PALUBA
April 27, 2024, 07:06:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 466588 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #870 on: March 29, 2018, 07:46:28 am »

Ovo povecanje nosivosti je izvrseno na F-16C/D ali Blok 40 tj Barak II a ne na verziji Barak I (koja predstavlaj Block 30) za koju su se odlucili u Hr.

Izraelci su sve izmene radili na postojecim zmanjevima bez zahavata na njim. Na verziji F-16C/D block 40 Barak II napravljene su izmene ali na proizvodnoj liniji u SAD. Zbog povecanja mase izvrseno je ojacanje stajnog trapa izraelske verzije.

U principu Izraelci su uglavnom vrsili zamenene elektronskih uredjaja (ugradnjom sopstvenih) i neke modifikacije na motorima.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #871 on: March 29, 2018, 08:09:20 am »



Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #872 on: March 29, 2018, 08:21:16 am »

Грчка је нудила више могућности:

- клот авион са ремонтом
- модернизован авион са ремонтом
- са или без наоружања

Све би било рађено у Грчкој.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #873 on: March 29, 2018, 08:45:44 am »

Selak: Izraelska taktika nije primjenjiva u Hrvatskoj



Hrvatska kupuje eskadrilu od 12 izraelskih rabljenih zrakoplova F-16. Odluka je to koju su nakon gotovo četiri sata razmatranja na Vijeću za obranu i nacionalnu sigurnost donijeli predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović i premijer Andrej Plenković sa suradnicima. O odluci Vijeća obrane HRT4 je razgovarao s legendom hrvatskog ratnog zrakoplovstva, umirovljenim pilotom, brigadirom Ivanom Selakom.

Izraelski F-16 nesumnjivo je moćan vojni zrakoplov, no njegov je najveći nedostatak i laicima jasan – godina proizvodnje. “Po meni nije realno da će se ti zrakoplovi eksploatirati još 25 godina. Mogli su ih onda i Izraelci koristiti”, kazao je Ivan Selak. “Zrakoplov F-16 zaista je odličan. Međutim, on je izraelski zrakoplov i oni su ga zaista iskoristili. On neće padati, on je ispravan ali njegov problem će biti da ‘neće ići dovoljno u zrak’. Tuga je što su ti zrakoplovi na zalasku karijere po satima leta i po godinama. Nisam skeptik, ja sam realist. Radi se o iskoraku, ali za 500 milijuna dolara smo mogli i morali napraviti bolje”, dodao je.

Selak smatra da su temelji natječaja krivo postavljeni te da se od svih ponuđača, naročito od SAD-a trebalo tražiti da se ponude avioni 10 do 15 godina stare zrakoplove, a da se od Gripena traži ponuda manjeg broja zrakoplova i slično. “Zašto to nismo uradili, to nije pitanje za mene”, kazao je. Govorio je o krivulji isplativosti borbenih zrakoplova: “Cijena korištenja i održavanja u početku je prilično visoka radi ‘dječjih bolesti’. Od 5. do 20. godine taj je zrakoplov najisplativiji. Nakon 22. godine cijena održavanja enormno raste, a nakon 30 godina borbeni zrakoplov se ni ne razmatra”, kazao je.  “Partnerstvo s Izraelom koštalo nas je 500 milijuna. Zar nismo mogli biti partneri i bez toga”, upitao je Selak.

Naglasio je kako izraelska taktika uporabe borbenih zrakoplova nije primjenjiva u Hrvatskoj.  “Žalostan sam se ide na to da 2020. godine na obljetnicu Oluje prolete dva borbena zrakoplova. Ne zanimaju me aeromitinzi i svečanosti. Kupujemo borbeni zrakoplov – njegova namjena nije uveseljavanje masa nego rat. Ne likujem, bojim se da je netko odradio nešto pogrešno”, zaključio je Selak.


link
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #874 on: March 29, 2018, 08:53:09 am »

MORH-ov pojmovnik “dobrog” posla nabave izraelskih F-16

Već nekoliko dana svjedočimo kontradiktornim izjavama, podacima i najavama MORH-a kada je riječ o nabavi trenutno 30 godina starih izraelskih borbenih zrakoplova F-16 (u trenutku prve isporuke imat će 33 godine, a kompletiranje isporuke za HRZ i PZO bit će obavljeno kada budu imali 35 godina starosti).

1. F-16 Barak od Izraela do sada nije kupila ni jedna država, a brigadir Tretinjak kazao je kako SAD, u kojima se taj avion proizvodi, nikada Izraelu nije dao dozvolu za prodaju ove inačice aviona, osim sada Hrvatskoj.

Kakvo otkriće. Pa naravno, to je točno, ali iz razloga što ga niti jedna država nije niti tražila.

2. Nakon što bude potpisan ugovor oni će biti potpuno rastavljeni i pregledani pod nadzorom proizvođača, američkog Lockheed Martina, i potom sastavljeni, a nakon toga će preletjeti do Hrvatske.

Zar ovome treba komentar? Umjesto da se avioni detaljno pregledaju prije potpisivanja ugovora, prvo će se ugovor potpisati, pa tek onda vidjeti u kakvom su stanju.

3. “Načelno smo ih vidjeli”, rekao je vođa Stručnog tima brigadir Tretinjak.

Bez komentara. Tako se ne kupuje niti bicikl, a kamoli borbena eskadrila.

4. Prema analizi Stručnog tima, najskuplji avion za održavanje, korištenje i uporabu bio bio bi švedski novi Gripen C/D, dakle s najvećim operativnim troškovima tijekom idućih 25 godina. Izraelski F-16 Barak star tridesetak godina je prema istoj analizi najjeftiniji kad su u pitanju operativni troškovi, a novi F-16 Blok 70 u sredini.

Od jučer imamo “hrvatski” model računanja operativnih troškova borbenih aviona današnjice. Prema hrvatskom modelu kalkulacija, izraubani, stari borbeni zrakoplovi zapravo su najjeftiniji u eksploataciji. Ako Stručni tim patentira ovo svoje otkriće ono bi moglo postati hrvatski izvozni brend.

5. Ponuda Izraelaca kažu bila je bolja i po tome što oni šalju, uz eskadrilu i tri pričuvna motora, dok su Šveđani ponudili dva motora.

Pitajmo se zašto bi poslali 3 motora, pa između ostalog valjda i zato, jer znaju da će se morati mijenjati znatno brže od onih na novim avionima. Ipak su to oldtimeri i MTBF je posve nešto drugo kod tako starih aviona on je znatno kraći u odnosu na nove, pa neka stoji “zlu ne trebalo”.

6. Cijena naoružanja za švedske Gripene je 17,8 milijuna EUR prema Stručnom timu, a cijena infrastrukture 13 milijuna za za hangar Gripena.

Krivo. Cijenu naoružanja su udvostručili u odnosu na realnu koja je oko 8 milijuna EUR kao i cijenu hangara za Gripen koja je oko 7 milijuna EUR.

7. Stručni tim objavljuje slajd 30000 sati na 25 godina

U Zahtjevu za ponudom tražilo se 30 godina, a ne 30000 sati, ali valjda s ciljem kako bi se prilagodili Izraelcima, jer da se poštovao kriterij u ponudi od 30 godina, loše bi zvučao podatak da bi godišnje se letjelo samo 83 sata po avionu kroz 30 godina. Pa kad je već uzeo 25 godina kalkulaciju koja se razlikuje od tražene, da li je Stručni tim onda uzeo i kalkulaciju kod izraelske ponude da će RH morati 5 godina prije planiranog utrošit znatna sredstva u nabavu borbenih zrakoplova? Naravno da nije.

link
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #875 on: March 29, 2018, 09:20:21 am »


Avioni su stari, a Izrael je poznat po velikom godišnjem naletu. S druge strane u suvoj klimi Izraela konstrukcija aviona sporije propada. Srpski MiGovi su, mada konzervirani, ležali na livadi, pod snegom, na kiši..., mada imaju sigurno manji nalet zmaja, iako su stariji.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #876 on: March 29, 2018, 09:32:33 am »

У питању је налет. Јевреји су га газили ''до даске'', ниједан авион није био поштеђен. Употробљавани су за обуку, у ратним сукобима са Сиријом и на сваки други могући начин. Сува клима и пустињски услови овде нису пресудни већ израубованост.

Познато је да се ништа не баца па ће тако бити и са овим авионима. Да је Израел могао још да их користи задржао би их. Овако ће да их ремонтује и прода. Чување и држање технике такође кошта и оптерећује.

Зашто Бугарска није изабрала полован Ф-16 када је решавала да набави авион? Испало је да скупљи за одржавање и употребу од ЈАС-39. На крају су под притисцима морали да попусте те да се не би обрукали рекли су да одустају од свега те да ће летети на МиГ-29 колико још буде могло. Колинда је амерички човек (или жена). Њен задатак између осталог је и да омогући набавку америчке технике и да на тај начин веже Хрватску за САД. Прво кајове, а сада Ф-16. САД морају да одобре купопродају, а касније ће продавати делове. Рачуница је јасна.

Него, неки су говорили да ће бити авиони произведени 90-тих. На крају се није тако испоставило.

Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #877 on: March 29, 2018, 09:46:49 am »

Vlada Republike Hrvatske na današnjoj sjednici će (ili već je) potvrditi nabavu izraelskih F-16. Na vlada.gov.hr objavljen je i Prijedlog odluke o nabavi višenamjenskoga borbenog aviona (prva točka dnevnog reda), iz kojeg izdvajam slijedeće:

U ponudi Države Izrael predviđena je isporuka 12 aviona (deset jednosjeda i dva dvosjeda) s NATO kompatibilnom opremom i naprednim avionskim sustavima, osobnom opremom pilota, F-16 simulator letenja, obuka pilota i tehničkog osoblja u Državi Izrael po načelu „obuka obučavatelja“, inicijalni paket pričuvnih dijelova, paket opreme za zemaljsku potporu letenju, inicijalni paket naoružanja, izgradnja i prilagodba infrastrukture te tri godine cjelokupne logističke potpore uključujući nazočnost instruktora ponuditelja u Republici Hrvatskoj radi pomoći u održavanju i osposobljavanju osoblja po načelu „obuka obučavatelja“ te transport dijelova i opreme prema definiranom rasporedu.

Predloženi koncept za potporu i održivost aviona F-16 podrazumijeva, uz ugovornu logističku potporu u Republici Hrvatskoj, inženjersku potporu u Državi Izrael. Na ponuđenim avionima provedene su višestruke nadogradnje i modernizacija sustava i strukture aviona, što osigurava da su avioni na visokoj tehnološkoj razini.

Ponuđeni avioni bit će isporučeni s resursom od 3000 efektivnih sati naleta što je, prema stručnim projekcijama korištenja u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu, dostatno za idućih 25 godina.

Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #878 on: March 29, 2018, 09:50:02 am »

Zanimljivo je u ovom trenutku pogledati i rezultate naše ankete. Manje od četvrtine anketiranih (22,6%) je pogodilo da će se izabrati izraelski F-16. Najviše glasova (35,8%) dobila je američka ponuda koja je, zajedno sa grčkom, praktički prva otpala i kojoj se ni nije ozbiljnije pisalo, vjerojatno jer je najskuplja. A čak 28,3% anketiranih smatralo je da se neće odabrati niti jedan avion već da će se EBA ugasiti kada MiGovi odu u rashod.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Anketa.JPG (49.08 KB, 916x306 - viewed 45 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #879 on: March 29, 2018, 10:32:37 am »


Торпедо помиње MTBF - то се може превести као Средњи Интервал Између Отказа - Mean Time Between Failure. Код нових авиона је то време дуже, јер је авион нов. Овде ће MTBF сигурно бити краће време.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #880 on: March 29, 2018, 11:33:27 am »

....................................

Познато је да се ништа не баца па ће тако бити и са овим авионима. Да је Израел могао још да их користи задржао би их. Овако ће да их ремонтује и прода. Чување и држање технике такође кошта и оптерећује.

....................................

Izrael se prenaoružava sa avionima 5-te generacije, tako da ovi avioni postaju višak.
Kod Izraelaca, kada je u pitanju naoružanje i odbrana, novac nikada nije igrao presudnu ulogu. Sa PVO raketam koje koštaju stotine hiljada dolara gađaju palestinske rakete iz VBR. Odlučni su da sistem od nekoliko milijardi dolara koriste i za gađanje minobacačkih mina 120 mm.

Moje mišljenje, da je ovo dobra kupovina. Ovo su daleko napredniji avioni od MiG-29S. Ukoliko se pristupi obuci prema izraelskim načelima i ako tehničko osoblje ovlada sa ovom tehnologijom, mogu računati na dugoročnu eksploataciju ovih borbenih aviona.

Љуба
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #881 on: March 29, 2018, 12:45:15 pm »

Otkrivmo: Prošlog tjedna imali smo samo jedan ispravni MiG! Traži se hitno prijelazno rješenje, nebo ćemo privremeno nadzirati posuđenim avionima?
AUTOR:  Krešimir Žabec
29.03.2018.

Hrvatska će za tri milijarde kuna od Izraela kupiti 12 aviona F-16 Barak proizvedena 1987. i 1988. godine, djelomično naoružana raketama američke proizvodnje te jedan simulator.

Osim toga, u paketu je borbena obuka pilota, prilagođavanje infrastrukture, manevarskih površina i sve druge logistike. Također je uključena opskrba naoružanjem tijekom cjelokupnog vremena korištenja aviona, stoji u ponudi države Izrael za prodaju borbenog aviona F-16, a koju je Hrvatska među četiri pristigle ponude prihvatila.

Ponude su jučer u Ministarstvu obrane prvi put predstavljene široj javnosti. Nasuprot ovoj ponudi kao glavni konkurent se smatrala ponuda SAAB-a s avionom Gripen. Švedska ponuda je iznosila oko 8 milijardi kuna za 12 novih aviona, ali bez naoružanja, infrastrukture i tražene razine obuke pilota. Voditelj Stručnog povjerenstva MORH-a, brigadir Davor Tretinjak, jučer je kazao kako od ponuditelja nikad nije tražen stari ili novi avion.

Novi ili stari?

“Mi smo tražili avion, a na ponuditeljima je bilo da sami ponude novi ili stari model”, kazao je brigadir. Što se tiče starosti aviona koje Hrvatska kupuje, dakle oni su stari 30 godina i 31 godinu, član povjerenstva, bivši pilot Ivica Ivandić je kazao kako kod aviona F-16 nije važno kad je proizveden već koliko je sati naleta obavio, i mogućnost produžavanja satnog resursa. “Ja ne mogu reći da je neki avion izrauban. Za avion je najvažnija karakteristika leti li on ili ne”, naglasio je Ivandić. Brigadir Tretinjak pojasnio je kako su avioni koje kupuje Hrvatska još uvijek u upotrebi u izraelskim zračnim snagama.

Katastrofalno stanje

Nakon što bude potpisan ugovor oni će biti potpuno rastavljeni i pregledani pod nadzorom proizvođača, američkog Lockheed Martina, i potom sastavljeni, a nakon toga će preletjeti do Hrvatske. Svi će biti smješteni u Zračnu bazu Pleso u Zagrebu. Na pitanje jesu li avioni koje Hrvatska kupuje sudjelovali u borbenim operacijama, brigadir Jagodić je kazao da vjerojatno jesu.

Ministar obrane Damir Krstičević jučer nije mogao precizirati kada će ugovor s izraelskom vladom o kupnji aviona biti potpisan. No, kazao je kako će se pregovorima o Ugovoru pristupiti temeljito i stručno.

Prva dva aviona F-16 u redove Hrvatskog ratnog zrakoplovstva trebala bi doći 2020. godine. Do tada bi hrvatski, ali i NATO zračni prostor trebali nadzirati MiG-ovi 21. No, veliko je pitanje mogu li ti avioni izdržati još dvije godine korištenja. Naime, prema informacijama Jutarnjeg lista, tehničko stanje MiG-ova koji su remontirani prije tri godine, što je plaćeno 160 milijuna kuna, je katastrofalno.

Nedavno su iz upotrebe izbačena četiri borbena aviona kupljena od Ukrajine, a ministar obrane je od svojeg ukrajinskog kolege zatražio njihovu zamjenu s četiri ispravna aviona. No, odgovora iz Ukrajine nema. Ratno zrakoplovstvo tako u ovom trenutku ima osam MiG-ova na raspolaganju. No, to je samo na papiru. Prema dostupnim informacijama od dana do dana na raspolaganju je između jednog i četiri MiG-a. Primjerice, 20. ožujka prilikom pogreba generala Petra Stipetića groblje Mirogoj je nadletio jedan MiG 21.

Obavijest NATO-u

Tog dana to je bio jedini ispravni avion u sastavu HRZ-a! S obzirom na stanje aviona, u vojnim i političkim krugovima već se neko vrijeme procjenjuje kako bi Hrvatska uskoro mogla ostati bez sposobnosti nadzora zračnog prostora koji je istovremeno i dio jedinstvenog NATO-ova zračnog prostora. U tom slučaju Hrvatska bi o tome trebala obavijestiti NATO-ovo zapovjedništvo u Španjolskoj te zatražiti pomoć u nadzoru vlastitog zračnog prostora. To bi istovremeno značilo i promjenu velikog broja zakonske regulative zbog ulaska stranih borbenih aviona u hrvatski zračni prostor.

Nakon što je državni vrh donio odluku o kupnji aviona F-16, pojedini naši sugovornici tvrde kako je jedna od mogućnosti da se izbjegne prepuštanje nadzora zračnog prostora Hrvatske NATO-u, dogovor s Izraelom u sklopu pregovora o Ugovoru za nabavku aviona. Prema njihovim riječima, s obzirom na stanje MiG-ova izraelskoj strani bi se moglo predložiti da u slučaju potrebe u sljedeće dvije godine iznajmi Hrvatskoj najmanje dva borbena aviona F-16 za nadzor zračnog prostora.

U tom slučaju Hrvatska bi platila troškove njihova korištenja i najma. Obuka pilota mogla bi trajati nekoliko mjeseci. S obzirom na to da je kupnja aviona bazirana na ugovoru između dvije države, naši sugovornici smatraju kako bi se ovakav aranžman u slučaju potrebe mogao puno lakše dogovoriti.

Izraelska ponuda

F-16 C/D Barak

Modernizirani korišteni avioni iz 1987. i 1988. godine: 10 jednosjeda, 2 dvosjeda, simulator

Resurs: 25 godina korištenja, 3000 sati leta, uključena opcija produženja

Obuka: 6-8 pilota, 45 tehničara, integrirana podrška i predstavnici isporučitelja najmanje 3 godine u RH

Naoružanje u cijeni: inicijalni paket

Infrastruktura: hangar i skladište hidrazina

Iznos ponude: oko 403 milijuna eura


Švedska ponuda

JAS C/D Gripen

Novi avion: 10 jednosjeda, 2 dvosjeda, simulator

Resurs: 30 godina, 6000 sati leta

Obuka: nije u skladu sa zahtjevom, itegrirana podrška i predstavnici isporučitelja najmanje 3 godine u RH

Naoružanje: nije u ponudi (procjena dodatnih 17 mil. eura)

Infrastruktura: nije u ponudi (dodatnih 13,1 mil. eura)

Iznos ponude: 903 milijuna eura

Izvor: www.jutarnji.hr
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #882 on: March 29, 2018, 12:48:32 pm »

Selak: Za 500 milijuna dolara mogli smo bolje, Antun Tus: F-16 je izuzetan! Gotovina čestitao
29. OŽUJKA 2018.

Za nabavu F-16 na Vijeću za nacionalnu sigurnost glasovao je i SDP-ov Igor Dragovan, no Bernardić je protiv kupnje “starih kanti”

Posebnu je pažnju privukao komentar umirovljenog pilota, brigadira Ivana Selaka, da je riječ o “raubanim” avionima, koje su Izraelci tijekom 30 godina maksimalno iskoristili i za koje je pitanje koliko će još dugo letjeti.

– Po meni nije realno da će se ti zrakoplovi eksploatirati još 25 godina. Mogli su ih onda koristiti i Izraelci – rekao je Selak HTV-u i pridodao kako je “tuga što su ti zrakoplovi na zalasku karijere po satima leta i po godinama”.

– Nisam skeptik, ja sam realist. Radi se o iskoraku, ali za 500 milijuna dolara mogli smo i morali napraviti bolje – uvjeren je Selak. U obranu odluke Vijeća za nacionalnu sigurnost stao je umirovljeni stožerni general Antun Tus, koji smatra da je riječ o pravom izboru za Hrvatsku.

Čestitka ministru

– Jedno je načisto – da bi Hrvatska trebala produljiti taj zračni vojni ambijent u smislu zadaća koje ima u miru, a vidjeli smo koliko to znači i u Domovinskom ratu. Tako da je izbor F-16 izuzetan – kazao je Tus za N1. Smatra da polovni izraelski zrakoplovi Hrvatskoj odgovaraju i zato što su novi znatno skuplji te da je riječ o “pozitivnoj i financijski povoljnoj situaciji”. Snažna potpora nabavi izraelskih zrakoplova došla je i od Ante Gotovine, koji je čestitao ministru obrane Damiru Krstičeviću.

– Predan rad stručnih timova i tvoji napori rezultirali su ispravnom odlukom državnog vrha, koja je u okviru naših realnih mogućnosti najbolja opcija. Bitna je kako za razvoj hrvatskih Oružanih snaga, tako i za sustav nacionalne sigurnosti, kojem je Hrvatska vojska jedan od temeljnih stupova. Čestitam! –
napisao je Gotovina. Reakcije na odluku VNS-a podijeljene su i na političkoj sceni, na kojoj je nekima neprihvatljiva sama odluka da se kupuju borbeni zrakoplovi dok Hrvatska ima izražene socijalne probleme.

SDP podijeljen i oko aviona

Već poslovično, podijeljene reakcije stigle su i iz najveće oporbene stranke. I dok je SDP-ov predsjednik saborskog Odbora za obranu Igor Dragovan na VNS-u glasovao za kupnju F-16, šef stranačke koordinacije za obranu i nacionalnu sigurnost Franko Vidović i predsjednik stranke Davor Bernardić tu su odluku oštro napali.

– Vlada je donijela odluku o kupnji trideset godina starih kanti koje su prvi put letjele još dok je postojao Sovjetski Savez. Dakle, naši MIG-ovi koji su stari četrdeset godina sada će biti zamijenjeni avionima F-16 koji su stari trideset godina i za to će hrvatski građani morati platiti 3 i pol milijarde kuna – komentirao je Bernardić. Vidović je, pak, obrazložio kako je Dragovan na VNS-u bio “kao predsjednik saborskog odbora” te da je to njegov, a ne stav stranke. Za razliku od kolega, predsjednica SDP-ova Savjeta za sigurnosnu politiku vrlo je oprezna u ocjeni odluke državnog vrha.

– Podržavam odluku o tome da se nabave avioni, a o samom izboru tipa aviona i odabira najbolje ponude ne raspolažem s dovoljno informacija i ne želim špekulirati. Imala sam prilike upoznati se s rezultatima rada stručnog povjerenstva, na taj njihov rad nemam primjedbi. To je Vladina odluka i odgovornost, kako trenutačno tako i za sljedeće godine u kojima bi ti avioni trebali letjeti – kazala je Željka Antunović.

Izvor: wwww.vecernji.hr
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #883 on: March 29, 2018, 04:09:17 pm »

Puk. Ivica Ivanic clan komisje je izneo bitan podatak o resursu izraelskih aviona.
Avioni su naleteli do 4.800 sati (160 sati godisnje).
Ukupni casovni nalet za F-16 Blok 30 je 7.800 sati. Za F-16 je rekao da nema vremenski resur vec samo casovni.
Naveo je da:
F-16 A ima resurs od 4.000 sati  - moze se produzeni po Lokidu na 8.000
F-16 Block 30 - 8.000 sati - moze se produzeni po Lokidu na 10.800 sat
F-16 Block 50 - 8.000 sati - moze se produzeni po Lokidu na 13.600 sat
F-16 Block 70 - 12.000 sati  

Takodje ocekuje se raspolozivost aviona od oko 65% tj 7-8 aviona.
Hr planira da ponudi BiH i CG usluge air polisinga.

U ugovor je ukljuceno pored avion, obuka pilota i tehnicara, inicijalna kol. naoruzanja, SLEP – Service Life Extension Program - program produzenja zivotnog veka, izgradnja hangara na zagrebackom aerodromu , odrzavanje od strane izraelskih tehnicara u trajanju od 3 godine. Lokid je dao garanciju za logisticku podrsku u veku eksplatacije aviona.

Takodje je iznet i podatak da ce ukupni troskovi sa nabavkom u zivotnom veku aviona iznositi ispod 1 milijarde USD.

Uporedni prikaz troskova nabavke (plavo) i troskova eksplatacije (crveno).
Interesantno da nije prikazana za ponudu Grcke.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Troskovi F16 HR.jpg (28.21 KB, 534x396 - viewed 47 times.)
« Last Edit: March 29, 2018, 04:16:57 pm by pvanja » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #884 on: March 29, 2018, 07:25:19 pm »

Velo zanimljiv podatak gore iznesen.

.....Puk. Ivica Ivanic clan komisje je izneo bitan podatak o resursu izraelskih aviona.
Avioni su naleteli do 4.800 sati (160 sati godisnje).
Ukupni casovni nalet za F-16 Blok 30 je 7.800 sati. Za F-16 je rekao da nema vremenski resur vec samo casovni.

Ustvari, koliko su stari avioni koji ce se nabaviti. Ima li podataka???

Izraelci kazu da su avioni F-16C nabavljeni:

February 9th 1987 , the three first F-16Cs land in Israel. This is the first batch out of a total 75 F-16 C and D models Israel is to receive in the course of this year and the next. 
izvor: http://israeli-weapons.com/weapons/aircraft/f-16/F-16.html

Je li kupljen taj tip aviona ili neki drugi noviji.....Nekako godine idu na 30; znaci da ce kada dodju biti stari najmanje 32 - 34 godine. Ali, kad se govori da nema vremenskog resursa, sve je u redu.  Wink
Sto se tice sati leta (koliko od toga u borbenim akcijama?) - nek su na dusu onoga tko navodi 4.800 sati. Medjutim, svakako ce biti bolji od postojecih Mig-21.
Logged
Pages:  1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.