrtnom transporteru ispod kupole i u nekoliko odeljaka unutar šasije. Najkritičnija je municija tj. barutna punjenja koja su smeštena u obrtnom transporteru, jer je njihov položaj takav da su na direktnom udaru kumulativnog mlaza koji bi došao pogotkom u bok šasije tenka. Da bi došlo do dotonacije jednog ili više barutnih punjenja, moraju se steći određeni uslovi. Najvažniji uslov je da barutno punjenje bude aktivirano, a to se dešava ako kumulativni mlaz pogodi u kapislu. Tada može doći i do lančane reakcije ostalih barutnih punjenja u tenku, a posledica toga je "leteća kupola". Ako se barutno punjenje samo pripali (bez aktiviranja), ono će samo izgarati jedno po jedno.


Svaki slučaj je na ovim snimcima neki način poseban. Nema nekog univerzalnog šablona šta će se desiti prilikom pogotka. Sve zavisi gde je tenk pogođen, kojim sredstvom, o kojoj varijanti T-72 je reč itd.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #596 on: January 02, 2014, 10:58:59 pm »


Po engleskom iskustvu WWII, slabo zaštićena mesta na tenkovima (baš kao i na brodovima) često prosto privlače neprijateljske granate. Upravo tako, mada teorijski proračuni pokazuju drugačije, po "zakonu podlosti" opasni projektil ne pogodi masivni osloni točak, već ga omaši i pogodi pravo u bočni oklop. Kod T-72 to je 80mm čelika, ali dovoljno da ga i RPG probuši, a odatle do mehanizovanog transportera BK ima isuviše malo...
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 383



« Reply #597 on: January 03, 2014, 12:13:26 am »

Pa mala silueta povlaci i mali, skucen prostor u tenku, tako da je sve veoma blizu i u slucaju probijanja oklopa se dogadja to sto se dogadja. Sto se tice ove napomene da u kupoli tenka nema municije mogu reci da mi je to odavno poznato. Mislim da ce Rusi na novom tenku najverovatnije izmestiti svu municiju u zasebnu komoru, prakticno van tenka, a vrlo verovatno sa zadnje strane kupole (lakse punjenje topa) ili u neku komoru do motora, e kako ce resiti punjenje topa to jedva cekam da vidim. Vidite da su vec deo bojevog komleta izbacili van na verziji MS. Kada vidim snimke u zadnjim ratovima mene bi bilo briga koliki mi je prostor u tenku, bitnije bi mi bilo da budem u jednoj veoma skucenoj tesko probojnoj kapsulici, iako nikada ne bih bio posada u tenku!



* T-90MS.jpg (132.1 KB, 726x645 - viewed 124 times.)

* T-90 MS.jpg (102.34 KB, 637x425 - viewed 124 times.)
« Last Edit: January 03, 2014, 12:32:29 am by BSD » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #598 on: January 03, 2014, 04:21:43 pm »

Teško je ceo borbeni komplet topa izbaciti van šasije tenka, jer dimenzije tenka to limitiraju. Čak ni ogromni Ambarms nema tako nešto, jer je i kod njega jedan manji deo municije smešten u odeljku šasije.

Rusi su na tenku Crni Orao uradili maksimalno što se moglo na modifikovanoj (produženoj) šasiji T-80, gde je u spremištu iza kupole moguće smestiti samo 30 kompleta municije. Ostatak je morao biti smešten unutar šasije. Na tenku T-90SM je izmešteno 10 kompleta municije, koja je ranije bila van karusela autopunjača. Međutim i dalje je ostalo 11 kompleta u odeljcima šasije. Ovih 10 kompleta u skladištu iza kupole nisu dostupna u slučaju borbe, jer posada mora izaći van tenka kako bi ih prebacila unutra ili smestila direktno u karusel.


Sticajem okolnosti na internetu su većinom prikazana uništenja tenka T-72, međutim niko ne može tačno da tvrdi šta bi se desilo sa borbenim kompletom recimo toliko hvaljenog Leopard 2, kada bi s boka bio pogođen sa RPG-29. Šta bi se desilo sa njegovom municijom smeštenom unutar šasije?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #599 on: January 03, 2014, 05:27:08 pm »


Kad bi kumulativni projektil pogodio deo b/k unutar tela tenka Leopard 2, punjenje bi se vrlo verovatno zapalilo, uništavajući svu onu skupu opremu i ranjavajući ili ubijajući posadu. Ako bi pritisak unutar tenka bio dovoljan i lukovi zatvoreni - kupola bi odletela sa venca. Mislim da to važi za bilo koji savremeni tenk. Ruski tenkovi imaju najdeblji bočni oklop, mislim da je on čak i kod Leo 2 znatno tanji, ali zato postoje bočni ERO štitnici, koji štite s boka od običnih rrb/rpg starije generacije.
Mislim da je ideja perspektivnih rešenja u tome da se posada izmesti u oklopnu kapsulu, a da punjač ostane tu gde jeste, u delu bez posade. Teškoća je u tome, što se time čini nemogućim ručno punjenje topa, što nije u skladu sa ruskim pravilom upotrebe da svaki automatski proces mora imati ručnu rezervu.
Logged
Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 65   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.