PALUBA
April 29, 2024, 07:34:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedo VA-111 Škval (шквал)  (Read 65469 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #75 on: December 08, 2011, 08:06:43 pm »

Dve slike Nosnog Kavitatora sa naznakama njegove namjene.
To bi bila najnovija saznjanja isključivo iz Ruske literature.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Nosni kavitator sa po nagibu upravljivim diskom.jpg (428.21 KB, 1500x1092 - viewed 252 times.)

* Neki od elemenata nosnog kavitatora.JPG (75.16 KB, 916x571 - viewed 295 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #76 on: December 09, 2011, 09:46:38 am »

Dve slike Nosnog Kavitatora sa naznakama njegove namjene.
To bi bila najnovija saznjanja isključivo iz Ruske literature.

Na gornjim slikama se vidi detaljni izgled  Nosnog kavitatora Shkvala. Jedna od naglašenih stavki je “Mlaznice gasogeneratora”. Odmah poslije sklopa kavitatora nalazi se prostor u kome je smješten Gasogenerator sa potrebnim komponentama za stvaranje plina koji se izbacuje napolje kroz naglašene mlaznice.  Kad torpedo postigne potrebnu brzinu i uđe u fazu superkavitacije, aktivira se Gasogenerator, izbacujući plin napolje s čime se stvara potrebni plinski “mjehur” odvajajući torpedo od spoljnjeg svijeta.

Druga stavka je “Naklonom upravljivi disk kavitatora”. Kako je i vidljivo disk je upravljiv od strane kontrolnih sistema torpeda i može se nagibati po uzdužnici torpeda. To je iz razloga, pošto je jedina površna koja je u dodiru sa vodom upravo prednja strana diska, da bi se tim nagibom mlaz vode podjednako daleko nalazio, gledajući centralnu uzdužnicu torpeda, od  “zidova” torpeda”.

I nakraju treća stavka “Otvor za uzimanje vode za rad Marševskog motora”. U centralnom dijelu diska vidi se kuglasta izbočina sa rupom u sredini, a u sredini rupe omanja dizna. Upravo, kroz te otvore uzima se potrebna količina vode koja je potrebna za aktiviranje hidroreaktivnog goriva (  Гидрореагирующим топливом ) za rad Marševskog raketnog motora.
« Last Edit: December 09, 2011, 09:52:50 am by ORIĆAREB » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #77 on: December 09, 2011, 11:39:34 am »

Odicno obradjena tema - svaka cast ORIĆAREB.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #78 on: December 09, 2011, 03:35:00 pm »

Dve slike Nosnog Kavitatora sa naznakama njegove namjene.
To bi bila najnovija saznjanja isključivo iz Ruske literature.

Na gornjim slikama se vidi detaljni izgled  Nosnog kavitatora Shkvala. Jedna od naglašenih stavki je “Mlaznice gasogeneratora”. Odmah poslije sklopa kavitatora nalazi se prostor u kome je smješten Gasogenerator sa potrebnim komponentama za stvaranje plina koji se izbacuje napolje kroz naglašene mlaznice.  Kad torpedo postigne potrebnu brzinu i uđe u fazu superkavitacije, aktivira se Gasogenerator, izbacujući plin napolje s čime se stvara potrebni plinski “mjehur” odvajajući torpedo od spoljnjeg svijeta.

Druga stavka je “Naklonom upravljivi disk kavitatora”. Kako je i vidljivo disk je upravljiv od strane kontrolnih sistema torpeda i može se nagibati po uzdužnici torpeda. To je iz razloga, pošto je jedina površna koja je u dodiru sa vodom upravo prednja strana diska, da bi se tim nagibom mlaz vode podjednako daleko nalazio, gledajući centralnu uzdužnicu torpeda, od  “zidova” torpeda”.

I nakraju treća stavka “Otvor za uzimanje vode za rad Marševskog motora”. U centralnom dijelu diska vidi se kuglasta izbočina sa rupom u sredini, a u sredini rupe omanja dizna. Upravo, kroz te otvore uzima se potrebna količina vode koja je potrebna za aktiviranje hidroreaktivnog goriva (  Гидрореагирующим топливом ) za rad Marševskog raketnog motora.


Stranče, da ima u torpedu još kakav magnetron, di bi ti bio kraj??!!! Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #79 on: December 09, 2011, 03:44:24 pm »

Quote

Stranče, da ima u torpedu još kakav magnetron, di bi ti bio kraj??!!! Grin
Nema baš magnetrona, ali nije rečeno jednog dana.. Grin

Biće toga još, polako.. Wink
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #80 on: December 09, 2011, 03:56:06 pm »

Quote
I nakraju treća stavka “Otvor za uzimanje vode za rad Marševskog motora”. U centralnom dijelu diska vidi se kuglasta izbočina sa rupom u sredini, a u sredini rupe omanja dizna. Upravo, kroz te otvore uzima se potrebna količina vode koja je potrebna za aktiviranje hidroreaktivnog goriva (  Гидрореагирующим топливом ) za rad Marševskog raketnog motora.
Quote
Stranče, da ima u torpedu još kakav magnetron, di bi ti bio kraj??!!! Grin
Kako bilo da bilo, tekst do koga vodi dani link veoma je interesantan i sreća što je petak, pa ću moći da ga na miru pročitam za vikend.
« Last Edit: December 09, 2011, 04:24:13 pm by ORIĆAREB, Reason: Skraćenje starog teksta » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #81 on: December 09, 2011, 04:23:00 pm »

Quote
Kako bilo da bilo, tekst do koga vodi dani link veoma je interesantan i sreća što je petak, pa ću moći da ga na miru pročitam za vikend.
Ugodno čitanje, nadam se tvom doprinosu u vezi pogonskog goriva i narednim diskusijama.
Uostalom, zato sam i stavio link da pismeni čitaju... Grin 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #82 on: December 09, 2011, 04:29:27 pm »

Smatram sebe veoma pismenim, ali je moje znanje prirodnih nauka veoma ograničeno. Osnovne procese razumem,ali ih ne umem definisati i stručno komentirati. Ja sam čak i trigonometriju prvi put normalno razumeo računajući pozicije u terestričkoj navigaciji. No, računjam na intuiciju, tu sam retko fulao.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #83 on: December 09, 2011, 04:36:17 pm »

Smatram sebe veoma pismenim, ali je moje znanje prirodnih nauka veoma ograničeno. Osnovne procese razumem,ali ih ne umem definisati i stručno komentirati. Ja sam čak i trigonometriju prvi put normalno razumeo računajući pozicije u terestričkoj navigaciji. No, računjam na intuiciju, tu sam retko fulao.
Ma logika i intuicija i mene možda baš i ovde spašavaju. Ja sam ti klasični elektroničar, preko radarske i impulsne tehnike i
integrirano-računarskog područja elektronike završio ovde na torpedu Shkval. Možeš misliti. I to još Raketni pogon.. Huh?
Ali, ima da gi nema  Grin malo španski iz Niš. Mislim na Shkvala. Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #84 on: December 10, 2011, 08:45:23 am »

100-pinski konektor za vezu Shkval – Terminal

U jednom dijelu literature i nekim natpisima na sajtovima o zadnjem dijelu Shkvala dosta često se ističe koko se pored ostalog vidi i jedan deo gde je smješten navodno kabel – žica za daljinsko navođenje torpeda. Čak sam i ja sam nešto slično pomenuo na jednom prethodom postu, doduše naglašavajući kako se to vjerovatno radi o samim počecima upotrebe torpeda. Moram također priznati da su i slike na kojima se to prikazivalo bile dosta sitne i slabo vidljive.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Naknadnim razmatranjima, kao i sa nabavkom slike veće rezolucije na kojoj je sasvim vidljivo prikazan navedeni deo, došlo se do sasvim novi saznjanja. Deo o kome ovo razglabamo nije nikakav prostor za smještaj bilo kakvog kabla, nego je to jednostavno jedna 100-pinska ''slip'' priključnica (konektor). Po gabaritu i fizičkom izgledu konektor je sastavni deo torpeda. Uvlačenjem torpeda u lansirnu cijev sasvim je za pretpostaviti da je unutar cijevi isti takav konektor samo ženskog tipa sa kojim se uvlačenjem spoji konektor na torpedu. Na taj način je ostvarena veza sa bilo kakvim odgovarajućim uređajima – Terminalom koji se nalazi na nosiocu torpeda (brod, podmornica, platforma itd).

Kako je vedljivo i na slici, izvedba konektora je takva da se jednostavno u momentu lansiranja torpeda i njegovim startom za izlazak iz cijevi konektori ''slip'' sistemom razdvije bez bilo kakvi posledica i naknadne intervencije.

Iz moje višedecenijske prakse i iskustva siguran sam da je ovim 100 – pinskim prključkom i jednim 50 – desotoparičnim kablom (100 ''žica'' za laike), moguća fenomenalna veza sa uređajima na brodu. Na taj način Shkval torpedo i njegovi odgovarajući sklopovi, konstantno su pod nadzorom sistema i uređaja koji prate cilj te automatski unose sve potrebne parametre na osnovu kojih će nakon lansiranja torpedo stići na željenu tačku susreta.

Također ovim konektorom i kablom moguća su i neka druga održavanja i intervencije na samom Skvalu prije njegovog lansiranja i napuštanja torpedne cujevi.


* Konektor za vezu prema Terminalu.JPG (74.07 KB, 609x649 - viewed 191 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #85 on: December 10, 2011, 11:21:27 am »

Kada bi pojednostavili, to bi bilo kao pribor 10 ,na torpednom aparatu OTAM 53-206 na TČ Sheshen. Veza između broda i torpeda do momenta lansiranja, sa mogučnošču unosa podataka o cilju... u torpedo.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #86 on: December 10, 2011, 11:49:21 am »

Kada bi pojednostavili, to bi bilo kao pribor 10 ,na torpednom aparatu OTAM 53-206 na TČ Sheshen. Veza između broda i torpeda do momenta lansiranja, sa mogučnošču unosa podataka o cilju... u torpedo.
Upravo tako, u globalnom smislu. Ali pošto se ovde radi vjerovatno o vrlo sofisticiranoj zadnje deceniskoj tehnologiji
potrebni podaci se unose elektronskim putem direktno sa Terminala - sistema. U svakom slučaju ovaj priključak je
sasvim dovoljan da se kompletno torpedo pomoću potrebne elektronike drži pod kontrolom sve do momenta lansiranja. 
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #87 on: December 10, 2011, 12:55:54 pm »

Preko te spojne glave se ostavruje veza sa torpedom dok je on na nosiocu. Isto tako, ta spojna glava služi za električni  ''pristup'' uređajima za vođenje torpeda, dok je on na ispitnom stolu, u torpednoj stanici, u toku periodičnih propisanih provera i u toku pripreme za ukrcaj na nosioce.
 
Kroz tu spojnu glavu se mogu meriti svi relevantni parametri koji služe za dijagnosticiranje svih elemenata sistema za vođenje, zatim, ona služi za predstartnu proveru i unošenje početnih podataka - parametara pre lansiranja.
Veoma slična spojna glava je ugrađena i na sovjetske protivbrodske rakete - a namena joj je kako sam gore opisao.

Kada torpedo krene kroz torpednu cev, na klizačima, električna veza se vrlo jednostavno prekida sa nosiocem.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #88 on: December 10, 2011, 05:52:20 pm »


Veoma slična spojna glava je ugrađena i na sovjetske protivbrodske rakete - a namena joj je kako sam gore opisao.
Kada torpedo krene kroz torpednu cev, na klizačima, električna veza se vrlo jednostavno prekida sa nosiocem.

Kako je konektor na  lansirnoj cevi zaštiten od temperature/pritiska kod lansiranja torpeda a pogotovo raketa?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #89 on: December 10, 2011, 05:57:10 pm »


Veoma slična spojna glava je ugrađena i na sovjetske protivbrodske rakete - a namena joj je kako sam gore opisao.
Kada torpedo krene kroz torpednu cev, na klizačima, električna veza se vrlo jednostavno prekida sa nosiocem.

Kako je konektor na  lansirnoj cevi zaštiten od temperature/pritiska kod lansiranja torpeda a pogotovo raketa?
Nema potrebe za zaštitom, Kada torpedo izađe iz cijevi, lansiran je, onda ga više je odpisano. Osim, ako nije školsko, ako uopče postoji. 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.