PALUBA
April 27, 2024, 10:06:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 101   Go Down
  Print  
Author Topic: HRZ i PZO: Izbor novog višenamjenskog borbenog zrakoplova  (Read 466638 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #915 on: March 31, 2018, 02:30:53 pm »


Није 45 већ 55.
Izvini, znam da je u pitanju neki "jugić"

Наравно да је проверено, али је старо. Не разумем зашто су израелски ф-16 стари 30 година савремена или прихватљива техника, а руски миг истог годишта или пар година млађи музејски примерак?

...................................
Prosto i lako za razumevanje. Ovi su avioni (F-16) nadograđivani - osavremenjivani i u top su formi.

Naši Migovi, nazovi u "letnom stanju" su doveženi aeroplanom. Pre toga, stajali na nekom aerodromu i predstavljaju osnovnu verziju 9-12 i 9-13. Predstoji njihovo "ogoljivanje", tj. odstranjivanje viška opreme, zatim remontovanje tj. dovođenje u letno stanje, pa tek onda modernizacija.
Videćemo na kraju, posle modernizacije i kupovine sledujućeg naoružanja, kolko će taj "poklon" da nas košta.

Što se tiče F-16, tu je već sve precizirano, ok kupovine, logističke podrške, osposobljavanje letačkog i tehničkog kadra itd.

Љуба

Шта ти Љубо подразумеваш под топ формом? Преостали ресурс, усклађеност модернизације за садашњим авионима, исправност или нешто друго? Ја колико сам читао и гледао Хрватска страна није извршила детаљан преглед тих авиона и заправо не зна поуздано у каквом су стању.

Ја се слажем да је Србија могла боље да прође и да је требало купити авионе од Мађарске, али тврдња да ми имамо крш са ливаде није тачна јер су ти исти мигови до скоро летели.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #916 on: March 31, 2018, 02:50:40 pm »

Otkrivamo zašto će F16 stići tek za dvije godine i kolika će nam biti godišnja rata - Amerikanci zabranili da nam se isporuči dio opreme s tih aviona!
AUTOR: Krešimir Žabec
OBJAVLJENO: 31.03.2018. u 08:23

Vlada je donijela odluku o kupnji 12 borbenih aviona F16 Barak, a Ministarstvo obrane zaduženo je za pregovore s izraelskom stranom o ugovoru. Prema neslužbenim informacijama, pregovori o ugovoru mogli bi trajati oko tri mjeseca i tijekom njih detaljno će biti definirani rokovi isporuke, oprema aviona, obuka, infrastruktura, rokovi plaćanja itd.


Prema riječima premijera Andreja Plenkovića, Hrvatska će avione otplatiti u 10 godina, a godišnja rata iznosit će maksimalno 50 milijuna američkih dolara. On je tu svotu usporedio s iznosom od 50 milijuna eura, koliko će se godišnje štedjeti na kamatama zbog refinanciranja dugova cestarskog sektora. Prema dostupnim informacijama, isplata prve rate trebala bi krenuti s isporukom prvih aviona 2020. godine.

Izbor naoružanja

To je, kako doznajemo, bio zahtjev hrvatskog Ministarstva financija koje je u dugoročnim projekcijama utvrdilo da je za državne financije najbezbolnije da otplata počne za dvije godine. Da nije tog ograničenja, avioni bi iz Izraela mogli u Hrvatsku doći i ranije. Iz tog razloga obuka pilota u Izraelu će početi tek 2019. godine. Prema sadašnjim planovima, u Izrael bi na obuku bilo upućeno osam pilota i 45 tehničara. Osnovna obuka pilota trajala bi oko 10 mjeseci. Veliki dio obuke kontinuirano će se provoditi na simulatoru koji će biti u bazi na Plesu. Kojom će opremom i naoružanjem hrvatske “šesnaestice” biti opremljene, zasad nije jasno. Voditelj MORH-ove stručne skupine, brigadir Denis Tretinjak, kazao je da će avioni biti naoružani američkim raketama. Za početak, riječ je o raketama kratkog dometa do 20 kilometara. Osim raketa, u inicijalnom paketu naoružanja bit će topovska zrna i vježbovne bombe. No, kojim naoružanjem će avioni u konačnici biti naoružani, prije svega ovisi o Hrvatskoj i njezinim financijskim mogućnostima. Također je dogovorena ugradnja komunikacijske opreme i transpondera s modom 5 koji je kompatibilan s NATO-om. No, kad bi i htjela, Hrvatska ne može dobiti avion Barak sa svom opremom koju koriste Izraelci. Kako doznajemo, američka strana stavila je restrikcije na isporuku dijela opreme Hrvatskoj koju posjeduje Barak.

Američka garancija

Američka strana dala je jamstva da će avionima prije dolaska u Hrvatsku biti produljen životni vijek, odnosno sati leta povećani na 10.800. S obzirom na to da do sada imaju oko 7800 sati naleta, procjena hrvatskih stručnjaka je da će preostalih 3000 sati po avionu biti sasvim dovoljno za sljedećih 25 godina. Kad je riječ o infrastrukturi, ponudom je definirano da gradnju i uređenje potrebnih objekata financira izraelska strana. U to je uključena gradnja hangara, uređenje piste i stajanke u bazi na Plesu. F16 u izvanrednim situacijama koristi iznimno otrovno i agresivno gorivo EPU H70, čiji je sastav 70% hidrazin i 30% voda. No, na Plesu neće biti posebnog skladišta za hidrazin, nego će EPU H70 biti isporučen u bocama koje će biti u avionima. Izraelci su se obvezali isporučiti i tri rezervna motora.

- Ovo je strateška odluka koju donosimo s punom odgovornošću i željom da tako osnažimo vojsku, pridonesemo sigurnosti na ovom području i budemo još snažnija članica NATO-a i EU. Odluka je donesena i u suradnji sa svim drugim resorima i predstavlja našu političku volju i želju da jačamo strateško partnerstvo sa SAD-om i Izraelom, a otvara i mogućnost suradnje u brojnim drugim područjima - poručio je premijer na sjednici Vlade.

Područja suradnje

Ministar obrane Damir Krstičević ističe da “niti jedan projekt dosad nije imao potencijal ostvariti toliki gospodarski rast kao projekt nabave višenamjenskog borbenog aviona’’. Iako službeno off set prema pravilima Europske komisije više ne postoji, ovaj bi projekt mogao pridonijeti boljoj industrijskoj suradnji Hrvatske i Izraela. O kojim je gorućim projektima riječ, zasad nema informacija osim načelnih tvrdnji da je riječ o onima u području poljoprivrede, energetike, transfera tehnologije. Da se na tom području ipak nešto događa, upućuje i činjenica da je na Vladinoj sjednici u četvrtak osnovana radna skupina radi pripreme ugovora o posebnoj gospodarskoj suradnji između Hrvatske i Izraela te Povjerenstvo za praćenje poslovno-gospodarske suradnje između Hrvatske i Izraela, na čijem je čelu ministrica gospodarstva Martina Dalić.

Izvor: www.jutarnji.hr
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #917 on: March 31, 2018, 04:45:05 pm »

Ljuba nije napisao da dobijamo krs sa livade.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #918 on: April 01, 2018, 12:55:45 pm »

Gledajuci sa strane,ako je sve tačno kako je napisano,sasvim ,barem meni,postaje jasnije zašto je izraelska ponuda najbolja,,jer neznam dali bi neka druga država dala 12 borbenih mašina ,kako se ono kaže''na rabuš''.Još ako se daljnim  pregovorima o ''of-set''ugovorima dobije još nešto-puna kapa.
A ono KDBL je duga priča,ovako se budžet opterti sa samo 50 mil,EUR,a ako bi    se išlo na nabavu novih ili novijih aviona,onda ne bu bilo para za više naleta i dr.troškovi bi bili skraćeni.Svi mi volimo da nad nama grme Rafale,Raptore,35 tica od MiGa i slično,ali tega nema i nećega biti,borbeni avioni su postali toliko skupi da retko koja drđava nabavlja više od jednu.dve eskadriile-osim ako nije u ratu,a i tada glavnoi je da imaju dovoljno  obučenih pilota pilot
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #919 on: April 01, 2018, 02:42:52 pm »

Podaci koji su prikazivani u tabelama i objavljivani preko sredstava informisanja (internet, televizija, štampa) nisu istiniti i dosta toga je prikriveno. Pre svega oni koji se odnose na grčku ponudu nisu javno obelodanjeni.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #920 on: April 01, 2018, 03:37:23 pm »

Većinu najviše zanima koja UBS će nositi ''novi'' hrvatski avioni, a masa ne obraća pažnju na jednu vrlo bitnu stvar: POD-ove. Mene lično zanima koje sve POD-ove će HRZ da dobije od Izraela i da li će ih uopšte biti. PED i nišanski su najvažniji. Uglavnom se priča o sajdvajnderima, tri rezervna motor i sl. stvarima, a ovome niko ništa ne govori. U zavisnosti od toga šta dobiju i ako dobiju hrvtaski piloti će moći sa manjom ili većom preciznošću da napadaju ciljeve na zemlji kao i da vrše ometanje neprijateljskih radara. Bez ovih stvari F-16 se može svesti samo na aparat za indentifikaciju i presretanje nepoznatih letećih objekata.

AN/ALQ-184

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* alq-184-ln_pix_l.jpg (61.83 KB, 640x480 - viewed 57 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #921 on: April 01, 2018, 04:39:34 pm »

'Nije mi jasna panika i žurba, nije Hanibal pred vratima... Ako doista tvrde da će ti avioni letjeti 55 godina, bojim se da ne znaju što govore'
AUTOR: Jutarnji.hr
OBJAVLJENO: 01.04.2018.

Konferencija za medije u Ministarstvu obrane RH povodom medijskih napisa o remontu borbenih zrakoplova MiG 21. Na konferenciji su na novinarska pitanja odgovarali pilot HRZ-a Ivan Selak, brigadni general Drazen Scuri zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, pomocnik ministra za materijalne resurse Viktor Koprivnjak i nacelnik Samostalnog sektora za javnu nabavu Branko Pribolsan.

Umirovljeni pilot Ivan Selak koji je spektakularnim bijegom iz JNA postao legenda hrvatskog ratnog zrakoplovstva komentirao je u Točki na tjedan Nataše Božić na televiziji N1 nabavku borbenih aviona, rabljenih izraelskih letjelica tipa F-16 Barak.

- Imamo dva zrakoplova, F-16 i Gripen. Imamo F-16 američki, najnoviji zrakoplov, vrhunski opremljen borbeni zrakoplov o kojem možemo sanjati. I imamo izraelski i grčki F-16 koji je će kad dođu u Hrvatsku biti stari preko 30 godina. Zašto sam protiv zrakoplova na kojem će moji kolege letjeti, a koji će biti stariji od 30 godina, ne znam kome trebam pojašnjavati. Najveći nedostatak mu je što je izraelski i što je maksimalno iskorišten. Ne znam zašto smo postavili takve uvjete, zašto u isti koš trpamo najnovije i izrabljene zrakoplove, rekao je Selak. Na pitanje zašto kaže da su izrabljeni i konstataciju da Ministarstvo obrane tvrdi da će kod nas ti avioni izdržati još 25 godina, Selak odgovara da 'ako to tvrde ne znaju što govore'.

- Ako to tvrde, a nalet im je pretpostavljam preko 6.000 sati i stariji su od 30 goinda, onda se bojim da ne znaju što govore. (...) Avion koji je sada star 30 godina, zar netko očekuje da će letjeti s 50, 55 godina? Proizvođač koji je napravio zrakoplov je rekao da taj zrakoplov ima životni vijek 30 godina. Velika je razlika između novijih zrakoplova i tih starijih. Ovaj je proizveden krajem 80-ih godina. Ogromna je razlika između njega i današnjih zrakoplova. Promijenila se taktika zračnog ratovanja. Zrakoplov koji mi uzimamo Izraelci su koristili tada i koristili ga na način koji je sasvim drugačiji nego danas. Danas nema više zračne borbe, koristite zrakoplov na velikim udaljenostima bez nekog posebnog manevra i snage koja uništava zrakoplov. Današnji zrakoplovi će letjeti i do 40. godine, ovi koje mi kupujemo sigurno neće. Ti zrakoplovi neće padati, jer nijedan se ne diže u zrak ako nije ispravan. Oni će letjeti, ali većina tih letova bit će izuzetno malena. Ispravnost tih zrakoplova bit će malena. Cijena održavanja bit će visoka, kaže Selak. Postoji li razlika s cijenom održavanja novijih i starijih zrakoplova, glasilo je sljedeće pitanje.

- Postoji krivulja cijene održavanja borbenog zrakoplova. Kad se proizvede, cijena u prvim njegovim godinama je izuzetno skupa, jer je na njemu najnovija tehonologija, jer se treba uhodati, jer ima dječje bolesti. Nakon prvih pet godina, te dječje bolesti su naučene, zrakoplov se eksploatira i cijena njegovog održavanja pada i tada je najprihvatljivija. Od pete od 20., 25. godine on je najjeftiniji u eksploataciji. Nakon toga ta cijena je opet visoka. Nakon 30. godine se u ozbiljnim zrakoplovstvima ne razmatra ozbiljna upotreba takvog zrakoplova, kaže Selak. On se ne slaže s tvrdnjama da avioni koje kupujemo nisu NATO kompatibilni, ali smatra da je apsurdno da američki avion kupujemo od Izraelaca.

- Amerikanac nam je najveći vojni partner, pa zašto ne pitamo njega je li nam može ponuditi zrakoplov star 10 do 15 godina s američkom opremom. Zar nam zaista treba 12 zrakoplova starijih od 30 godina? Nije mi jasna panika i žurba. U dva mjeseca odlučujemo o nečemu o čemu nismo odlučili 20 godina. Pa stanite na loptu, nije Hanibal pred vratima..., kaže Selak.

- Slažem se s predsjednicom, i ja bih volio Mercedes. Ajmo kupit osam zrakoplova starih 5 godina, u čemu je problem? I onako kad počnemo letjeti nećemo imati 12 ili 18 pilota spremnih za letenje. Taj zrakoplov se kupuje za pilote rođene 2000. ili kasnije, za one koji su sad upisali fakultet. Strpat ćemo ga da 2027. i 2028. bude u punoj borbenoj spremnosti s avionom od 47 godina. Nemojmo biti neozbiljni!, zaključio je Selak.

Izvor: www.jutarnji.hr
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #922 on: April 01, 2018, 09:51:26 pm »

Znači ipak se uzelo nešto, nisam očekivao.
Neću komentirati, šta je tu je & biće šta bude.

Ipak moram.
Stare kante imali, stare kante kupili.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* 1avijon.jpg (34.05 KB, 540x538 - viewed 56 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #923 on: April 01, 2018, 10:14:06 pm »

Avionet ushtarake!  Stari, ali bar na prvi pogled jeftini.
Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #924 on: April 02, 2018, 08:24:13 am »

Većinu najviše zanima koja UBS će nositi ''novi'' hrvatski avioni, a masa ne obraća pažnju na jednu vrlo bitnu stvar: POD-ove. Mene lično zanima koje sve POD-ove će HRZ da dobije od Izraela i da li će ih uopšte biti. PED i nišanski su najvažniji. Uglavnom se priča o sajdvajnderima, tri rezervna motor i sl. stvarima, a ovome niko ništa ne govori. U zavisnosti od toga šta dobiju i ako dobiju hrvtaski piloti će moći sa manjom ili većom preciznošću da napadaju ciljeve na zemlji kao i da vrše ometanje neprijateljskih radara. Bez ovih stvari F-16 se može svesti samo na aparat za indentifikaciju i presretanje nepoznatih letećih objekata.




Za PODove koji bi trebali biti isporučeni ili barem integrirani spominju se:
SNIPER
LITENING
RecceLite
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #925 on: April 02, 2018, 09:12:41 am »

Za PODove koji bi trebali biti isporučeni ili barem integrirani spominju se:
SNIPER
LITENING
RecceLite


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ANAAQ-33 Sniper pod 01.jpg (150.61 KB, 908x605 - viewed 58 times.)

* ANAAQ-33 Sniper pod 02.JPG (183.78 KB, 514x912 - viewed 55 times.)

* ANAAQ-28(V) LITENING pod 01.jpg (34.8 KB, 707x422 - viewed 56 times.)

* ANAAQ-28(V) LITENING pod 02.jpg (719.07 KB, 1500x2100 - viewed 47 times.)

* Reccelite pod 01.jpg (28.36 KB, 800x392 - viewed 45 times.)

* Reccelite pod 02.jpg (46.73 KB, 604x453 - viewed 49 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #926 on: April 02, 2018, 10:20:04 am »

Citajuci izmedju redova rekao bih da ce ti podovi morati dodatno da se nabavlaju kao i ostalo vodjeno naoruzanje.

Uz avion ce izgleda stici samo topovska municja, nevodjenje rakete (moguce i nesto od bombi) i vodjene rakete Aim-9.

Svo ostalo vodjeno oruzje ce morati da se dokupljuje.

Nesto slicno kao sa helikopterima kajova.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #927 on: April 02, 2018, 04:52:44 pm »

Tako je Vanja, ali to malo ko vidi i zna. Naravno ti troškovi nigde nisu zavedeni u proračunima koji su prikazani u javnosti niti šta ljudi o tome znaju. Bez tih uređaja F-16 ne može da ostvari svoj pun potencijal.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #928 on: April 02, 2018, 07:17:10 pm »

Stručnjaci se slažu: evo zašto se najviše isplati kupiti baš F16
02. TRAVNJA 2018.

Nije najbrži, nije opremljen najsofisticiranijiom opremom, nije ni baš najnovije proizvodnje. Nije čak ni najjeftiniji, no ima najbolji odnos uloženog i dobivenog
 
Priča je više-manje poznata i poznaje su skoro svaki stanovnik Hrvatske. Nakon dugotrajnog vaganja financijskih, političkih i inih opcija, Hrvatska se između izraelske i švedske ponude odlučila na - najisplativiju. Kupujući eskadrilu borbenih zrakoplova, umjesto da za nove švedske Gripene iz državne blagajne izvuče između 7,8 i 8,35 milijardi kuna, plativo na deset godina, Hrvatsku će rabljeni izraelski F-16 Baraci stajati tri milijarde kuna, također na deset godina. Na stranu niz viceva o kupnji izraelskih letjelica, poput onog da "Hrvatska kupuje zrakoplove u Svetoj zemlji, i to iz Isusovog doba", znalci su procijenili da će eksploatacija izraelskih F-16 Hrvatsko ratno zrakoplovstvo u konačnici stajati dvostruko manje od novih Gripena. A tu su i znatno niži operativni troškovi sata leta, itd, itd...

Osluškujući riječi međunarodnih stručnjaka, Hrvatski je potez logičan i lako razumljiv. Naime, F16, u raznih svojim formama, daleko je najbolje prodavani borbeni zrakolov na svijetu, i to već dugi niz godina. Nije najbrži, nije opremljen najsofisticiranijiom opremom, nije ni baš najnovije proizvodnje. Nije čak ni najjeftiniji, no svakako nije ni najskuplji. Riječ je, smatraju profesionalci, stručnjaci i amateri-zanesenjaci, o najboljoj pogodbi, idealnom odnosu uloženog i dobivenog. Uostalom, titulu "best buy" borbene letjelice F16 vuče još otkako je u sedamdesetim godinama prošlog stoljeća F16 je pobijedio na natjecanju borbenih zrakoplova, Air Combat Fighter

Daleko bogatije zemlje od Hrvatske mogle su si nabaviti F18 i F15 zrakoplove pa ipak ratno zrakoplovstvo Izraela, Japana, Saudijske Arabije, Katara i Južne Koreje, odreda američkih saveznica, koristi F16 avione. Istovremeno daleko skuplji F18 glavno je borbeno letalo u Kanadi, Australiji, Finskoj, Kuvajtu, Maleziji, Španjolskoj i Švicarskoj.  Ima kuku za slijetanje na nosače avkiona u serijskoj opremi, dok se strukturno manje čvrstim "šesnaesticama" ona može ugraditi, što ga opet čini konkurentnijim od modela F15.

U praksi ispada da ako nemate ratnu mornaricu koja kani kontrolirati svjetska mora, F16 (i F-15) daleko su jeftinije i bolje opcije od kupnje F18. Ti se zrakoplovi lako mogu prepraviti, iznova izgraditi iz temelja i prilagoditi kupcima različitih prohtjeva. Joel Berson, umirovljeni aeronautičar s 30-godišnjim stažem u aeromehanici, zrakoplovni inspektor i upravitelj projektima, objašnjava da su F16 i F15 konstruirani prvenstveno za nadzor i prevlast na nebu, s obraničenim sposobnosima napada na zemaljske ciljeve. S druge strane, veli on, F18 je namijenjen prvenstvenopolijetanju i slijetanju s nosača zrakoplova i napadima na ciljeve na zemlji. Laički rečeno, konstrukcijski je složen tako da je jednostavno pretežak za držanje i održavanje na zemlji. Američkoj vojsci, objašnjava Berson, potreban je daleko veći broj  F16 pa i F15 zrakoplova jednostavno zato što zračne snage imaju daleko više kompenih baza nego nosača aviona. Isti razlog, zaključuje on, potiče i bolju prodaju zrakoplova kakav je F16.

Istina, F18 je jeftiniji od F15 i svestraniji od F16. No istovremeno njegov je letački vijek 6000 sati prema 8000 sati koliko lete konkurenti. Ima kraći borbeni radijus kretanja od F15 i slabije kinetičke performanse, a ujedno je skuplji od F16. I kad se sve zbroji, zaključuju stručnjaci, želite li kupiti borbeni zrakoplov, F16 je daleko najsplativija kupnja.

NAJPRODAVANIJI BORBENI ZRAKOPLOVI:

10. Chengdu J-7 Fishbed


Kineska inačica starog sovjetskog aviona MiG 21 više se ne proizvodi no za brbu je još uvijek sposobno 418 letjelica, s globalnim tržišnim udjelom 3 %.

9. Chengdu F-7 Airguard

Izvozna inačica kineskog J7, i zrakoplov blizanac rukog MiG-u 21, stoji između dva i tri milijuna dolara. Pri dvije godine operabilno je bilo 460 letjelica s tržišnim udjelom 3 %..

8. Northrop Grumman F-5 Tiger

Više se ne proizvode, a svojedobno su se prodavali po cijeni između 20 i 25 milujuna dolara. Borbeno je sposobno još 468 Tigrova s tržišnim udjelom 3 %.

7. Suhoj Su-25 Frogfoot

Ruski odgovor na američki A-10 Thunderbolt II Warthog,  11 milliujuna dolara vijedan Su-25 na glasu je kao uništavatelj tenkova.

6. MiG-21

Svojedobno najpopularniji borbeni zrakoplov na svijetu više se ne proizvodi i broj primjeraka u aktivnoj službi rapidnio opada iz godine u godinu, a samo 668 komada 2016. Rabljeni primjerak se na eBayu mogao licitirati za početnu cijenu 25.000 dolara. Udjena tržištu: 5 %, ne računajući kinske blizance J-7 i F-7s, s kojima se njihov broj udvostručuje.

5. MiG-29


Ruska uzdanica rapidno gubi svjetsko tržište. Trenutno lete još 793 modela kupljenih po 40 milijuna dolara, dovoljno za pet posto tržišnog udjela i pad na peto mjesto ljestvice

4. Boeing F-15 Eagle

Sto milijuna dolara velik je novac, kojeg vojske svijeta nerado izdvajaju iz državnih proračuna. Aktivne su 854 letjelice, dovoljno za 6 % globalnog tržišnog kolača.

3. Suhoj Su-27

Najpopularniji ruski borbeni mlažnjak sve je traženija roba, između ostalog i zbog cijene - 22 milljuna dolara. U zraku je 874 letjelica, dovoljno za tržišni udjel od 6 %.

2. Boeing F-18 Hornet

Drugi najpopularniji borbeni mlažnjak na svijetu stoji 92 milijuna dolara i s 1046 aktivnim primjeraka zauzima 7 % tržišta.

1. Lockheed Martin F-16 Falcon 

Lockheed Martinova uzdanica daleko je naprodavanija borbena letjelica. Čak 2242 zrakoplova nalazi se u aktivnoj službi. Ovi, 34 millijuna dolara vrijedni primjerci najpopularniji su borbeni lovci na svijetu s tržišnim udjelom 15 %.

Izvor: www.vecernji.hr
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #929 on: April 02, 2018, 07:20:14 pm »

Ja bi najrađe ova dva.


* 22761283622_761025cf5b_o.jpg (1859.68 KB, 4180x2455 - viewed 54 times.)
Logged
Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 101   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.064 seconds with 24 queries.