lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
Offline
Gender: 
Posts: 7 442
|
 |
« Reply #16 on: March 21, 2013, 03:33:02 pm » |
|
Odavno se nišpta nije dešavalo na ovom topic-u.
U jučerašnjim dnevnim novinama DAN objavljen je članak, u kojem se iznose planovi opštine HN za revitalizaciju tvrđave. Moje lično mišljenje, znajući stanje u opštini, je da je ovo priča za malu decu. Zapravo, ono što priča nadležni čovek u opštini (penzionisani kapetan fregate), liči mi na neku igraonicu u dečjem vrtiću. Jedan od osnovnih problema u toj ''valorizaciji'' leži u tome, što jedini put koji vodi kroz grad prema utvrđenju zakrčen automobilima i (polu)divljom gradnjom, i da se do nje najlakše može doći peške. A to i nije baš primamljivo za sve turiste. Pre nekoliko godina se kroz grad, od istih ovih ljudi koji su imenovani u tekstu, pričana priča o izgradnji uspinjače od obale mora do utvrđenja. Sada je ta priča ''zaboravljena''.
Realnost teksta procenite sami!
OPŠTINA ODLUČILA DA VALORIZUJE NAJPOZNATIJU TVRĐAVU
Španjolu u zakup nude ambasadama
U Španjoli ima pet do šest objekata i otvara se mogućnost da svaka ambasada dobije određeni objekat u koji će uložiti sredstva i koji će predstaviti njihovu zemlju, kaže Vladimir Žutković Načelnik Sekretarijata za društvene djelatnosti opštine Herceg Novi Vladimir Žutković nedavno je dobio dokument koji nedvosmisleno ukazuje da je tvrđava Španjola od 2002. godine vlasništvo Opštine a ne Ministarstva odbrane kako se to dosad tvrdilo.
Za Žutkovića ovo je prvi od mnogih koraka koji će biti preduzeti na revitalizaciji i valorizaciji utvrde koja ljepotom i istorijskom potkom dominira gradom. Žutković naglašava da se u ovom trenutku ne može uložiti novac koji je potreban za suštinsku valorizaciju Španjole, ali da nisu potrebna velika sredstva da se ona prije svega zaštiti od propadanja. Prvi korak, kako tvrdi Žutković, biće zatvaranje puta koji je probijen kroz dvorište ove srednjovjekovne utvrde, a kojim cirkulišu automobili. Sledeći će se odnositi na otvaranje i obezbjeđivanje južnog ulaza u tvrđavu, a potom i njenog detaljnog čišćenja od korova koji je duboko zašao u njene zidine. Za taj dio posla biće angažovan Biotehnički fakultet. Na ovakav način, tvrdi Žutković, Španjola će se makar u startu učiniti bezbjednom za posjetioce.
Nakon pomenutih radova uslijediće i treći korak koji će se odnositi na vraćanje pređašnjeg izgleda Španjole. Svo rastinje oko nje biće uklonjeno kako bi se ona mogla vidjeti s mora, tj. ulaska u zaliv - poručio je Žutković.
Najvažniji korak po njemu ipak predstavlja projekat revitalizacije i valorizacije za koji je već formirana komisija u čijem se sastavu osim njega nalaze arh. Slobodan Popović, ispred Agencije za izgradnju i razvoj grada, arh. Boris Ilijanić, Ivica Zidar, predsjednik IO Herceg festa i predstavnik Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Komisija će raspisati konkurs za idejno rješenje restauracije Španjole, nakon čega će biti izabran najbolji projekat i isti biti ponuđen investitorima. S obzirom na to da mi do sada nemamo baš najbolje iskustvo sa zakupcima te da smo očekivali veća ulaganja od pruženih, po ovom pitanju stupućemo u kontakt sa ambasadama, jer na Španjoli nisu bili samo Španci, već i Turci, Austrougari, Francuzi itd. Tamo ima pet do šest objekata i otvara se mogućnost da svaka ambasada dobije određeni objekat u koji će uložiti sredstva i koji će predstaviti njihovu zemlju. Zbog čega ne bi na primjer ispred jednog od objekata turiste sačekao čovjek u turskoj nošnji, a u objektu turiste upoznao sa njihovim eksponatima i dijelom istorije koji ih vezuje za Španjolu. Turista onda može preći ulicu jer je Španjola i bila koncipirana kao grad, pa obići na sličan način francusku ili špansku kuću. Španjoli treba vratiti ideju grada, jer ona to i bila, čak možemo vratiti i neku vrstu pijace i suvenirnice – navodi Žutković.
Minibusevi za turistički obilazak tvrđava
Žutković je izrazio očekivanje da će po pitanju uvezivanja Španjole sa Kanli kulom i tvrđavom Forte mare, kao onima kojima takođe gazduje Opština, u smislu turističkih obilazaka, imati tijesnu saradnju sa Turističkom organizacijom grada. Ističe da izgovor preuskog puta koji vodi do utvrde i na kojem se ne mogu mimoići dva automobila, nije ništa drugo do izgovor. – Rješenje vidim u dobroj markaciji i minibusevima koji bi u određeno vrijeme turiste vodile u obilazak. Tada bi se saobraćaj zasutavljao na pet minuta koliko je potrebno mini- busu da odveze i vrati turiste na odredište. Insistiram na tome da turista koji plati kartu za obilazak jedne od tvrđava, ima mogućost da obiđe sve tri fortifikacije i u njima dobije sve podrobne informacije – pojašnjava Žutković.
|