PALUBA
April 24, 2024, 08:23:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 38   Go Down
  Print  
Author Topic: 63.падобранска бригада  (Read 379695 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
primorec
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 45



« Reply #330 on: September 20, 2011, 08:45:20 pm »

sredio kartu za mrtvu stražu Bihač.

pozdrav primorec

Ovo vjerovatno misliš na aerodrom Željava



Ne, kad si izlazio iz vojnog aerodroma Niš (Medoševac) si prošao pored remize (železničke) prema gradu  onda preko pruge i točno si ugledao u kapiju kasarne. Čuo se i lavež pasa, kerovodje i ostalo. Imam na jeziku, možda Fili Kljajić nisam suguran, Puno godina prošlo. Ako možeš na Google zemljevid odmah češ znati koja je. Lepo se vidi.
Pozdrav
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #331 on: September 20, 2011, 08:51:04 pm »

Pantalej?
Logged
primorec
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 45



« Reply #332 on: September 20, 2011, 09:00:08 pm »

Protivdiverzantski vod je preimenovan u vod za traganje i spasavanje, negde posle 1992 godine.

Inace postoje mesta gde se ne moze spustiti helikopter (barem u to vreme nije se mogao spustiti), a pretraga terena je zadatak bilo koje pesadiske jedinice, samo sto je obuka u tom pravcu bila bolja u elitnim jedinicama, kao sto je i bila 63 padobranska.
Sječam se, da smo 76g. u 63. i sami imali vježbe traženja diverzanata i slično, iako je kod padobranaca bila diverzantska četa ukratko PDČ. Ali ima razlike u traženju. Na velikom terenu traži masa ljudi, vojnika, a kad se pronadju "upadnici" njih presreču ili onesposobe bolje usposobljene jedinice.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #333 on: September 20, 2011, 10:05:17 pm »

Када се иде са аеродорма и пређе пруга, одмах преко је касрна "Филип Кљајић" где су били тенкисти. Иза ње, преко тадашњег пута за Софију је била касарна где је била смештена јединица за обуку службених паса. Мислим да се та касарана звала "Мија Станимировић".
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #334 on: September 20, 2011, 10:08:43 pm »

 Ne, nije mislio na Pantelej i Filip Kljajić. Tako je kako je napisao. Oni koji nisu skakali su odlazili u prekomandu na razne aerodrome pa tako i na Bihaćki.
Logged
primorec
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 45



« Reply #335 on: September 20, 2011, 10:26:35 pm »

Pantalej?
Pravo imaš, barem se mi čini. Jedina što u nju udariš preko pruge.
Logged
primorec
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 45



« Reply #336 on: September 21, 2011, 07:44:30 pm »

sredio kartu za mrtvu stražu Bihač.

pozdrav primorec

Ovo vjerovatno misliš na aerodrom Željava



Ne, kad si izlazio iz vojnog aerodroma Niš (Medoševac) si prošao pored remize (železničke) prema gradu  onda preko pruge i točno si ugledao u kapiju kasarne. Čuo se i lavež pasa, kerovodje i ostalo. Imam na jeziku, možda Fili Kljajić nisam suguran, Puno godina prošlo. Ako možeš na Google zemljevid odmah češ znati koja je. Lepo se vidi.
Pozdrav

Ta kasarna sa pasima u Nišu se zvala Crveni krst, a za kasarnu Željava neznam.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #337 on: September 21, 2011, 07:59:49 pm »


 Kasarna " Knjaz Mihajlo" na Panteleju. Četa za obuku Sanitetske i Veterinarske službe. Formirana jedinica od 40. Veterinarskog Nastavnog centra iz Niša i 512. novosadskog Sanitetskog nastavnog centra 2007 godine.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #338 on: September 21, 2011, 09:45:37 pm »

U vreme kada je Primorec bio i Nišu, kasarna kod pružnog prelaza, gde se skreće za aerodrom, zvala se "Stevan Sinđelić". U njoj je bila smešetna oklopna brigada. Centar za obuku pasa se nalazio iza te kasarne, preko tadašnjeg auto-puta i naslanjao se na kasarnu "Pantelej" (fizički su bili spojene) čiji je zvanični naziv bio "Mija Stanimirović" i u njoj se nalazio 2. pešadijski puk ("Druga proleterska").

Naziv "Crveni krst" nosila je železnička stanica i prostor oko nje. Ta stanica se nalazi prekoputa Fabrike Duvana. 
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #339 on: September 22, 2011, 08:47:40 am »


 Tačno tako, Sinđelić. Zaboravilo se. Davno je bilo. Hteo sam da podelim s vama i par izvoda iz knjige " Pod Kupolom Padobrana" legendarnog Stojana Jovića:" Drama pod kupolom"

 "U padobranstvu se nikad unapred ne zna šta može da iskrsne na skoku i u kakvoj se situaciji čovek može naći. Istina i u svakodnevnom životu se dešavaju iznenađenja, ali su u padobranstvu nešto posebno, jer su gotovo uvek skopčana sa životnim opasnostima.Kod njih delić sekunde i izuzetna čovekova hladnokrvnost i hrabrost mogu da odluče. Kao i uvek skokovi su počeli normalno. Bio sam među prvima koji su iz čelnog aviona skočili za sondažu. Lepo vreme i još više, nesvakidašnji gosti s neba izmamili su mnoštvo radoznalih žitelja obližnjeg sela, ponajviše dece, koji su se sjatili na pašnjak da prvi put u životu vide izbliza padobrance.Kako je neko pao blizu njih prilazili su mu  bojažljivo, opkolili ga, zagledali i s nevericom opipavali klizavu svilu raspitujući se kako mu je i odakle je. Više od pola jedinice već je bilo skočilo. Poljanu je nadleteo još jedan talas transportnih aviona. Napravivši krug kako bi zauzeo kurs za izbacivanje, prosu svoj živi teret na bakarno polje. Buketi belih kupola se rascvetaše a ispod njih su se blago ljuljala tela padobranaca.Sve je bilo kao i toliko puta do tada, kod svih sem kod jednog. Kupola iznad tog padobranca se ne raširi, već se izduži i dobi oblik ogromnog rukava. Zlokobno je lepršao vrh te kupole. Bez otpora koji stvara svileno platno nad glavom, čovekovo telo vrtoglavo pojuri k zemlji. Slučaj je hteo da se to dogodi padobrancu iz poslednjeg aviona tog talasa. Oni koji su skočili pre njega već su bili stotinjak metara niže. Kada sam u prvoj grupi video otvoren jedan rezervni padobran, pored otvorenog glavnog znao sam da je to Nedeljko Šamadan, moj prijatelj. On je gotovo pri svakom skoku otvarao i rezervni padobran, jer s dve kupole nekako lakše podnese udar svog pozamašnog tela o zemlju. Skočivši na čelo čete, tako je učinio i ovom prilikom. Brzina padanja padobranca s neotvorenom kupolom povećavala se svakog trenutka. Za tren oka je ostavio iznad sebe svoju grupu da klizi lagano naniže i ubrzo se našao u visini prve grupe. Narod koji se bio okupio i mi koji smo već bili na zemlji nemo smo i bespomoćno gledali nesvakidašnju dramu u vazduhu.Zastao nam je dah u grudim, a na ustima je lebdelo samo jedno pitanje - Šta će se desiti? Jer sa zemlje u takvim slučajevima čoveku se ne može ničim pomoći. On je prepušten samom sebi i samo od hladnokrvnosti i snalažljivosti zavisi mu život. Istina, znao sam da nije sve izgubljeno. Visina je još dovoljna, možda će kupola još i da se napuni, a možda će da upotrebi i rezervni padobran. No meštani koji su posmatrali šta se zbiva nisu to znali. Oni su videli smrt bespomoćnog padobranca koji se visoko gore borio za žibot. Čuše se i krici preplašenih žena i dece. Neki okrenuše glave ustranu da ne vide stravičan prizor koji se neumitno približavao. Bilo je nade, ali i pitanja: hoće li neiskusni padobranac i mlad vojnik znati da iskoristi šansu koja mu pruža visina, hoće li se snaći? Sumnja je ledila srce. A šta ako kupola ostane ovakva do kraja, ako je vojnik izgubio prisebnost i prepustio se stihiji, ako se u uzbuđenju i strahu ne seti rezervnog padobrana? Jer u takvim trenutcima ponekad čoveku otkažu refleksi, ostaje ukočen i bespomoćno čeka kraj. Odjednom se desi nešto neočekivano i drama dobi novi zaplet. Padajući pet- šest puta brže od ostalih, nesrećni padobranac nalete na kupolu rezervnog padobrana svog starešine Šamadana, prolete između njenih konopaca , povuče je naniže i ugasi umrsivši svoje konopce sa njom i donekle usporivši svoj pad. I sada, umesto opasnosti za jedan život, bila su u neizvesnosti dva. Nagli udar, velika brzina, prvog, nestabilnost i ljuljanje oba tela mogli su da ugase i Šamadanovu glavnu kupolu, koja je u tom trenutku držala obojcu. U deliću sekunde, međutim, iskusni Šamadan, hrabri partizan sa dalmatinskog krša, učinio je spasonosan potez. - Nisam mislio na sebe- pričao mi je iskusni Šamadan posle prizemljenja - ali videvši čoveka kako prolete pored mene, shvatio sam da mu padobran nije otvoren. To što je prošao kroz konopce mog rezervnog padobrana samo mi je pomoglo da uhvatim i zadržim vrh njegove kupole. Čvrsto sam ga stegao, jer sam znao da mu od toga zavisi život. izgleda da je mladi padobranac tek sada shvatio u kakvoj je životnoj situaciji bio. Znajući da će se sa jednom kupolom obojca teško prizemljiti bez povreda, povukao je ručicu rezervnog padobrana. Ali uzalud, jer se i on ne napuni nego negova svila kliznu naniže. Vetra nije bilo, a bez njega i iskustva i veštine rezervna kuopla se teško puni.
 Sa zemlje sam gledao jedinstven vazdušni karavan: klonula krila jedne kupole, vojnika koji je visio kao razapet između dva zamršena padobrana, jednog čoveka s punim rukama svile i samo jednu raširenu kupolu koja je zadržavala vratolomno padanje dva tela. Neobična slika. No svima je laknulo- spašeni su. Znao sam da im se sem malo jačeg udara i eventualno povreda ništa drugo ne može dogoditi. Još desetak sekundi je trajala neizvesnost, a posle su njihova tela jedno za drugim, dodirnula zemlju. Svi potrčasmo ka njima. Ugledah vojnika Ivicu Miljkovića u zagrljaju njegovog komandira koji mu je upravo spasao život.Vidno uzbuđeni jedva uspeše da razmrse svoje padobrane"
 
Logged
primorec
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 45



« Reply #340 on: September 22, 2011, 03:49:18 pm »

To što je KILEZR napisao iz knjige pok. puk.Stojana Jovića su dogodjaji, koje teško možeš neupučenom pojasniti. Vojnik je mogao stvar u dve sekunde da reši. To je bio padobran D-1, na rezervnom padobranu imao je oštar nož i sa dva potega prerezati konopce glavne kupole, iztegnuti levu ruku od sebe i desnom povuči ručicu rezervnog padobrana. Tako je teorija, a praksa drugo. Je li taj padobranac završio početni kurz za vojnog padobranca (10 skokova) još prije stupanja u vojsku? Drugo je, da je to mlad čovjek, neiskusan, koji se hvata za biljku i nikako da je ispušta, iaku možda zna, da mora rezati glavnu kupolu ali na kraju misli, bolje izlomljen nego u neizvesnost na rezervni padobran. To je trenutak, kojeg ne može niko ocenjivati, a kamoli vojnika optuživati. I kod upletanja u drugi padobran, se moglo rezervni padobran otvoriti i ručno baciti u smjeru vetra i verovatno bi se otvorio. Ali to su sve ako, a lako je pisati ovde za računalom i propovijedati, a da sam ne iskusiš. Voleo bih nabaviti tu knjigu, jer znam, da su istinite i mnogo toga napisano iz tog razdoblja. Padobrance se malo "podiže", ali na kraju smo svi samo ljudi. Pok. puk. Stojan Jović mi je bio komandant 1976/77, pa ako KILEZR znate za tu knjigu ili ko i kada ju je izdao, da mi to poručite. Bio bih Vam puno  zahvalan.  Lep pozdrav.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #341 on: September 23, 2011, 10:28:42 am »

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=653.msg87273#msg87273
  Pogledaj ovde postavio sam prednju stranicu. Imam tu knjigu. A što se tiče tvog zapažanja sa svima se slažem. Međutim, da li si nekada otvarao rezervu u cilju spašavanja? Samo da kažem da je frka tada. Mora se brzo razmišljati i još brže raditi. Zbog toga sam postavio ono o obuci u temi o Nesrećama u Padobranstvu.
https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=2750.msg172721#msg172721
 Niko uopšte ne optužuje nikog zbog toga što se desilo. Živi su i zdravi izašli iz vanrednog događaja. Sreća? Obučenost? Snalažljivost? Sve to je presudilo. Ima još priča iz te knjige na takvu temu. Opisan je i čuveni skok Kovačevića i Josipovića.
« Last Edit: September 26, 2011, 12:30:23 pm by kilezr, Reason: Ispravka prezimena učesnika događaja » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #342 on: September 26, 2011, 02:42:51 pm »


 
   Još jedna priča iz knjige Stojana Jovića:
 
                                                                 “ Skok Sijamskih Blizanaca

Januarski dan. Program letenja i skakanja na aerodromu, uobičajen. Grmljavina motora zaglušuje i guši žagor među ljudima.Padobranci se užurbano pripremaju za ukrcavanje. Nešto severnije od piste se okupljaju grupe onih kojisu već skočili, a u vazduhu mnoštvo kupola, koje se u talasima smenjuju.
 Zaneti zadatcima, mnogi na aerodromu nisu ni primetili dvojcu padobranaca koji su se gore, na četiri stotine metara iznad zemlje, očajnički borili da se isčupaju iz kandži smrti. Bili su to Branislav Kovačević i Radoslav Josipović. Tog dana su sa svojom jedinicom izvodili rutinski, običan skok radi trenaže. Teško je bilo poverovati da su se dvojca tako iskusnih asova mogli da zapadnu u igru zamršenih kupola, a još manje- da su umakli smrti za pola sekunde.
 Nekolicina iz ekipe za obezbeđenje skokova i slučajni snimatelj, vojnik Hasan Arnautović, sa uzbuđenjem su posmatrali neobične padobranske figure, nemoćni da bilo šta preduzmu radi njihovog spasa. Jedino je magnetoskopska kamera u Hasanovim rukama, koji je tog dana snimao skokove padobranaca radi analize, pomno beležila svaku pojedinost neviđene drame, sačuvavši tako uzbudljivo svedočanstvo o ljudskoj hrabrosti, hladnokrvnosti, sreći, ali i nepažnji u isto vreme.
Bilo je oko 10 i 30 časova kada je avion nadleteo aerodrom. Iz letelice je iskočila grupa u kojoj su bili i junaci ove priče. Prvi, drugi, treći, . . . Izgledalo je sve u naj boljem redu. Međutim, jedan od njih, Branislav Kovačević, padajući slobodno i upravljajući rukama, okrenuo se za avionom , želeći valjda da posmatra kako iskaču njegovi drugovi. Lepo je to kada čovek uživa u poslu koji radi, pa i kada izbliza gleda najdramatičniji trenutak skoka – odvajanje od aviona. A Kovačević je takav: on  ne bi bio ono što jeste kada bi radio isto što i drugi, makar to bilo i prilikom skoka. Nije greh to što je on hteo, ali ga  njegovo okretanje „ nalevo krug“ umalo nije stajalo glave.
Za desetak sekundi koliko je trajao slobodan pad, Kovačević je napravio dvadesetak metara zanosa za avionom, da su svi u n jegovoj grupi bili okrenuti na istu stranu sve bi se svršilo na najbolji način, ali- ne lezi vraže!  Josipović, koji je iskočio odmah za njim , bio je okrenut kako je i trebalo- suprotno od pravca letenja aviona. Otuda ga je zanošenje u slobodnom padu odnelo u susret Kovačeviću. I naravno, njihove putanje su negde morale da se preseku.
Dramatičnom događaju koji je sledio unekoliko je i Josipović doprineo: na rukama je imao debele kožne rukavice, pa dok se mašio ručice pronašavši je trapavom rukom, dok ju je povukao, izgubio je dragocen sekund. Otvorio je padobran u jedanaestoj sekundi, zbog čega je propao kobnih tridesetak metara više, kolika je bila visinska razlika između Kovačevića i njega. Uzajamno približavanjenjihovih putanja, kao i to slučajno zakašnjenje imali su samo jedan ishod- sudar u vazduhu koji se teško mogao izbeći.
Isticao je jedanaesti- dvanaesti sekund skoka. Od tog trenutka posmatrači sa zemlje mogli su da prate zloslutnu igru, borbu nemoćnih zarobljenika svile i konopaca.
Kupola Kovačevićevog padobrana zabelela se na nebu samo sekund – dva. Potom, iznenada, kao da je grom tresnuo, na nju je odozgo svom snagom naleteo Josipović ponirući brzinom od preko trideset metara u sekundi. Probio ju je kao da je od hartije i, proletevši između konopaca ispred zabezeknutog  Kovačevića, nastavio da pada. U isto vreme su se iz ranca njegovog padobrana, aktiviranog sekundu ranije, izvukli konopci, savijena kupola i na vrhu mali, već rašireni padobrančić, koji se zakačinju za Kovačevićevu kupolu i zapetljavaju s njom u nerazmrsivo klupko.
Ispod Kovačevićevih nogu nekako se, ipak punila Josipovićeva kupola. Ali, zakačivši svojim vrhom kupolu Kovačevićevog padobrana, ona ju je u isto vreme povukla i ugasila. Ostavši bez oslonca, Kovačević je jedan trenutak lebdeo u vazduhu, na vrhu neobičnog karavana, da bi se odmah potom kao đule sručio na Josipovićevu kupolu, kao da je hteo da mu vrati dug, a zatim, skliznuvši s nje, nastavio da pada i začas se našao na najnižoj tački te čudne padobranske kobasice.
Nastala je neviđena vazdušna klackalica u kojoj su dvojca „ izgubljenih u svemiru“, čas jedan, čas drugi, pravili čudesne skokove i salta, strmoglavo jureći u katastrofu. Četiri puta su  njihova nemoćna tela lebdela, kovitlala se raširenih ruku i nogu, a zatim nemoćno udarala o kupole, dok tu stravičnu trku u smrt nije, korak pre cilja, presekla omanja kupola jednog rezervnog padobrana. Četiri puta su se njihove kupole naizmenično širile i u grču gasile, ne uspevajući ni za sekund da se odupru zakonu gravitacije.
Pred očima dvojce užasnutih padobranaca nebo i zemlja su se smenjivali filmskom brzinom.Udovi su im mlatarali vazduhom kao otkinuti, svest im se mutila. Stihija je gospodarila njihovom snagom  i padobranima, a zemlja im se neumitno približavala sve brže.
-   Nisam bio svestan šta se događa- pričao je kasnije Josipović. – Dok sam padao slobodno posle napuštanja aviona sve je bilo normalno, ali od trenutka kad sam ugledao kupololu pod sobom, ne mogavši nikako da je izbegnem, udarih u nju. Sve mije postalo maglovito i nejasno. Jedino sam, kao kroz san, osećao tupe bolove pod telom. Na momente sve je iz utrobe pokuljalo iz usta. –Osetio sam da letim u nekakvim lukovima, kao nikad do tada. Ruke i noge kao da su se otkidale od mene- pričao je Kovačević, ali sam bio svestan svega što se zbivalo oko mene. Jedino nisam shatio uzrok svemu tome. Bili smo na priličnoj visini, i to je bila sreća. Videh da od glavnog padobrana nema ništa. Jedino sam čekao tren da se nađem u boljem položaju, pa kad osetih jednog trenutka da sam na vrhu, povukoh ručicu rezervnog padobrana. Ali on, kao za inat, baš sad za časak zataji. Gurnuh svilu od sebe i – kupola puče. Strahovit dinamički udar i trzaj . . .Zaustavi se nagli pad obojce . . . Odjednom shvatih- spaseni smo.
U spasonosnom trenutku Kovačević je bio oko trideset i pet metara od zemlje, a njegov drug Josipović, ni polovinu od te visine. Samo pola sekunde ih je delilo od smrtonosnog udara o snegom pokriveno tlo. Ovako, ispostavivši se, nekoliko trenutaka posle pokušaja Kovačevića da nađe spas, obojca su srećno dodirnula belu površinu.
-Padao sam glavom naniže- kaže Josipović- Bio sam nemoćan, jer su me konopci stezali, i već videh sebe razbijenog. Setih se padobranaca koje sam u svojoj karijeri gledao kako ginu. Da mi je da ostanem živ, pomislih u očajanju, pa makar sa polomčljenim rukama i nogama. Ali trzaj otvorenog rezervnog padobrana me ispravi , kao kakva džinovska ruka, i ja instiktivno stegoh noge. Bez malo istog trena tresnuh o zemlju.
- Kada videh padobranca koji je bio pao pre mene da se izvlači ispod platna i da ustaje i otresa sneg sa sebe, shvatih da se sve srećno završilo- priča Kovačević- Prepoznah kapetana Josipovića. Pritrčah mu i zagrlismo se. Prve reči mi behu:- Šta uradismo ,pobogu brate!?
Kasnije u kasarni, zahvaljujući izuzetnoj spretnosti vojnika Arnautovića, svi, pa i junaci drame, gledali su tok i pojedinosti stravičnog vezivanje, neobične lupinge i dramatično spašavanje koje se tog dana odigralo.
Skok „ sijamskih padobranaca“ nije se završio tragično zato što padobranci ne znaju za uzmicanje pred opasnošću. Hrabrost, snalažljivost, prisebnost i odvažnost su njihov ukras. ZA njih nema beznadežne situacije niti predaje."
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #343 on: October 19, 2011, 03:59:45 pm »

Izvor: www.vs.rs
http://www.vs.rs/index.php?news_article=09a67e8c-47c4-102f-8d2f-000c29270931

Obeležavanje datuma formiranja padobranskih jedinica


Pripadnici 63. padobranskog bataljona danas su u Nišu svečano obeležili 14. oktobar - datum formiranja padobranskih jedinica i slavu padobranaca.

 Svečanosti u kasarni „Aerodrom“ prisustvovali su komandant Specijalne brigade brigadni general Ilija Todorov, komandant Odreda žandarmerije Niš pukovnik Senad Koštić, predstavnici Komande Kopnene vojske, komandanti jedinica niškog garnizona, predstavnici SPC, Udruženja veterana padobranaca iz Niša i Novog Sada, članovi porodica poginulih pripadnika jedinice i drugi gosti.

 Poželevši padobrancima mirno nebo i meko prizemljenje, general Todorov istakao je da su pripadnici Padobranskog bataljona u proteklom periodu značajno unapredili operativne sposobnosti Specijalne brigade i dostojno gajili tradicije nekadašnje 63. padobranske brigade.

„Vaša mladost, stručnost i usavršavanje ne jenjava - rekao je padobrancima general Todorov – i to tako treba da ostane.“

 Komandant 63. padobranskog bataljona potpukovnik Nenad Zonić u svom govoru podvukao je da stroj hrabrih i odvažnih ljudi veže jaka padobranska zakletva, ljubav prema otadžbini i slobodi i čast oružja.

 Na kraju svečanosti pripadnici padobranskog bataljona izveli su demo skokove sa visine od 2000 metara i na zemlju spustili zastave Republike Srbije, Vojske Srbije, Specijalne brigade i 63. padobranskog bataljona, dok su gosti obišli Spomen sobu.

 Povodom praznika, za najbolji tim u 63. padobranskom bataljonu proglašen je 1. tim 1. padobransko-diverzantske čete.
Logged
hms
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75


« Reply #344 on: October 24, 2011, 05:52:40 pm »

dali netko zna kakav borbeni ranac su imali padobranci, negdje sam pročitao da su imali ranac identičan ruskom RD-54 samo smb, mada ga nisam ni na jednoj slici vidio.
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 38   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.