PALUBA
April 27, 2024, 02:08:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Hidro-baza u Kumboru  (Read 133977 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #135 on: February 24, 2013, 11:21:19 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/QvKTaubhzGg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/5XhZby9FmRk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #136 on: February 24, 2013, 11:24:29 am »

http://stumberger.tripod.com/dokumenti/vijesti.11.12.2005..pdf

http://www.rastko.net/rastko-bo/casopisi/boka/24/26.pdf

Eto materjala oriĆ  Wink

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #137 on: February 24, 2013, 11:35:49 am »


Bravo majstore....neka narod čita, ko 'oće. 

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Štumberger je inače doživio duboku starost, 91 godinu, mašala.
Kremiran je i urna mu je pohranjena upravu u njegovoj kući - muzeju u Baošićima ispod ploče.
Između ostalog, odlikovao ga je i Tito visokim odlikovanjem.

Nemogu da shvatim mentalni sklop tih divljaka koji su mu poharali kuću - muzej.
Zar je moguće da i takve majka može izroditi.... Huh?  :'( :'(


* M._Stumberger.jpg (35.6 KB, 394x508 - viewed 184 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #138 on: February 24, 2013, 11:36:15 am »

Kolega Ćiro me je još pre dve nedelje "bocnuo" da kažem nešto više o ispitno-lansirnoj stanici za torpeda u Kumboru. Ja ustvari i neznam ništa mnogo više o tom objektu od onoga što se može naći na Palubi. Postoji i posebna temica o tome u razdelu o KJRM. Stanica i jeste sagrađena polovinom dvadesetih godina radi ispitivanja podvodnog oružja. Kako sam i napisao u jednom od prvih mojih postova, unutar objekta se danas ne vidi nikakvih eventualnih ostataka ili tragova da je unutar njega ikada postojao torpedni aparat (sa barutnim ili pneumatskim lansiranjem torpeda), a sam aparat je morao biti glomazna sprava. Moguće je da je torpedo ispitivan upućivanjem motora i puštanjem u slobodni hod iz stanice. Akvatorija je otvorena prema Tivtu i pogodna za lansiranje torpeda svih vrsta koja su tada mogla biti u naoružanju. Lansiranja torpeda su u međuratnom periodu bila veoma retka, jer su školska torpeda možda postojala u kalibru 450 ili 500mm, dok za školska torpeda 533/550mm nema podataka. Posle rata teško da se mogla koristiti po nameni, naročito za torpeda 53VA, koja imaju prevelik domet, a kad je početkom 60-ih počeo razvoj turizma, gužva je bila svako leto sve veća, pa bi korišćenje stanice moglo biti rizično sa stanovišta sigurnosti. Počev od sedamdesetih godina, kada sam počeo da zalazim na to mesto na raznim plutajućim i plovećim objektima, nisam nikada primetio da se koristi po nameni, čak nisam nikad primetio ni da se neko mota po molu, sem što su pecali ribu. Čovek koji je, navodno, devedesetih bio na obuci za diverzante spomenuo je da je u objektu tada postojala mala barokomora. Ne znam čemu bi barokomora mogla služiti, jer je more oko stanice plitko, mada su se dubine nešto malo povećale za vreme zemljotresa 1979. usled podvodnog klizanja zemljišta. Stanica je očigledno duboko fundirana, pa od zemljotresa nije bilo nikakve štete na njoj. Ako su tada popucala stakla, onda je zanimljivo što ih niko do dan danas nije popravio, a dovoljno je bilo malo stakla i gita. Od devedesetih mol je mesto mrtvog veza napuštenih ratnih brodova. Dugo je tamo bio DBM-241, a i PV-17.

Eto, Ćiro, ništa naročito novo nisam saopštio, mada niko kome sam pričao nije znao skoro ništa o tome, pa je i ovoliko za mnoge bilo pravo otkriće. Dobro je što se planira ostanak mola sa zgradom stanice kao kulturno dobro.
Štumberger nikako nije mogao izumeti minu C-15, mada su mine mogle biti remontovane, poboljšavane pa i zanovo laborisane eksplozivom u vreme Kraljevine SHS/Jugoslavije. U "Jadranskoj Straži" za period 1936-41. pročitao sam na jednom mestu kratko obaveštenje u kojem se pominjala i mina C-15, ali slike ili šeme nigde! Tražio sam C-15 svuda po Netu, ali nigde nema ništa, makar da znamo tačnije kako je mina izgledala, dimenzije, itd.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #139 on: February 24, 2013, 11:43:48 am »

Evo za sto se taj objekat koristio kada su u pitanju pripadnici 82.PC...



* 33a Veranje .jpg (373.89 KB, 1512x2016 - viewed 116 times.)

* 33b Veranje.jpg (345.65 KB, 1512x2016 - viewed 99 times.)

* 33c Veranje.jpg (376.32 KB, 1512x2016 - viewed 101 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #140 on: February 24, 2013, 11:45:04 am »

Kolega "kumboru", post zlata vrijedan.....

Zahvaljujem na trudu.  Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #141 on: February 24, 2013, 12:10:03 pm »

Kolega "kumboru", post zlata vrijedan.....

Zahvaljujem na trudu.  Smiley

Стараћу се!
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #142 on: February 24, 2013, 12:30:38 pm »

Kolega Ćiro me je još pre dve nedelje "bocnuo" da kažem nešto više o ispitno-lansirnoj stanici za torpeda u Kumboru. Ja ustvari i neznam ništa mnogo više o tom objektu od onoga što se može naći na Palubi. Postoji i posebna temica o tome u razdelu o KJRM. Stanica i jeste sagrađena polovinom dvadesetih godina radi ispitivanja podvodnog oružja. Kako sam i napisao u jednom od prvih mojih postova, unutar objekta se danas ne vidi nikakvih eventualnih ostataka ili tragova da je unutar njega ikada postojao torpedni aparat (sa barutnim ili pneumatskim lansiranjem torpeda), a sam aparat je morao biti glomazna sprava. Moguće je da je torpedo ispitivan upućivanjem motora i puštanjem u slobodni hod iz stanice. Akvatorija je otvorena prema Tivtu i pogodna za lansiranje torpeda svih vrsta koja su tada mogla biti u naoružanju. Lansiranja torpeda su u međuratnom periodu bila veoma retka, jer su školska torpeda možda postojala u kalibru 450 ili 500mm, dok za školska torpeda 533/550mm nema podataka. Posle rata teško da se mogla koristiti po nameni, naročito za torpeda 53VA, koja imaju prevelik domet, a kad je početkom 60-ih počeo razvoj turizma, gužva je bila svako leto sve veća, pa bi korišćenje stanice moglo biti rizično sa stanovišta sigurnosti. Počev od sedamdesetih godina, kada sam počeo da zalazim na to mesto na raznim plutajućim i plovećim objektima, nisam nikada primetio da se koristi po nameni, čak nisam nikad primetio ni da se neko mota po molu, sem što su pecali ribu. Čovek koji je, navodno, devedesetih bio na obuci za diverzante spomenuo je da je u objektu tada postojala mala barokomora. Ne znam čemu bi barokomora mogla služiti, jer je more oko stanice plitko, mada su se dubine nešto malo povećale za vreme zemljotresa 1979. usled podvodnog klizanja zemljišta. Stanica je očigledno duboko fundirana, pa od zemljotresa nije bilo nikakve štete na njoj. Ako su tada popucala stakla, onda je zanimljivo što ih niko do dan danas nije popravio, a dovoljno je bilo malo stakla i gita. Od devedesetih mol je mesto mrtvog veza napuštenih ratnih brodova. Dugo je tamo bio DBM-241, a i PV-17.

Eto, Ćiro, ništa naročito novo nisam saopštio, mada niko kome sam pričao nije znao skoro ništa o tome, pa je i ovoliko za mnoge bilo pravo otkriće. Dobro je što se planira ostanak mola sa zgradom stanice kao kulturno dobro.
Štumberger nikako nije mogao izumeti minu C-15, mada su mine mogle biti remontovane, poboljšavane pa i zanovo laborisane eksplozivom u vreme Kraljevine SHS/Jugoslavije. U "Jadranskoj Straži" za period 1936-41. pročitao sam na jednom mestu kratko obaveštenje u kojem se pominjala i mina C-15, ali slike ili šeme nigde! Tražio sam C-15 svuda po Netu, ali nigde nema ništa, makar da znamo tačnije kako je mina izgledala, dimenzije, itd.

U toj torpednoj stanici (ne lansirnoj) je počeo svoju vonju karieru moj klasič Petrović Dimitrije. A kako doći do njega, ko zna gdje je sada (po rodu je iz Niš-a). Ja ga nisam ni vidio ni čuo od 1974.Vjerujem, da bi on mogao nešto znati, jer je bio po VES-u torpedist.
Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #143 on: February 24, 2013, 12:34:46 pm »

Ponešto je pisano i kod nas o svemu ovome, ne znam da li će biti korisno.

Link 1

Link 2
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #144 on: February 24, 2013, 12:48:02 pm »

Ponešto je pisano i kod nas o svemu ovome, ne znam da li će biti korisno.

Link 1

Link 2

Naravno da je korisno. Uh, vidim već se uveliko i ranije raspravljalo o mini C-15 i Štumbergeru.
Sve je korisno i sve na neki način povezano sa Kumborom. Bravo....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #145 on: February 26, 2013, 01:07:53 pm »

Očekujem kolegu "airbag-a" da se oglasi. Zadnji put reče da ima toga puno u
arhivi i da bi se našlo toga i o Hidro bazi iz Kumbora..
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #146 on: March 01, 2013, 01:45:31 pm »

Na ovom topicu je bilo postavljeno pitanje do kada je lansirna stanica u Kumboru korištena.

Danas sam razgovarao sa jednim čovekom koji je dugo godina radio u torpednoj stanici, na remontu torpeda, a odrastao je u Kumboru, pa se  seća lansiranja torpeda još dok je bio dečak.

On mi priča da su kao klinci (sedestih godina prošlog veka) pratili lansiranja, pa su biciklom jurili na obali da vide gde će torpedo nakon lansiranja da ''ispiri''.

Lansirna stanica je služila za merenje određenih parametara torpeda. Lansirana su školska torpeda starijih tipova, bez glave za samonavođenje, sa kojima se moglo gađati samo pravolinijski. Bila su opremljena pirnom glavom, da bi po završetku trajektorije isplivala na površinu.
Lansiranje je  vršeno u samoj lansirnoj stanici. Torpeda su spuštana na oko 7 m dubine, mehanički je aktivirana prekretna poluga i torpedo je startalo. Torpedo je bilo izbalansirano tako da nakon lansrianja nije pravilo džep, jer je imalo neutralni uzgon.

Na slici 33b koju je postavio marinero, vidi se pozicija odakle su torpeda lansirana.

Postojale su određene reperne tačke na obali Luštice (Pristan - Petrovići) i u Đenovićima koja su služila za merenje brzine torpeda i odstupanje od pravolinijske putanje.

Moj sagovornik se seća da je bilo slučajeva, da je zbog neispravnog uređaja za vođenje torpeda (kvar na žiroskopu ili kormilima) ono izleti na obalu.

Nakon uvođenja torpeda 53-VA u operativnu upotrebu, krajem šesdesetih godina prošlog veka, torpeda sa pravolinijskom putanjom su izbačena iz upotrebe, pa je lansirna stanica izgubila svoju funkciju.
« Last Edit: March 01, 2013, 01:51:40 pm by lovac » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #147 on: March 01, 2013, 05:53:40 pm »

Na ovom topicu je bilo postavljeno pitanje do kada je lansirna stanica u Kumboru korištena.

Danas sam razgovarao sa jednim čovekom koji je dugo godina radio u torpednoj stanici, na remontu torpeda, a odrastao je u Kumboru, pa se  seća lansiranja torpeda još dok je bio dečak.

On mi priča da su kao klinci (sedestih godina prošlog veka) pratili lansiranja, pa su biciklom jurili na obali da vide gde će torpedo nakon lansiranja da ''ispiri''.

Lansirna stanica je služila za merenje određenih parametara torpeda. Lansirana su školska torpeda starijih tipova, bez glave za samonavođenje, sa kojima se moglo gađati samo pravolinijski. Bila su opremljena pirnom glavom, da bi po završetku trajektorije isplivala na površinu.
Lansiranje je  vršeno u samoj lansirnoj stanici. Torpeda su spuštana na oko 7 m dubine, mehanički je aktivirana prekretna poluga i torpedo je startalo. Torpedo je bilo izbalansirano tako da nakon lansrianja nije pravilo džep, jer je imalo neutralni uzgon.

Na slici 33b koju je postavio marinero, vidi se pozicija odakle su torpeda lansirana.

Postojale su određene reperne tačke na obali Luštice (Pristan - Petrovići) i u Đenovićima koja su služila za merenje brzine torpeda i odstupanje od pravolinijske putanje.

Moj sagovornik se seća da je bilo slučajeva, da je zbog neispravnog uređaja za vođenje torpeda (kvar na žiroskopu ili kormilima) ono izleti na obalu.

Nakon uvođenja torpeda 53-VA u operativnu upotrebu, krajem šesdesetih godina prošlog veka, torpeda sa pravolinijskom putanjom su izbačena iz upotrebe, pa je lansirna stanica izgubila svoju funkciju.


Vjerovatno su onda ispitivali torpeda 53/IV i 45a/b (za Higinse)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #148 on: March 01, 2013, 06:08:37 pm »

Jeste, spominjao je torpeda 53/IV, to sam zaboravio spomenuti, ali nije ništa govorio o torpedima 45 mm.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #149 on: March 01, 2013, 07:03:59 pm »

E pa da rezimiramo šta to doznasmo o Lansurnoj torpednoj stanici u Kumboru.  Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici je vjerno prikazana naprava, tj. lansirna platforma za torpeda, u originalu iz 30-tih godina.
Sliku je inače priložio golega "Jadran2".



Na osnovu dosadašnji postova kolega, "kumbora", "lovca i "duje", te još neki natpisa iz literature,
da se zaključiti sledeće:

Lansirna stanica je izgrađena sredinom dvadesetih godina za vrijeme Mornarice Kraljevine Jugoslavije.
Po svoj prilici glavni inicijator toga je bio kbb Miroslav Štumberger, koji je u to vreme bio na službi u
sektoru Boka. Kasnije će biti i Komadant toga područja. Za vrijene svoga službovanja bavio se i
istraživanjima i unapređivanjima kako torpeda, tako i ostale problematike podvodnog oružja. Sa čime se sve
bavio opisano je i na ovom postu.

Lansirna stanica je služila za dinamičko ispitivanje i testiranje torpeda iz različiti vremenski epoha Mornarice,
kako za vrijeme Mornarice Kraljevine Jugoslavije tako i poslije u doba Socijalističke Titive Jugoslavije.
To je trajalo sve do otprilike kraja 60-tih godina dok su na Jadranu postojali stari razarači iz drugog svjetskog
rata i čamci tipa Higinsi.

Uvođenjem u naoružanje novih samonavođenih torpeda sredinom 60-tih godina i korištenjem istih sa čamaca
tipa Shersheni (po ruskoj licenci), Lansirna stamica se preselila u istoriju. I danas postoji, ali samo kao oslonac
za brodove i čamce i ugodno počivalište za zahvalne ribare.....


* Lansirna stanicaa 1937.JPG (57.88 KB, 988x656 - viewed 145 times.)
« Last Edit: March 01, 2013, 07:19:17 pm by ORIĆAREB » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.