PALUBA
December 09, 2024, 06:02:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mejlom na brok@paluba.info

 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Top M46 130mm  (Read 145492 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 11:06:18 pm
Posts: 6 322



« Reply #80 on: February 07, 2013, 02:53:04 pm »

@desamp

Odlicni postovi.

Nadam se da ce ih biti jos.
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:March 10, 2016, 10:09:51 pm
Location: Doboj BiH
Posts: 314



« Reply #81 on: February 07, 2013, 10:27:01 pm »

Evo neznam gdje da postavim pitanje pa cu ovde, uvek me zanimalo kako se nisani topovima i monobacacima, da li je to direktno optikom ili se prvo racuna udaljenost na karti pa se odredi ugao ili ?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 08:26:50 pm
Posts: 22 871


« Reply #82 on: February 08, 2013, 09:52:03 pm »

Нисам артиљерац али да покушам. Некада је артиљерија углавном гађала непосредно (директним нишањењем). Временом то се променило. Артиљерији је повећан домет и могућност гађања тзв. убацном путањом. Током и након 1. светског рата углавном се гађало посредно. Код посредног гађања послуга артиљеријских оруђа не види циљ. Положаји артиљерсијких оруђа су иза високих препрека, често врло удаљени од циља. Послуге оруђа нишане у условне нишанске тачке (обично су то летве које се називају "пикет") које у тзв. основном правцу гађања. Оса основног правца гађања је у приближној оси поља дества сваког оруђа, односно јединице (батерија, дивизион). Пикети се постављају испред или иза оруђа. Може се нишанити уназад (пикети иза оруђа), а гађати напред. Циљ види или онај који непосредно управља ватром или осмтрачи (истурени).

Како се гађа. У принципу једноствано: примењује се принцип триангулације, слично као код премера земљишта. Покуашаћу да упростим.

Оруђа (односно јединице) добијају "основни правац гађања". Логично је да је то у правцу где ће се највеоватније појавити највећи број циљева.  У том правцу су (када се поседне ватрени положај) постављени "пикети" и нишанске справе оруђа нишане у те пикете. Ако ватрени положај поседне батерија, онда је потребно да пре почетка гађања сва оруђа "гледају" паралелно у истом правцу.  Када се гађа батреијом онда се једно, обично оно у средини ватреног положаја, одређује као основно ("основно оруђе"). У односу на њега се мере сви елементи (поправке), његова правац гађања је оса основног правца гађања за целу батерију. Да би то и било тако (цеви биле паралелне " у правцу") потрено је да се угловна скала ("добош угломера") нишанске справе доведе на "0" (заправо 0-00 јер се све иказује у хиљадитим односно милирадијанима), скала даљине на нишанској справи ("добош даљинара") такође на почетну вредност (на пример 6-00). Тада је потребно нанишанити у "пикет". Важно је и да нишанска справа увек буде у хоризонталној и вертикалној равни. Да би то било она има две либеле које се код нишањења у "пикет" "врхуне", односно равнају. Обе либеле морају бити у "центру", а нишанска справа мора нишанити тачно у пикет. Када се то уради оруђе је спремно за дејство. Кад сва оруђа то ураде јединица (батерија) је спремна за дејство.

Циљ се тражи (и налази) у пољу дејства, лево или десно од основног правца гађања. У принципу да би се гађало потребно је измерити угао између правца дејства и циља, мерено у правцу казаљке на сату и одредити даљину до циља. Хоризонтални углови ("азимути") се мере артиљеријским бусолама. Овде је битно знати да је артиљеријска бусола на осматрачници орјентисана у истом правцу као и нишанске спреве на ватреном положају.  Даљина се одређује "одока", артиљерисјким босолама (као што се то ради двогледом), даљинаром (оптичким, ласреским и сл.). Када се измери угао, онда се тај угао заузима на нишанској справи. Једновремено на нишанској справи се заузима и тзв. таблични угао (утврђен експериментима у процесу  испитивања оруђа током конструисања) који одговара измереној (одређеној) даљини на коју се гађа. Свака даљина има прорачунат таблични угао са кораком од обично 50м. Када се то уради (заузму елементи), нишанска справа више не "гледа" у "пикет" већ је нишанска линија померена. Тада се окретањем точкића на лафету помера нишанска справа назад у пикет,али се једновремено врхуне и либеле тако да нишанска линија буде тачно на пикету. Када  се добије нишањење у пикет, цев ће "гледати" у правцу циља. Како је једновремено заузет и "таблични угао" који одговара даљини до циља (и нагиб цеви је такав да ће добацити гранату до те даљине), онда је потребно испалити гранату и циљ ће вероватно бити погођен, односно граната ће пасти негде у рејону циља.

Све ово што сам написао вреди ако се онај који мери циљ налази тачно испред оруђа које гађа, односо у "основном правцу" (на линији: нишанска справа - "пикет" - место оног који мери угао) и врло близу. То, међутим најчешће није тако. Тај који види циљ (са осматрачинца командира) најчешће је више или мање лево или десно од тог правца, напред или назад у односу на оруђе (ватрени положај) и изнад или испод ватреног положаја, односно положаја основног оруђа у батарерији. Угао под којим он види циљ је нешто другачији од онога када би био да је у оси "основног правца". Осим тога даљина коју он мери је краћа или дужа од даљине са које гађа оруђе. Такође, постоји и разлика по висини због месног угла (надвишавања или подвишавања у односу на основно оруђе). Да би се то ускладило, на основне углове добијене мерењем са осмтрачнице и у односу на основно оруђе, додају се вредности због ових одступања. Када се приме подаци о углавима и даљини на самом ватреном положају, они се заузимају на истој таквој артиљеријскојх бусоли као што је има и онај на осматрачници, али са корекцијом угла за дата одступања. Та одступања се речунају у рачунарском одељењу на ватреном положају. Још нешто. Треба имати у биду да су оруђа међусобно удаљена и по више десетина метара (по хоризонтали и дубини, она су размештена у простору). Потребно је додати и те поравке. То раде рачуначи на самом ватреном положају, опет мерењем углова између оруђа и артиљеријске бусоле старешине на ватреном положају.

Ја се овде нисам упуштао у то како се одређује основни правац гађања, како се заузима паралелни сноп (све цеви парелелно гледају ка праву гађања) или сасређеини сноп (све цеби "гледају" у једну тачку), мере углови, поправке, одступања, ради коректура, барутна пуњења и др. Изнео сам само основни прицип рада, нисам улазио у проблематику утицаја метеоролошких услова (што је врло важно) и др. За то постоје тачно одређени поступци, унапред припремљен таблице, помоћне рачунске справе (планшете, снопари и сл.), данас и компјутери који на основу унетих података дају врло тачне елементе за гађање.
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:March 10, 2016, 10:09:51 pm
Location: Doboj BiH
Posts: 314



« Reply #83 on: February 08, 2013, 10:06:21 pm »

Hvala dzumba, sad mi je malo jasnije  Smiley
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:February 16, 2023, 08:29:39 pm
Location: Postojna
Posts: 16 565



« Reply #84 on: February 08, 2013, 10:10:53 pm »

Svaka čast Dzumba!

Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:September 01, 2024, 09:55:10 pm
Location: Teslić
Posts: 3 837


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #85 on: February 09, 2013, 07:23:26 am »

Još da imamo top/haubicu ovo bi bilo Do it yourself uputstvo...
Logged
desamp
mornar
*
Offline Offline

Last Login:September 27, 2015, 09:18:16 pm
Posts: 27


« Reply #86 on: February 09, 2013, 11:04:48 am »

Nemam primedbe na na Džumbino objašnjenje. A kaže da nije artiljerac....
Dodao bi još neku informaciju. Na topu M46 se, umesto piketa, koristi kolimator koji stoji iza topa. On kao i nišanska sprava na topu (panorama) imaju u sebi končanicu. Kada se posedne vatreni položaj i svi topovi orjentišu u željenom pravcu tada nišandžija gleda kroz panoramu, kao kroz periskop, unazad i pomoćnika nišandije usmerava gde da postavi kolimator kako bi se končanice poklopile. Kada se dobiju elementi za gađanje i po njima podese nišanske sprave, poremete se i končanice i libele na panorami. Pomeranjem komandi topa (kako reče Dumba točkići na lafetu) pomera se cev po pravcu i visini a zajedno sa njom se kreće i panorama i tako nišandžija traži, gledajući kroz panoramu, končanicu na kolimatoru. Kada se končanice poklope tada su i libele u pravilnom položaju. Nakon nameštanja panorame na top i njegovog "upucavanja" sa busolom libele se više ne podešavaju osim nakon prvog opaljenja ako je došlo do većeg odstupanja zbog trzanja topa.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 08:26:50 pm
Posts: 22 871


« Reply #87 on: February 09, 2013, 01:29:03 pm »

Ја сам написао само основни принцип,а не како се припремају почетни елементи или израчунавају елементи за гађање конкретним оруђем, на пример за овај топ. Што већи калибар то је и сложеније оруђе па и нишанске справе (уједно су и прецизније).

Да додам да се триангулација ради на основу троугла чија темена чини : основно оруђе, циљ, осмтрачаница. Да би се "решио троугао" (израчунали непознати елементи - дужине страница у углова) потребно је знато једну дужину и један угао. То је увек могуће јер се унапред зна где је осмтрачница па се њена удаљеност може тачно израчунати (на пример по карти или измерити физички). Даљина до циља се такође увек може одредити, и измерити бар неки угао.
Logged
desamp
mornar
*
Offline Offline

Last Login:September 27, 2015, 09:18:16 pm
Posts: 27


« Reply #88 on: February 17, 2013, 10:29:10 pm »

Još jedna zanimljivost. Sigurno ste, barem u nekom filmu, gledali kako neko nišani kroz cev i pogađa cilj. To se može uraditi i na ovom topu, naravno u izuzetnim situacijama. Na ravnoj površini usta gasne kočnice se nalaze četiri žljeba-zareza, nanese se malo masti na njih i uz pomoć nje se zalepe dva konca i tako napravi krst. Isto se uradi i na zadnjem kraju cevi, na kućištu zatvarača. Tako se dobiju prednji i zadnji nišan. Naravno, posle svakog opaljenja se mora napraviti nova "nišanska sprava".
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:December 07, 2024, 10:32:09 am
Posts: 2 379



« Reply #89 on: February 17, 2013, 10:46:58 pm »

Još jedna zanimljivost. Sigurno ste, barem u nekom filmu, gledali kako neko nišani kroz cev i pogađa cilj. To se može uraditi i na ovom topu, naravno u izuzetnim situacijama. Na ravnoj površini usta gasne kočnice se nalaze četiri žljeba-zareza, nanese se malo masti na njih i uz pomoć nje se zalepe dva konca i tako napravi krst. Isto se uradi i na zadnjem kraju cevi, na kućištu zatvarača. Tako se dobiju prednji i zadnji nišan. Naravno, posle svakog opaljenja se mora napraviti nova "nišanska sprava".
Па то је предвиђено на скоро сваком топчету.
И на тенку М84 лепо виде зарези на крају цеви.
Али мислим да си погрешио за задњи нишан - требало да постоји посебна "справа", са регулисаним даљинама. Како су ми описали, некакав жичани оквир.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.