PALUBA
April 27, 2024, 12:57:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Hidro-baza u Kumboru  (Read 133972 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #90 on: February 17, 2013, 07:24:20 pm »

Zahvaljujem se svim kolegama na dopunama u zadnjim postovima. To me posebno veseli
jer se odvija u duhu i postavki forumski načela.
Naravno dobro dođe svaka dobronamjerna opaska, pogotovu ovakvim kao ja, kojem je u
suštini i strana ova problematika. Ja sam samo nabacio neke osnovne postavke, a onda je
poželjna, naravno od bolji znalaca, korekcija i dopuna.
Meni je bitno da se dođe do suštinskog stanja koje je prestavljalo stvarnost, a ko će ga
prikazati, da li ja ili dopuna ostalih na forumu, najmanje je važno.....

Zato samo napred i bez ustezanja.....
« Last Edit: February 17, 2013, 07:40:46 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #91 on: February 17, 2013, 08:44:19 pm »

Lansirna detaljnije....


"marineri" svaka čast. Odlične slike Lansirne stanice, iako bi voleo koju sliku iz razdoblja neposrednog
njenog podizanja ili intenzivnog korištenja.
Lansirna stanica je i jedno od obilježja Kumborskog kompleksa. Po svoj prilici podignita je poslije
preuzimanja Hidrobaze od strane Kraljevine SHS i usko je vezana za ime i lik kbb Miroslava Štumbergera.
Ali o tom će mo kasnije i detaljnije, ako uspijem.... Wink
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #92 on: February 17, 2013, 10:32:29 pm »

POštovani Rašo, nebih se složio, naime pojam oslobođenja je pod navodima jer je na prostorima Balkana, oslobođenje deklarirano od strane pobjednika u sukobu, tako da je pobjednik uvijek "oslobodio" bez obzira na povijesno/istorijske činjenice.

Isto tako nemogu se složiti s tobom a mislim ni iole ozbiljniji poznavaoc istorije da je KuK monarhija " okupator i vjekovni izrabljivač" naime, teško se prisutnost monarhije u Boki može okarakterisati kao "vjekovna" jer bi to značilo da su istu držali dulje nego Turci ali to je neka druga tema. Grad Pula sa svim svojim vojnoistorijskim značaje, posebno u vojnomornaričkom smislu kao i hidroavijacijskom, nebi nikad ni postao što bio i što je danas ostalo, od tog nasljedstva koje je imao kao glavna vojna luka monarhije. 189 teških ronilaca svaki dan je radilo na izgradnji lukobrana to je samo mali detalj truda i rada "okupatora", taj broj je nenadmašen u svijetu u to doba.

Proglasiti lako okupatorom nekoga tko je izgradio luke, plovne puteve, svjetionike, infrastrukturu, uveo zemljišne knjige ukinuo robstvo i ostale turske ostatke u najmanju je ruku "čudno", naime onda se čitava istočna obala Jadrana koristi svim tim izgrađenim od okupatora dan danas. A da ne pominjem uvođenje hidroavijacije u vojnopomorsku službu, koje je ostavilo dugoročne posljedice (pozitivne) i do današnjih dana, nakon svih desetlječa uspjeha hidroavijacije na prostoru istočnog Jadrana nakon WWI. Ponavljam da su najbolji letači/piloti KuK monarhije bili ljudi s prostora koje danas nazivamo našim, i koji su svoje znanje i iskustva prenosili sve do avijacije novijeg doba čak do FNRJ/SFRJ.

Po mom sudu iza okupatora ostaje pustoš i bijeda, dok luke, svjetionici, ceste, zgrade stoje i koriste se i dan danas od strane nas "oslobodilaca"

Zato bi više pažnje obratio na olako prozivanje i etiketiranje, dovoljno je godina prošlo da znamo da to nema smisla i da je vriijeme/prostor savitljivo kako je genijalni Anštajn i dokazao.

Mala digresija na temu, izvinjavam se i pozrav.


PS; evo fakta radi, provjerih opravdanost onog "vjekovni", pa Austrija je vladala Bokom 1797-1806 pri put, pa drugi put 1814-1918 što je ukupno 113 godina, što znači da je kolega u pravu po pitanju "vjekovne" vladavine e sad zato su i ostavili najviše opipljivog traga puno više nego ovi noviji vladari koji nisu sakupili 113 godina "iskustva" :-)
« Last Edit: February 17, 2013, 11:05:17 pm by airbag » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #93 on: February 17, 2013, 10:38:35 pm »

Zasad idem na spavanje......ugodna Vam noć.... laugh
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #94 on: February 17, 2013, 10:43:02 pm »

airbag, mislim da iste pojmove tumačimo na različit način, sa različite tačke gledišta!

AU, Nemačka i ostali, na prostoru Boke ne mogu nikad da budu domaćini!

Austrijanci, Mađari, Nemci i ostali mogu da budu samo dobrodošli turisti, gosti, ili okupatori!
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #95 on: February 17, 2013, 11:16:22 pm »

Samo radi usporedbe, Hidrobaze po Jadranu gradila je prvo KuK monarhija kao i prve hidroplanske linije, izvižanja itd do Kumbora kao najjužnije točke.

Dok je recimo današnja hidrobaza Divulje isključivo nastala nakon odlaska Francuza i preuzimanja područja od strane Kraljevine SHS kasnije Kraljevine Jugoslavije 7.7.1926. Ministarstvo vojske Kraljevine Jugoslavije "sređuje" kredit u iznosu 3.726.526.dinara pa onda 12.11.1926. još jedan kredit od 1.000.000dinara za izgradnju "Pomorske vazduhoplovne komande" i "Pomorske vazduhoplovne škole" u Divuljama. Radovi odlično napreduju tako da već 1928. iz Boke kotorske u Divulje doseljava Pomorska vazduh. škola i počima s radom.. 1930 u Divuljama je uspostavljena "Komanda pomorskog vazduhoplovstva".

Kao takva opstala je do današnjih dana skoro pa neizmjenjena  uspoređujući nacrte 1926. i danas samo je heliodrom nadograđen ostalo je sve kao i u doba Kraljevine, mada se to nekima u Splitu danas ne dopada i radije bi za osnivača KuK ali što se može, kralj je bio tad vizionar i hidroplane je ozbiljno shvaćao kao i svoju glavnu hidrobazu na Jadranu u Divuljama pokraj Splita-


I
« Last Edit: February 17, 2013, 11:22:59 pm by airbag » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #96 on: February 17, 2013, 11:17:15 pm »

 Pitanje je veliko, vekovno. Ko je na prostorima Balkana " dođoš " a ko "starosedeoc"? Možemo " akademski" raspravljati do besvesti o tome. Da li doprinosi nečemu??? Čisto sumnjam, prosto neverujem! Čemu potezanje takvih tema?!
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #97 on: February 17, 2013, 11:32:05 pm »

Pozdrav kolega Kile, ja nebi to tako rezao jednostavno. Po meni nije pitanje tko je došao prvi (dođoš. starosedioc iliti okupator) nego tko je negdje ostavio kulturološki, znanstveni i civilizacijski trag i napredak. Iščitavajući istoriju Boke kotorske tamo je bilo od Španjolaca, Francuza Mlačana,  preko Austrijanaca do Rusa i Turaka tako da se neki aršin mora uzesti, tko je koliko doprineo a tko je koliko oduzeo zj tko danas uživa u čemu što je netko prije stvorio. Ja ne dvojim ili nedaj Bože odričem pravo današnjim stanovnicima Crne Gore na upravu i uživanje Boke ali da je specifična i komplikovana istorija i da svi tuđinci nisu bili i okupatori u negativnom smislu to po meni stoji.

113 godina Austrijske i Austrougarske vlasti jako je različito od Njemačke okupacije 1941/45.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #98 on: February 18, 2013, 07:46:50 am »

POštovani Rašo, nebih se složio, naime pojam oslobođenja je pod navodima jer je na prostorima Balkana, oslobođenje deklarirano od strane pobjednika u sukobu, tako da je pobjednik uvijek "oslobodio" bez obzira na povijesno/istorijske činjenice.

Isto tako nemogu se složiti s tobom a mislim ni iole ozbiljniji poznavaoc istorije da je KuK monarhija " okupator i vjekovni izrabljivač" naime, teško se prisutnost monarhije u Boki može okarakterisati kao "vjekovna" jer bi to značilo da su istu držali dulje nego Turci ali to je neka druga tema. Grad Pula sa svim svojim vojnoistorijskim značaje, posebno u vojnomornaričkom smislu kao i hidroavijacijskom, nebi nikad ni postao što bio i što je danas ostalo, od tog nasljedstva koje je imao kao glavna vojna luka monarhije. 189 teških ronilaca svaki dan je radilo na izgradnji lukobrana to je samo mali detalj truda i rada "okupatora", taj broj je nenadmašen u svijetu u to doba.

Proglasiti lako okupatorom nekoga tko je izgradio luke, plovne puteve, svjetionike, infrastrukturu, uveo zemljišne knjige ukinuo robstvo i ostale turske ostatke u najmanju je ruku "čudno", naime onda se čitava istočna obala Jadrana koristi svim tim izgrađenim od okupatora dan danas. A da ne pominjem uvođenje hidroavijacije u vojnopomorsku službu, koje je ostavilo dugoročne posljedice (pozitivne) i do današnjih dana, nakon svih desetlječa uspjeha hidroavijacije na prostoru istočnog Jadrana nakon WWI. Ponavljam da su najbolji letači/piloti KuK monarhije bili ljudi s prostora koje danas nazivamo našim, i koji su svoje znanje i iskustva prenosili sve do avijacije novijeg doba čak do FNRJ/SFRJ.

Po mom sudu iza okupatora ostaje pustoš i bijeda, dok luke, svjetionici, ceste, zgrade stoje i koriste se i dan danas od strane nas "oslobodilaca"

Zato bi više pažnje obratio na olako prozivanje i etiketiranje, dovoljno je godina prošlo da znamo da to nema smisla i da je vriijeme/prostor savitljivo kako je genijalni Anštajn i dokazao.

Mala digresija na temu, izvinjavam se i pozrav.


PS; evo fakta radi, provjerih opravdanost onog "vjekovni", pa Austrija je vladala Bokom 1797-1806 pri put, pa drugi put 1814-1918 što je ukupno 113 godina, što znači da je kolega u pravu po pitanju "vjekovne" vladavine e sad zato su i ostavili najviše opipljivog traga puno više nego ovi noviji vladari koji nisu sakupili 113 godina "iskustva" :-)

Potpuno si u pravu. Izgradili su oni i puteve i luke i infrastrukturu i utvrde i zgrade... Ali, ruku na srce, sve su to izgradili sebe radi i svoje koristi. Ne čuh i ne pročitah nigdje da su napravili neku školu, uredili poneki seoski izvor, napravili seoski put, pomogli na bilo koji način lokalno stanovništvo...
Kad pomenuh "vjekovno prisustvo" nisam mislio samo na Boku već na hiljadugodišnje gaženje dijela Južnih Slovena.

A da su okupatori, jasno se uvjerio ovaj narod kad je izbio rat 1914. godine i kad su tuđini pokazali pravo lice...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #99 on: February 18, 2013, 07:58:22 am »

Zanimljivo da u delovima, gde je dvojna monarhija bila malo duže, (Slo, Hr) na nju se ne gleda negativno.

LPB
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #100 on: February 18, 2013, 08:29:02 am »

Zanimljivo da u delovima, gde je dvojna monarhija bila malo duže, (Slo, Hr) na nju se ne gleda negativno.

LPB

E evo mene opet, jutros. U, trista mu morski rakova, šta ovo uradište od teme. Izgleda da je rasprava
bila žestoka. Međutim, korisna je, nema šta, korisnaaa.....

Nego da se mi vratimo Hidrobazi u Kumboru, a svi koji su sa strane dolazili u područje Boke, sem kao
turisti, a naravno sa bilo kakvim tipom oružja (i praćke se računaju.. Grin ) bili su ovi ili oni oblik
okupatora.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #101 on: February 18, 2013, 08:39:15 am »

Moram se uključiti u ovu pricu oko AU kao "okupatora"... Slažem se sa airbagovim mišljenjem i smatram da je 113 godina uprave AU nad Bokom od nje napravilo to što Boka dans u CG jeste - najuređeniji dio države sa najboljom infrastrukturom koju i danas koristimo ili "raskubamo" kako to naše vlasti u Podgorici žele. Arsenal u Tivtu napravila je AU, Kumbor je napravila AU i danas su to dvije lokacije na kojima CG realizuje dvije najvece strane investicije (bez obzira na to što ja mislim o kvalitetu tih investicija i stranih partnera koji ih realizuju, a tu sam vrlo rezervisan), dakle na AU osnovama i infrastrukturi život ide dalje i donosi neku novu dimenziju, nadajmo se, napretka....
Austrougarska je u periodu od sredine 19. vijeka do 1918 godine, ovdje osim niza tvrdjava izgradila i stotine kilometara puteva,željeznicu, vojno brodogradilište, pet bolnica, velika skladišta, pekare, konjušnice, radionice, nekoliko desetina škola i objekata kulture, a do njenog samog kraja 1918 funkcionisala je i žičara Kotor-Njeguši koju Crna Gora već godinama ne može ni početi da ponovno gradi. Rašo, pogledaj ako imaš prilike knjigu "Werk - autrougarske fortifikacije u Boki" autora radojice Pavićevića, vidjećeš tu još gomilu primjera gdje je AU gradila opšte korisne a ne samo vojne objekte. Pogledaj veliki Gradski park u Tivtu (podigao ga je 1892 admiral Šternek), ili crkvu Bokeških mučenika u Krašićima (takođe zadudžbina admirala Šterneka).  Pa samo na Crkvicama gdje danas nema ništa bila je kuglana, pozorište, kino, teniski tereni, fudbalsko igralište, o drugim objektima da ne pričam. Imaš i taj primjer da je AU Vlada na inicijativu cara Franja Josipa lično, 1875 dala pare i izgradila pravoslavnu crkvu na Dragalju koja se i dan danas koristi, a car je dao i pare da se završi kupola na crkvi Rodjenja blažene Djevice Marije na Prčanju. U školama se tada u Boki učilo na narodnom, što će reći srpsko-hrvatskom / hrvatsko-srpskom jeziku, naši ljudi dolazili su i do najvećih položaja u AU vojsci (kapetan bojnog broda Hanibal Visković iz Perasta, kontraadmiral marko Florio iz Prčanja, samo da neke od takvih Bokelja pomenem)  a napši ljudi - Južni Sloveni bili su veoma cijenjeni u AU državi i došli su do veoma visokih pozicija (admiral Maksimilijan Njegovan bio je komandant K.u.K. Kriegsmarine, feldmaršal Svetozar Boroević je jedini južni Sloven koji je dogura tako daleko u vojnoj hijerarhiji, general Stefan Sarkotić bio je komandant AU trupa koje su 1916 probile Lovćenski front i prisilile CG na kapitulaciju,Dimitrije Konjović bio je komandant Seeflug station Kumbor itd, itd) Dakle, AU po meni je dfaleko od toga da je bila "tamnica naroda" kako su nas kao djecu u SFRJ učili u školama, već je naprotiv, bila vrlo, vrklo uređena država koja je pružala šansu svim svojim stanovnicima, bez obzira na njihovu etničku pripadnost. Po meni, još jedno, možda i najljepše zavještanje AU u Boki je to što je za vrijeme njene uprave, u ovaj kraj došlo zaista puno ljudi iz cijele monarhije- Njemaca, Austrijanaca, Mađara, Čeha, Slovaka, Italijana, Jevreja, Slovenaca itd koji su se u međuvremenu bukvalno stopili sa starijim domicilnim stanovništvom i od Boke napravili ono što ona danas jeste - najkosmopolitskiji i najevropskiji dio CG. Apropo toga da Njemci u Boki danas mogu biti samo gosti ili okupatori, pa što su ona potomci hidroavijatičara iz Seeflugstation Kumbor, Gotfrida fon Benfilda kada je od ROĐENI HERCEGNOVLJANIN ?! Ne zamjerite na podužem postu i skretanju sa teme, ali sam ovo jednostavno morao reći.....
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #102 on: February 18, 2013, 09:11:28 am »

Hvala Marinero na tvom viđenju iz prve ruke i s terena. Ma citava moja ideja reakcije na "okupatora" je da specifikum Juznog Balkana zahtijeva puno precizniji pristup kod prozivanja nekog okupatorom ili oslobodiocem kao i status onih koji danas baštine određena dobra iz perioda predhodnika.

Mislim da je Boka jedno od najsloženijih ako ne i najsloženije područje po pitanju zauzimanja i preuzimanja, mada moramo priznati da je 113 godina  ostavilo pozitivnog traga u današnjoj slici Boke.

A hidroplanstvo i hidroavijacija je svakako postavljena na noge od strane KuK monarhije tu mislim nebi trebalo sporiti misljenja kao i to da su taktiku, taktički raspored hidroplanskih baza i hidroplanskih stanica koji je KuK osmislila i realizirala, kasnije preuzeli u Kraljevini Jugoslaviji koja je do početka ww2 razvila te snage u respektabilan rod avijacije i FNRJ/SFRJ sve do sredine 60.tih godina prošlog stoljeća kad su povučene U-60H i ShortSealadovi. Do razvoja boljih komunikacijskih prilika (kablovi i željeznica, bolji brodovi i podmornice te novi helikopteri) hidroavijacija je bila najbolji izbor za vezu i nadzor mora od Kumbora do Pule.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #103 on: February 18, 2013, 10:30:35 am »

Moram se uključiti u ovu pricu oko AU kao "okupatora"... Slažem se sa airbagovim mišljenjem i smatram da je 113 godina uprave AU nad Bokom od nje napravilo to što Boka dans u CG jeste - najuređeniji dio države sa najboljom infrastrukturom koju i danas koristimo ili "raskubamo" kako to naše vlasti u Podgorici žele. Arsenal u Tivtu napravila je AU, Kumbor je napravila AU i danas su to dvije lokacije na kojima CG realizuje dvije najvece strane investicije (bez obzira na to što ja mislim o kvalitetu tih investicija i stranih partnera koji ih realizuju, a tu sam vrlo rezervisan), dakle na AU osnovama i infrastrukturi život ide dalje i donosi neku novu dimenziju, nadajmo se, napretka....
Austrougarska je u periodu od sredine 19. vijeka do 1918 godine, ovdje osim niza tvrdjava izgradila i stotine kilometara puteva,željeznicu, vojno brodogradilište, pet bolnica, velika skladišta, pekare, konjušnice, radionice, nekoliko desetina škola i objekata kulture, a do njenog samog kraja 1918 funkcionisala je i žičara Kotor-Njeguši koju Crna Gora već godinama ne može ni početi da ponovno gradi. Rašo, pogledaj ako imaš prilike knjigu "Werk - autrougarske fortifikacije u Boki" autora radojice Pavićevića, vidjećeš tu još gomilu primjera gdje je AU gradila opšte korisne a ne samo vojne objekte. Pogledaj veliki Gradski park u Tivtu (podigao ga je 1892 admiral Šternek), ili crkvu Bokeških mučenika u Krašićima (takođe zadudžbina admirala Šterneka).  Pa samo na Crkvicama gdje danas nema ništa bila je kuglana, pozorište, kino, teniski tereni, fudbalsko igralište, o drugim objektima da ne pričam. Imaš i taj primjer da je AU Vlada na inicijativu cara Franja Josipa lično, 1875 dala pare i izgradila pravoslavnu crkvu na Dragalju koja se i dan danas koristi, a car je dao i pare da se završi kupola na crkvi Rodjenja blažene Djevice Marije na Prčanju. U školama se tada u Boki učilo na narodnom, što će reći srpsko-hrvatskom / hrvatsko-srpskom jeziku, naši ljudi dolazili su i do najvećih položaja u AU vojsci (kapetan bojnog broda Hanibal Visković iz Perasta, kontraadmiral marko Florio iz Prčanja, samo da neke od takvih Bokelja pomenem)  a napši ljudi - Južni Sloveni bili su veoma cijenjeni u AU državi i došli su do veoma visokih pozicija (admiral Maksimilijan Njegovan bio je komandant K.u.K. Kriegsmarine, feldmaršal Svetozar Boroević je jedini južni Sloven koji je dogura tako daleko u vojnoj hijerarhiji, general Stefan Sarkotić bio je komandant AU trupa koje su 1916 probile Lovćenski front i prisilile CG na kapitulaciju,Dimitrije Konjović bio je komandant Seeflug station Kumbor itd, itd) Dakle, AU po meni je dfaleko od toga da je bila "tamnica naroda" kako su nas kao djecu u SFRJ učili u školama, već je naprotiv, bila vrlo, vrklo uređena država koja je pružala šansu svim svojim stanovnicima, bez obzira na njihovu etničku pripadnost. Po meni, još jedno, možda i najljepše zavještanje AU u Boki je to što je za vrijeme njene uprave, u ovaj kraj došlo zaista puno ljudi iz cijele monarhije- Njemaca, Austrijanaca, Mađara, Čeha, Slovaka, Italijana, Jevreja, Slovenaca itd koji su se u međuvremenu bukvalno stopili sa starijim domicilnim stanovništvom i od Boke napravili ono što ona danas jeste - najkosmopolitskiji i najevropskiji dio CG. Apropo toga da Njemci u Boki danas mogu biti samo gosti ili okupatori, pa što su ona potomci hidroavijatičara iz Seeflugstation Kumbor, Gotfrida fon Benfilda kada je od ROĐENI HERCEGNOVLJANIN ?! Ne zamjerite na podužem postu i skretanju sa teme, ali sam ovo jednostavno morao reći.....

Marinero, sve ovo stoji što si napisao. Ali se jasno vidi da su Austrijanci sve što su radili, većim dijelom radili radi sebe, svoje vojske i svoje mornarice. Čisto sumnjam da su, na primjer, Krivošijani na Crkvicama igrali tenis, kuglali se i išli u bioskop. Zna se za koga je to bilo rezervisano.
Narod po selima je bio prepušten sam sebi i vlasti se nisu posebno zanimale za njegov opstanak i razvoj. Jesu postojale narodne škole, a u čitelje nije plaćala Austrija već taj isti narod kako je mogao. Austrija bi se sjetila sela samo jednom godišnje kada bi poslala Decimadura da pokupi porez. Da se Bokelji nisu sami organizovali i pokrenuli (Mirko Komnenović, Rudi Sardelić, Filip Lazarević, Đuro i Blažo Vuković, Jovo Stefanović, Ardoje Jovović...), odavno bi svi poskapali od gladi ili se iselili u Ameriku.
Po izbijanju rata, počeo je teror. Mjera kućnog pritvora je bila najblaža. Ostali, koji nisu imali toliko sreće, su slati u zatvor, u logor ili bi bili internirani. Karakteristično je bilo uzimanje "talaca" koji su bili zalog reda i mira ili bi bili streljani. Naravno, bilo je i streljanja. Škole su zatvorene, a bio je zabranjen rad svih udruženja i ustanova koje su nosile prefiks "srpski". Imovina i novčana sredstva svih tih udruženja je opljačkana. Prefarbani su svi ćirilični natpisi, a ćirilica zabranjena. Sva crkvena zvona su bila pokradena i poslata na pretapanje. Velika i moćna carevina je spala da je spašavaju srpska zvona! Premetačine, maltretiranja i šikaniranja su bila svakodnevna. E sad, da li je to bilo ponašanje okupatora ili savjesdnog i dobrog vladaoca?
Mada, vlast je oduvjek znala za narodnu netrpeljivost, a odnosi su počeli da se zaoštravaju od 1908. godine kada počinju da se osnivaju sokolska društva i da narod diže glavu. Jedan primjer šta je narod osjećao prema Austriji, Mirko Komnenović se 1912. godine povezao sa Srpskom vojskom u Albaniji i otuda donio devet komada srpskog taina. Taini su izmrvljeni na stotine komadića i podjeljeni narodu, koji ih je, kao najveće relikvije, nosio kućama.

Neću da kažem da iza Austrije nije ostalo ništa dobro i pozitivno ali ipak nisu bili ništa drugo do okupatori.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #104 on: February 18, 2013, 10:48:17 am »

Što se tiče zvonova, i mnoge katoličke crkve ostale su brez njih, tako da nije bilo samo lokalno.

Ne želim biti pristran, ali u vreme kada ratuje AU protiv Srbije, dali je stvaro toliko čudno i neviđeno da su se brisali cirilični napisi i vršio pritisak na "prefiks Srpski" ?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.