PALUBA
April 19, 2024, 09:21:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 37   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija u Prvom svetskom ratu...  (Read 210871 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #300 on: October 09, 2016, 07:16:00 pm »

Trećepozivci.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Trecepozivci-iz-Majdana.jpg (54.24 KB, 510x368 - viewed 106 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #301 on: October 14, 2016, 06:46:11 pm »

ЈУРИШ НА ЕМИНОВИМ ВОДАМА
(Казивање Живојина Миловановића)

У балканске ратове ушао је као прост редов, а већ у почетку светског рата сељак Живојин Миловановић носио је на својим високим раменима официрске еполетушке и командовао четом. Био је најпре водник у Другом пуку, а када оно на Церу изгибоше многи официри прекомандован је у другу јединицу. Под Гучевом је већ вршио дужност командира чете.

Доцкан увече, 5 септембра, командант батаљона Првог прекобројног пука Војислав Глишић позвао је Живојина.

- Ти ћеш ноћас напасти и заузети Еминову Воду. Тај положај морамо имати у рукама пре зоре.

- Аустријанци су утврђени и многобројни...

- Како год знаш, потпоручниче, али положај ујутру морамо имати. Даћу ти појачање још два вода.

- Разумем.

Потпоручник Миловановић одмах је отишао у своју чету и приступио извршењу задатка. Под командом је имао четири стотине двадесет војника и шест водника. Сазвао их је да се договори са њима.

- Еминове Воде морамо ноћас заузети. Жртава ће бити много, али чврсто држите људе да не попусте. Подићи ћемо им под ровове и бомбама их истерати изнутра. Приступајте им у највећој тишини. Нико да се не накашље, нико да проговори. И нико да није опалио, док не чује две бомбе, које ће бацити мој ордонанс Мирко. Ја ћу бити уз њега и лично ћу командовати. Јесмо ли се разумели?

- Разумемо! - одговорили су водници у један глас.

Киша је лила као да се небо отворило. Помрчина је била необично густа, али за овакав напад дошла као поручена. Непријатељ се утврдио у шанчевима на малом вису, а наши ће подићи одоздо, прикрасти се и навалити.

Стрељачки строј одмах је развијен. Командир Миловановић трчао је од вода до вода, газио по води, војницима и водницима издавао упутства и наређења. Ништа се није чуло сем шума плахе кише.

- Кад чујете моје бомбе, онда сви навалите. Гађајте у гомилу, немојте узалуд ватру трошити.

- Ништа се не брини, потпоручниче, - спокојно су одговарали војници и нису се плашили борбе која их чека.

Покрет је почео. Стрељачки строј се одмицао. Војници се провлачили кроз шибље, газили по опалом лишћу, претрчавали од дрвета до дрвета. Чврсто су држали везу. Сваки је гледао свој посао, нико није добацивао, нико се освртао. А пљусак није престајао.

Било је близу три сата по поноћи кад су се примакли рововима у којима су се налазили Аустријанци. Ништа се није чуло. Заогрнути шаторским крилима, непријатељски војници су дремали. Строј се примакао сасвим близу. Делило их је једва неколико корака. Пожаревљанин Мирко и командир Живојин ишли су први. Они су држали средину, а два крила стрељачког строја наступала су неколико корака за њима.

Када су се примакли толико близу, да су се лепо могли видети дремљиви непријатељски војници, Живојин Миловановић гурнуо је свог ордонанса и тихо му казао:

- Бацај, Мирко!

Две бомбе плануле су у рову.

- Ура! Ура! - одјекнуло је са свих страна.

Шум плахе кише замениле су експлозије. Буновни људи поскакали су и нису знали шта се догађа.

- Срби! Срби!

- Пали! Бацај бомбе!

Рањеници су јаукали, а суманути људи газили по лешевима својих другова. Поскакали су из ровова. Наши наваљују. Све се измешало. Потпоручник Миловановић са исуканом сабљом трчи по насипу рова и командује. Наши сатиру све. Чује се звекет бајонета, прасак бомби, јаукање рањеника. А киша лије и људска крв измешала се са блатом и водом.

- Отступају! Удрите! - викао је неко са десног крила.

Водници су јурили пред својим војницима и гонили Аустријанце, који су бежали низ стрме падине брега. Дотерали су их до једног шумарка. Ту је настало ново клање. Непријатељи се мало прибрали па отворили ватру из пушака.

- Погибе командир! викао је из свег гласа ордонанс Мирко.

- Нисам погинуо, браћо, само напред! - викао је уместо рањеног командира један водник и грдно псовао Мирка. - Хоћеш да заплашиш људе, па да нас све разбуцају, сељачино једна!

Знајући шта значи живот једног доброг командира, водник није дозвољавао да војници сазнају за смрт потпоручника Живојина, кога су они необично волели. А потпоручник Миловановић лежао је сав огрезао у крви. Глава му је пала у блато, а из образа цури крв. Метак га је погодио испод левог ока, пробио му носну и очну кост и изашао на десни образ. Он није био мртав, али једва је давао знаке живота од себе.

Кад су његови војници протерали непријатеља и кад је зора већ забелела, вратили су се и нашли свог командира онесвешћеног у блату.

Људи су се крстили и праштали са њим. Мислили су да је мртав.

- Још дише, није погинуо, - узвикнуо је један каплар и клекнуо крај рањеног командира да му раскопча блузу и превије ране.

- Боже опрости, мал' не саранисмо жива човека...

- Е, друже, колико их је тако отишло на онај свет. Обесвести се човек, па не можеш да га разликујеш од мртваца.

Живојин Миловановић лежао је непомичан. Горња вилица била му разбијена, а три предња зуба куршум извалио. Заиста је личио на мртваца. Његови војници нису хтели да га оставе, него су га на шаторском крилу пренели до превијалишта, где су му лекари опрали рану и упутили га у болницу.

- Тек после три дана повратио сам душу, - прича Живојин. Једва сам осећао да сам жив. Пренели ме после у Ниш, и тамо сам ти боловао пуна три месеца. Дође покојни Савић у болницу, па ми каже:

- Где си, мој несрећниче?

- Ево ме, и нисам за умирање. Преболећу, вала...

После сам једно време био ађутант у Ауто-команди, а онда сам постао командир четврте чете Тринаестог пука у Радовишту. Обучавао сам регруте. Месеца септембра, када нас нападоше Бугари, ступио сам опет у борбу и терао све до Крфа. Једнако сам био командир чете.

Деветсто шеснаесте нашао сам се на Чеганској Коси, тамо на Солунском фронту. И тамо беше много крваво. Једно ноћи око два часа добисмо наређење да вршимо напад. Тамо смо ишли само из јуриша у јуриш. Дигнем ја људе и кажем им шта је. Нико да се успротиви. Само чујеш како понеки војник уздахне и осећаш да му је све досадило. Жао ми људи, брате, сваки ми је био као рођени брат. Али мораш се борити, па то ти је.

Непријатељи се утврдили, иза сваког камена вири њихов митраљез. Имали су силну техничку спрему, имали оружја, муниције, свега што им требало. Не могу се жалити, и ми смо тада имали муниције. И тако ја дигнем војнике, па хајде на јуриш. Настаде кркљанац, саставило се небо и земља. Сипа куршум, ватра сева, војници падају, јаук се до неба разлеже. Мене опет трефи један метак. Просече ме кроз груди. Пао сам исто онако као на Еминовим Водама. Војници ме однели у превијалиште, па хајде у Солун, опет два месеца на боловање.

Тада сам постао поручник и са две звездице вратио се у чету. Борба данас, борба сутра, хвала Богу, никад није ни престајала. Мислио сам да се више никада кућама нећемо вратити ни видети нашу Србију. Али Бог је милостив, он је друкчије хтео.

Деветсто осамнаесте био сам на Кожуху. Тамо се разболех од маларије. Тежа ми је била та грозница него све ране од куршума. Хтели да ме пошаљу у Француску, или Швајцарску, не сећам се ни ја више, где. Ја нећу, па нећу. Дође потпуковник Стајић, па ми каже:

- Иди, болан, у Воден.

- Не ја, богами, ни жив ни мртав. Са вама ћу, па шта буде од мене.

Месеца септембра деветсто осамнаесте послали су ме Врховној команди, а они ме распоредили у Дунавску дивизију као неборца. Примим ја тада бојну комору. Вуци данас, вуци сутра, док не пробисмо фронт и не полетесмо у Србију.

Једне ноћи почетком октобра деветсто осамнаесте стигао сам кући. Крај још није био окупиран. Други батаљон стигао до Коњуше. Командант ме пусти на двадесет четири сата, пошто је моје село било близу. У Прокупљу сретох једног познаника, неког трговца Стеву, па га питам:

- Знаш ли како су моји?

- Ништа нисам чуо, богами. Али веле да су Бугари чудан зулум чинили у вашем крају. Многе куће у Туларима, кажу, да су попалили.

Умеша се у разговор један сељак од Медвеђе:

- Умрла ти је жена пре недељу дана. Намучила се сирота.

Би ми тешко као да ме неко смлати. Дозовем ја мог наредника и кажем му:

- Иди и врши посао у чети, све сам ти бланко потписао. А ја онда седнем на коња, и дођем овамо у Туларе. Син ми поодрастао, захватио већ седамнаесту. Крупан, развијен, баш као ја. Познаде он мене.

- Тато, јеси ли ти то?! - и сави се око мене, па поче да ме грли.

- Ја сам, Љубомире. Ево, свратио отац да вас види. Одонуд, од куће, иде баба Перса и ништа не говори.

Три пута је дозвах, а она не сме да ми приђе.

Истрча из куће снаја, па узвикну:

- Баба, па оно је наш Жика!

Перса ми тек онда приђе. Грлимо се, љубимо, плачемо. Ја хоћу да окренем на шалу, па се осврнух мом сину:

- Оди, бре Љубо, овамо. Јеси ли се оженио?

- Ми га гонимо да се жени, а он неће док му се тата не врати из рата.

Искупише се сви. Дотрча и моја ћерка Малина, па ми се обеси око врата и бризну у плач. Мислим у себи: сирото моје дете, плаче за мајком. И ја почех да је тешим:

- Не плачи, дете, то је Божја воља. Ево ја сам се жив вратио, брат ти је жив, баба жива. Бог да прости душу твојој доброј мајци.

И мени се сузе свртиле. Али нисам још ни изговорио те речи, кад погледах: одонуд иза куће иде моја жена Рада и носи у наручју најмлађег сина Станислава. Било му седам година. Иде и смеје се на ме:

- Немој да караш дете, није те видела толико година.

- Па ти си жива, ако Бога знаш, а ја те већ оплакао.

- А ти би као волео да ме ниси затекао.

Изгрлисмо се, а за мајку не смем да питам, јер сам држао да је сигурно умрла. Кад мало прође, ево ти и ње.

- Ево и моје среће један пут! рече старица и поче да плаче.

Па онда распитује за друге синове, јер нас тројица браће отишли смо на фронт. Бог је дао па смо се сви вратили.

Код куће сам преноћио, а сутрадан одмах се вратио у команду. Кући сам поново дошао тек почетком маја деветсто двадесете године, јер нисмо имали официра, па сам био командир чете у Котору. Разуме се, код куће све забатаљено. Мени нудили да будем командир граничне чете, али нисам хтео да примим. Деца ми стигла за школу, требало је њих подизати. И продужио сам рад на селу. Хвала Богу, није лоше. Дотерало се мало, подигло мало. Имам пет хектара земље, шест волова, петнаест оваца, а деца су ми вредна и добро ме слушају. Примам дванаест банки инвалиде и триста динара за Карађорђеву звезду.

- А где си добио Карађорђеву звезду, Живојине?

- Тамо на Еминовим Водама, у оној крви и несрећи...


(Милан Шантић, "Витези слободе", Државна штампарија Краљевине Југославије, Београд, 1938.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 649


« Reply #302 on: January 11, 2017, 01:40:05 am »

Мојот прадедо во 1909 со турскиот хуриет станува турски војник.Со балканската војна од 1912 год  заробен од србите и станува србски војник и учестува во втората балканса војна и во борбите на дунав со австроунгарците во 1915 е заробен од унгарците и е предаден на бугарите и станува бугарски војник до 1918 каде пак е мобилизиран од србите  до 1920 година . Три армии мојот прадедедо служел/
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #303 on: January 11, 2017, 09:34:23 am »

Bila gadna vremena. Bitno da je sačuvao glavu na ramenima.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #304 on: January 11, 2017, 09:57:55 am »

ЈУРИШ НА ЕМИНОВИМ ВОДАМА
(Казивање Живојина Миловановића)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Живојин Миловановић је рођен 13. 3. 1881. године у селу Мала Врбница, од оца Марјана и мајке Драгиње. Одатле су се његови родитељи преселили у село Туларе, срез прокупачки. Дочекао је дубоку старост. Умро је 6. 10. 1960. у 80. години и сахрањен у свом Тулару. Иза њега је остало највеће богатство: 3 сина, 2 кћери, 30 унучади, 31 праунук, 24 праунуке, 21 чукунунук и 23 чукунунуке.



* Живојин Миловановић.jpg (85.95 KB, 314x456 - viewed 64 times.)
Logged
Nikola87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #305 on: February 05, 2017, 10:56:43 pm »

Моје питање је везано за један детаљ о ком се практично не пише у званичној историографији, и на које, сходно томе, ни од ког нисам добио неки јаснији одговор, осим поспрдних напада да сам русофилни трол, комуњара, франкофоб, амерофоб и патријота:

Због чега је српској војсци забрањено, након пробоја Солунског фронта, да борави на територији Бугарске? Углавном сам наилазио на објашњење да су савезници, као и ВК, страховали да би бесни Срби могли да врше злочине из освете над бугарском војском и цивилима (у вези са злочинима које су ови чинили током окупације Србије 1915-1918), међутим, српска војска у току целог рата не само да није чинила такве злочине већ је сваком војнику који би макар узео нешто са мртвог непријатељског војника претило стрељање, о неговању, прехрани и лечењу бројних непријатељских војника да не пишем... На основу чега онда таква забрана?

У светлу исте ствари: постоји ли нека документација о евентуалним злочинима које је српска војска у неком периоду 1 светског рата починила?
« Last Edit: February 05, 2017, 11:13:39 pm by Nikola87 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #306 on: February 06, 2017, 07:51:44 pm »

Па Бугарска је капитулирала и вођству сила Антанте је то било најважније. Вероватно је један од услова Бугарске био да Српска војска не улази на њену територију. Вероватно су то образложили плашећи се освете. По мом суду Савезници нису желели да размишљају о томе да ли би или не би било освете, већ им је било важно да је Бугарска испала из рата. Колико знам, на територију Бугарске су ушле две (можда и више) француске дивизије (мислим да има и један француски ратни филм о дејству припадника те дивизије током пробоја Солунског фронта и њиховом уласку на територију Бугарске).

Да ли је Српска војска током Првог светског рата починила неке ратне злочине? Тешко је дати одговор а бити објективан. По природи ствари војску не чине милосрдне сестре и тешко је контролисати сваког војника. Сигурно је било појединачних злочина (кривичних дела), али сигурно није било систематских (планираних и организованих од стране војних или цивилних српских власти) злочина према цивилном становништву. Уосталом, српска војска је највећи период рата дејствовала, односно водила борбе на сопственој територији осим током повлачења кроз Црну Гору и Албанију, када и није било неких већих борби на том простору.

Након (делимично и током) Балканских ратова било је злочина према албанском становништву на Косову и Метохији о чему постоје извештаји и у српским изворима.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #307 on: February 06, 2017, 08:20:31 pm »

Након (делимично и током) Балканских ратова било је злочина према албанском становништву на Косову и Метохији о чему постоје извештаји и у српским изворима.

Dimitrije Tucović je pisao o tome.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Nikola87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #308 on: February 06, 2017, 10:48:17 pm »

Па Бугарска је капитулирала и вођству сила Антанте је то било најважније. Вероватно је један од услова Бугарске био да Српска војска не улази на њену територију. Вероватно су то образложили плашећи се освете. По мом суду Савезници нису желели да размишљају о томе да ли би или не би било освете, већ им је било важно да је Бугарска испала из рата. Колико знам, на територију Бугарске су ушле две (можда и више) француске дивизије (мислим да има и један француски ратни филм о дејству припадника те дивизије током пробоја Солунског фронта и њиховом уласку на територију Бугарске).

Да ли је Српска војска током Првог светског рата починила неке ратне злочине? Тешко је дати одговор а бити објективан. По природи ствари војску не чине милосрдне сестре и тешко је контролисати сваког војника. Сигурно је било појединачних злочина (кривичних дела), али сигурно није било систематских (планираних и организованих од стране војних или цивилних српских власти) злочина према цивилном становништву. Уосталом, српска војска је највећи период рата дејствовала, односно водила борбе на сопственој територији осим током повлачења кроз Црну Гору и Албанију, када и није било неких већих борби на том простору.

Након (делимично и током) Балканских ратова било је злочина према албанском становништву на Косову и Метохији о чему постоје извештаји и у српским изворима.

Бугари су Французима саопштили да су спремни да капитулирају под условом да српска војска не крочи на територију Бугарске, јер су страховали од злочина. Што значи да је тек одступање српске војске од бугарске границе требало да означи излазак Бугарске из рата. Према једном тексту Константина Фотијадеса, и сам Д'Епере је на почетку преговора сматрао да српска војска има право, као једна од сила победница, да окупира поражену Бугарску заједно са осталим победницама, и био је на прагу да одбије предлог премијера Љапчева да се Србима не дозволи улазак, али у задњем моменту српска ВК и Влада наложили су Д'Епереу да послуша Љапчева, јер су страховали да би српска војска могла да се свети Бугарима и јер су желели да се "наставе добросуседски односи на Балкану". До оригиналног Фотијадесовог текста, на жалост, више не могу доћи јер је једини сајт на коме сам могао да га нађем хакован... Не знам постоји ли неки други са њим.

Фотијадес у свом тексту, као и наш Солунац, чувени математичар Тадија Пејовић у својим мемоарима "Моје успомене и доживљају 1892-1919", истакли су да Д'Епере, па ни француска влада, нису самостално закључили мир са Бугарском већ је до тога морало доћи уз сагласност Србије, тачније, српски војни и политички представници били су ти који су утврдили све услове примирја, укључујући забрану уласка српских трупа. Пејовић овако објашњава:

"Истина је, да је генерал Д'Епере тражио формалну сагласност од наше Владе и Врховне команде. Наша влада и Врховна команда дали су сагласност, јер нама није било стало до неке освете, нити смо имали каквих претензија на неке Бугарске области. Срби се никада никоме нису светили. Имали смо много важнији задатак. Очистити нашу земљу од Немаца, Аустријанаца и Мађара и извршити своју Пијемонтску дужност, тј. створити Југославију" (Пејовић 1978:94).

Ипак, остаје питање на основу чега су сви категорички веровали да ће српска војска вршити злочине из освете на бугарским цивилима, поготово ако се зна да је српска војска била међу најригорознијим што се тиче хуманог односа према рањеном или заробљеном непријатељу. Ако се добро сећам, за обично џепарење ствари са мртвог непријатељског војника кажњавало се стрељањем. Војска је (пре претње да се повуку из Бугарске) сигурно морала знати шта је чека од стране њене команде у случају нечег тако радикалног као што су злочини над цивилима.




Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 212


« Reply #309 on: February 07, 2017, 07:33:09 am »

Након (делимично и током) Балканских ратова било је злочина према албанском становништву на Косову и Метохији о чему постоје извештаји и у српским изворима.

Dimitrije Tucović je pisao o tome.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Димитрија Туцовића треба узети са дозом резерве. Немачка и аустроугарска штампа је причама о српским и црногорским злочинима преипремала терен за стварање независне Албаније. Сигурно је да је било злочина, међутим углавном се радило о освети. Туцовић прећуткује догађаје из српско-турских ратова 1875-1878, те угњетавање Срба у Косовском вилајету након тога.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #310 on: February 07, 2017, 08:54:21 pm »

Без намере да улазим у расправу са тобом, то што кажеш тешко да ће бити баш тачно. Димитрије Туцовић је био резервни официр који је са јединицом био на лицу места. Његова прича је из прве руке само је уобличена, систематизована и представља мало дубљу анализу проблема. Прочитај прве две странице и схватићеш узроке данашњих догађаја. Било би добро да текст на оном линку пажљиво прочиташ.  Није освета кад ти погоне војник  а ти за "освету" побијеш жене и децу. О томе ми је причао деда (био је војник Дринске дивизије 2. позива) који је у време кад је то причао (60-тих година прошлог века) говорио да то нимало није било вредно хвале и да су неки официр то спречавали, а неки обрнуто, подстрекавали и правдали, како и ти кажеш осветом. Ако тако поставиш  ствари (да је у питању освета) онда се и оно што се десило Србима након 1999. године може правдати осветом. А није тако. Злочин се не правда (оправдава) злочином. Злочин је злочин и треба га признати (казнити када је могуће) и критиковати како се никад не би поновио.
« Last Edit: February 07, 2017, 09:13:59 pm by dzumba » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #311 on: February 07, 2017, 09:01:53 pm »

Dzumba,

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #312 on: February 07, 2017, 09:13:00 pm »

Nikola 87@ Српска војска је заиста била позната по врло коректном односу према заробљеницима. Ипак, не треба идеализивати баш све ствари. Имам утисак да ниси прочитао "Српску трилогију" која је сама по себи иако роман, документ из прве руке. А тамо ћеш видети да ствари никад нису биле идеалне нити то могу бити. Српски војник уме и да украде и да превари и да побегне са фронта и сл. и др. Прочитај и "Време смрти" Добрице Ћосића па ћеш сазнати да се Колубарска битка није припремљена само идејама и постојању чврстог морала који се створио из неба, него и мотком, батином, вешалима и сл. То се тако и ради у рату. Рат је немилосрдан работа у којој друштвене кочнице попуштају. Да би се војска довело у ред некад је потребна и немилосрдна сила. Ипак, и поред свега Српска војска је из Првог светског рата изашла чиста образа које појединачни случајеви кршења ратног права, пљачке и сл. не могу умањити.

А што се Бугара тиче, сигурно да Српској влади и војсци окупација Бугарске није био приоритет него ослобађање отаџбине. Осим тога, кад нека војска заседне на туђу ливаду како се понаша?... па као да то није њено...Како се војска генерално, у миру војници посебно у маси (када су у групи) односи према женама...? Добацују, дају неумесне предлоге... Замисли у рату... па још туђе жене... Тако се понаша свака војска. И све то руши борбени морал и отупљује војску. Српској војсци тако нешто у том моменту није требало. Ено ти примера Америчке војске у Ираку. Само да знаш шта је све њихова војна полиција проналазила код војника приликом повратка у Европу и САД...злато, археолошко артефакти... оружје, дрога... Па  на Косову и Метохији америчка војска је забележила барем два (то сам нашао у њиховој штампи) случаја силовања (албанских жена и девојака) од стране америчких војника...  
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #313 on: February 07, 2017, 10:21:45 pm »

Ja sam na brzinu prelistao ovaj pamflet Dimitrija Tucovića... na brzinu, ali ne prvi put, pošto sam i ranije čitao kako se Tucović navodi kao dokaz ratnih zločina na Kosovu... isti ovaj "pdf".

Ja ovde nisam video konkretne podatke: mesto, datum, neku "metriku" počinjenih zločina. Ovo je pamflet, uopšteno.
Jedino gde se kakvi-takvi podaci navode, ali opet - uopšteno, je u pismu "Radničkim novinama". To je deo na samom kraju ovog pdf-fajla, ali to je ovaj put - iz druge ruke. Dimitrije Tucović piše da je tako čuo, nije bio svedok.

Šta hoću da kažem - ovo je pamflet napisan protiv političkog protivnika: srpske buržoazije, i treba ga posmatrati u kontekstu tog vremena i političke borbe.
Ali ovde nema ničeg konkretnog što bi se moglo koristiti kao validan argument, osim za kafanska prepucavanja (pri tome ne mislim na članove foruma, da bude jasno).
Ovo nije dokaz. I u Hagu su zvali ljude da lično svedoče i pokrepe ona saznanja koja su objavljivali u člancima i u knjigama...

Ja za druge izvore o ovim događajima, osim Tucovića, ovakvih, nedorečenih, nisam čuo.
Da li su se zaista dogodili, ovako kao on prenosi? Ne znam.
Da jesu, onda bi on bio jedan od retkih koji je o tome progovorio, i za mene bi on bio "autentični srpski junak" (a to nije "Viljuška" iz filma "Lepa sela lepo gore"  Smiley ).


Što se tiče discipline srpske vojske, kojom se mi danas toliko ponosimo - ovaj forum čine pretežno bivša vojna lica (ne ja, samo sam odslužio 8,5 meseci u miru) i mislim da je jasno da je disciplina nešto što se stvara, a ne nešto što je urođeno.
Ta čelična disciplina nije zavođena zbog "ugleda vojske" i da bi se mi sto godina kasnije ponoslili sa ponašanjem naših predaka, već da bi se sprečila pobina zbog lošeg odnosa države prema vojniku (seljaku koji je ostavio porodicu, ženu, decu, zemlju) kada stvari krenu po zlu.
A zavodila se naredničkim batinama i smrtnim kaznama. Niko se poslušan i krotak nije rodio.
Logged
Nikola87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #314 on: February 08, 2017, 03:48:06 am »

Nikola 87@ Српска војска је заиста била позната по врло коректном односу према заробљеницима. Ипак, не треба идеализивати баш све ствари. Имам утисак да ниси прочитао "Српску трилогију" која је сама по себи иако роман, документ из прве руке. А тамо ћеш видети да ствари никад нису биле идеалне нити то могу бити. Српски војник уме и да украде и да превари и да побегне са фронта и сл. и др. Прочитај и "Време смрти" Добрице Ћосића па ћеш сазнати да се Колубарска битка није припремљена само идејама и постојању чврстог морала који се створио из неба, него и мотком, батином, вешалима и сл. То се тако и ради у рату. Рат је немилосрдан работа у којој друштвене кочнице попуштају. Да би се војска довело у ред некад је потребна и немилосрдна сила. Ипак, и поред свега Српска војска је из Првог светског рата изашла чиста образа које појединачни случајеви кршења ратног права, пљачке и сл. не могу умањити.

А што се Бугара тиче, сигурно да Српској влади и војсци окупација Бугарске није био приоритет него ослобађање отаџбине. Осим тога, кад нека војска заседне на туђу ливаду како се понаша?... па као да то није њено...Како се војска генерално, у миру војници посебно у маси (када су у групи) односи према женама...? Добацују, дају неумесне предлоге... Замисли у рату... па још туђе жене... Тако се понаша свака војска. И све то руши борбени морал и отупљује војску. Српској војсци тако нешто у том моменту није требало. Ено ти примера Америчке војске у Ираку. Само да знаш шта је све њихова војна полиција проналазила код војника приликом повратка у Европу и САД...злато, археолошко артефакти... оружје, дрога... Па  на Косову и Метохији америчка војска је забележила барем два (то сам нашао у њиховој штампи) случаја силовања (албанских жена и девојака) од стране америчких војника...  



Моје скромно мишљење је да једна српска војска, која је за шест година истерала три рата, од којих се у последњем борила против три царства - и у свим ратовима однела истовремено убедљиву и војнички поштену победу - никако није у истом кошу са Јенкијима који пљачкају, силују, скрнаве и демолирају по Блиском истоку. Ништа ме више не вређа него кад неко каже: "Срби много филозофирају како су морални а да имају средства која имају Амери, били би исти као они, ако не гори". То је једноставно без покрића, и Први светски рат то одлично показује, као што ће показати и Други (ту знам мање примера, али могу нпр. да истакнем чувену сцену са српским логорашима и немачком децом о којој је беседио извесни немачки бискуп Фон Гризендорф). Да не причам да је, са етичког аспекта, безобразлук и обично ad hominem вређање наше војске, а уједно и народа којој припада (ако хоћеш, и нас на форуму).

А пропо тога како би се српска војска понашала у Бугарској, то јесте "шта би било кад би било" али ако су хипотезе све чим располажемо, моја би била да би злочини над бугарским цивилима били местимични и драконски кажњавани, никако масовни, систематски и ненадзирани. Тадија Пејовић је чак направио благу шалу на конто незадовољства његовог вода због забране уласка у Софију, и писао је како би Срби "третирали бугарске жене витешки и борили се да задобију њихову љубав".

Ја сам читао на сајту Новости прошле године - то је за мене нешто скаредније од свега наведеног - чланак неког нашег историчара који је писао како је регент Александар опоменуо Д'Епереа, под претњом интервенције српске војске, да нареди својим француским јединицама да се сместа повуку из неких градова на северу Србије након што се прочуло да су неки француски војници (нема информација колико је то било распрострањено) силовали жене по Новом Саду, на пример.

Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 37   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.