PALUBA
April 28, 2024, 06:46:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43   Go Down
  Print  
Author Topic: Suhoj Su-57 ( Suhoj PAK FA / T-50)  (Read 293576 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #600 on: July 06, 2023, 09:20:07 am »

Pitanje za poznavaoce borbenih aviona.
Vidim da je ruski specijalitet da izvode manevar "kobru", i to stvarno izgleda nestvarno i nadrealeno. Ima li neke koristi od tog manerva u borbi (pogledao sam (jedva) onu holivudsku bljuvotinu od filma Top Gun 2020), gde ruski avion pravi manevar "kobre" i tako se nađe iza leđa na repu čuvenom nepodedivom Maveriku gde ga ima na nišanu.

Ilustracije radi, to što sam opisao je na oko 00:50 sekundi video priloga.


I pored svega mi nije jasno od kakve koristi su taj i slični za oko atraktivni manervi kada se moderni borbeni avioni gađaju raketama sa 120 i više km udaljenosti.

Manervi aviona naglog poniranje te naglog penjanje imaju svoju svrhu, kada se bombarduju ciljevi na zemlji.


Opet se orgađujem, jer ne znam, a onda je najbolje pitati.

Manervi naglog poniranje te naglog penjanje imaju svoju svrhu, kada se bombarduju ciljevi na zemlji.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #601 on: August 08, 2023, 11:00:09 pm »

Ruski stelt lovac još ubojitiji: Su-57 dobija novu zaštitu od ometanja i pokušaja prisluškivanja

Uprkos strogim sankcijama Zapada i upornim sukobima u zoni specijalne vojne operacije (ovaj termin Rusija koristi za rat u Ukrajini, SVO na ruskom), ruski inženjeri i proizvođači uporni su u svojim naporima da prevaziđu postojeće mogućnosti naoružanja i inoviraju novo one.

Među najsavremenijim naoružanjem iz Rusije je Su-57, borbeni avion pete generacije koji je zvanično stavljen u sastav ruskog ratnog vazduhoplovstva krajem 2020. godine. napredni borbeni avion će sada biti opremljen najnovijim paketom digitalne komunikacione opreme.
Paket komunikacionih tehnologija razvili su stručnjaci istraživačko-proizvodne organizacije „Polet“, podružnice „Roselektronike“. Kompanija je istakla da ovaj najsavremeniji komunikacioni sistem nije ekskluzivan za Su-57, već da se može prilagoditi svim avionima, čak i onima koji su tehnološki zastareli.

Novi sistem integrisan u lovac Su-57 nudi poboljšanu zaštitu od smetnji i pokušaja prisluškivanja, radeći na visokim i ultra visokim frekvencijama. Sistem se sastoji od sledećih elemenata – prijemnika za navigacione satelitske sisteme, uređaja za kodiranje i dekodiranje i magistrale za digitalnu obradu i sinhronizaciju signala.

L402 Himalaji

Koja su poboljšanja u novom sistemu komunikacije ruskog Su-57 Felon, ne dele ruski mediji? Ali BulgarianMilitary.com zna koji sistem se trenutno koristi. Na osnovu njegovih mogućnosti, možemo se približiti navodnim karakteristikama novog sistema za ometanje.
Ruski avion Su-57 opremljen je naprednim sistemom za elektronsko ratovanje, poznatim kao L402 Himalaji. Ovaj sistem je dizajniran da zaštiti avion od ometanja i prisluškivanja od strane neprijateljskih snaga.

Sistem L402 Himalaja radi na principu aktivnog ometanja, što uključuje emitovanje moćnih radio signala da poremeti i zbuni neprijateljske radarske i komunikacione sisteme. Takođe uključuje pasivno ometanje, koje uključuje analizu i oponašanje neprijateljskih signala kako bi se prevarili njihovi sistemi.

Efikasnost sistema L402 Himalaja je teško utvrditi, jer zavisi od različitih faktora kao što su sofisticiranost neprijateljskih sposobnosti elektronskog ratovanja i specifične taktike koje se koriste u datoj situaciji. Međutim, smatra se jednim od najnaprednijih sistema za elektronsko ratovanje na svetu i pruža značajnu prednost avionu Su-57 u borbenim situacijama.

L402 Himalaji u pasivnom režimu

Pasivni senzori su elektronski uređaji koji detektuju i mere energiju koju emituju drugi objekti, bez aktivnog prenosa bilo kakvog signala. Koriste se u raznim aplikacijama, uključujući radar, sonar i komunikacije.

Karakteristike pasivnih senzora uključuju njihovu osetljivost, opseg frekvencija i rezoluciju. Osetljivost se odnosi na sposobnost senzora da detektuje slabe signale, dok se frekvencijski opseg odnosi na opseg frekvencija koje senzor može da detektuje. Rezolucija se odnosi na sposobnost senzora da razlikuje dva blisko razmaknuta objekta. Pasivni senzori mogu biti dizajnirani da rade u različitim frekventnim opsezima, od radio talasa do infracrvenih i optičkih talasnih dužina.

Pasivni senzori su važni za vazdušnu borbu jer omogućavaju avionima da otkriju i lociraju neprijateljske avione bez upozorenja na njihovo prisustvo. Ovo je posebno važno u savremenoj vazdušnoj borbi, gde se stelt tehnologija sve više koristi za izbegavanje otkrivanja radara i drugih aktivnih senzora. Pasivni senzori se takođe mogu koristiti za praćenje kretanja prijateljskih aviona, kako bi se izbegli sudari i održavala svest o situaciji.

Ruski sistem L402 Himalaja koristi pasivno ometanje da ometa rad neprijateljskih radarskih sistema. Pasivno ometanje uključuje otkrivanje radarskih signala koje emituje neprijateljski radarski sistem, a zatim prenos signala koji ometa sposobnost radara da otkrije ciljeve. Ovo se može uraditi bez upozoravanja neprijatelja na prisustvo aviona koji ometa, omogućavajući mu da ostane neotkriven i izbegne da bude meta neprijatelja. Pasivno ometanje je efikasna kontramera protiv radarsko vođenog oružja i važna je komponenta savremenih sistema protivvazdušne odbrane.

SU-57 u ratu u Ukrajini

U utorak, 18. oktobra 2022, Rusija je zvanično objavila da koristi Suhoj Su-57 Felon, borbeni avion pete generacije, u ukrajinskom sukobu. Ovu izjavu dao je general Sergej Surovikin, komandant ujedinjene grupe trupa u Ukrajini, na brifingu za novinare sa ruskim novinarima.

Prema Surovikinovim rečima, Su-57 se pokazao kao efikasna prednost u tekućim neprijateljstvima, uspešno gađajući i vazdušne i kopnene ciljeve svaki put kada je raspoređen. „Avion ima zadatak da rešava višestruke izazove“, istakao je Surovikin, ističući širok spektar naoružanja koje nosi Su-57. Ranije ove godine, negde sredinom juna, pojavili su se sugestije ruskih medija da se mlaznjak koristi za uspostavljanje mreže taktičkih informacija.

Vladimir Gutenev, član stručnog saveta Državne dume, otkrio je da je Su-57 ranije bio u akciji u Siriji. On je naveo da su 2018. četiri ova borbena aviona poslata u Siriju. Kako podseća BulgarianMilitary.com, Rusija je tokom ovog perioda posedovala samo četiri prototipa Su-57, a prvi masovno proizveden model je izašao tek prošle godine.

SU-57 jer korišćen u Siriji

Gutenev je naglasio da su SU-57 raspoređeni u Siriji korišćeni od strane ruskog vazduhoplovstva i kosmičkih snaga za otkrivanje američkih aviona F-22 i F-35 koji rade u istom bojnom polju. Međutim, uprkos ovim operacijama, Gutenjev je ukazao da je sukob u Ukrajini pružio nove uvide u sposobnosti Su-57 koje ranije nisu testirane u Siriji. Ruski stručnjaci se slažu sa ovim stavom, sugerišući da je oprezan pristup Moskve raspoređivanju njenog lovca pete generacije posledica nepoznanica u njenom punom operativnom iskustvu.

Ovaj nedostatak punog operativnog znanja, tvrde stručnjaci, je razlog zašto je Surovikinova diskusija o ulozi Su-57 uglavnom bila fokusirana na daljinske napade, prikupljanje podataka i stvaranje mreže taktičkih informacija.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 71279_su_f (1).jpg (66.45 KB, 906x513 - viewed 2 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #602 on: August 09, 2023, 03:46:43 pm »

T-50, Su-57, PAK-FA, sve su ovo nazivi aviona koji je trebao da pokaže a i dokaže da je ruska avio-industrija posle teškog perioda devedesetih, otvorila ne novi list, nego kompletno novu knjigu.

02.07.2023.

Prema rečima Rusa, postavili su nove standarde borbe u vazduhu kojima nema pandana na svetu.

Međutim, posle 13 godina od prvog leta i samo 10 serijskih primeraka, postavlja se pitanje da li sve vreme gledamo Potemkinova sela ili samo sporo buđenje ruskog medveda?

Danas u video prilogu pričamo o lovcu 5. generacije i najviše očekivanom avionu postsovjetske Rusije.




Izvor: JuTjub kanal Taktička oprema - TacEQ
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #603 on: September 17, 2023, 10:54:50 pm »

Rusija konačno povećava proizvodnju borbenog aviona Su-57 Stelt.

Ministarstvo odbrane Rusije u saradnji sa Ujedinjenom avio-kompanijom planira da značajno poveća proizvodnju stelt borbenog aviona Su-57.
Očekuje se da će se u narednim godinama povećati broj proizvedenih borbenih aviona Su-57, a najverovatnije će nova proizvodna linija preuzeti i proizvodnju drugih ruskih aviona, poput Su-75.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #604 on: October 15, 2023, 07:54:48 am »

Ruski stelt borbeni avion Su-57- najnapredniji, naoružan i najopasniji

Borbeni avion Su-57, koji ima unikatne karakteristike, jedan je od ruskih borbenih aviona koji ima zastrašujuće sposobnosti na bojnom polju.
Jedan od najvećih ruskih probnih pilota tvrdi da je borbeni avion Su-57 najopasniji moskovski lovac pete generacije.
Ovaj avion je dizajniran kao borbeni avion koji može da uništava kopnene i vazduhoplovne ciljeve.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #605 on: November 01, 2023, 04:14:51 pm »

Ruski SU-57 dobija moćne rakete: “Nevidljivi” lovac imaće pored veštačke inteligencije i projektile dometa preko 600 km (VIDEO)

Ruski stelt borbeni avion pete generacije Su-57, koji je raspoređen u Ukrajini, iako sa minimalnom ulogom, sada bi trebalo da dobije sposobnost dalekosežnog udara sa novom krstarećom raketom koja se lansira iz vazduha (ALCM) i postavlja se unutar trupa letelice.

-Najnovija krstareća raketa dugog dometa (KRBB) za postavljanje unutar trupa razvijena je za Su-57. Iako je manje veličine, raketa ima domet uporediv sa projektilima koji se koristi u dalekometnoj avijaciji na strateškim bombarderima Tu-95MS i Tu-160, rekao je izvor ruske novinske agencije RIA Novosti.

Razrađujući manju veličinu projektila, izvor je napomenuo da je „značajno smanjenje veličine nove rakete postignuto zahvaljujući savršeno izoštrenom dizajnu preklopnog krila i unutrašnjeg rasporeda, kao i upotrebom novog malog dvokružnog turbomlaznog motora.”

U izveštaju se navodi da krstareće rakete velikog dometa sa vazdušnim lansiranjem uključuju projektile sposobne da pogode metu na 600 kilometara. Generalno, u izveštaju se precizira da ruske Vazdušno-kosmičke snage koriste krstareće rakete u rasponu od 1.000 do 6.500 kilometara za operacije velikog dometa.



Razvoj dolazi nešto više od mesec dana nakon što je VKS navodno opremio svoj najnoviji Su-34M Fulbek krstarećim raketama dugog dometa (LRCM). Krstareće rakete dugog dometa kojima je opremljen Su-34M, ili Su-34NVO kako ga popularno nazivaju u Rusiji, ispaljene su u takozvanu „zonu specijalne vojne operacije“ unutar Ukrajine.

U to vreme, izvor je medijima rekao: „U okviru SVO testirana je krstareća raketa dugog dometa sa Su-34, koja ranije nije korišćena na ovim avionima. Raketa nije nova, kao i avion. Ipak, do sada nisu korišćeni u jednom kompleksu, a novo rešenje povećava varijabilnost upotrebe kao rakete i aviona.

Ruske vlasti u to vreme nisu navele imena raketa, slično kao u nedavnom slučaju kada su državni mediji ili rusko Ministarstvo odbrane prestali da daju imena krstarećoj raketi dugog dometa proizvedenu za upotrebu od Su-57.

Štaviše, ranije ove godine, izveštaji su ukazivali da bi lovac pete generacije Su-57 uskoro mogao da dobije rakete koje mogu da pogode ciljeve na dometima od 300 kilometara, prema zvaničnicima ruske odbrambene industrije.

U izveštaju TASS-a, citirajući neimenovani izvor u vojno-industrijskom kompleksu, navodi se da lovac Su-57 „gađa ciljeve na udaljenosti od 120 kilometara (u ratu koji je u toku), a očekuje se da će uskoro stići i avionske rakete, koje će biti u stanju da gađaju mete na udaljenosti do 300 kilometara“.

-Danas lovac deluje na dometu od 120 km. Uskoro čekaju dolazak avionskih projektila za brze vazdušne ciljeve na udaljenosti do 300 km, dodao je izvor.

U to vreme, izveštaj EurAsian Times-a predviđao je da bi neidentifikovano oružje moglo biti raketa vazduh-vazduh (AAM) RVV-BD/R-37M uvedena 1989. godine, unapređena verzija R-37. Može da se ispaljuje i sa Su-57 i iz Su-35S, a može da gađa i ciljeve na malim i velikim visinama na dometu od 300 kilometara. Međutim, raketa proizvedena za mlaznjak pete generacije tek treba da se prikaže.

Postavljen između motora i dva bočna odeljka za rakete vazduh-vazduh kratkog dometa, Su-57 ima dva velika unutrašnja odeljka za oružje. Deset unutrašnjih i šest spoljnih nosaača mogu da nose rakete vazduh-vazduh R-74M Arčer i R-77M Ader (AAM); rakete vazduh-zemlja H-38M; protivbrodske rakete H-31AD i H-35U i Protivradarske rakete H-31PD i H-58UŠK.

Integracija novih krstarećih raketa dugog dometa u avion je ključna jer je predviđeno da bi Rusija mogla da koristi Su-57 za misije kopnenih udara na daljinu i da se kloni ukrajinske teritorije kako bi izbegla otkrivanje od strane SAD/NATO E-3 Sentry Airborne Early Warning (AEV) aviona za rano upozorenje, koji stalno patroliraju teritorijom bloka.

Rusija stalno improvizuje

Su-57, često poznat kao Felon u NATO terminologiji, je ruski višenamenski lovac pete generacije. Avion je namenjen za upotrebu u borbi vazduh-zemlja i za dominaciju u vazduhu. Avion ima najnoviju tehnologiju u kokpitu, premaz koji apsorbuje radar, unutrašnje tajne odeljke za oružje i supersoničnu brzinu krstarenja.

To su komunikacije, pilot interfejs i napredni kokpit. To bi mogle biti tehnologije koje omogućava veštačka inteligencija (AI), navode ruski zvanični mediji.

Vladimir Artjakov, prvi zamenik generalnog direktora Rosteka, primetio je ove godine da se platforma Su-57 razvija. „Njegove borbene sposobnosti se povećavaju; u letelicu se uvode najsavremenije tehnologije. Odnosno, njegova efikasnost nastavlja da raste“, rekao je on medijima.



Pored toga, Artjakov je izjavio da će na osnovu trenutnog ugovora sa ruskim Ministarstvom odbrane početi da isporučuju avione Su-57 sa motorima drugoge faze.

-Avioni sa motorom druge faze sada prolaze letne testove. Već prema sadašnjem serijskom ugovoru planirano je da se Su-57 isporuči novim motorom, na tome rade UEC i UAC, rekao je Artjakov.

On je dalje dodao da je Su-57 prilagođen za korišćenje motora i prvog i drugog stepena. „Čak i sa motorom prve faze, lovac ispunjava osnovne zahteve za avion pete generacije”.

U međuvremenu, Su-57 su navodno opremljeni fuzijom senzora i vezama za prenos podataka za koje se činilo da su podržane veštačkom inteligencijom i mašinskim učenjem (AI-ML). Za taktičke zadatke kao što su distribucija ciljeva, odabir trajektorije napada, vreme lansiranja projektila i ometanje neprijateljskih lovaca, gedžet je pružao „inteligentnu podršku kako bi pomogao pilotu da odluči pod vremenskim pritiskom (i) pomogao pilotima u paru (da) brzo stupe u interakciju”. Komunikacioni sistem sa AI za Su-57 navodno je razvijen u aprilu od strane korporacije Rostek.



Su-57 je raspoređen u Ukrajini za patroliranje. Navodno je korišćen u Ukrajini u operaciji Suzbijanje neprijateljske protivvazdušne odbrane/uništenje neprijateljske protivvazdušne odbrane (SEAD/DEAD) u junu 2022. bezbedno sa ruske teritorije.

Su-57 je trenutno u fazi niske početne serijske proizvodnje, koja planira da se postepeno intenzivira. U stvari, uprkos strogim međunarodnim sankcijama koje su uvedene nakon invazije, ruski vojno-industrijski kompleks objavio je uspešnu isporuku nove serije borbenih aviona Su-57 'Felon' i Su-35S Ruskim Vazdušno-kosmičkim snagama u septembru ove godine.


Izvor
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #606 on: November 03, 2023, 07:22:13 am »


Али још чекамо да се уведе нови мотор "изделије 30", како би авион у потпуности развио свој потенцијал. Маневар "Кобра" је спектакуларан, али користан само у блиској борби (догфајт) и као противракетни маневар, јер блиска борба је последњи пут реално виђена давно а сверакурсност и маневреност ракета В/В је данас даље усавршена.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #607 on: November 07, 2023, 09:24:04 am »

Noćna mora američke vojske se obistinila: Guam i Havaji su u dometu su-57, vojska SAD gradi još 20 novih baza PVO sistema (VIDEO)

U oktobru 2023. godine, eskadrila lovaca pete generacije Su-57 ruskog ratnog vazduhoplovstva integrisala je krstareće rakete nove klase.

Ova raketa navodno odgovara prognoziranom dometu od 3500 km raketa H-101/102 koje koriste ruski strateški bombarderi.
Ovaj tehnološki napredak signalizira potencijal za Su-57 da preduzmu udarne misije koje su istorijski ograničene na sredstva strateške avijacije. Nova raketa je u odnosu na svoje prethodnike H-101/102 ima znatno kompaktnije telo pogodno za opremanje jedinica taktičke avijacije, uz očuvanje izvanrednog dometa uglavnom zbog ugradnje manjeg, najsavremenijeg turbomlaznog motora.

Iako neka predviđanja sugerišu da bi se domet H-101/102 mogao proširiti na 5500 km, većina međunarodnih analitičara prihvata minimalni domet od 3500 km.

Predviđa se da će se borbeni radijus Su-57, za koji se očekuje da će biti više nego dvostruko veći od američkih lovaca pete generacije F-35 i F-22, značajno proširiti nakon integracije motora Saturn 30 kasnije ove decenije. Ovaj razvoj, u kombinaciji sa novom raketom dometa od 3500 km, potencijalno omogućava ovim lovcima da gađaju ciljeve koji su ranije bili van domašaja jedinica konvencionalne taktičke avijacije.
Inauguracija prve operativne jedinice Su-57, sa bazom na Pacifiku, naglašava rastući vojni fokus Rusije u regionu i ogromnu pretnju američkim vojnim bazama na Guamu i Havajima. Ova strateška ostrva služe kao glavna područja za vojne angažmane SAD u istočnoj Aziji.



Povećani značaj ovih ostrva za američku vojnu strategiju u istočnoj Aziji direktan je rezultat Vašingtonove implementacije inicijative „Pivot to Asia“ početkom 2010-ih. Takođe odražava prepoznatu ranjivost američkih objekata bliže azijskom kopnu, poput onih u Koreji i Japanu, zbog rastućih raketnih sposobnosti koje poseduju Kina i Severna Koreja.

Prepoznajući i rastuću pretnju i strateški značaj ovih pacifičkih baza, vojska Sjedinjenih Država obavezala se da će izgraditi do 20 novih lokacija za protivvazdušnu odbranu na ovim teritorijama. Međutim, primarni izazov odbrane potiče od udara balističkih projektila. Kao odgovor na ovo, rusko raspoređivanje krstareće rakete koja izbegava radar povećava njihovu sposobnost da drže ciljeve pod većim rizikom od napada, čime se eskalira pritisak na američku odbranu.

Uspostavljanje baza na ruskom Dalekom istoku bi strateški pozicioniralo Su-57 za napad na Guam bez potrebe za dopunom goriva. Slično tome, na drugim lokacijama bliže rtu Dežnjeva mogu se nalaziti objekti koji poboljšavaju upečatljivu sposobnost aviona protiv objekata na Havajima.

Spajanje strateške krstareće rakete sa Su-57 ima duboke implikacije, s obzirom na ogromno očekivanje zbog raspoređivanja borbenog aviona. Konzervativna procena predviđa uvođenje preko 250 ovakvih aviona u zemlji, pri čemu će prve tri eskadrile biti spremne za rad do 2027.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Predviđa se da će proizvodnja premašiti 12 jedinica godišnje do kraja 2023. godine, a čini se verovatnim da proizvodnja eskalira na više od 20 aviona godišnje do 2027. Kako ovaj avion postaje glavni oslonac jedinica taktičke avijacije širom Rusije, postoji i potencijal za njihovu brzu prenamenu za strateške uloge u napadu na skoro interkontinentalnim udaljenostima.

Strateški pozicioniran malo iza vazdušnog prostora Aljaske u Tihom okeanu, avion, uz pomoć dopune goriva u vazduhu, poseduje sposobnost da gađa kritična industrijska postrojenja raspoređena u ključnim delovima kontinentalnih Sjedinjenih Država, uključujući vitalne fabrike u Kaliforniji.

Čak i dok strategija raspoređivanja bombardera za taj zadatak ostaje izvodljiva, upotreba borbenih aviona donosi superiornu logistiku, što ilustruje njihov povećan broj, raznovrsnost lokacija baza, odsustvo zavisnosti od dugih pista i nižih zahteva za održavanjem.

Borbeni avion Su-57 postaje prepoznatljiv po svojojim performansama na kratkoj pisti i strateškoj krstarećoj raketi. Njegov dizajn naglašava značaj minimalnih potreba za održavanjem i vrhunske stope dostupnosti, sa ciljem da se izbegnu zamršeni problemi koji su doveli do nižeg nivoa spremnosti u američkim borbenim jedinicama pete generacije.

Štaviše, stelt atributi Su-57 eskaliraju njegovu važnost, značajno smanjujući vreme dostupno američkim radarskim objektima da otkriju i reaguju na potencijalni raketni napad.

Originalni H-101/102 su dokazali svoju robusnost kroz višestruka borbena testiranja u Siriji i Ukrajini, dok je superiorni Su-57 takođe prošao kroz nekoliko ispitivanja mogućnosti preciznog udara izvan vizuelnog dometa u operacijama u ovim zemljama, uključujući misije suzbijanja protivvazdušne odbrane u Ukrajini.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Integracijom ove nove krstareće rakete u lovac, njen domet udara vazduh-površina je proširen više od deset puta u poređenju sa H-59MK2 korišćenim u ranijim susretima. Shodno tome, ovo daje Su-57 najveći domet dejstva od bilo kog taktičkog borbenog aviona na globalnom nivou – jedinstvena prednost koja revolucionarno menja ne samo njegove operacije već i njegov potencijal da zameni deo ruske flote bombardera.

Uvođenje ovih novih veština strateškog udara u ovu klasu aviona moglo bi značajno da eskalira izazove ako se ove minijaturizovane krstareće rakete stave na raspolaganje za izvoz svojim stranim klijentima.

Alžir je, navodno, već obezbedio porudžbine za Su-57, a nabavka ovih krstarećih raketa bi omogućila vazdušnima snagama zemlje da gađaju kritične lokacije širom Evrope iz dubine Afrike.

Nabavka krstarećih raketa koje izbegavaju radar za udare dugog dometa nudi stratešku prednost za nadoknađivanje nekih osnovnih ograničenja Su-57, posebno njegovih relativno nižih stelt sposobnosti od njegovih kineskih i američkih konkurenata. Pored toga, navodno je u toku razvoj oružja vazduh-zemlja izvan vizuelnog dometa, možda čak uključujući i balističke rakete, za ovu klasu lovaca.


Izvor


* 302947_screenshot-2022-12-28-151840_f.jpg (76.29 KB, 906x513 - viewed 1 times.)

* kh-59.jpg (90.43 KB, 906x513 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #608 on: November 08, 2023, 10:37:09 pm »

Ruski Su-57 kompromitovan?

Dana 5. novembra proukrajinski nalog na Telegramu povezan s ukrajinskim Ministarstvom odbrane tvrdi da ruski Su-57 deluje unutar ukrajinskog vazdušnog prostora.

Prema evropskim analitičarima, ukrajinski borbeni avioni MiG-29 i Su-27 nisu u stanju da predstavljaju značajnu pretnju za Su-57, čak i ako su opremljeni raketom vazduh–vazduh AIM-120 AMRAAM.

Ovo je zbog ograničenog dometa rakete, koja ne može da dostigne Su-57 ako deluje izvan vizuelnog dometa pomoću rakete Kh-59MK2.

NATO-ovi avioni za izviđanje i rano upozoravanje lete duž ukrajinsko-ruske granice, iznad baltičkih država i Crnog mora. Oni dele informacije sa štabom ukrajinske vojske i predstavljaju realnu pretnju za Su-57.

Ako su stelt sposobnosti Su-57 ugrožene, može postati vidljiv neprijateljskim avionima. Ovo je posebno tačno ako naiđe na presretača tokom operacija iznad Ukrajine, jer je opremljen raketom Vimpel NPO R-77 kao delom svog arsenala.

Džastin Bronk, istraživač vazdušnog ratovanja i deo tima RUSI (Roial United Services Institute), istakao je problem sa projektilom koji predstavlja izazov za Su-57. On ističe da potencijal Su-57 otežava i činjenica da je avion trenutno opremljen starijom verzijom protivvazdušne rakete "vimpel R-77", odnosno verzijom 1 ili Mk1.

Stelt sposobnosti aviona Su-57 su ugrožene zbog lokacije njegovih peraja ispod krila umesto u unutrašnjem dometu. Prema Bronkovim rečima, razlog za ovakav plasman su peraja.

"S jedne strane, aerodinamična peraja rakete sprečavaju da se postavi u unutrašnje odeljke za oružje Su-57. S druge strane, kada su spolja, projektili kompromituju stelt sposobnosti aviona", rekao je Bronk.

Bronk podseća da Amerikanci imaju višegodišnje iskustvo u ovoj oblasti, mnogo bolju mikroelektroniku i programiranje i deset puta veće resurse.

"Rusi imaju mnogo drugih problema sa avionima i ograničen budžet."

Mašina nije namenjena za izvoz. Međutim, izvoz je ranije generisao prihode za modernizaciju porodice Su-30.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Izvor


* 198892052654baff6912c2309874555_v4_big.jpg (24.44 KB, 640x392 - viewed 3 times.)
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 849



« Reply #609 on: November 09, 2023, 10:42:49 am »

Kako su na www.b92.net u gornjoj vesti sa izvora www.bulgarianmilitary.com samo strpali tekst u google prevodilac, malo ga iskasipili i objavili kao vest, može biti da je neko pročitao pa mu nešto nije bilo jasno, u najkraćem ....

Kaže se da trenutna verzija rakete V-V koju koriste RKS tipa R-77 zbog svoje konstrukcije ne može da stane u unutrašnje nosače naoružanja na avionu Su-57 a da kada se nosi na spoljnim nosačima degradira (kompormituje Smiley) "nevidljivost" aviona Su-57. Sav ostali tekst je da se članak popuni i da dobije određenu dužinu, nema veze sa nekim novim informacijama u vezi upotrebom Su-57 u Ukrajini (iskreno mislim da ni bugari nisu taj tekst nešto baš smisleno napisali).

Inače mišljenja sam da je na b92 više od pola vesti ovako besmisleno izgleda (u nekim delovima teksta) jer niko ne proćešlja to što prevodilac izbaci. A možda se sve to radi automatski, neki softver pa čovek (novinar ako se tako može nazvati) samo malo nešto uradi, smisli naslov ili tako nešto! Smiley  

 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #610 on: November 09, 2023, 10:43:05 pm »


НЕепиисмено то! ја сам у 3. и 4. години Гимназије имао српски језик и књижевност, теорију књижевности и граматику са стилистиком. ТРИ ПРЕДМЕТА СРПСКОГ и два предмета журналистике. Плус енглески. Плус пре тога и француски и латински. Али то је било пре 40 лета, у трулој комунистичкој држави Grin!
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 423


« Reply #611 on: November 10, 2023, 07:44:33 am »

Pitanje za poznavaoce borbenih aviona.
Vidim da je ruski specijalitet da izvode manevar "kobru", i to stvarno izgleda nestvarno i nadrealeno. Ima li neke koristi od tog manerva u borbi (pogledao sam (jedva) onu holivudsku bljuvotinu od filma Top Gun 2020), gde ruski avion pravi manevar "kobre" i tako se nađe iza leđa na repu čuvenom nepodedivom Maveriku gde ga ima na nišanu.

Ilustracije radi, to što sam opisao je na oko 00:50 sekundi video priloga.


I pored svega mi nije jasno od kakve koristi su taj i slični za oko atraktivni manervi kada se moderni borbeni avioni gađaju raketama sa 120 i više km udaljenosti.

Manervi aviona naglog poniranje te naglog penjanje imaju svoju svrhu, kada se bombarduju ciljevi na zemlji.


Opet se orgađujem, jer ne znam, a onda je najbolje pitati.

Manervi naglog poniranje te naglog penjanje imaju svoju svrhu, kada se bombarduju ciljevi na zemlji



Nisam neki veliki strucnjak ,ali sa zakasnjenjem za Brok-a pokusat cu reci sto znam o tom manevru.
Manevar Cobra ili :"Ekstremnu letačku figuru ,Pugačev je prvi put javno prikazao 1989. godine, leteći na avionu Suhoj Su-27." Po njemu je i manevar dobio ime kao Pugaceva Kobra. Ne znam kako danas stoji sa radarima ali kada se pojavio bio je hit ,jer je manevar koriscen za zavaravanje protivnickih radara,kao i radarski vodjenih raketa. Naime radari koriste filtere i/ili tzv Clutter da ignoriraju reflektiranja od nepomicnih ciljeva u slucaju Cluttera zemlja, atmosfera, povrsina vode. Takodjer se ignoriraju pojeve koje imaju malu brzinu kretanja , ptice i slicno.Tako da lovac koji izvodi manevar ,je kratkotrajno nepomican cilj na radaru ,pa ga radar brise, ignorira kao cilj .Zbog lose postavljenih filtera je bilo moguce da izraelski dronovi kamikaze u pocetku iznenede protuzracne sisteme Panzir i sl. u ratu u Siriji , jer su imali male brzine letenja pa ih je sistem uzimao kao ptice. Takodjer je zahvaljujuci svojevremeno ,maloj brzini cessne 150 bilo moguce da onaj Njemac doleti i sleti na Crveni Trg, jer ga ruski PZO nije detektirao.
Manevar Kobra se moze koristiti i u zracnim duelima-dogfight, da bi se protivnik koji je iza ledja, tzv 6 o`clock dobio ispred sebe kao cilj Danas to vise nije presudno ,jer suvremeni lovci imaju kontrolu mlaznica motora i tako kontroliraju smjer potiska, no tada je to bila novina. Nesto slicno su Britanci koristili na svojim Sea Harrier-ima u borbi protiv brzih argentinskih Daggera, izraelska inacica Miragea III.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #612 on: November 14, 2023, 03:26:36 pm »

Најсавременије технологије: руски ловци Су-57 добијају нове моторе

Борбене могућности ловца пете генерације Су-57 расту – летелицу почињу да опремају моторима другог степена („изделие 30”), саопштила је за Спутњик прес-служба руске државне корпорације „Ростех”.

„Платформа Су-57 се развија. Њене борбене могућности се повећавају, а у летелицу се уводе најсавременије технологије. Ефикасност летелице наставља да расте. Што се тиче мотора, авион Су-57 је прилагођен за моторе и првог и другог степена. Чак и са мотором првог степена ловац одговара главним захтевима за авион пете генерације”, наводи прес-служба.

Како се додаје, ловац тренутно пролази тестирања лета са мотором другог степена, а у оквиру актуелног серијског уговора планирана је испорука ових летелица са новим мотором.

Нови мотор би требало да развија знатно већу брзину од претходника, а такође ће трошити мање горива.

Су-57 је вишенаменски ловац пете генерације. Направљен је уз примену стелт технологија и напредне електронике. Ова борбена летелица може да носи оружје у унутрашњим одељцима трупа. Карактеристика авиона је и суперсонична брзина крстарења, а такође је способан за маневрисање са великим преоптерећењима.

Серијске испоруке ових летелица почеле су 2022. године. У оквиру актуелног државног програма наоружања до 2027. године, Ваздушно-космичке снаге Русије би требало до тада да добију 76 ловаца Су-57. Према отвореним подацима, шест таквих ловаца је раније било у саставу наоружања, а до краја 2024. године војска ће добити још 22 летелице, преноси Спутњик.

Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #613 on: November 18, 2023, 08:16:42 pm »

Ruski višenamenski borbeni avion Su-57 testiran prvim letom nakon nadogradnje

Ruska Ujedinjena avio-kompanija unapređuje svoj višenamenski borbeni avion pete generacije Suhoj Su-57.

Konstruktorski biro Suhoj, dizajnirao je borbeni avion Su-57 kako bi ga dalje razvijao sa najnaprednijim karakteristikama i sistemima.
Borbeni avion Suhoj Su-57 je višenamenski borbeni avion pete generacije proizveden u Rusiji dizajniran za uništavanje svih vrsta vazdušnih, kopnenih i morskih ciljeva.



Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #614 on: November 20, 2023, 04:59:58 pm »

Rusija je u pregovorima sa svojim partnerima o zajedničkoj proizvodnji Su-57

Rusija sa svojim partnerima razgovara o isporuci borbenog aviona pete generacije Su-57 i perspektivi saradnje u zajedničkoj proizvodnji ovih aviona.

„Lovac pete generacije Su-57E, koji je Rosoboroneksport prikazao na sajmu u Dubaiju 2023, zajedno sa najnovijim vazdušnim oružjem je proizvod visoke tehnologije. U vezi sa njegovom promocijom, održali smo tehničke konsultacije sa nekoliko ruskih strateških partnera. Razgovaramo o finalnim proizvodima iz Rusije i saradnji u formatu zajedničkog razvoja i proizvodnje“, rekao je Mihejev.

Prethodno je ruska Federalna služba za vojno-tehničku saradnju saopštila da Rusija i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) trenutno ne razgovaraju o mogućnosti uspostavljanja lokalne proizvodnje komponenti za izvoznu verziju borbenog aviona Su-57 u arapskoj zemlji.

Izvršni direktor Rosteha Sergej Čemezov rekao je na sajmu u Dubaiju 2019. da je Rusija ponudila da uspostavi lokalnu proizvodnju određenih komponenti za borbeni avion Su-57 u zemljama koje su pokazale interesovanje za avione, posebno u Indiji i UAE.

Suhoj Su-57 (NATO: Felon) je višenamenski borbeni avion pete generacije ruske proizvodnje dizajniran za uništavanje svih vrsta vazduhoplovnih, kopnenih i morskih ciljeva.

Borbeni avion Su-57 poseduje stelt tehnologiju sa širokom upotrebom kompozitnih materijala, sposoban je da dostigne supersonične brzine krstarenja i opremljen je najnaprednijom radio-elektronskom opremom, uključujući moćni računar na letelici, radarski sistem raširen po celoj konstrukciji tela i nekoliko drugih inovacija, posebno oružja, koje je smešteno unutar trupa.

Sistem veštačke inteligencije Su-57 obavlja nekoliko pilotskih funkcija, uključujući testiranje i pripremu oružja.

Rusija je prisutna na sajmu u Dubaiju od 1993.

Logged
Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.