PALUBA
April 20, 2024, 12:10:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Vršačka kula  (Read 33730 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: September 28, 2009, 01:58:54 pm »

Vršačka kula predstavlja ostatke Donžona nekadašnjeg vršačkog utvrđenja iz XV veka koje se uzdizalo na visini od 399m nmv, na Vršačkom bregu iznad grada. Sama utvrda je imala izduženi oblik koji je pratio zaravan na vrhu brda i bila je široka 18m, a dugačka 46m.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sam Donžon ima pravougaonu osnovu sa ulazom na spratu do koga se dolazi stepenicama koje se lako mogu skloniti u slučaju opasnosti. Visok je oko 20m sa prizemljem i tri sprata,od kojih je treći, po ostacima kamina i odžaka, korišćen za stanovanje. Pretpostavlja se da je celu utvrdu podigao Đurađ Smederevac (1427—1456) posle pada Smedereva i cele Despotovine 1439. godine sa ciljem zaštite svojih poseda na prostoru današnje Vojvodine, a u prilog toj tezi ide i arhitektonska sličnost između Vršačke kule i Smederevskog grada odnosno utvrđenja manastira Manasije.

Prema nekim drugim tezama na tom prostoru je postojalo utvrđenje i pre tog vremena, koje se u ondašnjim izvorima iz prve polovine XIII veka javlja pod imenom Erd Šomljo (rum. Erdesumulu, mađ. Erdsomlyo, Ersomlyo) ili samo Šomljo, ali njegova tačna lokacija još uvek nije sa sigurnošću potvrđena, pošto se pored današnjeg Vršca kao moguća lokacija pominje i prostor Banata koji se danas nalazi u Rumuniji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Prošlost utvrde

Sam Vršac se prvi put u izvorima pominje 1427. godine u pismu kralja Žigmunda (1387—1439) pod imenom Podvršan, koje ukazuje da se naselje nalazilo ispod vrha, na kome se mogućno nalazila i utvrda. Međutim najizvesnije je da je utvrđenje čiji se ostaci danas nalaze na vrhu Vršačkog brega podigao Đurađ Smederevac, najverovatnije posle pada Smereva i cele Despotovine 1439 godine. Već 1456.godine zauzele su ga Osmanlije u sklopu napada na Smederevo i Beograd, ali se nisu dugo zadržale u njemu.
 
Grb grada Vršca sa kulom,
Halaburinom rukom i aginom glavom

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osmanlije su utvrdu i okolinu zauzele 1552.godine i držale su ga sve do 1716 godine, kada je ušao u sastav Austrijskog carstva. Tokom osmanlijske uprave tim prostorom došlo je do velike banatske bune 1594 godine koju su podigli lokalni Srbi i Rumuni i koji su, između ostalog, oslobodili i Vršac sa utvrđenjem. Sama buna je ugušena u krvi, ali je ostao zabeležen legendarni događaj tokom osmanlijske opsade grada kada je osmanlijski aga izazvao na dvoboj srpskog vojvodu Janka Lugošana zvanog Halabura koji je branio utvrdu. Ovaj mu je izašao na megdan i savladao ga, a ceo događaj je postao i deo grba grada Vršca na kome se iznad kule vidi ruka sa mačem i odsečenom turskom glavom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Austrijanci su preuzeli kontrolu nad gradom 1716.godine i on je tada ušao u sastav Tamiškog Banata sa sedištem u Temišvaru, a već 1718 godine je postao središte Vršačkog distrikta. Verovatno je u ovo doba utvrda izgubila svoju stratešku vrednost i bila napuštena pošto se na njoj ne mogu uočiti naznake prepravljanja u artiljerijsku utvrdu, kao što se desilo sa Beogradskom ili Petrovaradinskom tvrđavom.


Sadašnjost utvrde

Konzervatorski i restauratorski radovi na kuli su izvedeni 1984. i 1993.godine,a od 1997. godine su otpočela sistematska arheološka iskopavanja celokupnog lokaliteta kojim su otkriveni ostaci jake kružne kule koja se nalazila nasuprot danas očuvanoj. Sama kula i ostaci utvrde su tokom NATO agresije na SRJ pretrpeli oštećenja usled raketnih napada na telekomunikacioni predajnik koji se nalazi u njenoj blizini, izvedenih 30.04. i 12.05.1999.godine.

Foto by Nebojsa Savkovic
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pošto su stručnjaci konstatovali da vršačka kula trenutno nije bezbedna za posetioce, urađena su arheološka istraživanja, a nadležni su najavili početak radova na restauraciji ovog objekta. Biće urađena statična sanacija i obimni radovi u cilju revitalizacije glavne kule Vršačkog zamka, koja je i najočuvanija. Potrebno je obnoviti međuspratne konstrukcije i stepeništa, a eventualno i krovne konstrukcije kako bi se sve vratilo u izvorno stanje, a u isto vreme bi kula postala i jedna vrsta muzejskog objekta.

Literatura:
Aleksandar Deroko, „Srednjevekovni gradovi u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji“ , Beograd, 1950.
„Istorijat grada Vršca“ (www.vrsac.com)
„Vršačka tvrđava“ (www.yuheritage.com)



* V.Kula.jpg (142.83 KB, 686x1000 - viewed 246 times.)

* Grb_Vrsac.jpg (8.71 KB, 160x159 - viewed 578 times.)

* donžon.JPG (103.36 KB, 450x600 - viewed 218 times.)

* Vrsacka_kula.jpg (122.05 KB, 563x800 - viewed 239 times.)

* izgled.jpg (196.02 KB, 965x681 - viewed 205 times.)
« Last Edit: September 28, 2009, 02:19:02 pm by dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: August 03, 2010, 04:46:19 pm »

Dve fotografije Vršačke kule ....


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* vrsac.jpg (192.77 KB, 992x644 - viewed 217 times.)

* vrsac 1.jpg (123.99 KB, 790x639 - viewed 94 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: May 03, 2011, 08:11:05 pm »

Snimak iz vazduha. Razglednica izdanje saveznog vazduhoplovnog centra iz Vršca.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* vršac.jpg (162.62 KB, 1115x617 - viewed 173 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: August 19, 2011, 11:04:38 am »

Jedna razglednica iz 1946. godine.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* vršačka kula.jpg (148.75 KB, 843x545 - viewed 227 times.)
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #4 on: August 19, 2011, 11:30:47 am »

Био сам пре неки дан до Куле.
На њој се врше радови, и изгледа боље него на овде приказаним сликама. Очигледно се осим рестаурације врши и делимична реконструкција.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: August 19, 2011, 11:38:41 am »

Lepo je čuti da se radi na kuli.

Možda će rekostrukciju pratiti i popunjavanje kule istorijskim sadržajima i postavkom, poput kule Nebojša u Beogradu. Bilo bi šteta ne ubaciti kulu u turističku ponudu grada Vršca. Nadam se da ima još pametnih i mudrih glava u Vršcu.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #6 on: August 20, 2011, 06:33:28 pm »

Добра ствар је што до куле води пут. Незгодно је што пуно обилази, те није лако доћи пешке. Колико ми се чини, не постоји степениште или директан пут за пешаке.

Испод саме куле је мали плато, са ког узлећу параглајдери - и кад смо били горе, три су узлетела. Ту би могао да се направи паркинг, у случају да се направи некакав кафе или сл.

Поглед је иначе фантастичан.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: September 26, 2011, 07:47:18 pm »

...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* vršačka kula.jpg (140.06 KB, 600x390 - viewed 204 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8 on: August 10, 2012, 10:11:58 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ZIc53vnMp34?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/cuViiXkJBLA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #9 on: October 31, 2013, 01:41:26 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ZIc53vnMp34?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/cuViiXkJBLA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Drago mi je čuti da se radi na Vršačkoj kuli. Kao klinca me je pokojna majka koja je rodom iz Vršca često tamo vodila.
Bilo je to davno. Na žalost nisam bio tamo od 1999.

Bit će lijepo vidjeti da je sve to dotjerano. Takve spomenike treba čuvati i uključiti u redovnu turističku ponudu grada
Vršca pa i cijele Vojvodine.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #10 on: October 31, 2013, 08:33:11 pm »

не знам колко пута сам био у вш али никако да уловим време да одем на кулу...
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #11 on: November 08, 2013, 01:30:58 pm »

не знам колко пута сам био у вш али никако да уловим време да одем на кулу...

Pa ambijent i pogled su lijepi i ako su još dotjerali i kulu mislim da se svima isplati truda i vremena pa poći i pogledati.
To naravno vrijedi i za mene bez obzira što sam dobrih 700 km daleko.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #12 on: November 08, 2013, 01:48:13 pm »

не знам колко пута сам био у вш али никако да уловим време да одем на кулу...

Pa ambijent i pogled su lijepi i ako su još dotjerali i kulu mislim da se svima isplati truda i vremena pa poći i pogledati.
To naravno vrijedi i za mene bez obzira što sam dobrih 700 km daleko.

Teško se dođe do tamo ali uz malo volje nije strašno, a kada se popne gore po lijepom sunčanom danu u istinu je čovjeku
drago. Još kada bi Vrščani dali malo više publiciteta imali bi puno gostiju na kuli.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #13 on: November 08, 2013, 06:11:24 pm »

не знам колко пута сам био у вш али никако да уловим време да одем на кулу...

Pa ambijent i pogled su lijepi i ako su još dotjerali i kulu mislim da se svima isplati truda i vremena pa poći i pogledati.
To naravno vrijedi i za mene bez obzira što sam dobrih 700 km daleko.

Teško se dođe do tamo ali uz malo volje nije strašno, a kada se popne gore po lijepom sunčanom danu u istinu je čovjeku
drago. Još kada bi Vrščani dali malo više publiciteta imali bi puno gostiju na kuli.

Iz komentara bih rekao da si nedavno bio u Vršcu i na kuli, još da si učinio koju fotku i to nam prezentirao ovdje bilo bi
vrlo lijepo.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #14 on: November 11, 2013, 10:05:07 am »

не знам колко пута сам био у вш али никако да уловим време да одем на кулу...

Pa ambijent i pogled su lijepi i ako su još dotjerali i kulu mislim da se svima isplati truda i vremena pa poći i pogledati.
To naravno vrijedi i za mene bez obzira što sam dobrih 700 km daleko.

Teško se dođe do tamo ali uz malo volje nije strašno, a kada se popne gore po lijepom sunčanom danu u istinu je čovjeku
drago. Još kada bi Vrščani dali malo više publiciteta imali bi puno gostiju na kuli.

Iz komentara bih rekao da si nedavno bio u Vršcu i na kuli, još da si učinio koju fotku i to nam prezentirao ovdje bilo bi
vrlo lijepo.

Ne baš nedavno, prošle godine. Ali planiram ići slijedeće godine pa ću se naoružati fotoaparatom i ako vrijeme posluži učiniti
par fotki.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.046 seconds with 23 queries.