PALUBA
April 27, 2024, 08:56:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 466623 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #885 on: March 29, 2018, 07:32:01 pm »

30 љета је реалније него 20. Ти од двајес су скупљи. Упоредите посао који је Румунија склопила.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #886 on: March 29, 2018, 08:17:36 pm »

Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #887 on: March 29, 2018, 09:09:17 pm »

30 љета је реалније него 20. Ти од двајес су скупљи. Упоредите посао који је Румунија склопила.

Rumunjski su još stariji jednosjedi su 1983/4.godište F-16 A/B, Block 15 MLU u 2017, dvosjedi su 1984. godište isto Block 15 MLU 2017. godine. Kupljeni od Portugala, izraelski su im bili skuplji i to A/B Netz, Baraci im nisu ni bili ponuđeni.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #888 on: March 29, 2018, 09:16:40 pm »

Selak lepo kaze ali....   ,u svakom slucaju cestitke komsije(susjedi),steta sto nasi nisu uzeli F-16 a ne one polu trule konzerve pred otpis,bas bi mu lepo legle nase oznake!
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG-a81433196d6a032740d9b46d78f4d16c-V.jpg (162.39 KB, 1280x628 - viewed 62 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #889 on: March 29, 2018, 09:22:28 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nabava višenamjenskog borbenog aviona

Uvod

Republika Hrvatska našla se pred jednom od najvećih i najsloženijih strateških odluka u obrambenom resoru nakon završetka Domovinskog rata, a riječ je o odluci o zadržavanju sposobnosti nadzora i zaštite zračnog prostora borbenim avionom ili gubitka suvereniteta u zraku i odustajanje od punog suvereniteta Republike Hrvatske.

Iskustva nas uče kako je zrakoplovstvo u Domovinskom ratu stvaralo prevagu i pobjede, te je ulaganje u borbene avione danas, investiranje u budućnost i sigurnost Hrvatske koje ujedno stvara preduvjet stabilnosti države i budućeg gospodarskog razvoja.

Postojeći avioni MiG-21, pored svoje starosti i tehnoloških ograničenja, imaju životni vijek koji ističe 2024. godine kada će se avioni definitivno morati povući iz operativne uporabe.

Kako bi se i nakon 2024. godine mogle provoditi zadaće nadzora i zaštite zračnog prostora Republike Hrvatske vlastitim sposobnostima, potrebno je u operativnu uporabu uvesti višenamjenski borbeni avion, a što iziskuje određeno vremensko razdoblje koje je definirano personalnim, materijalnim i financijskim resursima te mogućnostima, zahtjevima i dinamikom osposobljavanja.

Iako je odluka o pokretanju procesa nabave borbenih aviona novije generacije odgađana petnaestak godina, 2017. godine napravljeni su konkretni koraci.

Uvođenjem u operativnu uporabu višenamjenskog borbenog aviona Republika Hrvatska zadržat će suverenost u nacionalnom zračnom prostoru te postati mogući regionalni jamac sigurnosti zračnih prostora zemalja u regiji.Također, na taj način Oružane snage RH zadržavaju postojeće i dostižu nove sposobnosti, a Hrvatsko ratno zrakoplovstvo u svom sastavu dobiva još jednu sastavnicu za uspostavljanje kvalitetnog NATO integriranog sustava protuzračne i proturaketne obrane ujedno zadržavajući tradiciju borbenog zrakoplovstva. Isto tako, obzirom da neke zemlje u bližem okružju nemaju i neće razvijati sposobnost samostalnog nadzora i zaštite nacionalnog zračnog prostora, a imajući u vidu nadležnost Republike Hrvatske za nadzorom zračnog prostora dijela ovog teritorija te mogućnosti proširenja na neke države u okružju, sve su to i dodatni razlozi za nabavu višenamjenskog borbenog aviona kojim bi se mogle izvršavati sve ove zadaće.

Uvođenje višenamjenskog borbenog aviona u operativnu uporabu, uz istodobno osiguranje kontinuiranog prijelaza s aviona druge generacije na avion četvrte generacije, predstavlja izuzetno složen i postupan proces za koji je potrebno određeno vremensko razdoblje.

Avioni četvrte generacije predstavljaju veliki iskorak u tehnološkom smislu, a njihova nabava i uvođenje u operativnu uporabu predstavlja priliku svladavanja korištenja naprednih tehnologija, mogućnosti razvoja domaće, prije svega zrakoplovne, industrije i mogućnosti razvoja sposobnosti koja će povećati sigurnost građana Republike Hrvatske.


Kronologija postupka

Početkom 2017., u svrhu analize svih podataka i procesa nabave višenamjenskog borbenog aviona, više stručnih timova Ministarstva obrane i Oružanih snaga posjetilo je nekoliko zemalja koje su se susrele s problemom zamjene ili modernizacije borbenih aviona (Bugarska, Češka, Mađarska, Rumunjska, Slovačka).

U veljači 2017., savjetodavno tijelo ministra obrane, dokumentom Stanje i perspektive borbenog aviona HRZ i PZO preporučilo je dugoročno zadržavanje sposobnosti višenamjenskog borbenog aviona. Nakon analize svih raspoloživih opcija, Savjetodavno tijelo prepoznalo je potrebu za nabavom višenamjenskog borbenog aviona s obzirom kako ne postoje odgovarajuće alternative za provedbu aktivnosti i zadaća višenamjenskog borbenog aviona.

6. travnja 2017., na 10. sjednici Vijeća za obranu raspravljalo se o stanju borbenog zrakoplovstva te je zaključeno kako će se donijeti Odluka Vlade RH o daljnjem razvoju sposobnosti zaštite zračnog prostora Republike Hrvatske od strane OS RH, osnovati međuresorno povjerenstvo za provedbu odluke i uključiti predstavnika svih državnih tijela sa svrhom osiguravanja nacionalnog konsenzusa te upoznati javnost sa svrhom, ciljevima i zadaćama OS RH u zaštiti suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske u dijelu koji se odnosi na zračni prostor.

24. svibnja 2017., odlukom ministra obrane RH određen je Stručni tim za provedbu pripremnih radnji oko nabave višenamjenskog borbenog aviona.

20. srpnja 2017. upućen je zahtjev za ponudom (Request for Proposal - RFP) za novi ili rabljeni višenamjenski borbeni avion veleposlanstvima Grčke, Izraela, Južne Koreje, SAD-a i Švedske s rokom za davanje ponuda do 3. listopada 2017.

29. rujna 2017. Južna Koreja odustala je od davanja ponude jer nije mogla ispuniti sve postavljene taktičko-tehničke zahtjeve višenamjenskoga borbenog aviona.

3. listopada 2017., u definiranom roku održane su prezentacije ponuda (odgovora na RFP) te predana dokumentacija u pisanom i elektroničkom obliku u prostorijama MORH-a čiju su primopredaju potpisali predstavnik države ponuditelja i predstavnik Ministarstva obrane RH - voditelj Stručnog tima.

3. listopada do 24. studenoga 2017. provedena je validacija i evaluacija pristiglih ponuda te je napravljeno Izvješće koje sadrži detaljne tablice bodovanja ponuda i njihov ukupni poredak.

30. studenog 2017. završena je Studija izvodljivosti kojom se, na temelju taktičko-tehničkih zahtjeva višenamjenskog borbenog aviona te analize i evaluacije svih ponuda, daje prijedlog odabira višenamjenskog borbenog aviona za Republiku Hrvatsku, uključujući analizu rizika i projekcija ukupnih troškova uporabe višenamjenskog borbenog aviona za najboljeg ponuditelja.

14. prosinca 2017., Odbor za obranu Hrvatskog sabora, na 10. sjednici jednoglasno je podržao postupak nabave višenamjenskog borbenog aviona.

27. ožujka 2018. na 11. Sjednici, Vijeće za obranu prihvatilo mišljenje i preporuke Stručnog tima kako je najpovoljnija ponuda za višenamjenski borbeni avion ponuda Države Izrael, te je dalo preporuku Vladi Republike Hrvatske za donošenje Odluke o nabavi višenamjenskoga borbenog aviona.

29. ožujka 2018. Vlada Republike Hrvatske na svojoj 87. sjednici donijela je Odluku o nabavi višenamjenskog borbenog aviona te je ovom Odlukom prihvatila završni prijedlog Stručnog tima Ministarstva obrane i preporuku Vijeća za obranu i odredila da je najpovoljnija ponuda, ponuda Države Izrael.

morh.hr


* at-vba_top.jpg (141.89 KB, 928x235 - viewed 47 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #890 on: March 29, 2018, 09:24:17 pm »


Odluka o nabavi

Vlada RH na svojoj 87. sjednici, održanoj 29. ožujka 2018. godine donijela je odluku o nabavi višenamjenskog borbenog aviona te je ovom Odlukom prihvatila završni prijedlog Stručnog tima Ministarstva obrane i preporuku Vijeća za obranu i odredila da je najpovoljnija ponuda, ponuda Države Izrael.

Sukladno prijedlogu Stručnog tima Ministarstva obrane, ponuda Države Izrael ocijenjena je kao najbolja obzirom da je sveobuhvatna i sadrži najveći broj elemenata cjelokupnog paketa roba i usluga (Total Package) izraženih Taktičko-tehničkom studijom i Zahtjevom za ponudom.

Ponuda Države Izrael za višenamjenski borbeni avion nudi stratešku suradnju između vlada dviju država sklapanjem Government to Government ugovora za dugoročno strateško partnerstvo.

Ponuđeni avioni F-16 C/D Block 30 BARAK su modernizirani i potpuno NATO kompatibilni višenamjenski borbeni avioni kojima se može osigurati provedba svih obrambenih/defanzivnih i napadnih/ofenzivnih protuzračnih operacija.

U ponudi Države Izrael predviđena je isporuka:

 -  12 aviona (deset jednosjeda i dva dvosjeda) s NATO kompatibilnom opremom i naprednim avionskim sustavima, osobnom opremom pilota,
    F-16 simulator letenja,
 -  obuka pilota i tehničkog osoblja u Državi Izrael po načelu „obuka obučavatelja“,
 -  inicijalni paket pričuvnih dijelova,
 -  paket opreme za zemaljsku potporu letenju,
 -  inicijalni paket naoružanja,
 -  izgradnja i prilagodba infrastrukture te tri godine cjelokupne logističke potpore uključujući nazočnost instruktora ponuditelja u Republici Hrvatskoj radi pomoći u održavanju i osposobljavanju osoblja po načelu „obuka obučavatelja“ te
 -  transport dijelova i opreme prema definiranom rasporedu.

Na avionima će se prije isporuke provesti radovi produljenja vijeka upotrebe (SLEP – Service Life Extension Program) koji obuhvaćaju detaljnu provjeru i po potrebi ojačanje strukture i cjelokupnog integriteta konstrukcije aviona i ostalih vitalnih dijelova.

Riječ je o postupku koji se provodi na svim avionima F-16 temeljem propisanih procedura i dokumentacije originalnog proizvođača aviona. Provedbom ovih radova otklanjaju se dosadašnji utjecaji okoline i načina uporabe na avionu.

Ponuđeni avioni bit će isporučeni s resursom od 3000 efektivnih sati naleta što je, prema stručnim projekcijama korištenja u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu, dostatno za idućih 25 godina.

Ukupna vrijednost Izraelske ponude od oko tri milijarde kuna predviđa otplatno razdoblje od 10 godina kroz ugovor Government to Government.


Validacija i evaluacija ponuda

Validacijom i evaluacijom provela se detaljna analiza ponuda kako bi se utvrdilo jesu li na sve zahtjeve za podacima poslani odgovarajući i precizni odgovori te njihova analiza i procjena prema utvrđenim domenama (kriterijima) i poddomenama (podkriterijima) definiranim Zahtjevom za ponudu (RFP).

Metodologija evaluacije i usporedbe temelji se na matematičkom modelu koji ocjenjuje odgovarajuće ponude kroz niz međusobnih usporedbi brojnih atributa i karakteristika performansi unutar određenog bitnog kriterija.

Završna vrijednost svake domene predstavlja rezultat umnoška dobivene bodovne vrijednosti unutar svake poddomene i pojedinačnog kriterija.

Ključni parametri za procjenjivanje ponuda za višenamjenski borbeni avion predstavljale su četiri glavne domene (kriterija) i deset poddomena (podkriterija), a unutar svakog podkriterija međusobnom usporedbom bodovno su ocijenjena 122 područja i 284 elementa.

Četiri glavne domene bile su:

   Strateška domena

Procjena strateške domene temeljila se na pretpostavci kako nabava višenamjenskog borbenog aviona ima vrlo široke implikacije na sigurnosnu i obrambenu politiku te je stoga treba promatrati u širem opsegu nego kao tipičnu nabavu vojne opreme, a procijenjena je kroz strateško i vojno partnerstvo.

   Domena sposobnosti

Ova domena obuhvatila je područja koja su potrebna za uporabu, djelovanje i održivost sposobnosti višenamjenskog borbenog aviona koje su definirane Taktičko-tehničkom studijom te su komparativno ocijenjeni svi ključni elementi pojedinog aviona i njegovo uvođenje u operativnu uporabu. Domena sposobnosti procijenjena je detaljnom analizom ponuda u odnosu na učinkovitost provedbe zadaća, operativnu i tehničku potporu te uporabljivost.

   Financijska domena

Uvažavajući smjernice Vlade Republike Hrvatske i financijske projekcije za nabavu višenamjenskog borbenog aviona, projekcije financijskog plana Ministarstva obrane, kretanja BDP-a i državnog proračuna Republike Hrvatske, financijska domena procijenjena je kroz ukupne troškove uporabe višenamjenskog borbenog aviona sastavljenih od izravnih troškova nabave i troškova vijeka uporabe.

   Investicijska domena

Ocjenjivanje ponuda iz investicijske domene provedena je u skladu s Direktivom 2009/81/EZ o usklađivanju postupaka nabave za određene ugovore o radovima, ugovore o nabavi robe i ugovore o uslugama koje sklapaju javni naručitelji ili naručitelji u području obrane i sigurnosti, člankom 346 Ugovora o funkcioniranju Europske unije te Zakonom o javnoj nabavi koji regulira javnu nabavu u području obrane i sigurnosti i implementira EU Direktivu 2009/81/EZ u hrvatsko zakonodavstvo.

Budući da Republika Hrvatska nema vlastitu zrakoplovnu industriju, sigurnosni interes Republike Hrvatske uključuje kapitalne investicije i industrijsku suradnja koje trebaju omogućiti stjecanje, organizaciju i uspostavljanje sposobnosti višenamjenskog borbenog aviona kao sustava. Stoga je za Republiku Hrvatsku izuzetno bitno omogućavanje razvoja i jačanje tehnoloških i industrijskih kapaciteta povezanih s proizvodnjom dijelova ili komponenti, transfer znanja i tehnologija od proizvođača na lokalnu industriju te poticanje zajedničkih istraživanja i razvoja u područjima relevantnim za uporabu višenamjenskog borbenog aviona.
 
Na osnovu ukupnih ocjena ponuda, a prema unaprijed utvrđenom relativnom odnosu domena i poddomena, ponuda Države Izrael vrednovana je s najvećim postotkom i ocijenjena kao sveobuhvatna i najbolja.

morh.hr
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #891 on: March 29, 2018, 09:27:20 pm »

F-16 jeste odličan avion, u bilo kojoj verziji, ako je ispravan i u resursu.

Ipak, poslednji vojni avioni američkog porekla povučeni su iz službe pre 45 godina. Sva infrastruktura je prilagođena ruskoj ili domaćoj tehnici. Tu su takođe skriveni veliki troškovi upotrebe i opravke aviona. I da F-16 nema vremnski već samo časovni resurs.? Dakle na njemu nema ništa što rđa, truli, bledi, postaje krto vremenom... itd. Čudno! Jako čudno!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #892 on: March 29, 2018, 09:28:24 pm »

TT karakteristike odabranog aviona

Avion F-16 je proizveden u više od 4.400 komada i koristi se u 26 zemalja svijeta, od kojih je devet zemalja u Europi: Belgija, Danska, Grčka, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunjska i Turska.

Avion F-16 C/D Block 30 BARAK je modernizirani i potpuno NATO kompatibilan višenamjenski borbeni avion kojim se može osigurati provedba svih obrambenih/defanzivnih i napadnih/ofenzivnih protuzračnih operacija.

Ponuđeni avioni proizvedeni su 1987. godine i na njima su provedene višestruke nadogradnje i modernizacije sustava i strukture aviona, što osigurava da su avioni bez obzira na godinu proizvodnje na visokoj tehnološkoj razini.

Na avionima će se prije isporuke provesti radovi produljenja vijeka upotrebe (SLEP) koji obuhvaćaju detaljnu provjeru i po potrebi ojačanje strukture i cjelokupnog integriteta konstrukcije aviona i ostalih vitalnih dijelova. Ovaj postupak provodi se na svim avionima F-16 temeljem propisanih procedura i dokumentacije originalnog proizvođača aviona.

Provedbom ovih radova otklanjaju se dosadašnji utjecaji okoline i načina uporabe na avionu čime isporučitelj garantira novih 3.000 ekvivalentnih sati leta (EFH), odnosno 36.000 EFH za flotu od 12 aviona čime se osigurava operativna uporaba aviona slijedećih 25 godina.

TT značajke F-16 C/D Block 30 (Barak)

Dimenzije

    Dužina 15.037 m
    Širina krila 9.4488 m
    Visina 5.093 m
    Površina krila 27,87 m2
    Težina (prazna) 8,273 kg
    Težina (MTOW) 19.187 kg

Pogonska skupina

    Motor F110-GE-100
    Suhi potisak 7.781 kg
    Dodatno sagorijevanje 13.147 kg
    Maksimalna brzina Mach 2.02 @ 40.000 stopa
    Maksimalni dolet 3944 km
    Maksimalna visina 50.000 stopa

Radar

    AN / APG-68 (V)

Naoružanje

„zrak – zrak“


    AIM-9 Sidewinder
    AIM-120 AMRAAM
    Python 4/5
    •    Derby

„zrak – zemlja“

    AGM-45 Shrike
    AGM-88 HARM
    AGM-65 Maverick
    Spice family
    JDAM
    LGB
    GPB

Ostalo

    M61 Vulcan 20 mm (511 rounds)

Gorivo

    U unutarnjim spremnicima (jednosjed) 3228 kg
    U vanjskim spremnicima 3208 kg
    Mogućnost punjenja u zraku

Limit opterećenja

    +9.0 / -3.0 G

Životni vijek

    10800 sati leta (nakon SLEP-a - radovi produljenja vijeka upotrebe)

Oprema/Avionika

    NVG
    Link 16
    zračni navigacijski sustav
    EGI
    EW / RWR
    Sigurno COM
    MIL STD sabirnica
    Sniper Pod
    Litening Pod
    RecceLite Pod

Podvjesne točke

     9 + 2


morh.hr
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #893 on: March 29, 2018, 09:29:17 pm »

400 miliona za 12 aviona plus ostalo što dobija HR kad se uporedi sa naših 180 miliona za 6 remontovanih aviona i nešto raketa definitivno deluje kao bolja kupovina.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #894 on: March 29, 2018, 09:34:48 pm »

MORH je krenuo u medijsku promidžbu ove nabave. Na službenim internet stranicama pokrenuta je posebna tema posvećena ovoj nabavi čiji sam veći dio prenio u prethodnim komentarima, a sutra na kioske dolazi i posebno izdanje vojnostručnog magazina Hrvatski vojnik na 52 stranice, posvećeno ovoj nabavi.

Možete ga prelistati ovdje: https://hrvatski-vojnik.hr/prelistajte-online-posebno-izdanje-hrvatskog-vojnika

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* hv-special-cover-large.jpg (174.49 KB, 278x369 - viewed 49 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #895 on: March 29, 2018, 09:56:51 pm »

Quote
inicijalna kol. naoruzanja

Шта обухвата ова "иницијална количина наоружања"?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #896 on: March 29, 2018, 10:01:05 pm »

400 miliona za 12 aviona plus ostalo što dobija HR kad se uporedi sa naših 180 miliona za 6 remontovanih aviona i nešto raketa definitivno deluje kao bolja kupovina.

Е, то ћемо сазнати кад то почне да се користи...У сваком случају и једни и други су добили старо. А старо је старо... ка што се одлично зна. Могу сад сви (и једни и други) ове набавке приказивати као неки велики успех, али ради се у суштини о прикривању истине да немамо пара и да је све ово више расипање народних пара него нека велика корист.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #897 on: March 29, 2018, 10:04:43 pm »

400 miliona za 12 aviona plus ostalo što dobija HR kad se uporedi sa naših 180 miliona za 6 remontovanih aviona i nešto raketa definitivno deluje kao bolja kupovina.

Ministar financija Marić je obrazložio i financijsku stranu s obzirom da je posao G to G nema kredita ni kamata, iznos će se plaćati direktno iz proračuna 10 godina po 300 milj. kuna (aprx 40 mlij eura) što za proračun od 133,3 milijardi kuna (2018) i nije ogromna svota. Znakovito je da su tim tempom avioni otplaćeni 2028/9 što znači i da služe minimum 20 godina prvih 10 će 100% sigurno, može se već nakon prvih 10 godina razmišljati o novoj nabavci novijih inačica istim tempom  1-3 stroja godišnje, pa čak i ako ide jedan po jedan na ovaj način ovim poslom možemo održavati i nadograđivati flotu do krajnih granica kad će ovaj model koristiti recimo SAD (vrlo vjerojatne ne USAF, ali NG sasvim sigurno) tako da dugoročno ovaj odabir se sve više ukazuje kao mudra i dugoročna odluka.

Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #898 on: March 29, 2018, 10:12:46 pm »

400 miliona za 12 aviona plus ostalo što dobija HR kad se uporedi sa naših 180 miliona za 6 remontovanih aviona i nešto raketa definitivno deluje kao bolja kupovina.

Ministar financija Marić je obrazložio i financijsku stranu s obzirom da je posao G to G nema kredita ni kamata, iznos će se plaćati direktno iz proračuna 10 godina po 300 milj. kuna (aprx 40 mlij eura) što za proračun od 133,3 milijardi kuna (2018) i nije ogromna svota. Znakovito je da su tim tempom avioni otplaćeni 2028/9 što znači i da služe minimum 20 godina prvih 10 će 100% sigurno, može se već nakon prvih 10 godina razmišljati o novoj nabavci novijih inačica istim tempom  1-3 stroja godišnje, pa čak i ako ide jedan po jedan na ovaj način ovim poslom možemo održavati i nadograđivati flotu do krajnih granica kad će ovaj model koristiti recimo SAD (vrlo vjerojatne ne USAF, ali NG sasvim sigurno) tako da dugoročno ovaj odabir se sve više ukazuje kao mudra i dugoročna odluka.



ništa bez rata na balkanu Smiley
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #899 on: March 29, 2018, 10:55:44 pm »

Ako je ovaj clanak "Defendera" vec objavljen na Palubi, nek se zanemari.

Najmanje trojica generala, ukljucujuci  i ministra obrane, koji specificno komunicira na javnim istupima, dali su podrsku nabavi F-16 Barak.  Zaboravili su da je ipak informacija dostupnija nego nekad, pa tim vise zacudjuje njihov unisoni stav.

Vjerojatno nisu imali vremena upoznati se sa svim operativnim i inim troskovima koje specificira "Defender". Struka je potpuno ignorirana u ovom slucaju, kao i inace......

Ali, vrijeme ce pokazati stvarne troskove i vrijednost ovih aviona. 

Evo i clanka:

https://www.defender.hr/naslovnica-izdvojeno/zasto-se-skriva-75-ukupnih-troskova-izraelskih-f-16-kroz-zivotni-vijek-gripen-jeftiniji-cak-650-milijuna-eur/
Logged
Pages:  1 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.