PALUBA
April 28, 2024, 07:00:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojni otpad  (Read 75652 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #30 on: April 13, 2012, 09:48:11 am »

Ne znam za uniforme, pretpostavljam da imaju ali kao sto rekoh niko se od radnika nije pojavio a ja nisam hteo da bez njihovog odobrenja ulazim u objekat koji se nalazi na otpadu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #31 on: April 13, 2012, 11:05:15 am »

Čim budem prolazio pored otpada,  nadomak je Kraljeva, znaju Dexy, Motoirista i Boža gde se nalazi, ućiću i uslikati, ima baš svega i svačega vojnog porekla, od 110-ki, 150-ki do Dajčeva itd... ima mnogo toga...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #32 on: August 22, 2012, 07:20:37 pm »

I ponovo ja u prolazu pored otpada.

Sevojno

ATS59
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A jedan u civilnoj upotrebi u jednom etno li sta li vec ugostiteljsko turistickom objektu Komšo na putu Zlatibor-Semegnjevo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_20120822_083104-1.jpg (434.06 KB, 1280x960 - viewed 3506 times.)

* IMG_20120822_083243-1.jpg (580.15 KB, 1280x960 - viewed 1009 times.)

* IMG_20120820_143153-1.jpg (371.62 KB, 922x692 - viewed 2752 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #33 on: August 23, 2012, 10:23:02 am »

Nije problem u licitaciji nego u onima koji robu otpisuju za prodaju.
Navešću najbanalniji primer.Na trgovačkim sajtovima imate nova i neotpakovana šatorska krila.Neko ih je kupio na licitaciji.
Kao neotpakovana po pravilu trebalo bi da se kategorišu kao I kategorija a po svemu su iz III-će kategorije prevedena u otpis.
Neka neko od vas koji ste bili aktivni razjasni po kom kriterijumu ili pravilniku se vojna oprema kategoriše i prevodi u niže kategorije da bi se na kraju rashodovala.
Jer da se poštuje pravilnik mnogi ne bi ni dinara profitirali od kupovine opreme koja je stvarno III-će kategorije.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #34 on: August 23, 2012, 10:32:04 am »

Snimio sam i ovaj TAM5000. Ima ih 2 komada i cena im je po 400.000 dinara (ili negde oko 3500 evra). Da li neko zna koja je ovo nadgradnja, ko je koristio i cemu sluzi)?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ima tu jos svasta, ali mi gazda rece da je glavni otpad na drugom mestu )ovo im dodje kao neka filijala posto je pored glavnog puta.

Lopatice rotora nekog helikoptera (Sikorski ili Mi8). Mozda ove oznake mogu da odrede pripadnost.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Deo Mi8

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]







* IMG_20120822_083645-1.jpg (268.58 KB, 1024x768 - viewed 1130 times.)

* IMG_20120822_083352-1.jpg (135.08 KB, 1024x768 - viewed 278 times.)

* IMG_20120822_083716-1.jpg (287.92 KB, 1024x768 - viewed 595 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 884



« Reply #35 on: August 23, 2012, 12:27:45 pm »

Nije problem u licitaciji nego u onima koji robu otpisuju za prodaju.
Navešću najbanalniji primer.Na trgovačkim sajtovima imate nova i neotpakovana šatorska krila.Neko ih je kupio na licitaciji.
Kao neotpakovana po pravilu trebalo bi da se kategorišu kao I kategorija a po svemu su iz III-će kategorije prevedena u otpis.
Neka neko od vas koji ste bili aktivni razjasni po kom kriterijumu ili pravilniku se vojna oprema kategoriše i prevodi u niže kategorije da bi se na kraju rashodovala.
Jer da se poštuje pravilnik mnogi ne bi ni dinara profitirali od kupovine opreme koja je stvarno III-će kategorije.

Sigurno je postojao pravilnik o kategorisanju i rashodovanju, a i dalje postoji. Ako je komad opreme rashodovan, a potpuno je nov, ne mora da znači da je po srijedi neka prevara i posao ispod žita. Dok sam bio AVL jednom prilikom smo npr. uništili nekoliko stotina potpuno novih zaštitnih maski. Da ne pominjem raznu drugu opremu, nešto se pretvori u furdu, nešto u krpe, a nešto se šalje na otpad. Sve po pravilu i propisu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #36 on: August 23, 2012, 12:44:44 pm »

Takav pravilnik sigurno postoji i sigurno se primenjuju njegove odredbe. U kojoj meri to je pitanje. Vazno je da u zapisniku i ostaloj dokumentaciji bude napisano da to vise nije isplativo za vojsku, da je popravka preskupa ili sredstvo neperspektivno. Kada je nesto neperspektivno onda nema veze u kakvom je stanju. Primer su ovi TAM-ovi u mom prethodnom postu. Uzivo izgledaju kao da su izasli iz RR-a, sto verovatno i jeste ali vojsci vise ne trebaju pa su ih prodali. Cena? Prava sitnica. Iz nekog mog iskustva cena se cesto odredjuje pausalno pa je veoma cesto daleko ispod trzisne vrednosti pri cemu neki od sklopova vredi vise od izlicitirane cene. Istina ni autootpadi kod otkupa polovnih automobila ne placaju trzisnu cenu vec mnoooogo nize.
I ima tu jos jedna fora. Vec neko vreme se oglasavaju licitacije kako bi se postigla sto visa cena. Medjutim, na te licitacije se cesto mogu prijaviti samo ragistrovane firme za prikupljanje sekundarnih sirovina, otpadi i slicne delatnosti (tako u oglasu postave uslov). Mnogi koji su registrovani za odgovarajucu delatnost nisu zainteresovani iz raznih razloga pa tako sve ostaje nekolicini. Tu oni medjusobno prave dogovore sta kome odgovara pa se prakticno na licitaciji pojavi samo onaj ko je nameracio da kupi odredjena sredstava i formalno je tu jos neko od nezainteresovanih kako bi licitacija uspela. Na taj nacin roba se prodaje ili po pocetnoj ceni ili se uopste ne izlicitira pa onda izlazi na drugu licitaciju po nizoj pocetnoj ceni...
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #37 on: August 23, 2012, 01:14:37 pm »

A verovatno da pravilnik nalaže da se oprema bez obzira da li je korišćena-nova-neotpakovana i shodno godinama starosti prebacuje iz više u nižu kategoriju dok ne podpadne pod otpis kao stara i nepotrebna što je bar za tzv: "predmete opšte upotrebe" čudno.Npr. kako potpuno neotpakovan komplet za jelo bude otpisan kao neperspektivan kada koliko ja znam proizvodnju istog takvog još niko nije usvojio a novi model nije ni u predlogu nacrta ili opitovanja.Za zaštitne maske i neka tehnička sredstva je jasno propisan rok trajanja-upotrebe korišćeno ili ne sve jedno verovatno isto važi i za vozila itd.
Nadam se samo da su ovi što odpisuju upoznati sa ukupnim ratnim mobilizacijskim brojem ljudstva koji je predviđen pošto javnost već nije,gadno bi bilo da se zabroje.
Ali ako je najveći deo II-gog i III-ćeg poziva Srpske vojske nastupao u narodnom odelu sa šarenicom na ramenu što ne bi mogla i ova savremena vojska ako nedao bog ustreba nekog dana........
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #38 on: August 23, 2012, 01:21:24 pm »

E sd po toj logici i onaj ATS-59 nije trebalo otpisivati i prodaviti zato sto je u voznom stanju i mozda bi mogao zatrebati nekad za popunu II i III poziva. Sto se tice pribora za jelo, ko zna, moze nas vojnik i da ne jede ako treba ili ce mozda dobijati komad hleba i cajnu Zlatiborac pa mu za to ne treba pribor.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #39 on: August 23, 2012, 01:22:40 pm »

Мислим да је онај ТАМ 500о са надградњом неко санитетско возило, са рендген уређајем или нечим сличним. Служило је за теренска флуорографисања.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #40 on: August 23, 2012, 01:29:15 pm »

 Smiley KuzmaR ima i savremenije rešenje daš svakom po par stoja u kljun pa nek jede koj šta oće.

Džumba i ja mislim da je služio za fluorografisanje a mislim da je u sličnom Tamiću bila i pokretna farmaceutska laboratorija za spravljanje SnMs (infuzioni rastvori,injekcije itd).
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #41 on: August 23, 2012, 02:31:21 pm »

U toku "Član 11" najveću borbu sam imao sa mafijom u vojnim krugovima koja se bavila otpadnim materijalima. Nekoliko tenkova koje bi lako vratio u ispravno stanje su isjekli i prodali na otpad. Po dolasku u jedinicu gdje sam bio za vrijeme "Član 11" taman se trebalo rezati 18 tenkova M84 jer ih niko nije mogao popraviti. I, nisam siguran, dva ili tri T72.  Bila je to moja žestoka borba.

Sve sam to, izuzev jedne šasije, vratio u jedinicu. Na veliku žalost vojne mafije. Nakon rata su isječena dva ispravna M84 i prodata na otpad, te odvežena u Željezaru Nikšić. Bez ikakvih papira, naredbe ili odluke.

Bolje da ne pričam šta se radilo sa praznim čaurama velikih kalibara u ratu. Tu se vodio pravi mali  rat. Skoro se sve vuklo u Sevojno. Privatno, naravno.

A oprema dovežena iz Slovenije. Nepregledne količine.

Međutim, nakon nekog vremena vidiš da ovi što nepošteno rade imaju para ko salate, a mi koji radimo pošteno ostajemo golje i bjednici. I onda se zapitaš malo oko svega toga.

Još se uvijek pitam oko toga.

Vlado
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #42 on: August 23, 2012, 08:26:12 pm »

И не само то драги Владо. Они су постали убеђене, ма шта убеђене, рођене демократе (раније то нису препознавали у себи), већи верници од патријарха и папе (крсте се сваки пут када прођу поред цркве, слкаве славе бар 3 дана),  утицајни чланови партија, а богами и вође (као они из "Данге"). А ми? Већина нас је остала "нереформисана", затуцана, у прошлом времену, једном речју "комуњаре"..
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #43 on: August 23, 2012, 09:40:03 pm »

Postoje popisi neperspektivnih sredstava i vojne opreme kao i naoružanja. To ne znači da se istovremeno izdvajaju, otpisuju, rashoduju, prodaju ili uništavaju. Procedura je krvavo duga čak za rashod neperspektivnog sredstva. Treba dokazati da se ne može popraviti ili popravak nije isplativ zbog  stanja u kojem se sredstvo nalazi. Papira brdo i puna skladišta tih sredstava. Onda dođe povjerenstvo, sve to pregleda i daje prijedlog za rashod. Tada papiri putuju, stavljaju se potpisi i pečati. Prođe dosta vremena dok se otpisano i rashodovano uništi.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #44 on: August 23, 2012, 10:06:45 pm »

To je teoretski ili prakticno Brodarski? Ako je prakticno pretpostavljam da je tako bilo u vreme JNA ili lose pretpostavljam.

Recicu samo da sam pre nekih 13-14 godina imao priliku da kao korisnik konkretnog TMS-a po naredjenju potpisem da je sredstvo neisplativo za popravku posto vrednost popravke prelazi cak 70% vrednosti . Nije proslo vise od 10 dana od tog potpisa a to sredstvo je predato SPC "Zemun" (SPC - Sabirno prodajni centar). Samo da napomenem da niko iz jedinice nije trazio rashod tog sredstva. Zasto nije trazen rashod neka svako pretpostavi a mislim da nije tesko zakljuciti.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.