PALUBA
April 20, 2024, 05:38:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija kod Tajerske sestrice  (Read 138097 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #225 on: November 23, 2015, 10:14:39 pm »

Quote
Moram te ispraviti, bio je 26. septembar, ne 21. Pouzdano. A ja sam vam urlao radio telefonom da ne idete u Zonku. Municija je bila za topove 130 mm sa Barbarige. Kamioni KRAZ 255b.

Verovatno si u pravu Boro za datum, prošlo vreme , eto pogreših i prezime sada pokojnog zastavnika Vjeka. Pamtim i ja neke zanimljive situacije s njim u Kumboru, ali da ne idem u toliki off ovde.

Tada je ustvari bio i prvi ozbiljniji napad na neki vojni objekat u Puli, koliko ja znam

Taj dan smo se valjda i nasukali u Barbarigi kada su ukrcali kamione, ili je bilo neki sledeći put.Skoro svaki dan smo bili u vožnji tih dana, više i ne znam kad je šta bilo. Nekolio sati smo izgubili dok se brod odsukao. Kako se treslo sve u mašinskom prostoru.Sedim na kopči i dajem punom snagom nazad po ne znam koji put, a propele podižu iz plićaka kamenje i pesak . Udara odozdo kao rafal . Sećam se da je tada zastavnik Bogdan bio ljut kao nikad do tada.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 955


« Reply #226 on: November 23, 2015, 10:18:51 pm »

Jeste, to je bilo vatreno krštenje.

I nasukali ste se tog dana, zato i jeste bili na ulazu u luku tek oko ponoći, kad je počeo vatromet. Pratio vas je LR, čini mi se 79, sa komandirom zastavnikom Lafortonovićem, on vam je i pomogao da se odsučete.

i nije bio samo Darko ljut, svi smo bili.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #227 on: November 24, 2015, 02:20:26 pm »


Nastavite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 955


« Reply #228 on: November 24, 2015, 03:25:28 pm »

Nekoliko dana nakon brodoloma, zove me telefonom zastavnik Lafortonović. Skinuo se negde u to vreme, a ostala mu na lučkom remorkeru kožna jakna i neki privatni papiri, pita može li da dođe po to. Naravno da možeš, kažem mu. On pita a da li ću ga uhapsiti, nisam policajac, odgovorim mu, i da skratim, dam mu ja reč da mu ništa neće biti i on dođe kolima na kapiju Vargarole. Zovem ga unutra, da popijemo kafu, neće.

Dobro, odem ja na kapiju, pitam šta je to sve ostalo, on kaže, vratim se i kažem jednom mornaru da to spremi i donese na kapiju. Dok smo čekali mornara sednem na suvozačko sedište, zapalimo i pričamo o tragediji barže i DTM, opet ga zovem da uđe, da se ne boji, džabe.

Dolazi mornar, a ja izvadim pištolj, repetiram i naslonim mu na desni kuk i kažem da izlazi iz auta jer je uhapšen. Laf prebledeo, guta knedle, ne može da progovori. Vidim ja da će da dobije srčani udar od straha, sklonim pištolj i nasmejem se, kažem mu - vidiš da sam hteo mogao sam i ovde da te uhapsim, hajde uđi čoveče da popijemo kafu. Ma kakvi, jedva čeka da izađem iz kola i da ide.

Dobro Lafe, hajde kad se toliko bojiš. Ma ne bojim se, nego ne znam kako će drugi da reaguju. Koji drugi, u kasarni je još samo vIk Stolić Slaviša a on te ni ne poznaje? Ode Laf, pozdravismo se i više se nismo videli. Ako čita ovo slučajno, izvinjavam mu se na malo grubljoj šali...
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #229 on: November 24, 2015, 04:47:49 pm »


Ko je u to vrjeme bio na Muzilu i na Katarini? Kad se izpraznila Brabariga ? Ovog ljeta sam jednu noč sa brodicom prespavao vezan na mulet od Barbarige i prošetao do tvrđave i nazad.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 955


« Reply #230 on: November 24, 2015, 07:48:20 pm »


Ko je u to vrjeme bio na Muzilu i na Katarini? Kad se izpraznila Brabariga ? Ovog ljeta sam jednu noč sa brodicom prespavao vezan na mulet od Barbarige i prošetao do tvrđave i nazad.

Barbariga je iseljena do kraja septembra, ne znam kad je tačno predata Kriznom štabu opštine Pula.

Katarinu je sve do 04.12. kada sam ja otišao iz Pule držala JRM, tačnije straža od 20-ak vojnika iz 139. brmdp sa jednim podoficirom i vodnik - dobrovoljac (rezervista) iz moje jedinice sa dva mornara, jedan se zvao Miler Zoran. DJČ su sa Vargarole dolazili na punjenje akumulatora na Katarinu sve do 04.12. Međutim, skladišta na Katarini su već tada bila provaljena i opljačkana, nemam druge reči za taj vandalizam.

Muzil je do tog datuma držala JNA/JRM, koliko znam polovinom decembra je Pula potpuno napuštena od strane JNA pa je verovatno tada predat i Muzil.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 955


« Reply #231 on: November 24, 2015, 07:57:15 pm »

Već je pomenut vatromet oko ponoći 26.09. Tokom vatrometa, pošalje me Šljivo da pretrčim pistu široku barem 50 metara pod vatrom minobacača i streljačkog naoružanja i pošaljem jedan DJČ, baš komandira Vjeke Vukojevića da traži i sa BP 30 u Štinjanu uništi minobacač. Ima dva radio uređaja, dva mornara kurira, a on šalje najstarijeg oficira posle sebe kao kurira?! Izvršio sam to, poslao DJČ i gledao kako minobacač sada gađa DJČ, srećom nije pogodio. Sretno pretrčao nazad u zgradu komande, jedna mina zveknula 20-ak metara od mene ali čuo sam joj zvižduk pa zalegao, samo me istumbala po pisti.

E, 27.09. ujutro Šljivo pošalje mene sa BMT (mala barkasa, bez naoružanja, dugačka oko 9 metara), Miler Zoranom i još jednim mornarom da na rtu Krišto tražimo i uništimo top PA 20/III koji je tu bio postavljen. Kako sa BMT da uništim top, pitao sam ga. Pa uništi posadu topa, odgovorio je lakonski. U redu, krenuo sam na zadatak i u Zonki ukrcao pk Anastasovskog sa DTM koji je tamo bio vezan, kao pojačanje.

Zamislite, mala BMT sa 3-4 automatske puške ide da uništi trocevni top 20mm?! Još jedan od njegovih bisera...

Na izlazu iz luke Pula more je bilo 4-5, jedva smo izašli 50 - ak metara. Videlo se mesto gde je top bio, ali je već bio uklonjen. Srećom, inače vam verovatno ne bih ovo pisao večeras. Jedva smo okrenuli barkasu i vratili se.

U Boki, u jednom od razgovora kažem Šljivi da je dva puta pokušao da me ubije, navedem mu ta dva događaja. Samo je ćutao, ništa mi nije odgovorio. A i šta bi mi rekao?
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #232 on: November 24, 2015, 08:06:01 pm »

Boro, i tebe kroz karijeru prati Brka.. Smiley samo si ti imao vise strpljenja
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #233 on: November 24, 2015, 08:09:40 pm »

Nisam znao da je i u Puli bilo tako vatreno. Do sad sam mislio da je bilo malo puškaranja. A ti Boro imao si vatreno krštenje. Čudi me kako to da se oficira MTS slalo na takve zadatke. Gdje je bila jedinca mornaričke pešadije sa Katarine? A zašto su morali DJČ-ci na punjenje akumulatora? Nisu se punili pomoču svojih mašina?
A ovaj Izudin Ko njemu diplomu dade?Huh???
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 955


« Reply #234 on: November 24, 2015, 08:12:54 pm »

Boro, i tebe kroz karijeru prati Brka.. Smiley samo si ti imao vise strpljenja

Ma i nisam, očitao sam ja njemu "lekciju" u nekoliko navrata, još mnogo pre ovih događaja.

I onda, 1989. vreme za ocenjivanje, on daje meni i Ljubi ocenu "naročito se ističe". Odbio sam da potpišem i najavio žalbu i tako ga naterao da mi smanji ocenu. Ljuba skoro da me udari koliko je pobesneo na mene.

A zašto nisam hteo tu ocenu? Zato što mi je dva meseca pre ocenjivanja rekao da mu ofarbam čamac pa će mi dati "naročito se ističe". Srećom po njega, u mom stanu, pa nije bilo žešće reakcije osim verbalne. Nisam naravno pristao, samo mu pozajmio alat. Rekao sam mu da od njega ne bih prihvatio tu ocenu taman umro istog časa.

To su neki moji principi od kojih nisam baš imao koristi a štete jesam, dosta. Eto, zbog te ocene kasnio sam u dva čina po godinu dana. Ali, princip je princip. A i on je on...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #235 on: November 24, 2015, 08:14:37 pm »

Zbog negativne selekcije JNA nije bila u stanju odgovoriti na ustavnu ulogu. Za vecinu, dok je bilo, bilo je..
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 955


« Reply #236 on: November 24, 2015, 08:17:23 pm »

Nisam znao da je i u Puli bilo tako vatreno. Do sad sam mislio da je bilo malo puškaranja. A ti Boro imao si vatreno krštenje. Čudi me kako to da se oficira MTS slalo na takve zadatke. Gdje je bila jedinca mornaričke pešadije sa Katarine? A zašto su morali DJČ-ci na punjenje akumulatora? Nisu se punili pomoču svojih mašina?
A ovaj Izudin Ko njemu diplomu dade?Huh???

O njegovoj diplomi ne bih, nisam pomorac...

Mene je slao jer se bojao da ga ne sprečim kada bude pokušao da preda jedinicu - prost odgovor (Ljuba je u to vreme komandovao jednim DTM zbog nedostatka komandanata brodova). I to sam mu rekao u Boki, opet je ćutao. A brigada mdp je bila tu, ne u punom sastavu ali bila je tu. Uprkos svemu, bilo mi je žao kako su ga ljudi u Boki bojkotovali pa sam pio kafu i razgovarao sa njim, a kolege me zvali Florens Najtingejl (engleska bolničarka iz WWI).
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #237 on: November 24, 2015, 08:44:55 pm »

Pa što je bio toliko ljen? Ja uzmem tri dana starog godišnjeg da sa guštom izvadim brodicu ošmirglam je, ofarbam sredim motor i zadnji dan sa ženom stavimo je u more i zapalimo roštilče... To je bio stvarno jedan oportunista, materialista, nečastan i glup čovjek. Svaka čast onim koji su ostali u JRM, svaka čast onima koji se odlučili i napustili JRM jer su imali razloge za to. A neka se srame oni koji su kolebali amo ili tamo, pa čekali najbolje "ponude - prilike" i ugrozili zdravlje i živote svojih podređenih ljudi koji su jim barem u početku vjerovali.
Za takve face nekad je postojao vojni sud.

Kako je Izudin opisan sve mi liči na jednog istog takvog patrona. Boro i ja znamo o kome se radi. Taj je još živ.

Da da, u onim vremenima težko je bilo održati treznu glavu. Imati jasan stav. Nije važno na kojoj i za koju stranu. To ste mogli mnogi da podnesete. A to može samo pošten i karakterno jak vojnik.
« Last Edit: November 24, 2015, 08:50:16 pm by mandalina » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #238 on: November 24, 2015, 09:04:51 pm »

Zbog negativne selekcije JNA nije bila u stanju odgovoriti na ustavnu ulogu. Za vecinu, dok je bilo, bilo je..
Huh?Huh?Huh??
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 955


« Reply #239 on: November 24, 2015, 09:21:00 pm »

Pa što je bio toliko ljen?

Šta da kažem, bio je čudan čovek.

Gledao je sopstvenu korist, to stoji, a i bio je neodlučan.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.