PALUBA
April 28, 2024, 05:14:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: "BITKE"  (Read 8915 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« on: February 23, 2008, 05:48:45 am »

S obzirom da ovde verovatno ima dosta ratnih veterana...sigurno postoje i oni koji su ucestvovali u nekim borbama za koje javnost nezna! Nebitno dali su se desile na kosovu, prostorima Hrvatske, Bosne, posle rata na kosovu... Ako bi zeleo neko da nam isprica nesto vise o njima (svojim bitkama i to kako su oni videli te ratove) to moze uciniti ovde! Veterani, podoficiri i oficiri izvolite!
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #1 on: February 23, 2008, 11:05:41 am »

Од Дубровачког ратишта, преко Босне па до агресије на СРЈ... Wink
« Last Edit: February 23, 2008, 11:15:44 am by SailorCG » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2 on: February 23, 2008, 11:38:53 am »

Samo bih molio da u opisima ne zalazite u politiku, uzevši u obzir da ovakve teme hodaju po ivici da zadju u vode politike. Takve teme će biti brisane bez izuzetaka...
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #3 on: February 24, 2008, 02:38:11 am »

Da naravno, zamolicu i ja- bez politke!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: February 24, 2008, 04:59:13 am »

Teško da će to iko da prihvati da piše iz mnogobrojnih razloga, ne mislim samo na neke nepoznate borbe u javnosti (a sumljam da uopšte i postoji takvih borbi, sve se uglavnom zna) već uopšteno o borbama i ratu. To čak nije uspelo ni na jednom zatvorenom forumu gde se izuzetno pažljivo biralo članstvo. Svi u početku su generalno za to i hoće da pišu o toj temi, ali kada priđeš tastaturi neznaš od čega da počneš, u šta sam se i lično uverio.

Možda bi za početak bilo dobro da uopšteno pišemo ko je čuo (znači nemora da je učestvovao) o nekom neobičnom ili smešnom događaju sa linije. Znači ne bi bila poenta da se u tom opisu istakne pisac teme, već neobična situacija u kojoj se zadesila grupa (odeljenje, vod, četa......). 
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #5 on: February 24, 2008, 05:49:13 am »

U pravu si, dobra ideja! Ko ima potrebu da opise neki takav dogadjaj...slobodno! A kome nije do toga neka napise nesto smesno sto mu se desilo, a da je vezano za vojsku...
Evo npr. pre nekih 6-7 meseci, kada sam bio na terenu...bili u Vranju! Neki klinci, tj. momci se vracali sa straze ili cega vec (njih trojica, u pitanju su vojnici koji su bili na sluzenju vojnog roka) i onako ponositi prolaze i duvaju se sa onim puskama kao da nose neke gole zenske Cheesy i odlaze na grudobran...
Postrojili se oni i cuje se klik...klik...BUUUUM! Onaj zadnji je ladno zaboravio metak u cevi!
Posto je cela kasarna skocila na noge, da vam ne pricam koliko se on odseko!
Zadnje sto sam cuo je da je platio, cini mi se 27din i da je uspeo da se nekako spasi zatvora!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #6 on: February 24, 2008, 10:21:53 am »

Metak u grudobranu - dešava se kad se ne razmišlja nego se radi mehanički... bitnoj e da završi u grudobranu Smiley A posle...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7 on: February 24, 2008, 12:01:12 pm »

Kako ide ona izreka: "Jednom godišnje puška opali i prazna", tako nešto................. Smiley
Logged
SIRIUS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 60


« Reply #8 on: February 24, 2008, 01:05:30 pm »

Toga ima koliko hoćeš (još više - koliko nećeš Grin). Godine 1981. kreće PJM na akciju ''Upoznaj domovinu da bi je više voleo'' . Cilj ekskurzije  - Prizren na Kosovu.  Prevozna sredstva TAB i dajčevi, nešto kečeva , jedan rendžrover. Kod Podujeva upadamo u zasedu. Posle rašćišćavanja odnosa gazimo po čaurama, nema mesta gde da se stane ljudski a da ne zatrandrče pod čizmom.
-Priština, smena od ''nule''. Provera oružja pred soliterom u Kragujevačkoj ulici . Kolegi Djuri neki šaljivdžija u cev papovke smestio metak - pa šta bude, bude. Bilo je da smo se svi trenutno rasanili. Sreća što je on uz te spomenute mehaničke radnje primenio još jednu rutinsku - okrenuo je cev u vazduh.
-ili: kod Crne Reke sedimo ukrug i čistimo tetejce posle gadjanja. Krug od nas šestorice, sedmorice, izmedju nas bi mogao da se eventualno smesti pola šatorskog krila. U taj prostor kolega smesti umesto krila jedan lepo i neočekivano plasiran metak iz tetejca.
Biće toga još. Pošto sam vojsku služio u VP 4795 (Gardijska brigada - A bataljon) za Titovog života, tamo je tek bilo veselih i neočekivanih trenutaka...No, o tom - po tom. Ne mora sve u jednom postu da se kaže...
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #9 on: February 25, 2008, 02:26:46 am »

Pre nekih otprilike dve godine... U blizini Bujanovca je bila neka vojna i policijska vezba na kojoj je prisustvovao ministar odbrane, nacelnik generalstaba i druge "glavonje"! Mi kao napadamo siptarsku bazu...
 I sad u sred razmene nase i "njihove" izmedju dve vatre utrcavaju PTJ (tj. panduri)!
 Onako zatecene komandir im javlja i pita sta tu rade i preti im ostavom!
 E sad, oni su trebali da nam se prikljuce kad stignemo dotle pa da zajedno raspalimo po teroristima...
 Naravno oni su se ko popisani vratili u sumicu iz koje su i izasli! Ja mislim da nema ko im se nije smejao!
 Naravno tu su dosle i koje vaspitne od mojih kolega i mene! Grin
 Naravno zamolicu pripadnike ministarstva unutrasnjih poslova da se ne ljute na ovome!
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #10 on: February 25, 2008, 03:38:53 am »

Metak u grudobranu - dešava se kad se ne razmišlja nego se radi mehanički... bitnoj e da završi u grudobranu Smiley A posle...
A posle sex... Cheesy Meni nije samo jasno sto se igrao i ubacivao uopste metak tamo gde mu u tom trenutku nije bilo mesto?! Nego bilo dosadno coveku... Jel i tebe admirale tako slusa vojska?! Smiley
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #11 on: February 25, 2008, 09:49:00 am »

U kasarni S.Jovanović u Pančevu vežbala vojska one taktičke radnje - odelenje u napadu i odbrani (mi smo to zvali - igrali se partizana), i podeli se svakome po nekoliko manevaraca da se malo stekne bolji osećaj celog ambijenta borbe. Sa nama studenti VA, odeska KoV, 3. i 4. godine, stažisti. I sad, jedan vojnik "u žaru borbe" prijavljuje zastoj na pušci, jedan od studenata uzima pušku, gleda je, nateže zatvarač, neće ni da mrdne. Uzme pušku sa obe ruke i protrese je i ... BUM, pored samog uveta - usta cevi u visini slepočnice, na par cm. Svi onako u šoku (još nije bilo ni prvo gađanje), a on veli - ma ništa, to je ćorak. Posle prepričavamo taj događaj s jednim ppor-om i čovek se šokirao. Veli - to je mnogo opasnije od prostrelne rane, ako je cev direktno usmerena u meso, na par cm udaljenosti. Kod prostrelne rane, metak uđe, izađe, ako imaš malo sreće ne zakači ništa od vitalnih organa, okrpe te i to je to. Kod manevarca, mlaz opiljaka sagorelog baruta zabija se pod kožu, ulazi u krv, za 15min dolazi do sepse, ako u narednih 15 minuta ne stignu da ti zamene krv, gotov si.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #12 on: February 25, 2008, 03:47:03 pm »

Quote
A posle sex... Cheesy Meni nije samo jasno sto se igrao i ubacivao uopste metak tamo gde mu u tom trenutku nije bilo mesto?!
Ма није му било досадно, него је у питању чиста непажња. То се дешава зато што тај који контролише наоружање заборави да скине оквир пре репетирања.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #13 on: February 26, 2008, 08:49:35 pm »

Smo toliko- nepaznja! Mogo je nekom (ili sebi) da ga zabode u glavu... Sta ga briga, cenim ga da posle toga nije davao tu strazu ili sta vec! Smiley
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #14 on: February 27, 2008, 11:17:34 am »

Због тога се провера наоружања ради на грудобрану.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.